. 10 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2028/23
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Чеснокова А.О., знайомившись із звітом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення суду у справі №440/79/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області щодо не нарахування і не виплати ОСОБА_1 з 27 червня 2022 року по 20 січня 2023 року додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану". Зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", в розмірі 30000 грн на місяць, починаючи з 27 червня 2022 року по 20 січня 2023 року. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішення набрало законної сили 30.01.2024.
До суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі, в якій заявник просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі № 440/2028/23 шляхом зобов'язання Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області подати до звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі, в якій заявник просить встановити судовий контроль за виконанням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 р. у справі № 440/2028/23 шляхом зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області подати до звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк, задоволено. Зобов'язано відповідача подати звіт до 12.12.2025.
10.10.2025 до суду надійшов звіт Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/202823, в якому просив суд прийняти звіт про повне виконання вищевказаного рішення.
Згідно з частиною першою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Перевіривши матеріали справи, звіту про виконання рішення в порядку письмового провадження, суд зважає на таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зі змісту приєднаних до звіту документів випливає, що відповідачем на виконання судового рішення у справі № 440/2028/23 з метою належного та своєчасного виконання рішення фінансово-економічним відділом ТУ ССО у Полтавській області направлявся до Служби судової охорони лист № 47.07- 101/ССО від 15 січня 2024 року про виділення додаткових кошторисних призначень на виконання рішення суду по КЕКВ 2800 - на суму 239958,71 гривень (копія додається).
25 березня 2024 року Управлінням повторно направлено до Служби лист №47.07-237/ССО про виділення додаткових кошторисних призначень, необхідних для нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, а також забезпечення виконання постанов винесених старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гагіком Нікогосяном, на суму 239958,71 та 28710,00 гривень (копія додається).
18 квітня 2024 року Управлінням втретє направлено до Служби лист №47.07-309/ССО про виділення додаткових кошторисних призначень, необхідних для нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, а також забезпечення виконання постанов винесених старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гагіком Нікогосяном, на суму 239958,71 та 28710,00 гривень (копія додається).
27 листопада 2025 року Управлінням вчетверте направлено до Служби лист №47.07- 535/ССО про виділення додаткових кошторисних призначень, необхідних для нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, а також забезпечення виконання постанов винесених старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гагіком Нікогосяном, на суму 239958,71 (копія додається).
Однак, до сьогоднішнього часу відповіді на зазначені листи не надійшли.
Разом з тим слід зазначити, що 11 січня 2024 року на електронну адресу ТУ ССО у Полтавській області надійшов лист Служби судової охорони № 01.30-02.2-98/вн від 11.01.2024 у якому йдеться про те, що з метою справедливого підходу до черговості виплати працівникам Служби судової охорони коштів за судовими рішеннями, запроваджено єдиний облік потреб в коштах на виконання рішень судів на користь працівників Служби в порядку черги, а саме: за датою набуття законної сили. Службі судової охорони затверджено кошторис на 2024 рік за КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів та установ системи правосуддя» у сумі 6 973,6 тис. гривень.
Відповідно до єдиного обліку потреби в коштах на виконання рішень судів на користь співробітників Служби, територіальним управлінням Служби затверджено кошторис на 2024 рік за КПКВ 0501150. Згідно додатку до цього листа, службою судової охорони на 2024 рік не виділено ТУ ССО у Полтавській області асигнування на виконання судових рішень, у тому числі ОСОБА_1 .
У 2025 році Службі затверджено кошторис за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів та установ системи правосуддя», за якою здійснюються виконання судових рішень, у сумі 6 720,8 тис. грн, проте відповідні асигнування не задовольнили в повному обсязі потреби в коштах на виконання судових рішень.
Зазначений фінансовий ресурс розподілений між територіальними управліннями Служби на виконання рішень судів на користь працівників Служби в порядку черги, а саме: за датою набуття рішенням суду законної сили.
Наразі у Службі у зв'язку з масовим надходженням рішень судів про задоволення позовів співробітників Служби, у тому числі щодо виплати їм додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» накопичується потреба в коштах для виконання близько 4 тис. судових рішень.
З метою справедливого підходу та впорядкування процесу розподілу асигнувань за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів та установ системи правосуддя» Службою запроваджено та ведеться єдиний облік потреби в коштах на виконання рішень судів. Черговість виплат за рішеннями суду встановлюється за датою набуття законної сили рішення суду.
Також, до ТУ ССО у Полтавській області надійшов лист Служби судової охорони вих. № 30-02.2-1753/вн від 21.06.2024 у якому зазначається, що після надходження від Державної судової адміністрації України додаткових асигнувань, Службою буде прийнято в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів між територіальними управліннями Служби на виконання рішень судів на користь працівників служби в порядку черги, а саме: за датою набуття рішенням суду законної сили.
Також, відповідно до листа Голови Державної судової адміністрації України від 30 липня 2024 року № 11-15251/24 «Про виділення додаткових бюджетних асигнувань» у якому зазначено, що всі затверджені за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів та установ системи правосуддя» видатки в розмірі 10,0 млн. грн. розподілені між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, ДСА України наразі не має можливості виділити додаткові бюджетні асигнування на зазначені в листі цілі. Також, повідомляється, що ДСА України листом від 22.07.2024 № 11-14862/24 повторно звернулося до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету із пропозицією шодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у частині збільшення бюджетних призначень за Програмою на суму 1 428,43 млн.
До Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області надійшов лист Служби судової охорони від 12 лютого 2025 року № 01.30-02.2-471/вн «Про надання інформації».
У зазначеному листі, Служба судової охорони зазначає, що судові рішення, що набрали законної сили є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Однак, на даний час кошти для проведення розрахунку з ОСОБА_1 у повному обсязі від Служби судової охорони не надходили на відповідний рахунок ТУ ССО у Полтавській області до цього часу.
Відтак, суд погоджується з доводами відповідача, що рішення суду виконане в межах покладених на Територіальне управління Служби судової охорони у Полтавській області зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства, враховуючи таке.
За правилами частин першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Дослідивши подані Територіальним управлінням Служби судової охорони у Полтавській області документи суд дійшов висновку про необхідність прийняття звіту від 10.10.2025 з огляду на те, що рішення виконано в повному обсязі та в межах повноважень відплвідача.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти звіт Територіального управління Служби судової охорони у Полтавській області від 10.10.2025 про виконання рішення в адміністративній справі №440/2028/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова