10 грудня 2025 рокусправа № 640/31638/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 42098368), Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії,-
на розгляд Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві надалі (далі відповідач -1), Міністерства внутрішніх справ України (далі відповідач - 2), у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати відмову МВС України в особі Департаменту персоналу МВС України від 16 серпня 2021 року №3-26260 в оформленні та подачі документів до органів Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугою років на пільгових умовах;
- зобов'язати МВС України в особі Департаменту персоналу МВС України зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії - 08 років 00 місяців 15 днів вислуги років на пільгових умовах, здійснити оформлення та подачу документів до ГУ ПФУ в м. Києві для призначення йому пенсії за вислугою років, відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ";
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення пенсії документами, зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії - 08 років 00 місяців 15 днів вислуги років на пільгових умовах та призначити йому з 14 липня 2014 року пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та провести відповідні виплати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу Головного управління МВС України в Київській області від 14.07.2014 № 636 о/с підполковник міліції ОСОБА_1 , заступник начальника відділу швидкого реагування «Сокіл» Управління по боротьбі з організованою злочинністю звільнений з органів внутрішніх справ у запас на підставі п. 64 «ж» (за власним бажанням).
Згідно з довідкою Головного управління МВС України в Київській області № 3-590 від 24.06.2021 року станом на день звільнення його стаж служби в органах внутрішніх справ становить: календарна вислуга - 20 років 11 місяців 14 днів, вислуга років на пільгових умовах - 28 років 11 місяців 29 днів.
07 липня 2021 року він звернувся до Головного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві із заявою про вчинення дій щодо оформлення пенсійних матеріалів. В заяві вказував про необхідність застосування до спірних правовідносин норм постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, відповідно до якої для призначення пенсії за вислугу років має зараховуватися пільговий стаж.
Відповідачем відмовлено позивачу у призначені йому пенсії за вислугою років, посилаючись на те, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо вони були звільнені зі служби і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік шість місяців і більше.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення», Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передано судові справи Львівському окружному адміністративному суду.
03.02.2025 справа №640/31638/21 надійшла на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду та, відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, передана для розгляду головуючому судді Костецькому Н.В.
Ухвалою від 07.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем -1 позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема вказано, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб».
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня отримання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу , якій оформляється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Рішення про можливе призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймається за наявності документів, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.07 № 3-1.
Просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідачем -2 позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема вказано, що відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Отже ні у відповідному пункті статті 12, ні в ст. 17 цього Закону не вказано, що пенсію за вислугу років можна визначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.
Натомість чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності певних календарних років та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років встановлені саме Законом 2262 (статтею 12), а не Порядком № 393.
Відповідно до матеріалів позовної заяви, календарна вислуга позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ складає лише 20 років 00 місяці 14 днів, що відповідно до вимог законодавства не надає останньому право на пенсію відповідно до Закону № 2262.
Оскільки законодавчою нормою передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності календарної, а не загальної чи пільгової вислуги років, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини.
ОСОБА_1 звільнений наказом Головного управління МВС України в Київській області від 14.07.2014 №636 о/с з посади заступника начальника відділу швидкого реагування «Сокіл» Управління по боротьбі з організованою злочинністю, у запас за п. 64 «ж» (за власним бажанням).
Згідно з довідкою Головного управління МВС в Київській області № 3-590 від 24.06.2021 станом на день звільнення позивача стаж служби в органах внутрішніх справ останнього становить: календарна 20 років 11 місяців 14 днів, вислуга років на пільгових умовах 28 років 11 місяців 29 днів.
07.07.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про вчинення дій щодо оформлення пенсійних матеріалів.
Відповідачем надано роз'яснення від 28.07.2021 року з приводу призначення пенсії за вислугу років.
25.05.2021 року позивач звернувся до Національної поліції України із заявою про вчинення дій щодо розрахунку вислуги років та направлення відповідних матеріалів до органів пенсійного забезпечення для призначення йому пенсії як поліцейському.
Листом Головного управління Національної поліції в Київській області № 3-563 від 07.06.2021 року позивачу запропоновано звернутися до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області, у зв'язку з тим що останнє перебуває у стані припинення у зв'язку з ліквідацією.
Листом Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області № 3-623 від 15.06.2021 року позивача повідомлено, що підстав для оформлення розрахунку вислуги років для призначення пенсії, підготовки додаткових документів та подання їх до уповноваженого структурного підрозділу немає.
Аналогічна відповідь була надана позивачу Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України № 3-26260 від 16.08.2021 року.
Вважаючи дії відповідачів протиправними, а свої права порушеними позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
У той же час, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.
Відтак, для призначення пенсії за вислугу років позивачу необхідно мати вислугу - 21 календарний рік і більше.
Водночас, статтею 17-1 Закону № 2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (далі Постанова № 393), яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Як вбачається зі змісту долученої до матеріалів справи довідки Головного управління МВС України в Київській області № 3-590 від 24.06.2021 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 01.08.1994 по 15.08.2014 року. Відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС звільнений з органів внутрішніх справ, вислуга років на день звільнення становить: календарна - 20 років 11 місяців 14 днів, пільгова - 28 років 11 місяців 29 днів.
Отже відповідачем не заперечується той факт, що у позивача наявна вислуга років на пільгових умовах.
Верховний Суд у постановах від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а та від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Водночас, Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 3 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
З огляду на вищезазначене, суд не погоджується з доводами відповідача про те, що для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом № 2262-XII розмірі.
Суд критично ставиться до висновку відповідача про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм права, що регулюють спірні правовідносини.
Як вже вище зазначено, згідно з довідкою Головного управління МВС України в Київській області станом на день звільнення позивача стаж служби в органах внутрішніх справ становить 20 років 11 місяців 14 днів, вислуга років на пільгових умовах 08 років 15 днів.
Отже, з урахуванням пільгових умов, вислуга років для призначення пенсії позивачу становить 28 років 11 місяців 29 днів.
Відповідно до п.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.01.2007 року № 3-1, (далі - Порядок № 3-1) уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Таким чином, відмова Міністерства внутрішніх справи України в особі Департаменту персоналу МВС України в оформленні і подачі документів для призначення пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII є протиправною.
Відповідно, вимога про зобов'язання Міністерства внутрішніх справи України зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії - 08 років 00 місяців15 днів вислуги років на пільгових умовах, здійснити оформлення та подачу документів до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для призначення йому пенсії за вислугою років, відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення пенсії документами, зарахувати позивачу до вислуги років для призначення пенсії - 08 років 00 місяців 15 днів вислуги років на пільгових умовах та призначити йому з 14 липня 2014 року пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", та провести відповідні виплати, то суд вважає, що вона заявлена передчасно, тому задоволенню не підлягає.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України ).
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд робить висновок про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на часткове задоволення позову, суд, керуючись ст. 139 КАС України, вважає за необхідне стягнути з відповідача-2 на користь позивача судовий збір у розмірі 1824,16 грн. пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
адміністративний позов задовольнити частково.
1. Визнати протиправною відмову МВС України в особі Департаменту персоналу МВС України в оформленні та подачі документів до органів Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.
2.Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, код ЄДРПОУ 00032684) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до вислуги років для призначення пенсії - 08 років 00 місяців 15 днів вислуги років на пільгових умовах, здійснити оформлення та подачу документів до ГУ ПФУ в м. Києві для призначення пенсії за вислугою років, відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, код ЄДРПОУ 00032684) судовий збір у розмірі 1824,16 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (зі змінами та доповненнями), апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 10.12.2025 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович