Справа № 420/18398/25
10 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 10.06.2025 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача, стосовно не виплати поточної пенсії Позивача та недоотриманої пенсії з 07.10.2009 по теперішній час на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк»;
- зобов'язати Відповідача здійснювати виплату поточної пенсії Позивача, в тому числі суму недоотриманої пенсії з 07.10.2009 року по теперішній час з перерахунком та з компенсацією втрати частини доходів, на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 , який відкрито в АТ “Ощадбанк» .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 . Отримував пенсію за вислугу років, яка виплачувались йому ІНФОРМАЦІЯ_2 . 16.11.2000 року позивач виїхав з України до Ізраїлю на постійне місце проживання. Місце проживання позивача - АДРЕСА_1 . Не дивлячись на рішення Конституційного суду України від 07.10.2009 р., яке скасувало дискримінаційні норми - п. 2 ч. 1 ст. 49 та друге речення ст. 51 Закону про пенсії, які забороняли виплату пенсій особам, що виїхали на місце постійного проживання за кордон, відповідач відмовив позивачу у поновленні виплати пенсії за вислугу років, тому позивач вимушений був звернутись до суду. Одеський окружний адміністративний суд у рішенні від 18.04.2023 року від 18.04.2023 року у адміністративній справі №540/605/22, зі змінами внесеними Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 року вирішив: “Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 7 жовтня 2009 року з виплатою компенсації втрати частини доходів». З метою сприяння відповідачу у виконанні покладених на нього обов'язків, позивач відкрив рахунок у АТ “Ощадбанк», поточний рахунок № № НОМЕР_1 . 30.06.2020 року представник позивача звернувся до уповноваженого представника банку із відповідною заявою про виплату пенсії на вказаний рахунок з проханням передати вказану заяву відповідачу. Уповноваженим представником банку було прийнято вказану заяву, що підтверджується відбитком печатки та штампу банківської установи АТ “Ощадбанк». 05.05.2025 року отримано лист відповідача від 02.05.2025 № 3459-2793/Р-02/8- 2100/25, яким відповідач відмовив у виплаті пенсії на банківський рахунок позивача. Відповідач мотивував відмову тим, що для виплати пенсії через поточні рахунки в банках позивач має особисто подати заяву про виплату пенсії.
У позові вказано, що станом на теперішній час, відповідач не здійснив жодних дій щодо виплати пенсії позивача на вказаний банківський рахунок.
Як стверджує позивач, незважаючи на заяву позивача, направлену відповідачу уповноваженим на те представником банківської установи, відповідач безпідставно не виплачує пенсію на банківський рахунок позивача №№ НОМЕР_1 у АТ “Ощадбанк».
Ухвалою судді від 16.06.2025 року позов залишено без руху.
24.06.2025 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову разом із доказами сплати судового збору.
Ухвалою судді від 26.06.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.
15.07.2025 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що не погоджується із заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
У відзиві зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Позивачу поновлено виплату пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 у справі №540/605/22 (постановою Верховного Суду від 14.09.2023 рішення суду залишено в силі) та розраховано компенсацію втрати частини доходів з 07.10.2009. У зв'язку з відсутністю у Позивача заяви на відкриття поточного рахунку в установі уповноваженого банку в міжнародному форматі, який затверджений постановою Правління Національного Банку України від 28.12.2018 №162 “Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні», з вересня 2023 виплата пенсії здійснювалась через національного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги ». Згідно звітів про невиплату пенсії, наданих АТ “Укрпошта» пенсію ОСОБА_1 не отримував з січня 2024 по червень 2024. Відповідно до п.4 ст.49 Закону № 1058, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, - у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. З огляду на зазначене, 01.07.2024 виплата пенсії Позивачу припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону №1058.
У відзиві вказано, що ОСОБА_1 необхідно було звернутись до органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати припиненої пенсії, у спосіб передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами) (далі - Порядок №22-1) та надати заяву про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596.
Також, у відзиві зазначено, що в електронній пенсійній справі заява про виплату пенсії або грошової допомоги від 01.07.2024 відсутня. За моніторингом вхідної кореспонденції Головного управління вищезазначена заява на адресу Відповідача не надходила. Відповідач звертає увагу, що представником позивача до суду доказів подання та/або отримання відповідачем заяви від 01.07.2024 року не надано.
Як вказано у відзиві, у заяві про виплату пенсії ОСОБА_1 від 30.06.2020 - наявне місце його проживання - за реквізитами паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 , виданого 29/09/2000 органом 0101, заява в графі місце проживання містить дані про проживання: АДРЕСА_1 . Інші документи, які вказують про місце проживання на території України на дату звернення відсутні. Крім того, Головне управління зазначає що заява не відповідає додатку №1 Порядку №1596.
З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
21.07.2025 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, відповіддю на відзив, дослідивши обставини на які посилаються сторони, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4
По досягненні пенсійного віку та наявності страхового стажу позивачу з 30.12.1992 року призначено пенсію за віком, яка виплачувалась йому до виїзду за кордон.
16.11.2000 року позивач виїхав з України на постійне проживання до держави Ізраїль, де був прийнятий на консульський облік в Посольстві України в державі Ізраїль, далі виплату пенсії позивачу припинили з 2001 року.
02.02.2020 року представник позивача звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про витребування пенсійної справи та поновлення виплат пенсії Рубінчику та додав такі документи: заява про призначення/перерахунок пенсії за вислугу років, копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон, копії довіреності представників, копія довідки про підтвердження ветерана військової служби, копія довідки про звільнення з військової служби.
Розглянувши заяву від 02.02.2020 року, яка надійшла від ПФ України, листом від 06.05.2020 року № 1435-1373/Р-03/8-2100/20 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило, що подані документи розглянуто як звернення. Роз'яснено, що заява про поновлення раніше призначеної пенсії подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання. Зазначили, що подана заява не відповідає встановленій формі, що унеможливлює здійснити її розгляд по суті. Також, у пенсійному органі відсутня пенсійна справа позивача, тому для розгляду питання щодо поновлення виплати пенсії відсутні будь-які документи.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду по справі №540/2286/20 від 17.09.2020 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.02.2020 року про витребування пенсійної справи та поновлення виплати пенсії, поданої через представника до Пенсійного фонду України та 24.04.2020 року направленої до Головного управління Пенсійного фонду України для організації розгляду по суті та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.02.2020 року про витребування пенсійної справи та поновлення виплати пенсії, поданої через представника ОСОБА_2 та прийняти відповідне рішення з урахуванням правових висновків суду.
На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду по справі №540/2286/20 від 17.09.2020 року ГУ ПФУ в Херсонській області прийнято рішення про відмову у поновленні пенсії ОСОБА_1 від 05.11.2021 року 7785/03-16.
Підставою для відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати пенсії стало те, що в наданому пакетів документів відсутня заява передбаченою Порядком подання та оформлення документів для призначення за формою (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402 (далі Порядок №3-1).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року по справі №540/605/22 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, визнано протиправним та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 05.11.2021 року за №7785/03-16 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.02.2020 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років починаючи з 07 жовтня 2009 року, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 року по справі №540/605/22 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишено без задоволення. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково. Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2022 року змінено, викладено абзац третій його резолютивної частини у наступній редакції: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 7 жовтня 2009 року з виплатою компенсації втрати частини доходів", в іншій частині рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2022 року залишено без змін.
З метою сприяння відповідачу у виконанні покладених на нього обов'язків, позивач відкрив рахунок у АТ “Ощадбанк», поточний рахунок № № НОМЕР_1 .
30.06.2020 року представник позивача звернувся до уповноваженого представника банку із відповідною заявою про виплату пенсії на вказаний рахунок з проханням передати вказану заяву відповідачу.
Уповноваженим представником банку було прийнято вказану заяву, що підтверджується відбитком печатки та штампу банківської установи АТ “Ощадбанк».
Лист відповідача від 02.05.2025 № 3459-2793/Р-02/8- 2100/25, за результатами розгляду звернення представника позивача від вих. №11414 від 03.04.2025 (вх. №2793/Р2100-25 від 07.04.2025) як довіреної особи ОСОБА_1 , яке надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал), стосовно перерахунку та виплати пенсії, в межах компетенції повідомлено, зокрема, що у заяві про виплату пенсії ОСОБА_1 від 30.06.2020- наявне місце його проживання - за реквізитами паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 , виданого 29/09/2000 органом 0101, заява в графі місце проживання містить дані про проживання: АДРЕСА_1 . Інші документи, які вказують про місце проживання на території України на дату звернення відсутні.
Крім того, вказано у листі, заява не відповідає додатку №1 Порядку №1596.
У листі зазначено, що зважаючи, що заява про виплату пенсії, направлена до Головного управління, не відповідає вимогам вищевказаного Порядку №1596, у Головного управління були відсутні підстави для зарахування пенсійних виплат на рахунок відкритий АТ “Ощадбанк.
Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідача, стосовно не виплати поточної пенсії позивача та недоотриманої пенсії з 07.10.2009 по теперішній час на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 662 (далі - Порядок) одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Згідно з п. 10 Порядку заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку.
Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.
У разі отримання від одержувача заяви про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення інформує одержувача про необхідність укладення договору банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.
Органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів.
Уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів.
Уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови.
Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Отже, з аналізу положень вказаного Порядку вбачається, що підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка може бути подана пенсійному органу відповідно до п. 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, двома шляхами: особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду або від установи уповноваженого банку.
Аналогічні положення закріплені у п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, яким передбачено, що заяви про виплату пенсії реєструються в журналі вхідної кореспонденції. Заява про виплату пенсії через банківський рахунок подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (зі змінами).
Проте, жоден з пунктів Порядку №22-1 не містить обов'язку пенсіонера звертатись із заявою про поновлення виплати пенсії особисто. Вжитий у пункті 1.1 термін заявник, як вже зазначено вище, дає підстави стверджувати, що таким заявником може бути і представник за довіреністю.
Верховний Суд у постановах від 24.07.2023 по справі №280/6637/22 та від 09.12.2024 року по справі №360/777/23 дійшов такого правового висновку: “колегія суддів вважає за можливе проводити виплату пенсії громадянам, які виїхали на постійне проживання за кордон, шляхом її перерахунку на діючі карткові рахунки, відкриті в українських банках. При цьому, відповідну заяву із зазначенням реквізитів рахунку може подавати представник пенсіонера за довіреністю. Особиста присутність пенсіонера під час подання такої заяви чинним законодавством не вимагається».
Зважаючи на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про відсутність заяви позивача про виплату йому пенсії на визначений ним банківський рахунок.
Суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Отже, невиконання суб'єктом владних повноважень своїх повноважень, встановлених законодавством становить бездіяльність цього суб'єкта, а дії, вчинені ним під час здійснення управлінських функцій є діями суб'єкта владних повноважень у розумінні ст. 5 КАС України.
За встановлених судом обстави, оскільки невиплата пенсії є пасивною поведінкою суб'єкта владних повноважень, суд висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог позивача шляхом
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, стосовно не виплати поточної пенсії ОСОБА_1 та недоотриманої пенсії з 07.10.2009 по теперішній час на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк»;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснювати виплату поточної пенсії ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 07.10.2009 року по теперішній час з перерахунком та з компенсацією втрати частини доходів, на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 , який відкрито в АТ “Ощадбанк» .
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що, позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено 968,96 грн судового збору.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь позивача судового збору у розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, стосовно не виплати поточної пенсії ОСОБА_1 та недоотриманої пенсії з 07.10.2009 по теперішній час на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснювати виплату поточної пенсії ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 07.10.2009 року по теперішній час з перерахунком та з компенсацією втрати частини доходів, на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 , який відкрито в АТ “Ощадбанк» .
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м.Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057)
Суддя O.A. Вовченко