Справа № 420/19866/23
11 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 № 420/19866/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 02.08.2021 №33/36-2621 про розмір грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум; нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.05.2022 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Ухвалою суду від 22.10.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом одного місяця з дати отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23.
Ухвалою суду від 01.12.2025 відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області в прийнятті звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23; накладено на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (адреса роботи: АДРЕСА_1 ), штраф у розмірі 20 (двадцяти) прожиткових мінімумів для працездатних осіб у розмірі 60 560 грн; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України подати до суду у місячний строк з дня отримання даної ухвали суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23 в частині проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром.
08.12.2025 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення, відповідно до якого на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23 Головним управлінням 03.01.2024 було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 02.08.2021 №33/36- 2621 про розмір грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, та нарахувано з 01.05.2022 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Головним управлінням 03.12.2025 року було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2022 року, 01.05.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.03.2025.
Загальна сума заборгованості з 01.12.2019 по 31.12.2025 склала 1052910,60 грн.
Новий розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026, встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 43159,14 грн.
Відповідно до перерахунків від 03.12.2025 пенсія нарахована: - з 01.12.2019 підсумок пенсії з надбавками 32053,79 до виплати 32053,79 грн. - з 01.03.2022 підсумок пенсії з надбавками 36552,39 до виплати 36552,39 грн. - з 01.05.2022 підсумок пенсії з надбавками 38552,39 до виплати 38552,39 грн. - з 01.03.2023 підсумок пенсії з надбавками 40092,14 до виплати 40092,14 грн. - з 01.03.2024 підсумок пенсії з надбавками 41659,14 до виплати 41659,14 грн. - з 01.03.2025 підсумок пенсії з надбавками 43159,14 до виплати 43159,14 грн. - з 01.01.2026 підсумок пенсії з надбавками 43159,14 до виплати 43159,14 грн.
Отже розмір пенсії позивача виплачується на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» від 02.08.2021 №33/36-2621, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, та щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн.
Головним управлінням направлено до Пенсійного фонду України (далі - Фонд) лист № 1500-0403-5/195914 від 03.12.2025 щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23, що набрало законної сили 16.10.2023 з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду.
Враховуючи викладене, Головне управління не може визначити орієнтовні строки повного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 у справі № 420/19866/23 в частині виплати всієї суми заборгованості, оскільки виплата напряму залежить від виділених бюджетних асигнувань та враховуючи принцип “пропорційності» виплати коштів - кількості проведених перерахунків на виконання судових рішень.
Дослідивши матеріали справи і наданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з наданим до суду звітом про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, відповідачем останнє в повному обсязі не виконано, а саме нараховану доплату фактично не виплачено.
У зв'язку із цим суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення та з огляду на неповне його виконання встановити новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
Крім того, разом зі звітом до суду від ГУ ПФУ в Одеській області надійшло клопотання про звільнення від сплати штрафу, накладеного судом на керівника пенсійного управління.
Цього ж дня від представника Карташова С.В. надійшли заперечення, згідно з якими позивач просить відмовити в задоволенні даного клопотання.
Частиною 5 статті 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд враховує, що 03.12.2025 ГУ ПФУ було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії з 01.03.2022 року, 01.05.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.03.2025. Новий розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026, встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 43159,14 грн.
Водночас, виплата доплати за період з 01.12.2019 по 31.01.2024 та з 01.03.2022 по 31.12.2025 буде здійснена відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». Загальна сума заборгованості з 01.12.2019 по 31.12.2025 склала 1 052 910,60 грн.
Головним управлінням направлено до Пенсійного фонду України (далі - Фонд) лист № 1500-0403-5/195914 від 03.12.2025 щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23, що набрало законної сили 16.10.2023 з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду.
З урахуванням вищевикладеного, Головним управлінням, як територіальним органом Пенсійного фонду України, вчинено всі дії, спрямовані на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, в межах та в спосіб, передбачений чинним законодавством України.
Рішенням комітету Верховної Ради України з питань правової політики № 04-26/04-2025/85431 від 14.04.2025 роз'яснено, що якщо на момент розгляду судом звіту суб'єкта владних повноважень у такому звіті не міститься обставин, передбачених частиною п'ятою статті 382-3 КАС України, то у разі відмови суду у прийнятті звіту до керівника такого суб'єкта владних повноважень застосовується відповідний штраф. При цьому, в подальшому питання про зменшення такого штрафу або про звільнення від його сплати розглядається у разі надходження відповідного клопотання від суб'єкта владних повноважень.
Таке клопотання разом із доказами, що підтверджують обставини, передбачені частиною п'ятою статті 382-3 КАС України, може бути подане суб'єктом владних повноважень як окремий документ, так і разом із повторним (новим) звітом.
Суд, оцінивши поданий ГУ ПФУ в Одеській області звіт та клопотання про звільнення від сплати штрафу, дійшов висновку, що керівником суб'єкта владних повноважень вчинено реальні, підтверджені документально дії, спрямовані на повне виконання рішення суду, зокрема проведено всі передбачені перерахунки пенсії без обмеження максимальним розміром, нараховано доплату, визначено загальну суму заборгованості та направлено до центрального апарату Пенсійного фонду України обґрунтований бюджетний запит для отримання необхідних асигнувань.
При цьому суд враховує доводи пенсійного органу, що здійснення останнім операції з перерахунку пенсії відбувалося виключно засобами програмного забезпечення у відповідній системі Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ), що виключає здійснення таких операцій в ручному режимі, що в свою чергу, свідчить про відсутність умислу з боку керівника ГУ ПФУ в Одеській області на невиконання чи створення перешкод невиконання рішення суду.
Невиплата заборгованості зумовлена виключно відсутністю бюджетного фінансування, що підтверджено матеріалами справи та відповідає критеріям, передбаченим ч. 5 ст. 382-3 КАС України. За таких обставин суд вважає можливим і доцільним у відповідності до ч.5 ст. 382-3 КАС України звільнити керівника ГУ ПФУ в Одеській області від сплати штрафу як заходу, що втратив актуальність у зв'язку з вчиненням останнім достатніх і вичерпних дій для забезпечення фактичного виконання судового рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 378, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий двомісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення від 13.09.2023 по справі № 420/19866/23.
Звільнити начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , від сплати штрафу в розмірі 20 (двадцяти) прожиткових мінімумів для працездатних осіб в сумі 60 560 грн, накладеного ухвалою суду від 01.12.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк