Головуючий І інстанції: Мороко А.С.
11 грудня 2025 р. Справа № 520/14732/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.08.2025, по справі № 520/14732/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс - Енергія"
до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-промисловий сервіс - Енергія» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило суд:
-визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області №12740362/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 12.02.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №1 від 12.02.2025 року на суму 845523,34 грн., в тому числі ПДВ 140920,56 грн., датою її фактичного подання;
-визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області №12740360/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 12.02.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №2 від 12.02.2025 року на суму 3000000,00 грн., в тому числі ПДВ 500000,00 грн., датою її фактичного подання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області №12740363/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 25.02.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №3 від 25.02.2025 року на суму 300000,00 грн., в тому числі ПДВ 50000,00 грн., датою її фактичного подання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області №12740361/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №4 від 28.02.2025 року на суму 492171,01 грн., в тому числі ПДВ 82028,50 грн., датою її фактичного подання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області №12855934/31233422 від 13.05.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 04.03.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №1 від 04.03.2025 року на суму 3280000,00 грн., в тому числі ПДВ 546666,67 грн., датою її фактичного подання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області №12855935/31233422 від 13.05.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 20.03.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №2 від 20.03.2025 року на суму 1020355,84 грн., в тому числі ПДВ 170059,31 грн., датою її фактичного подання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області №12855936/31233422 від 13.05.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 28.03.2025 року та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №4 від 28.03.2025 року на суму 300000,00 грн., в тому числі ПДВ 50000,00 грн., датою її фактичного подання.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.08.2025 задоволено позов.
Визнано протиправними та скасовано Рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області №12740362/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 12.02.2025 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс -Енергія" №1 від 12.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області №12740360/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 12.02.2025 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс -Енергія" №2 від 12.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області №12740363/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 25.02.2025 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс -Енергія" №3 від 25.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області №12740361/31233422 від 11.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2025 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс -Енергія" №4 від 28.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області №12855934/31233422 від 13.05.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 04.03.2025 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс -Енергія" №1 від 04.03.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області №12855935/31233422 від 13.05.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 20.03.2025 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс -Енергія" № 2 від 20.03.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області №12855936/31233422 від 13.05.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 28.03.2025 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-промисловий сервіс -Енергія" №4 від 28.03.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного подання на реєстрацію.
Відповідач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким позовні вимоги залишити без задоволення. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилався на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та звертає увагу на помилковість висновків суду першої інстанції щодо надання платником податків необхідного переліку первинних документів. Вказав на наявність дискреційних повноважень ДПС України при реєстрації податкових накладних.
Відповідно до ч. 1ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На підставі положень п. 3 ч. 1ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судовим розглядом, Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-промисловий сервіс - Енергія» було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №1 від 12.02.2025, №2 від 12.02.2025, №3 від 25.02.2025, №4 від 28.02.2025, №1 від 04.03.2025, №2 від 20.03.2025, №4 від 28.03.2025.
Стосовно обставин подання на реєстрацію податкової накладної №1 від 12.02.2025 та №2 від 20.03.2025, колегія суддів зазначає наступне.
Податкову накладну №1 від 12.02.2025 року направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 а.с. 117).
Згідно отриманої квитанції, направлена позивачем податкова накладна була прийнята, але її реєстрація зупинена із зазначенням підстави: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 12.02.2025 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 33.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення перацій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=7.6802%, Рпоточ»=0. Запропоновано надати копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки- фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Податкову накладну №2 від 20.03.2025 року (отримувач - АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», ДТЕК ЛАДИЖИНСЬКА ТЕС (код ЄДРПОУ 23269555) направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 2 а.с. 65).
Згідно отриманої квитанції, направлена позивачем податкова накладна була прийнята, але її реєстрація зупинена із зазначенням підстави: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 20.03.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 33.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=7.0554%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки- фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Позивачем на адресу Головного управління ДПС у Харківській області направлено повідомлення про надання пояснень № 8 від 25.03.2025 та № 2 від 24.04.2025 (т.1 а.с. 136, 139, 231-232) разом з додатками (зокрема договір №6947-ЗЭ-ЛаТЭС-П071 від 02.09.2024 року та акти приймання виконаних будівельних робіт від 12.02.2025 року №5 та від 20.03.2025 року №6), які слугували підставою для складання та направлення на реєстрацію податкових накладних №1 від 12.02.2025 року та №2 від 20.03.2025 року, що підтверджується повідомленнями №8 від 25.03.2025 року та №2 від 24.04.2025 року, а також квитанціями №2 і документами довільного формату (т.1 а.с. 59, 62, 66, 70, 74, 78, 82, 86, 90, т.2 а.с. 1, 5,9).
