11 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14184/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНА-ЦЕНТР" про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом,
І. РУХ СПРАВИ
Стислий зміст позовних вимог.
Позивач Головне управління ДПС у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНА- ЦЕНТР" про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом, а саме просить:
- стягнути податковий борг з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОЛИНА-ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 37287274) у розмірі 10174368,95 грн. (десять мільйонів сто сімдесят чотири тисячі триста шістдесят вісім гривень 95 копійок):
- з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства у розмірі 10108368,95 грн, на бюджетний рахунок UА888999980333179318000016719, одержувач ГУК у Полт.обл/м. Полтава/11021000, код ЄДРПОУ: 37959255, банк одержувача Казначейство України (ЕАП);
- з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зед у розмірі 66000,00 грн на бюджетний рахунок UА158999980313010105000016001, одержувач ГУК у Полт.обл/Полтавська/21081000, код ЄДРПОУ: 37959255, банк одержувача Казначейство України (ЕАП).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача є податковий борг перед бюджетом, який складається із суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші платники, що складається також із сум штрафних санкцій, пені та пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства. Оскільки відповідач не сплатив узгоджені грошові зобов'язання у встановлені законом строки, такі набули статусу податкового боргу. Відповідачу скерована податкова вимога, проте це не призвело до погашення податкового боргу.
Стислий зміст заперечень відповідача.
Відповідач відзив на позов не подав, ухвалу про відкриття провадження отримав, оскільки, відповідно до даних ЄСІТС вона доставлена в його електронний кабінет.
Також відповідач не отримав позов, надісланий йому позивачем, що підтверджується поштовими документами та трекінгом «Укрпошта», проте отримав позовну заяву, надіслану йому судом, що підтверджується даними ЄСІТС про доставку позову в електронний кабінет відповідача.
Відповідно до пункту 1 та 2 частини 4 статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються
юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
юридичним особам та фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження відповідача, позов направлений за офіційним місцезнаходженням відповідача.
Судовий виклик або судове повідомлення учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів здійснюється за відсутності в особи електронного кабінету - шляхом надсилання повістки рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою), кур'єром із зворотною розпискою за адресами, вказаними цими особами, або шляхом надсилання тексту повістки в порядку, визначеному статтею 129 цього Кодексу (п.2 ч. 3 ст. 124 КАС України).
За таких обставин, суд вважає, що відповідно до частини 11 статті 126, пункту 5 частини 6 частини 11 статті 251 КАС України копія ухвали суду про відкриття провадження вручена відповідачу належним чином.
Тобто, останній вважається повідомлений про розгляд даної справи.
При цьому, відповідач не скористався правом, визначеним процесуальним законодавством, та відзив щодо заявлених позовних вимог до суду не подавав.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дане судове провадження, але у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву та інших заяв по суті справи від відповідача до суду не надходило.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Заяви, клопотання учасників справи.
Сторонами не подані суду заяви та клопотання.
Процесуальні дії у справі.
Полтавським окружним адміністративним судом від 21.10.2025 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши заяви по суті справи та наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
Вілповідач є платником податків і зборів та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Полтавській області за нарахованими відповідачу (платнику податків) грошовими зобов'язаннями.
Згідно із довідкою про суму податкового боргу платника податків станом на 04.09.2025 за відповідачем рахується заборгованість в сумі 10 174358, 95 грн., яка складається з грошових зобов'язань із податку на прибуток підприємств, який сплачують інші платники, та пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань, та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства.
Сума податкового боргу відповідача із деталізацією нарахованих платнику податків грошових зобов'язань зазначене контролюючим органом у розрахунку податкового боргу, в якій диференційовані суми податкового зобов'язання, штрафних фінансових санкцій та суми пені.
Згідно із інтегрованою карткою платника податків за відповідачем обліковується податковий борг загальному розмірі 10 174 358, 95 грн. з:
- податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства на суму 10108368,95 гривень;
- пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань, та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства 66000,00 грн.
Зазначена вище заборгованість підтверджується карткою особового рахунку платника податків, податковими повідомленнями-рішеннями за результатом проведення контрольних заходів (перевірок) позивачем.
За результатами проведеної позивачем перевірки було складено акт від 28.09.2016 №416/16-31-14-01-09/37287274, який вручений уповноваженій особі ТОВ «ДОЛИНА-ЦЕНТР» 28.09.2016. На підставі зазначеного акту сформовано податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 11.10.2016 № 0004261401, яким збільшено податкове зобов'язання на суму 5306019,00 грн, та застосовано штрафну санкцію на суму 1326504,75 гривень. азначене податкове повідомлення-рішення направлено на податкову адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та вручено 19.10.2016 року.
ТОВ «ДОЛИНА-ЦЕНТР» звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.10.2016 №0004261401. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2016, залишеним без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2017 у справі №816/1918/16 адміністративний позов задоволено. Постановою Верховного Суду від 20.12.2023 касаційну скаргу ГУ ДПС у Полтавській області задоволено частково. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2017 у справі №816/1918/16 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2024 позов ТОВ «ДОЛИНА-ЦЕНТР» до ГУ ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.10.2016 № 0004261401 - залишено без задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, за результатами судового розгляду справи № 816/1918/16 податкове повідомлення-рішення від 11.10.2016 № 0004261401 визнане правомірним та таким, що підлягає сплаті.
Окрім того, позивачем було сформовано податкове повідомення-рішення форми "С" від 26.03.2024 № 00038390701, його було вручено представнику відповідача 26.03.2024. Дане податкове повідомення-рішення в адміністративному чи судовому порядку відповідачем не оскаржувалось.
Позивачем було винесено податкову вимогу форми "Ю" від 25.04.2023 30000770-1305-1631, яка була отримана відповідачем 03.05.2023 відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідачем заперечень щодо статусу неузгодженості сум грошових зобов'язань чи їх невірного обліку контролюючим органом, які стягуються із відповідача у цій справі, суду не надані.
Після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу платника податків не змінилася, податковий борг не погашений у повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилалась контролюючим органом.
За наведених обставин позивач звертається до суду з адміністративним позовом про стягнення суми податкового боргу з рахунків відповідача відкритих у банках, обслуговуючих такого платника податків.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У нормі підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (далі - ПК України) визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з підпунктом 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують, зокрема, такі функції: організовують роботу та здійснюють контроль за застосуванням арешту майна платника податків, що має податковий борг, та/або зупинення видаткових операцій на його рахунках у банку.
Грошове зобов'язання платника податків відповідно до п. п. 14.1.39 п. 14.1 статті 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п. 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Пункт 59.5 ст. 59 ПК України визначає, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з пунктом 87.11. статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із пунктом 42.5 статті 42 ПК України, у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Верховний Суд неодноразово у своїх рішеннях звертав увагу на те, що обов'язку контролюючого органу щодо повідомлення платника податків про проведення відповідної перевірки кореспондує обов'язок такого платника добросовісно ставитись до отримання відповідної кореспонденції або повідомлень, крім того, необізнаність платника з наказом про проведення перевірки через нехтування або ухилення від виконання такого обов'язку без поважних причин не може бути в подальшому розцінена на користь останнього (постанова судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 23 травня 2022 року у справі №810/3116/18).
У постанові від 9 жовтня 2018 року у справі № 820/1864/17 Верховний Суд зазначив, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків. При цьому, такий висновок у справі № 820/1864/17 Верховний Суд висловлював також при встановленому судами попередніх інстанцій факті виконання контролюючим органом вимог чинного податкового законодавства щодо направлення копії наказу про проведення перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
На підставі викладеного, суд висновує наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, станом на дату звернення до суду за відповідачем рахується сума податкового боргу, яка складається із визначених платнику податків грошових зобов'язань, що підтверджується матеріалами справи.
На виконання вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України, позивачем з метою погашення податкового боргу на податкову адресу відповідача, направлена податкова вимога.
При цьому, станом на день розгляду справи, суду не надані докази погашення відповідачем у добровільному порядку вказаної суми заборгованості.
Крім цього, інформація щодо оскарження вимоги в адміністративному та (або) у судовому порядку у суду відсутня.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву чи доказів сплати суми податкового боргу до суду не надав.
Податковий борг відовідача становить 10 174 358, 95 грн. з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства на суму 10108368,95 грн; пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань, та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства 66000,00 грн.
З метою спонукати відповідача сплатити податковий борг орган стягнення надіслав платнику податків податкову вимогу. Позов про стягнення податкового боргу подано до суду після спливу 30 днів з дати надіслання платнику податків податкової вимоги.
Станом на дату розгляду справи відсутні докази сплати відповідачем податкового боргу в сумі 10 174 358, 95грн.
Оцінюючи встановлені обставини справи через призму наведених норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Полтавсській області є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем є суб'єкт владних повноважень, доказів на підтвердження понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не надано, тому суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) до товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНА-ЦЕНТР" (код ЄДРПОУ 37287274, 36008, м. Полтава, вул. Європейська, буд. 146А, км. 406) про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом - задовольнити.
Стягнути податковий борг товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНА-ЦЕНТР" (код ЄДРПОУ 37287274) з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків в сумі 10174368,95 гри (десять мільйонів сто сімдесят чотири тисячі триста шістдесят вісім гривень 95 копійок):
- з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства у розмірі 10 108 368,95 грн, на бюджетний рахунок UА888999980333179318000016719, одержувач ГУК у Полт.обл/м. Полтава/11021000, код ЄДРПОУ: 37959255, банк одержувача Казначейство України (ЕАП);
- з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань, та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 66000,00 грн на бюджетний рахунок UА158999980313010105000016001, одержувач ГУК у Полт.обл/Полтавська/21081000, код ЄДРПОУ: 37959255, банк одержувача Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В.І. Бевза