11 грудня 2025 р. Справа № 520/12344/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бегунца А.О.,
Суддів: П'янової Я.В. , Русанової В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2025, головуючий суддя І інстанції: Котеньов О.Г., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 09.10.25 по справі № 520/12344/25
за позовом Акціонерне товариство "Роганська картонна фабрика"
до Головне управління ДПС у Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач Акціонерне товариство "Роганська картонна фабрика" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення-відмову у врахування повідомлень "про неможливість вивезення та втрату первинних документів" за № 4973/6/20-40-07-10-10 від 05.02.2025 Головного управління ДПС у Харківській області;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області повторно розглянути повідомлення Акціонерного Товариства "Роганська картонна фабрика" про втрату первинних документів від 29.01.2025 на підставі підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - ПК України).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Головного управління ДПС у Харківській області №4973/6/20-40-07- 10-10 від 05.02.2025 про відмову у врахуванні повідомлення Акціонерного товариства "Роганська картонна фабрика" про втрату первинних документів відповідно до п. 69.28 ст.69 ХХ ПК України, прийнято без врахування всіх обставин, а відтак, є протиправним та підлягає скасуванню.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2025 позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення-відмову у врахування повідомлень "про неможливість вивезення та втрату первинних документів" за № 4973/6/20-40-07-10-10 від 05.02.2025 Головного управління ДПС у Харківській області.
Зобов'язано Головне управління ДПС у Харківській області повторно розглянути повідомлення Акціонерного Товариства "Роганська картонна фабрика" про втрату первинних документів від 29.01.2025 на підставі підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Акціонерного товариства "Роганська картонна фабрика" судовий збір у сумі 2422 грн 40 коп.
Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем ГУ ДПС у Харківській області, подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2025 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що згідно з витягу Єдиного реєстру досудових розслідувань від 11.01.2023 № 1, (кримінальне провадження: 22023220000000047), AT "Роганська картонна фабрика" 10.01.2023 подано заяву до СВ УСБУ в Харківській області про вчинення кримінального правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. Водночас, текст вказаного витягу не містить жодної інформації щодо втрати (повної або часткової), пошкодження або викрадення первинних документів платника податків. Також, матеріали справи не містять інформацію, які саме вжито заходи платникои податків щодо відновлення втрачених документів по взаємовідносинах з контрагентами за податковий (звітний період) з квітня 2021 року по лютий 2022 року. Також зазначає, що AT "Роганська картонна фабрика" здійснює з 30.05.2022 реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, звітує з 09.08.2022 про що свідчить подання звітності з податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства та фінансову, відповідно. Вказана звітність подавалось платником податків і протягом 2023 - 2024 років. Також, підприємством здійснювалася сплата податкових зобов'язань, зокрема, з липня 2022 року щодо податку на додану вартість, протягом березня - грудня 2022 року щодо податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, військового збору та ЄСВ. Відповідач вказує, що вищенаведене не може свідчити про відсутність здійснення господарської діяльності підприємства протягом 2022 - 2024 років.
Відповідно до відзиву на апеляційну скаргу, позивач зазначає, що факт подання податкової звітності жодним чином не свідчить про наявність чи відсутність у суб'єкта господарювання первинних документів. Хоча формування податкової звітності і відбувається на підставі первинних документів, але це не означає, що фізичний доступ до оригіналів таких документів наявний. Зазначає, що позивачем вжито заходи щодо відновлення втрачених документів шляхом створення інвентарної комісії і позивачем повідомлялись і запрошувались представники слідчих органів та органів охорони і державного пожежного нагляду. В подальшому контролюючий орган повідомлено про результати роботи комісії в передбачений строк шляхом направлення акту від 29.01.2025. Позивач зазначає, що ним підтверджено фактичне місцезнаходження первинної і бухгалтерської документації, підтверджено факт пошкодження будівель і приміщень та як наслідок факт втрати документів через бойові дії.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що Акціонерне Товариство "Роганська картонна фабрика" (код ЄДРПОУ 00278830) зареєстроване за адресою: 62481, Україна, Харківська обл., Харківський р- н., селище Рогань, вулиця Культури, будинок, 57, Акціонерне товариство перебуває на обліку в Харківській Державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Харківській області.
09 січня 2025 року Акціонерним Товариством "Роганська картонна фабрика" направлено до Головного управління ДПС у Харківській області повідомлення про неможливість вивезення первинних документів і повідомлення про втрату первинних документів (вказане повідомлення зареєстровано за вхідним №9503/6/53 від 31.01.2025) у зв'язку з фактичною втратою таких документів внаслідок бойових дій та знаходження позивача на території, яка була окупована збройними формуваннями російської федерації, а в подальшому на якій велися і ведуться бойові дії.
За результатами розгляду вищевказаних повідомлень платником податків отримано рішення-відмову у врахування повідомлень "Про неможливість вивезення та втрату первинних документів" за № 4973/6/20-40-07-10-10 від 05.02.2025 Головного управління ДПС у Харківській області.
Відмову обґрунтовано тим, що у повідомленнях не надано обставин, що призвели до втрати первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання, що передбачено абз.3 п.п.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, зокрема у наданому витязі Єдиного реєстру досудових розслідувань не зазначено про втрату первинної документації.
Відповідно до п.п.69.28 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
Позивачем в адміністративному порядку подано відповідну скаргу від 10.02.2025 до ДПС України щодо скасування вищевказаного рішення Головного управління ДПС у Харківській області.
За наслідками розгляду адміністративної скарги ДПС України прийнято рішення від 15.04.2025 №10571/6/99-000603-03-06 "Про результати розгляду скарги", яким відмовлено позивачу у задоволенні скарги і залишено без змін рішення Головного управління ДПС у Харківській області про відмову у врахуванні повідомлень "Про неможливість вивезення та втрату первинних документів" від 05.02.2025 №4973/6/20-40-07-10-10.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обгрунтованості.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами п.44.3 ст.44 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
Якщо документи, визначені у пункті 44.1 цієї статті, пов'язані з предметом перевірки, проведенням процедури адміністративного оскарження прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення або судового розгляду, такі документи повинні зберігатися до закінчення перевірки та передбаченого законом строку оскарження прийнятих за її результатами рішень та/або вирішення справи судом, але не менше строків, передбачених пунктом 44.3 цієї статті (п.44.3 ст.44 Податкового кодексу України).
Відповідно до вимог п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Підпунктом 69.28 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України (у редакції на час подання позивачем повідомлення) встановлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
У подальшому абзац 1 та 16 підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ зазнали змін Законом № 3050-IX від 11.04.2023, та викладені у наступній редакції:
"Установити, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку."
Так, положення абзацу 16 містять посилання на відповідний Перелік затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309.
З аналізу викладених положень Податкового кодексу України вбачається, що Податковий кодекс містить норми, за якими підставами звернення платника податків до податкового органу з приводу застосування підпункту 69.28. пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ є:
1) втрата первинних документів (знищення чи зіпсуття) за умови провадження діяльності платника податків на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України;
2) знаходження первинних документів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан, який не скасований і на теперішній час.
Отже, ключовим аспектом застосування положень пп.69.28 п.69 підр.10 розд. ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України є саме провадження платником податків діяльності на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, внаслідок чого останні не можуть пред'явити первинні документи.
06 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року №309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Так, згідно розділом II "Тимчасово окуповані російською федерацією території України" Роганська селищна територіальна громада за винятком смт Рогань (UA63120230000080742) віднесена до тимчасово окупованої території у період з 24.02.2022 по 26.03.2022
Відповідно до Розділу І "Території можливих бойових дій" Роганська селищна територіальна громада (UA63120230000080742) віднесена до можливих бойових дій з 26.03.2022.
Отже, територія Роганської селищної територіальної громади перебувала в умовах тимчасової окупації з 24.02.2022 по 26.03.2022 (за винятком смт Рогань), а з 26.03.2022 віднесена до територій можливих бойових дій.
Судовим розглядом встановлено, що Акціонерне Товариство "Роганська картонна фабрика" фактично здійснює свою діяльність за адресою : 62481, Україна, Харківська обл., Харківський р-н., селище Рогань, вулиця Культури, будинок, 57. За вказаною адресою розташовані, зокрема будівля головного корпусу (відповідно до технічного паспорту літера "А-2") площею 7663,6 м2 та будівля адміністративно-побутового корпусу (відповідно до технічного паспорту літера "В-4") площею 2821,1 м2.
Вказані будівлі є власністю Акціонерного Товариства "Роганська картонна фабрика", що підтверджується свідоцтвом про право власності від 06.09.1999 № 221, актом передачі нерухомого майна у власність АТ "Роганська картонна фабрика" № 128, реєстраційним посвідченням Харківського міжміського бюро технічної інвентаризації; витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державним актом на право постійного користування землею I-ХР №004896.
Факт фактичного використання зазначених будівель у господарській діяльності товариства підтверджується первинними документами, оформленими з постачальниками комунальних послуг, а саме:
1) актами приймання-передачі природного газу за договором №427 від 24.09.2021 з ТОВ "ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ", згідно з якими за жовтень 2021 року спожито 217,8 тис. м.3 природнього газу; за листопад 2021 року - 223, 46 тис. м.; за грудень 2021 року - 193, 46 тис. м.;
2) актами з АТ "Харківгаз" щодо розподілу природнього газу;
3) актами виконаних робіт щодо водовідведення з КП "ТМРСР" згідно з якими за жовтень 2021 року показники - 160 м3 природнього газу; за листопад 2021 року -160 м3; за грудень 2021 року - 160 м3.
4) актами приймання-передачі про надання послуг щодо розподілу електричної енергії за договором про надання послуги з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 №11001 з АТ "Харківобленерго" та актами з АТ "Енергетична компанія Барвінок", згідно з якими за жовтень 2021 року спожито - 483616 кВт електроенергії; за листопад 2021 року - 540246 кВт електроенергії.; за грудень 2021 року - 522791 кВт електроенергії.; за січень 2022 року - 486606 кВт електроенергії.
Згідно з положенням про облікову політику (п. 3.2.) первинна, бухгалтерська документація перебуває у володінні і користуванні відділу бухгалтерії, який є відповідальним за його зберігання. Первинні та зведенні облікові документи зберігаються в будівлі адміністративно-побутового корпусу за адресою: 62481, Україна, Харківська обл, Харківський р-н., селище Рогань, вулиця Культури, будинок, 57.
Відповідно до наказу про ознайомлення головного бухгалтера Єферової Тетяни Юріївни з вимогами ст. 29 КЗпП місце роботи головного бухгалтера визначено за адресою: 62481, Україна, Харківська обл, Харківський р-н., селище Рогань, вулиця Культури, будинок, 57, а саме приміщення №18 четвертого поверху будівлі адміністративно- побутового корпусу (відповідно до технічного паспорту літера "В-4").
Відповідно до посадової інструкції головного бухгалтера в його посадові обов'язки входить забезпечення порядку документообігу (п.2.3 посадової інструкції) та на нього покладено відповідальність з загального документування та облік господарської діяльності підприємства (п.2.17 посадової інструкції).
Наказом про визначення місця зберігання документів визначено, що первинна, бухгалтерська документація зберігалась у будівлі, де здійснюється підприємницька діяльність Акціонерного Товариства, за адресою 62481, Україна, Харківська обл, Харківський р-н., селище Рогань, вулиця Культури, будинок, 57, а саме у приміщеннях адміністративно-побутового корпусу, зокрема в приміщенні №18 (кабінет бухгалтерії) і приміщенні №13 (кабінет архіву) на четвертому поверсі будівлі.
Отже, позивачем в направлених повідомленнях про неможливість вивезення і втрату документів підтверджено фактичне місце зберігання первинних і бухгалтерських документів з наданням відповідних вичерпних підтверджуючих документів.
При цьому, факт пошкодження будівель та майна Акціонерного товариства "Роганська картонна фабрика" підтверджується технічним звітом за результатами обстеження об'єктів, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, який складений експертом Шандриком Олегом Івановичем, що підтверджується матеріалами справи.
Крім того, пошкодження будівель і майна Акціонерного Товариства "Роганська картонна фабрика" також підтверджується витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження, відповідно до висновків якого будівля головного корпусу (відповідно до технічного паспорту літера "А-2") площею 7663,6 м2 та будівля адміністративно-побутового корпусу (відповідно до технічного паспорту літера "В-4") площею 2821,1 м2 постраждали у результаті збройної агресії росії проти України і по більшості ознак відносять до третьої категорії технічного стану - "непридатні до використання". Також зазначено, що конструкція будівель перевантажена або мають дефекти та пошкодження, що свідчать про зниження її несучої здатності.
За вказаними фактами слідчим відділом УСБУ в Харківській області внесено відомості до ЄРДР №2202322000000047 від 11.01.2023, в якому зазначено, що з 24.02.2022 встановлено порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил чи інших відомств рф, що полягали у здійсненні обстрілів із використанням артилерійського виду озброєння невстановленими снарядами невстановленого калібру по будівлям, що знаходиться за адресою: Харківська область, смт. Рогань, вул. Культури, 57, 57В, 57Д, що призвело до пошкодження будівель АТ "Роганська картонна фабрика", також під час окупації викрадено майно, що належало АТ "Роганська картонна фабрика".
Також, факт нанесених пошкоджень будівлям, де зберігалась первинна, бухгалтерська документація Акціонерного товариства підтверджується протоколом огляду місця події від 27.05.2022 слідчого відділу Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області, відповідно до якого:
- будівля має ушкодження у вигляді вибитого скла у вікнах (сторінка 2 протоколу);
- у кабінеті №9 на третьому поверсі (кабінет голови правління) виявлено шафу з пустими полицями, тобто вже без наявної до того там первинної і бухгалтерської документації Товариства (сторінка 3 протоколу);
- у кабінеті №10 на четвертому поверсі (кабінет директора друкарського виробництва) виявлено утвір у двері до кабінету майже на весь розмір двері. Також виявлено 2 персональних комп'ютери без бокової кришки, що свідчить про їх демонтаж і викрадення комплектуючих таких комп'ютерів, на яких містилась інформація, в тому числі електронні документи. Також в кабінеті виявлено стіл, шухляди якого висунуті, а поруч розкидано папір (сторінка 3-4 протоколу);
- у кабінеті №11 на четвертому поверсі (кабінет помічника директора друкарського виробництва) виявлено персональний комп'ютер без бокової кришки, що свідчить про її демонтаж і викрадення комплектуючих, на яких містилась інформація, в тому числі електронні документи. Також в кабінеті виявлено стіл, шухляди якого висунуті, а поруч розкидано папір (сторінка 3-4 протоколу);
- у кабінеті №12 на четвертому поверсі виявлено утвір у двері до кабінету майже на весь розмір двері. Також виявлено 2 персональних комп'ютери без бокової кришки, що свідчить про їх демонтаж і викрадення комплектуючих таких комп'ютерів, на яких містилась інформація, в тому числі електронні документи. (сторінка 3-4 протоколу);
- у кабінеті №13 (кабінет архіву) на четвертому поверсі виявлено столи з відкритими порожніми шухлядами, полиці для папок (проте не повністю заповнені), що вказує на доступ до вказаного приміщення третіх осіб, у зв'язку з чим і могла виникнути відсутність і факт зникнення первинних документів. (сторінка 4 протоколу);
- у кабінеті №14 (кабінет фінансового директора) на четвертому поверсі виявлено відчинений сейф, у якому також до цього зберігалась зникла документація Товариства (сторінка 4 протоколу);
- у кабінеті №15 (кабінет юриста) на четвертому поверсі виявлено шкафчик, тумбочка та сейф, дверцята яких були відчинені. Там також до цього зберігалась зникла документація Товариства (сторінка 4 протоколу);
