10 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 340/4006/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Сафронової С.В., Чабаненко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 року в адміністративній справі №340/4006/24 за позовом Приватного підприємства «АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
Приватне підприємство «АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО» звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просило:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.05.2024 року № 0000/7323/0407.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити. Апелянт вказує, що в ході проведення камеральної перевірки ПП «АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено за листопад, грудень 2019, квітень 2021, травень-жовтень 2022, жовтень 2023 несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, в яких передбачається зменшення компенсації вартості товарів/послуг. Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 21.05.2024 року № 0000/7323/0407 є законним та обґрунтованим.
Позивач не надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу. Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Посадовою особою ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання позивачем порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За наслідком такої перевірки складено акт № 4593/11-28-04-07/32119941 від 17.04.2024 року (а.с.67-68).
Перевіркою встановлено, що позивачем проведена реєстрація податкових накладних за період листопад, грудень 2019, квітень 2021, травень-жовтень 2022 та жовтень 2023 несвоєчасно, чим порушено п.201.10 ст.201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
На підставі акту перевірки та з огляду на наведені порушення контролюючим органом 21.05.2024 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000/7323/0407, яким до позивача застосовано штраф в сумі 8180,61 грн (а.с.74-75).
Позивач, не погоджуючись з прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000/7323/0407, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до вимог пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
За приписами пункту 201.1 статті 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України 2Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, законодавством на платника податків покладено обов'язок реєстрації, зокрема розрахунків коригування до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг їх постачальнику, - протягом 15 (18) календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), тоді як недотримання вказаних строків реєстрації свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення (згідно до п.120-1.1 ст.120-1, п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України).
У постановах від 10.06.2019 у справі №802/1825/16-а та від 12.07.2019 у справі №0940/1600/18 Верховний Суд вказав, що у процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.
Перевіркою встановлено несвоєчасну реєстрацію позивачем розрахунків коригування до податкових накладних, чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
В свою чергу, відповідно до п. 201.10 ст.201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України реєстрація розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків: протягом 15 (18) календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
В даному випадку, як вбачається із акту камеральної перевірки, роблячи висновок щодо несвоєчасної реєстрації позивачем відповідних розрахунків коригування, визначення кількості днів затримки реєстрації таких розрахунків, перевіряючими враховано лише їх дату виписки постачальником товарів/послуг та дату їх реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, тобто позивачем.
Судом встановлено, що ухвалою суду від 05.11.2024 року витребувано від відповідача інформацію про дату та час отримання позивачем податкових накладних/розрахунків коригування, перелік яких наведений у акті камеральної перевірки, та дату і час їх реєстрації в ЄРПН (а.с.86).
На виконання вимог ухвали суду представник відповідача подав клопотання від 07.11.2024, у якому зазначив, що оскільки квитанції, в яких міститься інформація щодо дати та часу отримання податкових накладних/розрахунків коригування ПП «АЙ ЕНД Ю ГРУП АГРО» знаходяться в Центральному органі ДПС України, а тому просив суд надати час до 12.11.2024 для виконання цієї вимоги ухвали (а.с.89).
Також встановлено, що 11.12.2024 року представник відповідача подав письмові пояснення, у яких зазначив, що програмним забезпеченням "Архів електронної звітності" не передбачена можливість отримати інформацію щодо дати та часу отримання покупцем розрахунку коригування до податкових накладних, в яких передбачається зменшення компенсації вартості товарів/послуг. Відповідно при камеральній перевірці неможливо встановити дату отримання вказаних розрахунків (а.с.102).
