Ухвала від 11.12.2025 по справі 540/1989/20

Справа № 540/1989/20

УХВАЛА

11 грудня 2025 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд

у складі

головуючого судді Скупінської О.В.,

при секретарі Подобіної О.М.,

за участю

представника позивача (в режимі відеоконференції) Субори Н. С.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження (у підготовчому засіданні) матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІДКРАФТ КАЛАНЧАК» до Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області треті особи, без самостійних вимог на стороні відповідача - Присиваська сільська рада Каховського району Херсонської області, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЧИКРАКЕНЕРГОПРОМ» про визнання протиправним та скасування розпорядження

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Херсонського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІДКРАФТ КАЛАНЧАК» до Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області, треті особи, без самостійних вимог на стороні відповідача - Присиваська сільська рада Каховського району Херсонської області, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЧИКРАКЕНЕРГОПРОМ», в якій просили визнати протиправним та нечинним розпорядження голови Чаплинської районної державної адміністрації від 04 грудня 2018 року №377 «Про затвердження детального плану території для розміщення вітряної електростанції з вироблення електричної енергії з відновлювальних джерел, за межами населеного пункту».

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2021 року відмовлено у задоволенні позову.

Постановою Верховного Суду від 17.09.2025 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2021 року скасовано; справу №540/1989/20 направлено до Херсонського окружного адміністративного суду на новий розгляд.

Відповідно до розпорядження голови Верховного Суду від 18.03.2022 № 11/0/9-22 територіально підсудні справи Херсонського окружного адміністративного суду будуть тимчасово, на період воєнного стану, розглядатимуться Одеським окружним адміністративним судом.

07.11.2025 адміністративна справа №540/1989/20 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду (вх. №38364/25).

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.112025 року справу №540/1989/20 передано на розгляд головуючому судді (судді-доповідачу): Скупінській О.В.

Ухвалою судді від 11.11.2025 постановлено прийняти до розгляду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ВІДКРАФТ КАЛАНЧАК»; розпочати розгляд справи №540/1989/20 спочатку зі стадії відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначити підготовче засідання на 25 листопада 2025 року об 12 год 00 хв у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №23 (2-й поверх).

У підготовчому засіданні 11.12.2025 головуючим у справі було поставлено питання для обговорення щодо зупинення провадження у справі до припинення або скасування воєнного стану на території Херсонської області.

Представник позивача зазначила, що проти зупинення провадження не заперечує.

Представник відповідача до суду не з'явився повідомлений належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України у відповідності до ч. 1 ст. 130 КАС України.

Представник третьої особи ТОВ «ЧИКРАКЕНЕРГОПРОМ» до суду не з'явився повідомлений належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України у відповідності до ч. 1 ст. 130 КАС України.

Представник третьої особи Присиваської сільської ради Каховського району Херсонської області до суду не з'явився повідомлений належним чином, шляхом отримання ухвал суду в його електронний кабінет.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку по необхідність зупинення провадження у справі до припинення або скасування воєнного стану на території Херсонської області, з огляду на наступне.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Вищезазначений Указ Президента України затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 року № 2119-IX.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року N 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 2263-IX від 22.05.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене, станом на 11 грудня 2025 року в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року № 440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України, установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.

Відповідач - Чаплинська районна державна адміністрація Херсонської області (75201, Херсонська область, Чаплинський район, смт Чаплинка, вул. Грушевського, 87, код ЄДРПОУ 04060140), розташований на території Херсонської області, яка на даний момент є тимчасово окупованою. Офіційний веб-сайт Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області не працює, у суду відсутні будь-які відомості щодо місця тимчасової дислокації адміністрації. Неможливо встановити чи здійснювалось взагалі евакуація працівників районної державної адміністрації та чи вживались заходи щодо збереження документообігу.

Крім того, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі Перелік).

Відповідно до Переліку Каховський район Херсонської області до якого входить Чаплинська селищна територіальна громада смт Чаплинка - входить до тимчасово окупованих РФ територій України, дата початку тимчасової окупації - 24.02.2022 року.

Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

У мотивувальній частині свого рішення від 06 грудня 2018 року у справі «Болюх та інші проти України» ЄСПЛ зазначив, що загальна концепція справедливого судового розгляду охоплює фундаментальний принцип змагальності процесу (рішення у справі «Руїз-Матеос проти Іспанії»), вимагає, щоб особу, стосовно якої порушено провадження, було проінформовано про цей факт (рішення у справі «Діліпак та Каракая проти Туреччини»).