- у кабінеті №16 на четвертому поверсі виявлено утвір у дверях та системний блок комп'ютера без бокової кришки, що свідчить про демонтаж і викрадення комплектуючих, на яких містилась інформація, в тому числі електронні документи (сторінка 5 протоколу);
- у кабінеті №17 на четвертому поверсі виявлено деформацію стіни біля дверей та утвір у стіні. Також виявлено системний блок комп'ютера без бокової кришки, що свідчить про демонтаж і викрадення комплектуючих, на яких містилась інформація, в тому числі електронні документи (сторінка 5 протоколу);
- у кабінеті №18 (кабінет бухгалтерії) на четвертому поверсі виявлено утвір у дверях, розкидані по підлозі порожні шухляди, системні блоки комп'ютерів з відсутніми боковими кришками, різні аркуші паперу (документи);
- у кабінеті №19 (головного інженера) на четвертому поверсі виявлено відкритий сейф, дверцята якого відсутні ;
- інші будівлі на території також мають ушкодження: вибиті вікна, утвори у даху, обвал цегли, зруйновані паркани.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до Наказу №298 від 30.06.2020 "Про затвердження Положення про ЄРДР, порядок його формування та ведення" встановлено, що до витягу з реєстру включається інформація про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а отже витяг не повинен містити в собі повний, деталізований опис обставин справи, а лише має містити короткий виклад обставин, що свідчать про факт правопорушення, тому доводи відповідача стосовно відсутності у витязі інформації щодо втрати (повної або часткової), пошкодження або викрадення первинних документів платника податків. Крім того , такі посилання не є достатньою підставою для відмови у прийнятті повідомлення та не були підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Відповідно до банківських виписок встановлено про відсутність активного руху коштів по банківських рахунках Акціонерного товариства, що свідчить про суттєве зниження обсягів господарської діяльності. Зокрема, динаміка фінансових розрахунків зменшилася з майже 30 млн грн на місяць у січні 2022 року та 25 млн грн на місяць у лютому 2022 року до 1000 грн у квітні 2022 року, 16894 грн у травні 2022 року, 133 тис. грн у червні 2022 року та 30000 грн у липні 2022 року. При цьому переважна більшість операцій у квітні - липні 2022 року становили внутрішні перекази між власними рахунками Товариства.
Наказом про призупинення трудових відносин №2201 від 31.03.2022 з 01 квітня 2022 року призупинило дію трудових договорів між Товариством та працівниками товариства, згідно з переліку в Додатку 1.
03 жовтня 2022 року АТ "Роганська картонна фабрика" через електронний кабiнет направлено лист (№34484 від 03.10.2024, реєстраційний індекс 34484/6/ ЕКПП/65) щодо призупинення діяльності підприємства та неможливості подання звітності.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем в направлених повідомленнях про неможливість вивезення і втрату документів підтверджено факт впливу бойових дій і руйнування будівель і приміщень Товариства з наданням відповідних вичерпних підтверджуючих документів.
Наказом АТ "Роганська картонна фабрика" №101/10-02 від 01.10.2024 призначено проведення вибіркової інвентаризації первинної/бухгалтерської документації за 2021-2022 роки. Наказом АТ "Роганська картонна фабрика" №101/10-03 від 18.10.2024 продовжено строки проведення вибіркової інвентаризації первинної/бухгалтерської документації за 2021-2022 роки.
Наказом голови правління АТ "Роганська картонна фабрика" №101/10-03 від 05.12.2024 затверджено результати вибіркової інвентаризації первинної/бухгалтерської документації за 2021-2022 роки і розпочато службове розслідування за наслідком виявленої нестачі первинної, бухгалтерської документації.
Наказом виконавчого директора АТ "Роганська картонна фабрика" №101/10-04 від 05.12.2024 створено комісію для проведення службового розслідування і призначено провести розслідування в строк до 31.01.2025.
