Справа № 420/27768/23
11 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст заяви
До суду надійшла заява адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни, діючого в інтересах ОСОБА_1 ( далі - заявник, ОСОБА_1 ) в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у справі № 420/27768/23 та зобов'язання 6 Державного пожежно-рятувального загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подати до суду у визначений судом строк звіт про виконання рішення суду.
Дана заява вмотивована тим, що на виконання судового рішення по справі № 420/27768/23 заявнику нараховано до виплати 8161,60 грн. та виплачено 5 457,42 грн. При цьому, з наданого перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 вбачається, що на виконання зазначеного рішення суду після перерахунку грошового забезпечення по рішенню суду по справі № 420/27768/23 розмір суми премії було зменшено, замість застосування прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р. Також виплати інших складових грошового забезпечення не вказані до виплати.
II. Процесуальні дії суду
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 11.09.2025 року вказана заява передана на розгляд судді Дубровній В.А.
Згідно з частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Ознайомившись з матеріалами заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за можливе здійснювати розгляд даної заяви в порядку письмового провадження без виклику учасників справи.
IІІ. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року, яке набрало законної сили 21.10.2024 року, позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Буніна, буд. 41, м. Одеса, Одеська обл., 65045, код ЄДРПОУ: 39010880) про визнання протиправною бездіяльності та дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 в період з 29 січня 2020 року по 20 вересня 2022 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки та додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, премії, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 р. на відповідні тарифні коефіцієнти.
Зобов'язано 6 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29.01.2020 р. по 20.09.2022 р., а також виплачених за вказаний період: одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки та додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, премії, обчислені із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 р., Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 р., встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р. на відповідні тарифні коефіцієнти та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправною бездіяльність 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо неврахування під час складання щодо ОСОБА_1 довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обчислені із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 р., Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 р., встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р. на відповідні тарифні коефіцієнти.
Зобов'язано 6 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення позивача, що подається для призначення пенсії, обчислені із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 р., Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 р., встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р. на відповідні тарифні коефіцієнти.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто з 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Буніна, буд. 41, м. Одеса, Одеська обл., 65045, код ЄДРПОУ: 39010880) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три грн. 60 коп.) гривень.
Вважаючи, що на момент звернення до суду з вказаною заявою боржником судове рішення у даній справі не виконано, позивач звернувся до суду з вказаною заявою в порядку статті 382 КАС України.
ІV. Норми права, які застосував суд
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями ч. 2 ст. 14 КАС України також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено статтею 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
V. Оцінка суду
Зазначені норми права у своїй сукупності вказують на те, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання. Водночас суд наділений повноваженнями вживати додаткових заходів контролю за виконанням судового рішення окремими категоріями осіб - суб'єктами владних повноважень, не на користь яких ухвалене судове рішення.
За змістом постанови Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 802/357/17-а звертаючись до суду із заявою про встановлення судового контролю, позивач зобов'язаний навести аргументи на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів і надати докази в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення.
Тобто, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами.
Як встановлено судом, підставою звернення до суду з вказаною заявою за позицією представника заявника є не виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року по справі 420/27768/23, оскільки після перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 нарахована сума складає 8161,60 грн., виплачено 5 457,42 грн., при цьому розмір суми премії зменшено шляхом не застосування прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р., а іншиі складові грошового забезпечення не вказані до виплати.
Вирішуючи питання щодо підстав для встановлення судового контролю, суд враховує наступне.
Як вбачається з резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року по справі 420/27768/23, то його зобов'язальна частина містить обовязок 6 Державного пожежно-рятувального загіну ГУДСУзНС в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення позивача, що подається для призначення пенсії, обчислені із розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 р., Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 р., встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 р. на відповідні тарифні коефіцієнти.
На виконання даного судового рішення, 6 ДПРЗ ГУДСУзНС в Одеській області здійснено перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 , про що свідчить Перерахунок від 12.03.2025 р. за № 6033-70/603304.
За твердженням заявника йому виплачена сума у розмірі 5 457,42 грн.
Таким чином, суд зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року по справі 420/27768/23 виконане 6 ДПРЗ ГУДСУзНС в Одеській області, що підтверджується наданими до суду доказами.
Щодо вказаних доводів заявника, то суд зазначає, що питання складових грошового забезпечення та їх сум не було предметом спору у справі № 420/27768/23 та судом при винесенні рішення не вирішувалось, що підтверджується, зокрема, змістом резолютивної частини рішення.
У разі незгоди із нарахованою та виплаченою сумою грошового забезпечення, позивач не позбавлений права оскаржити дії/бездіяльність 6 ДПРЗ ГУДСУзНС в Одеській областдо суду із відповідним мотивуванням.
Отже, поставлене заявником в рамках судового контролю питання фактично стосується незгоди із сумами перерахованого та виплаченого грошового забезпечення, у т.ч. щодо сум його складових, що може бути предметом нового адміністративного позову, проте не стосується судового контролю за виконанням рішення суду у межах даної справи.
VI. Висновок суд.
Приймаючи до уваги обставини даної справи та враховуючи, що заявник не навів достатніх обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність вжиття таких заходів за наявних обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 420/27768/23.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 249, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
У задоволенні заяви адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни, діючого в інтересах ОСОБА_1 , про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку статті 382 КАС України в адміністративній справі № 420/27768/23 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна