Рішення від 11.12.2025 по справі 420/6799/25

Справа № 420/6799/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області № 951070109536 від12.02.2025 р. про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст.53 закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , допомогу на поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , останніми місцем проживання якої було АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перед тим, як прийняти рішення за результатами розгляду заяви про призначення допомоги на поховання, працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб перевіряє відповідність даних, що вказані у поданих документах для отримання допомоги на поховання, паспортним даним та інформаційним реєстрам чи базам даних Пенсійного фонду та повідомляє про це заявника для подання документів на усунення цих недоліків. На думку ОСОБА_1 , він був позбавлений можливості подати документи, які усувають виявлені розбіжності, тому позивач вважає, що відповідач прийняв оскаржене рішення передчасно. В отриманому рішенні про відмову у виплаті допомоги на поховання наказано надати свідоцтво про смерть на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , а при відсутності - рішення суду. По - перше, дата народження ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_4 і ця дата внесена реєстр і не може бути змінена, а нове свідоцтво про народження ОСОБА_2 26.11.1948 р. не може бути видано. По - друге, ОСОБА_2 за життя виявила невідповідність дати народження в своєму паспорті, виданому ІНФОРМАЦІЯ_5 , і свідоцтву про народження, де датою народження записано - ІНФОРМАЦІЯ_4 і звернулась в Ізмаїльське РВ УМВС в Одеської області з заявою надати новий паспорт, в якому було би зазначена правильна дата її народження. 30.07.2015 року ОСОБА_2 отримала паспорт, в якому поновлена її правільна дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 . Отже, на момент звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФ в Одеської області дата народження ОСОБА_2 в свідоцтві про народження і паспорті співпадав, а факт знаходження на пенсії померлої відповідач не заперечує, але додаткові документи від заявника не були витребувані.

Ухвалою від 11.03.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

18.03.2025 року від представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого останній з позовними вимогами не погоджується та просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що рішенням від 12.02.2025 №951070109536 Головним управлінням відмовлено у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» оскільки наявна невідповідність у даті народження померлої у свідоцтві про смерть. При розгляді матеріалів електронної пенсійної справи та визначенні права на виплату допомоги на поховання у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 встановлено, що дата народження останньої у свідоцтві про смерть серія НОМЕР_2 від 10.02.2025 не відповідає даті народження згідно паспорту НОМЕР_3 . Враховуючи наведене, порушено вимоги Порядку №22-1 та обставини невідповідності дати народження у цих документах потребують вирішенню в порядку окремого провадження цивільного судочинства у відповідності до норм ст. 315 ЦПК України. Інші документи, які підтверджують ці обставини не надано. Отже, дії Головного управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, Законах України, роз'яснювальних листах органів Пенсійного фонду, а відтак позовна заява ОСОБА_1 є безпідставною та такою, що не підлягає до задоволення.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

10 лютого 2025 року Ізмаїльським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

11 лютого 2025 року ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заяву про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 .

12 лютого 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення про відмову у виплаті допомоги на поховання пенсіонера № 951070109536, з посиланням на те, що при розгляді матеріалів електронної пенсійної справи померлої встановлено, що на обліку у Головному управлінні перебувала ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дані про дату народження внесено в електронну пенсійну справу згідно паспорту НОМЕР_3 виданого Ізмаїльським РВ УМВС України в Одеській області 28.05.1997. Надане заявником свідоцтво про смерть, серія НОМЕР_2 від 10.02.2025, видане на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Виходячи з вище зазначеного, ОСОБА_1 відмовлено у виплаті допомоги на поховання у зв'язку з невідповідністю дати народження померлої. Питання щодо виплати допомоги на поховання ОСОБА_1 у зв'язку 1 смертю ОСОБА_3 можливо розглянути за умови надання свідоцтва про смерть на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . В іншому випадку згідно рішення суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 1058-IV у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Статтею 53 Закону № 1058-IV визначено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Згідно з п. 5.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі по тексту - Порядок № 22-1) особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Відповідно до п. 5.2 Порядку № 22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 скористався вказаним вище правом та звернувся до відповідача з відповідною заявою щодо отримання допомоги на поховання у зв'язку із смертю його матері.

При цьому, позивач дотримався вказаних вище вимог та подав разом із заявою необхідний пакет документів, однак, рішенням від 12 лютого 2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951070109536 йому відмовлено у виплаті допомоги на поховання пенсіонера, оскільки на обліку у Головному управлінні перебувала ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а надане заявником свідоцтво про смерть, серія НОМЕР_2 від 10.02.2025, видане на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Так, за життя ОСОБА_2 виплачувалась пенсія із зазначенням дати народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Такі дані встановлені на підставі даних паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 виданого Ізмаїльським РВ УМВС України в Одеській області 28.05.1997.

При цьому, до заяви позивача про виплату йому допомоги на поховання, останнім додано копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 10.02.2025, відповідно до якого датою народження ОСОБА_2 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд зауважує, що дата народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідає даним, зазначеним в свідоцтві про народження серії НОМЕР_4 та паспорті громадянина України серії НОМЕР_5 , виданому Ізмаїльським РВ ГУДМС України в Одеській області 30.07.2015 року.

В свою чергу, доказів, які б свідчили про недостовірність записів у свідоцтві про смерть покійного пенсіонера ОСОБА_2 відсутні.

При цьому, відповідач не заперечує їх достовірність, а в своїх аргументах посилається лише на невідповідність дати народження в електронній пенсійній справі ОСОБА_2 , оскільки дата народження не відповідає даним свідоцтва про смерть.

Разом з тим, невідповідності в даті народження померлого пенсіонера у внутрішній електронній базі пенсійного органу, жодним чином не можуть впливати на права особи, яка має право на отримання допомоги на поховання вказаної особи з огляду на те, що вказана особа жодним чином не може вплинути на зазначення та відображення будь-якої інформації в такій базі, оскільки її наповнення здійснює саме орган пенсійного фонду.

Варто зауважити, що саме для отримання вказаної допомоги на поховання згідно вимог чинного законодавства особою подаються документи, зокрема документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. В жодному із вказаних документів не має розбіжностей щодо дати народження особи (померлого пенсіонера).

Відтак, співставлення та встановлення відповідачем розбіжності в даті народження особи, зазначеної в документах, які подані разом із заявою про виплату допомоги на поховання із копіями документів, які можливо містяться у відповідача, однак, які згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі по тексту - Порядок № 22-1) не є обов'язковими для вирішення питання щодо розгляду заяви про отримання допомоги на поховання, виходить за межі повноважень відповідача, а прийняте рішення за наслідками розгляду такої заяви - таким, що прийняте не у межах повноважень, що визначені законами України та необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Зважаючи на те, що надані позивачем документи у сукупності надають змогу пенсійному органу ідентифікувати особу померлого пенсіонера та встановити обставини того, що свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 10.02.2025, яким задокументовано смерть ОСОБА_2 , місце народження с. Нова Покровка, Ізмаїльського району, Одеської області, яка померла в с. Нова Покровка, Ізмаїльського району, Одеської області, та яке видано Ізмаїльським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видано саме стосовно смерті померлого пенсіонера ОСОБА_2 , при вирішенні заяви позивача, на переконання суду, відповідачем не забезпечено всебічний, повний та об'єктивний розгляд поданих позивачем документів, було проявлено надмірний формалізм та протиправно відмовлено у виплаті допомоги на поховання, відтак рішення від 12 лютого 2025 року № 951070109536 підлягає скасуванню, а належним способом повного відновлення порушених прав є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , допомогу на поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , останніми місцем проживання якої було АДРЕСА_1 .

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Тому, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області № 951070109536 від 12.02.2025 р. про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ст.53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , допомогу на поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнім місцем проживання якої було АДРЕСА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів