про продовження строку для подання звіту щодо виконання рішення суду
10 грудня 2025 року м. Рівне №460/6821/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Греська О.Р., розглянувши в письмовому провадженні процесуальне питання, пов'язане з розглядом справи за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 її максимальним розміром шляхом застосування до неї з 01.01.2025 для обрахунку та виплати положень статі 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», а також понижуючих коефіцієнтів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплачувати з 01.01.2025 пенсію ОСОБА_1 без обмеження її граничним (максимальним) розміром та без застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі №460/6821/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2025 пенсію ОСОБА_1 без обмеження її граничним (максимальним) розміром та без застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області залишено без задоволення. Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі №460/6821/25 - без змін.
Отже, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі №460/6821/25 набрало законної сили 30.09.2025.
14.10.2025 надійшла письмова заява ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою від 15.10.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі протягом тридцяти днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень ухвали.
До суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/6821/25.
З поданого звіту встановлено, що на виконання рішення суду у справі №460/6821/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів №1, що підтверджується перерахунком пенсії по справі №1706008465.
Розмір пенсії з 01.01.2025 за результатами проведеного перерахунку становить 46371,23 грн, а з 01.03.2025 - 47571,23 грн.
Суд зазначає, що резолютивна частина рішення містить обов'язок Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області як щодо здійснення перерахунку пенсії, так і щодо виплати вже перерахованої пенсії.
Згідно ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 14 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії виплачуються щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч.1 ст. 49 цього Закону.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області докази виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження її граничним (максимальним) розміром та без застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» або ж докази відсутності коштів на рахунках, необхідних для виплати пенсій на виконання судового рішення.
Натомість, станом на момент розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виконання рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі №460/6821/25 суду відповідачем не надано належних та достатніх доказів, які б підтверджували, що після набрання таким рішенням законної сили, ОСОБА_1 виплачується щомісячно пенсія у перерахованому розмірі, а саме - 46371,23 грн.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції визначено, що кожна фізична чи юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
ЄСПЛ у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Так, у рішеннях "Кечко проти України" (заява № 63134/00) і "Ромашов проти України" (заява № 67534/01) ЄСПЛ зазначив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними.
Зокрема, у справі "Кечко проти України" ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплати з державного бюджету, однак свідома відмова від цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
У рішеннях у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" (заява № 70297/01) і у справі "Бакалов проти України" (заява № 14201/02) ЄСПЛ також зазначив, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Таким чином, обмежене фінансування відповідача жодним чином не може впливати на право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, у тому числі з виплатою позивачу заборгованості з пенсії, що утворилася внаслідок її перерахунку.
У цій справі судом встановлено, що остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення, ухвалене на користь позивача, залишається невиконаним, що свідчить про порушення права позивача на виконання судового рішення без зайвих затримок та становить втручання у його право на мирне володіння присудженими грошовими коштами.
Наявність у позивача права на отримання відповідних виплат встановлена рішенням суду, яке набрало законної сили. Вказане право не заперечується відповідачем. Тому це право не може бути скасоване з підстав відсутності фінансування такого виду виплат з державного бюджету.
Крім того, ігнорування судових рішень, які набрали законної сили, з боку органу Пенсійного фонду України у сфері функціональних правовідносин порушує конституційні засади поділу державної влади в Україні на законодавчу, виконавчу та судову, що закріплено у ст. 6 Конституції України.
Щодо посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на Постанову КМУ №821 від 14.07.2025 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень», то суд зазначає, що за змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Суд звертає увагу, що зазначена постанова не є законом, а тому як підзаконний нормативно-правовий акт не може змінювати в бік звуження права громадян, які встановлені нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи викладене вище, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, а також з метою надання можливості відповідачу подати належний звіт з підтверджуючими документами про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі №460/6821/25, суд вважає за необхідне продовжити строк для подання відповідного звіту.
Керуючись статтями 121, 241, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Процесуальний строк, встановлений судом для подання звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі №460/6821/25 продовжити на 30 днів з дня вручення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Олег ГРЕСЬКО