Принцип рівності сторін вимагає надання кожній стороні розумної можливості представляти свою справу за таких умов, які не ставлять її у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною (рішення у справах «Авотіньш проти Латвії» та «Домбо Бехеєр Б. В . проти Нідерландів»).

Кожній стороні має бути забезпечена можливість ознайомитись із зауваженнями або доказами, наданими іншою стороною, у тому числі із апеляційною скаргою іншої сторони, та надати власні зауваження з цього приводу. Під загрозою стоїть упевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони мали змогу висловлювати свою позицію щодо кожного документа, який знаходиться в матеріалах справи (рішення у справі «Беер проти Австрії»).

У п.9 рішення ЄСПЛ вказав, що на національні суди може покладатися обов'язок з'ясувати, чи були судові повістки або інші документи завчасно отримані сторонами, та за необхідності зафіксувати таку інформацію у тексті рішення (рішення у справі «Ганкін та інші проти Росії»). У разі невручення стороні належним чином судових документів вона може бути позбавлена можливості захищати себе у провадженні.

Також ЄСПЛ звернув увагу, що раніше у справі «Лазаренко та інші проти України» вже вирішувалися питання, аналогічні тим, які розглядаються у цій справі.

Статтею 2 КАС України визначені принципи адміністративного судочинства, серед яких - рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. (ст.. 8 КАС України)

Цей принцип реалізується, зокрема, наданням особам, які беруть участь у справі, рівних процесуальних прав й обов'язків, до яких, зокрема, віднесено право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; право давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

Держава Україна взяла на себе зобов'язання гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі І Конвенції (ст.1 Конвенції).

За змістом ст. 46 Конвенції держава Україна зобов'язана виконувати остаточні рішення ЄСПЛ у будь-якій справі, у якій вона є стороною.

Порядок виконання рішення ЄСПЛ, яке набуло статусу остаточного, визначається Законом України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» (далі - Закон № 3477-IV), іншими нормативно-правовими актами.

Суд вважає, що факт окупації смт Чаплинка Каховського району Херсонської області військовими формуваннями РФ зумовлює неможливість належного повідомлення відповідача про подальший розгляд справи №540/1989/20 Одеським окружним адміністративним судом, забезпечення права відповідача брати участь у її розгляді та права на подання відзиву та заперечень, подання доказів.

Крім того, проведення бойових дій на території Херсонської області та прилеглих областей, системні ракетні та авіаційні обстрілі населених пунктів області, у тому числі смт Чаплинка, які здійснюються державою-агресором та створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, на думку суду, можуть призвести до невиконання відповідачем вимог суду щодо надання оголошення про прийняття даної справи Одеським окружним адміністративним судом в якій вирішується правомірність спірних рішень.

Так, статтею 264 КАС України зазначені особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень, згідно до частин 4-7 якої, у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.

В свою чергу, недотримання встановленого законом спеціального порядку розгляду спорів про визнання нечинним нормативно-правого акта є істотним порушенням процесуального права, який впливає на права та інтереси інших осіб, на яких поширюється дія нормативно-правового акта.

Цей висновок узгоджується із правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 26 березня 2021 року у справі №461/265/17, від 21 жовтня 2019 року у справі №522/22780/16-а, від 09 квітня 2020 року у справі №807/150/16.

Таким чином, задля недопущення порушення гарантій справедливого судового розгляду, а саме принципу рівності сторін, згідно з яким кожній стороні має бути надана можливість представити справу, включаючи докази у справі, за таких умов, щоб сторона не перебувала у гіршому становищі ніж інша, а також з метою належного повідомлення усіх заінтересованих осіб у даній справі, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі до припинення або скасування воєнного стану на території Херсонської області.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 236, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження в адміністративній справі №540/1989/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІДКРАФТ КАЛАНЧАК» до Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області треті особи, без самостійних вимог на стороні відповідача - Присиваська сільська рада Каховського району Херсонської області, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЧИКРАКЕНЕРГОПРОМ» про визнання протиправним та скасування розпорядження до припинення або скасування воєнного стану на території Херсонської області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА