11 грудня 2025 року м. РівнеСправа №460/24/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу пенсії по інвалідності з 01.07.2024;
зобов'язати відповідача здійснити відновлення нарахування та виплати позивачу пенсії з 01.07.2024 в попередньому розмірі на строк не менше, як до припинення або скасування воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебував на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та у період з 2021 року по 30.06.2024 отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зауважив, що в червні 2023 року позивач повинен був пройти переогляд в МСЕК, однак вчасно повторно пройти огляд не мав можливості. Оскільки позивач не пройшов повторного огляду МСЕК і не отримав відповідну довідку, виплата пенсії йому була припинена з 01.07.2024. В серпні 2024 року позивач звернувся до відповідач із заявою про відновлення виплати йому пенсії відповідно до вимог п. 14-6.1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідач листом від 27.09.2024 відмовив у поновлені виплати пенсії, зазначивши, що рішення про продовження виплати пенсії по інвалідності буде прийнято після проходження повторного огляду МСЕК та надходження до відповідача виписки з акта огляду МСЕК. Позивач вважає таку поведінку відповідача протиправною, оскільки відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд. Вважає, що відповідач порушив гарантоване державою право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою від 06.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву.
За змістом довідки про доставку електронного листа вказана ухвала доставлена до електронного кабінету ГУ ПФУ в Рівненській області в підсистемі “Електронний суд» 07.01.2025.
У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав.
Клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву із зазначенням причин від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та у період з 2021 року по 30.06.2024 отримував пенсію по інвалідності, призначену на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як особа з інвалідністю ІІІ групи.
Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК від 15.06.2021 серії 12 ААБ №817209 інвалідність позивачу встановлена з 01.06.2021 на строк до 01.06.2023. Дата чергового переогляду травень 2023 року.
Виплату позивачу пенсії по інвалідності припинено з 01.07.2024.
08.07.2024 адвокат Харченко А.О. звернулася до органу Пенсійного фонду в інтересах позивача з адвокатським запитом щодо підстав припинення виплати позивачу пенсії та просила поновити виплату пенсії.
Листом від 17.07.2024 №1700-0202-8/41953 відповідач повідомив на адвокатський запит, що п. 14-6.1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачає автоматичне продовження групи інвалідності, а лише забезпечує виплату пенсії до закінчення визначеного терміну з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю. Крім того, зазначив, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, до заяв особи, які тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою агресором), додають копії паспорта громадянина України, а також документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію їх місця тимчасового проживання/перебування за кордоном (з перекладом), засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або консульською установою України або нотаріально, та документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою. У разі надсилання вищезазначених документів засобами поштового зв'язку питання продовження виплати пенсії по інвалідності відповідно до підпункту 14-6.1 розділу XV "Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" буде розглянуто додатково. До відома: листом ГУ ПФУ в Рівненській області від 30.05.2024 №1700-0306-8/31635 ОСОБА_1 було повідомлено про припинення з 01.07.2024 виплати пенсії по інвалідності.
15.08.2024 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою щодо підстав припинення виплати йому пенсії з 01.07.2024 та просив поновити виплату йому пенсії.
Листом від 27.09.2024 №11212-10260/3-02/8-1700/24 відповідач повідомив позивача, що згідно з випискою із акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ №817209 від 15.06.2021 позивача було визнано особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок загального захворювання до 01.06.2023; датою чергового переогляду зазначено травень 2023 року. Отже, у травні 2023 року позивачу необхідно було подати документи для чергового переогляду МСЕК. На даний час довідка МСЕК про проходження позивачем чергового переогляду до ГУ ПФУ в Рівненській області не надходила. З огляду на викладене, рішення про продовження виплати пенсії по інвалідності буде прийнято після проходження позивачем повторного огляду медико-соціальною експертною комісією та надходження до ГУ ПФУ в Рівненській області виписки із акта огляду медико-соціальною експертною комісією. Зауважив, що виплата позивачу пенсії з 01.07.2024 припинена до з'ясування обставин по суті. До відома: листом ГУ ПФУ в Рівненській області від 30.05.2024 №1700-0306-8/31635 позивача було повідомлено про припинення йому з 01.07.2024 виплати пенсії по інвалідності.
Вважаючи поведінку органу Пенсійного фонду щодо припинення з 01.07.2024 виплати пенсії по інвалідності протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1058-ІV).
Згідно зі ст. 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Положеннями статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону (ч. 1).
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи (ч. 2).
Група інвалідності, її причина, час настання та строк встановлюються за результатами медико-соціальної експертизи або оцінювання повсякденного функціонування особи - для повнолітніх осіб (ч.1 ст. 32 Закону 1058-IV).
Статтею 31 Закону № 1058-IV визначено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 34 № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.
Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону № 1058-ІV у разі якщо особа не з'явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з'явитися на повторний огляд.
Згідно ч. 3 ст. 35 Закону № 1058-ІV у разі якщо строк повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю пропущено з поважних причин або в разі визнання її знову особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності відновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо орган медико-соціальної експертизи визнає її за цей період особою з інвалідністю. При цьому якщо під час повторного огляду особи з інвалідністю переведено на іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.
Якщо виплату пенсії особі з інвалідністю було припинено у зв'язку з відновленням здоров'я або якщо вона не отримувала пенсії внаслідок нез'явлення на повторний огляд без поважних причин, то в разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. Якщо минуло більше п'яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах.
Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.
Таким чином, право на пенсію по інвалідності нерозривно пов'язано із наявністю в особи, якій призначається пенсія, статусу "особа з інвалідністю". При цьому, втрата статусу "особа з інвалідністю" у зв'язку із закінченням строку, на який встановлена інвалідність, є підставою припинення виплати пенсії по інвалідності.
06.11.2022 набув чинності Закон України від 18.10.2022 № 2682-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю", яким, зокрема, пункт 14-6 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV доповнено підпунктом 14-6.1, згідно з яким:
Для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану - не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.
В той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 № 390 "Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану" постанову Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" доповнено пунктом 3 наступного змісту:
"Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:
- осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;
- дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 100, ст. 3666).
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжувався, воєнний стан діє на даний час.
Системний аналіз вищевикладених правових норм дає суду підстави для висновку, що строк встановленої особі інвалідності, який закінчився під час дії правового режиму воєнного стану продовжується на період до закінчення дії цього правового режиму та протягом шести місяців після його припинення або скасування, за умови неможливості проходження особою повторного огляду МСЕК.
Таким чином, у зв'язку з введенням на всій території України правового режиму воєнного стану, державою створені правові засади та визначено умови щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також щодо виплати пенсій і соціальних допомог по інвалідності на період дії воєнного стану на території України.
Як встановлено судом з матеріалів справи, ІІІ група інвалідності встановлена позивачу на період з 01.06.2021 по 01.06.2023, дата чергового переогляду травень 2023 року.
Неможливість проходження чергового переогляду МСЕК у травні 2023 року позивач пов'язує із перебуванням за кордоном з 18.09.2022, на підтвердження чого долучив до матеріалів справи копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданого 15.06.2017 органом №5626.
Суд звертає увагу, що відповідно до пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, на період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.
Разом з тим, позивачем не наведено жодних підстав, які унеможливили його повернення до України для проходження переогляду МСЕК у період з травня 2023 року по 01.07.2024, а також після 01.07.2024, чи надіслання документів для прийняття МСЕК рішення про встановлення інвалідності заочно, що було передбачено вищевказаною постановою Уряду України.
Враховуючи викладене, матеріалами судової справи не підтверджено обставин неможливості проходження позивачем чергового переогляду МСЕК, оскільки, на переконання суду, сам факт виїзду позивача за кордон в 2022 році не свідчить про неможливість проходження ним повторного огляду МСЕК у період з травня 2023 року по 01.07.2024, а також після 01.07.2024.
Інших підстав неможливості проходження повторного огляду МСЕК позивачем не наведено.
За встановлених обставин суд доходить висновку, що поведінка ГУ ПФУ в Рівненській області щодо припинення позивачу виплати пенсії по інвалідності з 01.07.2024 є правомірною, вчинена відповідачем в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України.
Суд зазначає, що в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Таким чином, передумовою для можливості задоволення позовних вимог щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб'єктом протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які у даному випадку відсутні.
З огляду на викладене, позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи результати судового розгляду справи, судові витрати відповідно до статті 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Повний текст рішення складений 11 грудня 2025 року.
Суддя Н.О. Дорошенко