У поданих ГУ ДПС у Харківській області поясненнях зазначено, що ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» є виконавцем робіт з ремонту устатковання промислового призначення (послуги з ремонту ЦВТ та ЦСТ ТА №4 К-300-240 ХТГЗ ДТЕК ЛАДИЖИНСЬКА ТЕС в 2024 р.), а на підтвердження господарських операції позивачем наданий договір №6947-ЗЭ- ЛаТЭС-П071 від 02.09.2024 року та акти приймання виконаних будівельних робіт від 12.02.2025 року №5 та від 20.03.2025 року №6. Також у поясненнях зазначено, що ремонтні роботи виконані самостійно працівниками ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ», тобто операції з придбання послуги за кодом 33.12 позивачем не проводились. Крім цього, вказане також слідує з п.2.8 договору, яким передбачено, що підрядник не має права залучати до виконання робіт або частини робіт за договором третіх осіб.
ГУ ДПС у Харківській області направлено на адресу позивача «Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» №12698470/31233422 від 01.04.2025 року (т.1 а.с. 142) та №12810767/31233422 від 30.04.2025 року (т.2 а.с. 67), в яких просив надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: первинних документів щодо придбання товарів, транспортування продукції, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Позивачем на адресу податкового органу направлено повідомлення від 04.04.2025 № 3 та від 07.05.2025 № 2 з додатковими поясненнями на виконання вимог ГУ ДПС у Харківській області (т.1 а.с. 139, 73,231).
Однак, рішеннями голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Харківській області №12740362/31233422 від 11.04.2025 року відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 12.02.2025 року на суму 845523,34 грн., в тому числі ПДВ 140920,56 грн., №12855935/31233422 від 13.05.2025 року відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 20.03.2025 року на суму 1020355,84 грн., в тому числі ПДВ 170059,31 грн.
Підставою відмови у реєстрації спірних податкових накладних стало: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/ або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства).
Стосовно обставин подання на реєстрацію податкової накладної №2 від 12.02.2025 та №1 від 04.03.2025, колегія суддів зазначає наступне.
Податкову накладну №2 від 12.02.2025 року (отримувач - ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5», (код ЄДРПОУ 05471230) направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно отриманої квитанції, направлена позивачем податкова накладна була прийнята, але її реєстрація зупинена із зазначенням підстави: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 12.02.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 33.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=7.6802%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі»_.
Податкову накладну №1 від 04.03.2025 року (отримувач - ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5», (код ЄДРПОУ 05471230) направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно отриманої квитанції, направлена позивачем податкова накладна була прийнята, але її реєстрація зупинена із зазначенням підстави: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 04.03.2025 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 33.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=7.0554%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Позивачем скеровано до податкового органу повідомлення № 4 від 04.04.2025 про надання додаткових пояснень (стосовно податкової накладної № 1 від 04.03.2025 -т.2 а.с. 82) та № 9 від 25.03.2025 (стосовно податкової накладної № 2 від 12.02.2025 - т.3 а.с. 97) з додатками.
У поданих ГУ ДПС у Харківській області поясненнях (т. 2 а.с. 199, 224, т.3 а.с. 109) зазначено, що складення та направлення на реєстрацію податкових накладних №2 від 12.02.2025 року та №1 від 04.03.2025 року обумовлено отриманням позивачем від ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» попередньої оплати за виконання робіт з капітального ремонту парової турбіни енергоблоку №2 (код робіт згідно з державним класифікатором продукції та послуг:33.12;), а на підтвердження господарської операції позивачем був наданий договір №53 від 23.01.2025 року та інформаційні повідомлення про зарахування коштів №629 від 12.02.2025 року та №864 від 04.03.2025 року. Настання «першої події» згідно п.187.1 ст.187 ПК України підтверджується договором №53 від 23.01.2025 року та інформаційними повідомленнями про зарахування коштів №629 від 12.02.2025 року на суму 3000000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 500000,00 грн.) та №864 від 04.03.2025 року на суму 3280000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 546666,67 грн.).
Позивачем на адресу Головного управління ДПС у Харківській області направлені копії документів, зокрема договір №53 від 23.01.2025 року та інформаційні повідомлення про зарахування коштів №629 від 12.02.2025 року та №864 від 04.03.2025 року, які слугували підставою для складання та направлення на реєстрацію податкових накладних №2 від 12.02.2025 року та №1 від 04.03.2025 року, що підтверджується відповідними повідомленнями №9 від 25.03.2025 року та №3 від 24.04.2024 року, а також квитанціями №2 і документами довільного формату.
ГУ ДПС у Харківській області на адресу позивача скеровано повідомлення про надання додаткових пояснень від 30.04.2025 № 12810765/31233422 (стосовно податкової накладної від 04.03.2025 № 1 - т.2 а.с. 214) та від 01.04.2025 № 12698469/31233422 (стосовно податкової накладної від 12.02.2025 № 2 - т.3 а.с. 101), в яких вказано про необхідність надання додаткових пояснень та/ або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування. Згідно вищевказаного повідомлення позивачу запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування: первинних документів щодо придбання товарів, транспортування продукції, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Позивачем скеровано до податкового органу повідомлення про надання додаткових пояснень від 24.04.2025 № 3 (щодо податкової накладної № 1 від 04.03.2025 - т.2 а.с. 218) та № 1 від 04.04.2025 (стосовно податкової накладної № 2 від 12.02.2025 - т.2 а.с. 232) з додатками, пояснення (т.3 а.с. 76 щодо податкової накладної № 2 від 12.02.2025).
Однак, рішеннями ГУ ДПС у Харківській області від 11.04.2025 № 12740360/31233422 (т.3 а.с. 105) та від 13.05.2025 № 12855934/31233422 (т.2 а.с. 219), у зв'язку з ненадання/часткового ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Стосовно обставин подання на реєстрацію податкової накладної №3 від 25.02.2025 та №4 від 28.03.2025, колегія суддів зазначає наступне.
Податкову накладну №3 від 25.02.2025 року (отримувач - КП «ХАРКІВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН», (код ЄДРПОУ 04805918) та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 3 а.с. 190).
Згідно отриманої квитанції, направлена позивачем податкова накладна була прийнята, але її реєстрація зупинена із зазначенням підстави: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 25.02.2025 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 33.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=7.6802%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Податкову накладну №4 від 28.03.2025 року (отримувач - КП «ХАРКІВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» (код ЄДРПОУ 04805918) направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 4 а.с.31).
Згідно отриманої квитанції, направлена позивачем податкова накладна була прийнята, але її реєстрація зупинена із зазначенням підстави: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 28.03.2025 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 33.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=7.0554%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Позивачем направлено на адресу податкового органу повідомлення № 11 від 25.03.2025 про подання пояснень та копій документів (стосовно податкової накладної № 3 від 25.02.2025 - т.3 а.с. 192, 197), № 4 від 24.04.2025 про подання пояснень та копій документів (стосовно податкової накладної № 4 від 28.03.2025 - т.3 а.с. 204, т.4 а.с. 42).
У поданих ГУ ДПС у Харківській області поясненнях зазначено, що ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» є надавачем послуг з технічного обслуговування турбокомпресорів ТК 34 Н-03С (10 одиниць) дизель-генераторів 15Д100, а на підтвердження господарської операції позивачем був наданий договір №340-12/ЕМ від 17.12.2024 року та акти здачі- прийняття наданих послуг від 25.02.2025 року №2 та від 28.03.2025 року №3. Також у поясненнях було зазначено, що ремонтні роботи виконані самостійно працівниками ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ», тобто операції з придбання послуги за кодом 33.12 позивачем не проводились. Настання «першої події» згідно п.187.1 ст.187 ПК України підтверджується договором №340-12/ЕМ від 17.12.2024 року та актами здачі-прийняття наданих послуг від 25.02.2025 року №2 на загальну суму 300000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 50000,00 грн.) та від 28.03.2025 року №3 на загальну суму 300000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 50000,00 грн.).
Позивачем на адресу Головного управління ДПС у Харківській області були направлені копії документів, зокрема договір №340-12/ЕМ від 17.12.2024 року та акти здачі-прийняття наданих послуг від 25.02.2025 року №2 та від 28.03.2025 року №3, які слугували підставою для складання та направлення на реєстрацію податкових накладних №3 від 25.02.2025 року та №4 від 28.03.2025 року, що підтверджується повідомленнями №11 від 25.03.2025 року та №4 від 24.04.2025 року, а також квитанціями №2 і документами довільного формату.
ГУ ДПС у Харківській області на адресу підприємства сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень від 01.04.2025 № 12698471/31233422 (стосовно податкової накладної № 3 від 25.02.2025- т.3 а.с. 187-189) та від 30.04.2025 № 12810790/31233422 (стосовно податкової накладної № 4 від 28.03.2025 - т.4 а.с. 34), в яких вказано про необхідність надання додаткових пояснень та/ або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. Згідно вищевказаного повідомлення позивачу запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування: первинних документів щодо придбання товарів, транспортування продукції, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Позивачем скеровано на адресу ГУ ДПС у Харківській повідомлення № 4 від 04.04.2025 (стосовно податкової накладної № 3 від 25.02.2025 - т.3 а.с. 115), № 3 від 07.05.2025 (стосовно податкової накладної № 4 від 28.03.2025 - т.3 а.с. 203), пояснення (т.3 а.с. 169, т.4 а.с. 20), та додаткові документи для розгляду питання про реєстрацію податкових накладних від 25.02.2025 № 3 та від 28.03.2025 № 4 відповідно.
ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення від 11.04.2025 № 12740363/31233422 (стосовно податкової накладної від 25.02.2025 № 3 - т.3 а.с. 193) та від 13.05.2025 № 12855936/31233422 (стосовно податкової накладної № 4 від 28.03.2025 - т. 4 а.с. 37), у зв'язку з ненадання/часткового ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Стосовно обставин подання на реєстрацію податкової накладної №4 від 28.02.2025, колегія суддів зазначає наступне.
Податкову накладну №4 від 28.02.2025 року (отримувач - АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «ДОБРОТВІРСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО», (код ЄДРПОУ 23269555) та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.4 а.с. 183). Згідно отриманої квитанції, направлена позивачем податкова накладна була прийнята, але її реєстрація зупинена із зазначенням підстави: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 28.02.2025 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 33.12, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=6.3673%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки- фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Позивачем направлено на адресу податкового органу повідомлення № 10 від 25.03.2025 про подання пояснень та копій документів (т.4 а.с.194, 197-198).
У поданих відповідачу 1 поясненнях зазначено, що ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» є виконавцем робіт з ремонту устатковання промислового призначення (роботи з ремонту ПВТ-7 типу ПВ 425-230-37 турбогенератора ст.№7 ДТЕК ДОБРОТВІРСЬКА ТЕС), а на підтвердження господарської операції позивачем був наданий договір №49- ЗЕ-ДоТЕС-П071 від 10.01.2025 року та акт приймання виконаних будівельних робіт від 28.02.2025 року №2. Також у поясненнях було зазначено, що ремонтні роботи виконані самостійно працівниками ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ», тобто операції з придбання послуги за кодом 33.12 позивачем не проводились. Настання «першої події» згідно п.187.1 ст.187 ПК України підтверджується договором №49-ЗЕ-ДоТЕС-П071 від 10.01.2025 року та актом приймання виконаних будівельних робіт від 28.02.2025 року №2 на загальну суму 492171,01 грн. (у т.ч. ПДВ 82028,50 грн.).
Позивачем на адресу Головного управління ДПС у Харківській області направлені копії документів, зокрема договір №49-ЗЕ-ДоТЕС-П071 від 10.01.2025 року та акт приймання виконаних будівельних робіт від 28.02.2025 року №2, які слугували підставою для складання та направлення на реєстрацію податкової накладної №4 від 28.02.2025 року, що підтверджується повідомленням №10 від 25.03.2025 року, квитанцією №2 та документами довільного формату.
ГУ ДПС у Харківській області на адресу підприємства сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень від 01.04.2025 № 12698468/31233422- т.4 а.с. 189), в якому вказано про необхідність надання додаткових пояснень та/ або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування. Згідно вищевказаного повідомлення позивачу запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування: первинних документів щодо придбання товарів, транспортування продукції, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Позивачем скеровано на адресу ГУ ДПС у Харківській повідомлення з поясненнями (т.4 а.с. 161) та додатковими документами для розгляду питання про реєстрацію податкової накладної від 28.02.2025 № 4.
ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення від 11.04.2025 № 12740361/31233422 (т.4 а.с. 192) про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.02.2025 № 4, у зв'язку з ненадання/часткового ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Позивач, не погоджуючись із рішеннями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної, прийняті не на підставі та не в спосіб, визначені чинним законодавством.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. "а" п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до п.п. 201.16.1. п.201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на час виникнення спірних правовідносин був визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з п.5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 9 Порядку № 520 передбачено , що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.»
Пунктом 10 Порядку №520 встановлено , що Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Судовим розглядом встановлено, що Між ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» (підрядник) та АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» (замовник) укладений договір №6947-ЗЭ-ЛаТЭС-П071 від 02.09.2024 року про виконання ремонтних робіт (послуги з ремонту ЦВТ та ЦСТ ТА №4 К-300-240 ХТГЗ ДТЕК ЛАДИЖИНСЬКА ТЕС в 2024 р. (код робіт згідно з державним класифікатором продукції та послуг:33.12;)) на території ДТЕК ЛАДИЖИНСЬКА ТЕС, яка розташована за адресою: ДТЕК ЛАДИЖИНСЬКА ТЕС, Україна, 24321, Вінницька обл., м. Ладижин, вул. Наконечного, 173 (т.1 а.с. 17-21).
Пунктом 4.1 договору передбачено, що приймання виконаних робіт здійснюється сторонами щомісячно за актами приймання виконаних робіт (Форма КБ-2в), довідками про вартість виконаних робіт (Форма КБ-3), що підписується уповноваженими представниками обох сторін. Акт приймання виконаних робіт (Форма КБ-2в) та довідку про вартість виконаних робіт (Форма КБ-3) підрядник надає замовнику не пізніше останнього календарного дня поточного місяця в 3 (трьох) примірниках.
За результатами виконаних робіт у лютому та березні, між сторонами підписано акти приймання виконаних будівельних робіт №5 від 12.02.2025 року на загальну суму 845523,34 грн. (у т.ч. ПДВ 140920,56 грн.) та №6 від 20.03.2025 року на загальну суму 1020355,84 грн. (у т.ч. ПДВ 170059,31 грн.) (т.1 а.с. 103-108, т.2 а.с. 30-33).
Згідно із положеннями п.187.1 ст.187, п.201.10 ст.201 ПК України ПК України, за фактом виконання робіт, ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» сформовано податкові накладні №1 від 12.02.2025 року (т.1 а.с. 145) на загальну суму 845523,34 грн., в тому числі ПДВ 140920,56 грн. та №2 від 20.03.2025 року на загальну суму 1020355,84 грн., в тому числі ПДВ 170059,31 грн. (т.2 а.с. 71-72).
Стосовно обставин подання та реєстрації податкових накладних №2 від 12.02.2025 року та №1 від 04.03.2025 року.
Між ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» (підрядник) та ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» (замовник) укладено договір №53 від 23.01.2025 року (далі - договір) про виконання робіт з капітального ремонту парової турбіни енергоблоку №2 (далі - «роботи») (код робіт згідно з державним класифікатором продукції та послуг:33.12;)) на загальну суму 17850000,00 грн (у т.ч. ПДВ - 2975000,00 грн.) (т.2 а.с. 147-148).
Пунктом 4.2 договору передбачено, що замовник здійснює попередню оплату підряднику у розмірі 80% від суми цього договору, шляхом перерахування відповідної суми грошових коштів на розрахунковий рахунок підрядника.
На виконання вказаних умов договору підрядник здійснив передплату на банківський рахунок ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» в розмірі 3000000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 500000,00 грн.), що підтверджується інформаційним повідомленням про зарахування коштів №629 від 12.02.2025 року, а також в розмірі 3280000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 546666,67 грн.), що підтверджується інформаційним повідомленням про зарахування коштів №864 від 04.03.2025 року.
Згідно із положеннями п.187.1 ст.187, п.201.10 ст.201 ПК України, за фактом отримання попередньої оплати, ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» сформовано податкові накладні №2 від 12.02.2025 року на загальну суму 3000000,00 грн., в тому числі ПДВ 500000,00 грн.(т.3 а.с. 107) та №1 від 04.03.2025 року на загальну суму 3280000,00 грн., в тому числі ПДВ 546666,67 грн. (т.2 а.с. 222).
Стосовно обставин направлення на реєстрацію податкових накладних №3 від 25.02.2025 року та №4 від 28.03.2025 року.
Так, між ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» (виконавець) та КП «ХАРКІВСЬКИЙ МЕТРОПОЛІТЕН» (замовник) укладений договір №340-12/ЕМ від 17.12.2024 року (т.3 а.с. 156-160) про надання послуг з ремонту та технічного обслуговування техніки (послуги з технічного обслуговування турбокомпресорів ТК 34 Н-03С (10 одиниць) дизель- генераторів 15Д100) (далі - «послуги») (код послуги згідно з державним класифікатором продукції та послуг:33.12;)) на загальну суму 1500000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 250000,00 грн.).
Пунктом 4.2 договору передбачено, що надані послуги приймаються замовником з обов'язковим складанням акта здачі-приймання наданих послуг, який підписується уповноваженими представниками замовника та виконавця.
На виконання умов укладеного договору, виконавцем надані послуги з технічного обслуговування турбокомпресорів ТК 34 Н-03С (10 одиниць) дизель- генераторів 15Д100 (у кількості 4 шт.) на загальну суму 600000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 100000,00 грн.), про що сторонами було підписано акти здачі-прийняття наданих послуг №2 від 25.02.2025 року та №3 від 28.03.2025 року (т. 3 а.с. 152, 247.
Згідно із положеннями п.187.1 ст.187, п.201.10 ст.201 ПК України, за фактом надання послуг, ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» виписано податкові накладні №3 від 25.02.2025 року на загальну суму 300000,00 грн., в тому числі ПДВ 50000,00 грн. (т. 3 а.с. 195) та №4 від 28.03.2025 року на загальну суму 300000,00 грн., в тому числі ПДВ 50000,00 грн. (т.4 а.с. 40)
Станом на дату подання податкових накладних на реєстрацію, надані послуги згідно актів №2 від 25.02.2025 року на загальну суму 300000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 50000,00 грн.) та №3 від 28.03.2025 року на загальну суму 300000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 50000,00 грн.) оплачені замовником не були.
Стосовно обставин направлення на реєстрацію податкової накладної №4 від 28.02.2025.
Так, між ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» (Виконавець) та АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» (Замовник) укладений договір №49-ЗЕ-ДоТЕС-П071 від 10.01.2025 року (т. 4 а.с. 57) про виконання ремонтних робіт (Ремонт ПВТ-7 типу ПВ 425-230-37 турбогенератора ст. №7 ДТЕК ДОБРОТВІРСЬКА ТЕС) (далі - «роботи») (код робіт згідно з державним класифікатором продукції та послуг:33.12;) на території ДТЕК ДОБРОТВІРСЬКА ТЕС, яка розташована за адресою: 80411, смт. Добротвір, Львівська обл., Промислова 12.
Пунктом 5.4 договору передбачено, що виконані виконавцем роботи згідно з цим договором оформлюються актами прийому-передачі виконаних робіт із зазначенням коду згідно ДКПП, які Виконавець надає до 01 (першого) числа місяця, наступного за звітним.
За результатами виконаних робіт у лютому, 28.02.2025 року між сторонами підписано акт приймання виконаних будівельних робіт №2 на загальну суму 492171,01 грн. (у т.ч. ПДВ 82028,50 грн.) (т.4 а.с. 152)
Згідно із положеннями п.187.1 ст.187, п.201.10 ст.201 ПК України, за фактом виконання робіт, ТОВ «НПС-ЕНЕРГІЯ» сформовано податкову накладну №4 від 28.02.2025 року на загальну суму 492171,01 грн., в тому числі ПДВ 82028,50 грн. (т. 4 а.с. 195).
Станом на дату подання податкової накладної на реєстрацію, виконані роботи згідно акта приймання виконаних будівельних робіт №2 на загальну суму 492171,01 грн. (у т.ч. ПДВ 82028,50 грн.) оплачені замовником не були.
Колегія суддів зазначає, що приймаючи оскаржувані рішення №12740362/31233422 від 11.04.2025, №12740360/31233422 від 11.04.2025 року, №12740363/31233422 від 11.04.2025 року, №12740361/31233422 від 11.04.2025 року, №12855934/31233422 від 13.05.2025 року, №12855935/31233422 від 13.05.2025 року, №12855936/31233422 від 13.05.2025 року про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 12.02.2025 року, №2 від 12.02.2025 року, №3 від 25.02.2025 року, №4 від 28.02.2025 року, №1 від 04.03.2025 року, №2 від 20.03.2025 року, №4 від 28.03.2025 комісія ГУ ДПС у Харківській області як підставу для відмови в реєстрації зазначила про ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
В графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» - будь-яка інформація відсутня.
Колегія суддів зазначає, що контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
В даному випадку, відповідачем обґрунтованих недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не зазначено у рішеннях про відмову у реєстрації спірних податкових накладних
Крім того, колегія суддів зазначає, що з наданих до податкового органу документів вбачається, що позивачем в силу вимог пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1 статті 201, пункту 201.7 статті 201, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за правилом першої події сформовано та направлено для реєстрації спірні податкові накладні в ЄРПН.
Тобто, наданий позивачем на виконання вимог Порядку № 520 обсяг документів був достатній для цілей реєстрації відповідних податкових накладних.
У постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд вказав, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документівта інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Так, матеріалами справи підтверджено, що за результатами розгляду наданих позивачем документів комісією регіонального рівня направлено у відповідності до п. 9 Порядку № 520 повідомлення №12698470/31233422 від 01.04.2025 року, №12698469/31233422 від 01.04.2025 року, №12698471/31233422 від 01.04.2025 року, №12698468/31233422 від 01.04.2025 року, №12810765/31233422 від 30.04.2025 року, №12810767/31233422 від 30.04.2025 року, №12810790/31233422 від 30.04.2025 року про необхідність надання додаткових пояснень та/ або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно вищевказаного повідомлення позивачу було запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо придбання товарів, транспортування продукції, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Графа додаткова інформація - не заповнена.
На вказані повідомлення платником податку направлено на адресу ГУ ДПС у Харківській області додаткові пояснення та документи, що підтверджується повідомленням №3 від 04.04.2025 року, №1 від 04.04.2025 року, №4 від 04.04.2025 року, №2 від 04.04.2025 року, №4 від 04.04.2025 року, №2 від 07.05.2025 року, №3 від 07.05.2025 року, квитанціями та документами довільного формату.
Колегія суддів звертає увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Надіслані позивачем письмові пояснення з копіями інших документів відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентами та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних.
За таких обставин колегія суддів зазначає про відсутність у контролюючого органу підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних з огляду на наявність документів, які свідчать про проведення господарської операції та які були надані контролюючому органу.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Під час вирішення справи суд перевіряє відповідність прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення, дії на відповідність критеріям, визначеним ст. 2 КАС України.
Таким чином, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення для його прийняття. У разі ж відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС в Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (Комісії регіонального рівня) №12740362/31233422 від 11.04.2025, №12740360/31233422 від 11.04.2025 року, №12740363/31233422 від 11.04.2025 року, №12740361/31233422 від 11.04.2025 року, №12855934/31233422 від 13.05.2025 року, №12855935/31233422 від 13.05.2025 року, №12855936/31233422 від 13.05.2025 року про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 12.02.2025 року, №2 від 12.02.2025 року, №3 від 25.02.2025 року, №4 від 28.02.2025 року, №1 від 04.03.2025 року, №2 від 20.03.2025 року, №4 від 28.03.2025, є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо доводів апелянта про наявність дискреційних повноважень ДПС України в частині вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
Відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Відтак, відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
Законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку з чим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, а саме: зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні.
Колегія суддів зазначає, що обраний спосіб захисту, щодо зобов'язання ДПС України вчинити відповідні дії узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду не спростовують.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.08.2025 по справі № 520/14732/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді З.Г. Подобайло В.В. Катунов