Відомостями додаткової інвентаризації первинних документів №1 від 04.10.2024 визначено, які документи наявні в оригіналі, які в копіях, а які відсутні в цілому.
Так, проведеною інвентаризацію встановлена відсутність документів (як в копіях, так і в оригіналі), перелік невиявлених знищених документів внаслідок бойових дій встановлено у відповідному реєстрі, який міститься в матеріалах справи.
У ході службового розслідування факту відсутності документації Товариства проведено опитування працівників (колишніх, теперішніх) підприємства, які дали пояснення, що протягом 2022 року на території АТ "Роганська картонна фабрика" за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Рогань, вул. Культури, 57 перебували військові формування, проживали військовослужбовці, а саме безпосередньо в адміністративному корпусі (на всіх поверхах), на території ремонтної бази, в приміщеннях головного корпусу підприємства. У процесі опалення і приготування їжі були використано підручні матеріали, в тому числі паперові носії (документи АТ "РКФ"). Крім того, встановлено, що навколо фабрики, по території самої фабрики та на прилеглій території відбувались бойові дії, були постійні артилерійські обстріли. Приміщення адміністративного корпусу, де знаходилась документація підприємства, зазнали впливу бойових дій: пошкоджені меблі, відсутня робоча техніка, відсутнє скління вікон, розкидана і пошкоджена документація. Вказані пояснення надано працівниками ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Також складено акт про результати службового розслідування і акт втрати документів від 29.01.2025, якими вже констатовано такий факт втрати документів з вищевказаного переліку.
Отже, при поданні відповідних повідомлень відповідачу належним чином доведено, що втрачені документи щодо взаємовідносин із відповідними контрагентами стосуються податкових періодів з квітня 2021 року по лютий 2022 року.
Крім того, на підтвердження вищевказаних обставин щодо пошкодження будівель і приміщень позивача, і як наслідок втрати і пошкодження первинної документації позивачем надано експертний висновок Харківської торгово- промислової палати від 28.03.2025 №3-ПМ/25 "Щодо первинного фіксування стану нерухомого майна, активів та документації, пошкоджених або зруйнованих внаслідок воєнних (бойових) дій", відповідно до якого:
- пошкодження майна замовника відбулося через порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил та інших відомств російської федерації, що полягали у здійсненні обстрілів із використанням артилерійського виду озброєння невстановленими снарядами невстановленого калібру по будівлям, що знаходяться за адресою: Харківська область, смт. Рогань, вул. Культури 57, 57В, АДРЕСА_1 , що призвело до пошкодження будівель АТ "Роганська картонна фабрика", також під час окупації вкрадено майно, що належало АТ "Роганська картонна фабрика";
- документи товариства, вказані в Реєстрі знищених документів внаслідок бойових дій, які знаходились у приміщеннях адміністративно-побутового корпусу (відповідно до технічного паспорту літера "В-4"), зокрема в приміщенні №18 (відділі бухгалтерії) і приміщенні №13 (відділі архіву) на четвертому поверсі будівлі, знищені в повному обсязі;
- візуально наявні пошкодження документів у вигляді забруднень, розривів та намокань. Визначити зміст або встановити будь-які реквізити документів не вбачається можливим.
Відповідно до сертифіката про форс-мажорні обставини Харківської торгово-промислової палати № 6300-25-0697 від 25.05.2025 засвідчено настання форс-мажорних обставин у вигляді збройної агресії російської федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану, а також тимчасову окупацію селища Рогань Харківського району Харківської області в період з 24.02.2022 по 26.03.2022 та ведення на цій території воєнних (бойових) дій. Внаслідок зазначених обставин знищено документи Акціонерного товариства "Роганська картонна фабрика", що зберігалися за адресою: Україна, Харківська область, Харківський район, селище Рогань, вул. Культури, буд. 57.
Відповідно до ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженою нею регіональними торгово-промисловими палатами, або уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин.