Із дослідженого судом «Протоколу руху документа/звіту та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій» з комп'ютерної програми «М.Е.Doc», що містять інформацію про дату та час направлення розрахунків коригування від постачальника до отримувача та до органу ДПС для реєстрації, а також квитанції про прийняття/неприйняття розрахунків коригування та встановлено наступне:
- розрахунок коригування № 9 від 04.11.2019 року отримано від постачальника 15.12.2019 року, відправлено позивачем на реєстрацію 15.12.2019 року. Копію квитанції про реєстрацію розрахунку в ЄРПН відповідачем не було прикріплено до клопотання від 07.11.2024 року (а.с.11-13, 29);
- розрахунок коригування № 1 від 06.11.2019 року отримано від постачальника 19.12.2019 року, відправлено позивачем на реєстрацію в ЄРПН 23.12.2019 року. Згідно до квитанції реєстраційний №: 9310560909 розрахунок коригування прийнято 26.12.2019 року (а.с.13-зв, 14-15, 90);
- розрахунок коригування № 13 від 14.11.2019 року отримано від постачальника 23.12.2019 року, відправлено позивачем на реєстрацію в ЄРПН 23.12.2019 року. Згідно до квитанції реєстраційний №: 9310695329 розрахунок коригування прийнято 26.12.2019 року (а.с.16-18, 95);
- розрахунок коригування № 1 від 13.12.2019 року отримано від постачальника 16.01.2020 року, відправлено позивачем на реєстрацію в ЄРПН 16.01.2020 року. Згідно до квитанції реєстраційний №: 9331205997 розрахунок коригування прийнято 16.01.2020 (а.с.18-зв, 19-20, 91);
- розрахунок коригування № 200 від 06.06.2022 отримано від постачальника 21.07.2022 року, відправлено позивачем на реєстрацію в ЄРПН 21.07.2022 року. Згідно до квитанції реєстраційний №: 9135331447 розрахунок коригування прийнято 21.07.2022 року (а.с.22-зв, 23-24, 97);
- розрахунок коригування № 2101 від 25.08.2022 року отримано від постачальника 19.09.2022, відправлено позивачем на реєстрацію в ЄРПН 19.09.2022 року. Згідно до квитанції реєстраційний №: 9187278643 розрахунок коригування прийнято 19.09.2022 року (а.с.25-27, 99);
- розрахунок коригування № 13 від 31.10.2022 року отримано від постачальника 16.11.2022 року, відправлено позивачем на реєстрацію в ЄРПН 16.11.2022 року. Згідно до квитанції реєстраційний №: 9244650760 розрахунок коригування прийнято 16.11.2022 року (а.с.31-зв, 32-33, 96);
- розрахунок коригування № 6 від 31.10.2023 року отримано від постачальника 20.11.2023 року, відправлено позивачем на реєстрацію в ЄРПН 20.11.2023 року. Згідно до квитанції реєстраційний №: 9314366039 розрахунок коригування прийнято 20.11.2023 (а.с.37-39, 94).
Представник відповідача доказів протилежного не надав, а тому відсутні порушення з боку позивача граничних термінів реєстрації зазначених розрахунків коригування, оскільки терміни їх реєстрації з дня отримання від постачальника не перевищують 15 (18) календарних днів.
Щодо розрахунків коригування від 21.09.2022 № 1703, від 12.08.2022 № 43465, від 12.08.2022 45830, від 27.09.2022 № 1 та від 30.09.2022 № 1, то Протоколи руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій по переліченим розрахункам коригування не містять інформацію щодо дати їх отримання позивачем (а.с.21-22, 27-зв, 28-29, 29-зв, 30-31, 34-35, 35-зв, 36, 92, 93, 98, 100, 101).
За твердженням позивача, згідно результатів внутрішнього контролю було встановлено, що вище перелічені розрахунки коригування отримані від постачальника та в цей же день направлені на реєстрацію в ЄРПН.
В свою чергу, представником відповідача доказів протилежного також не надано.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як встановлено відповідач під час проведення камеральної перевірки не встановив інформацію щодо дат отримання розрахунків коригування позивачем від його постачальників для подальшої реєстрації в ЄРПН, що призвело до безпідставних висновків про порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року в адміністративній справі №340/4006/24 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року в адміністративній справі №340/4006/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя С.В. Сафронова
суддя С.В. Чабаненко