Колегія суддів зазначає, що форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести. Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність. Те, що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом.
Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 25.01.2022 у справі №904/3886/21, що враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами відповідно до статей 14, 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати України" шляхом видачі сертифіката.
У статті 3.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП від 18.12.2014 № 44 (5), вказано, що сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - сертифікат) - це документ, за затвердженими Президією ТПП України відповідними формами, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
Відповідно до розпорядження ТПП України № 3 від 25.02.2022 "Про процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у період дії воєнного стану на території України" установлено, що тимчасово, на період воєнного стану на території України до припинення або скасування воєнного стану на території України, уповноважені регіональні торгово-промислові палати, мають право за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, засвідчувати форс-мажорні обставини з усіх питань, що належать до компетенції ТПП України, в тому числі передбачених п. 4.2 Регламенту засвідчення Торгово-промислового палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс мажорних обставин, який затверджено Рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 3 44 (5) (із змінами та доповненнями).
При цьому, надання Сертифікату Торгово-промисловою палатою України, отриманого у встановленому законодавством порядку, є обов'язковою умовою, оскільки сам лише факт існування форс-мажорних обставин, не звільняє від виконання зобов'язання автоматично.
При видачі сертифікату Торгово-промислова палата України засвідчує не тільки форс-мажорні обставини, але і їх безпосередній вплив на конкретне зобов'язання (договір), у якому заявник є стороною (причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов'язань).
З урахування викладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що на території, де розташоване Акціонерне товариство "Роганська картонна фабрика", у зазначений період діяли форс-мажорні обставини, які об'єктивно унеможливлювали виконання ним своїх зобов'язань. Наданий сертифікат Харківської торгово-промислової палати підтверджує наявність форс-мажорних обставин та відповідає вимогам чинного законодавства України.
Відповідач зазначає, що AT "Роганська картонна фабрика" здійснює з 30.05.2022 реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, звітує з 09.08.2022 про що свідчить подання звітності з податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства та фінансову, вказана звітність подавалось платником податків і протягом 2023 - 2024 років. Також, підприємством здійснювалася сплата податкових зобов'язань, зокрема, з липня 2022 року щодо податку на додану вартість, протягом березня - грудня 2022 року щодо податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, військового збору та ЄСВ.
З цього приводу, колегія суддів зазначає, що реєстрація податкових накладних та сплата податкових зобов'язань не може слугувати підставою для відмови у врахуванні повідомлення про втрату первинних документів, оскільки не спростовують обставин, викладених у повідомленні. Сам по собі факт подання податкової звітності жодним чином не свідчить про наявність чи відсутність у суб'єкта господарювання первинних документів. Також слід зазначити, що наведені відповідачем обставини не можуть розцінюватися як підстави для відмови у врахуванні повідомлення про втрату первинних документів та не спростовують доведених фактів настання форс-мажорних обставин у відповідний період.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не доведено правомірності прийняття рішення № 4973/6/20-40-07-10-10 від 05.02.2025, відтак позовні вимоги про визнання оскарженого рішення протиправним та його скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а задля належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про застосування до нього положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу, з урахуванням висновків суду у справі.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
Зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, колегія суддів зазначає, що ключові аргументи апеляційної скарги отримали достатню оцінку.
При цьому, ціль мотивування судового рішення полягає в тому, щоб продемонструвати і довести, передусім сторонам, що суд справді почув, а не проігнорував їхні позиції, мотивоване судове рішення надає сторонам змогу вирішити питання про доцільність його оскарження, належне мотивування судового рішення забезпечує ефективний апеляційний перегляд справи.
Аналогічні висновки застосовує Верховний Суд, зокрема у постановах від 27.05.2025 по справі № 160/27436/23, від 02.07.2025 по справі №380/5471/24.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції в повному обсязі дослідив положення нормавтиних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2025 по справі № 520/12344/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя А.О. Бегунц
Судді Я.В. П'янова В.Б. Русанова