10 грудня 2025 рокусправа № 380/7017/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Норбілк Агрі» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Норбілк Агрі» до Головного управління ДПС у Львівській області із вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Львівській області № 585/13-01-04-10/38565110 від 20.03.2025 про анулювання реєстрації ТОВ “Норбілк Агрі» як платника єдиного податку четвертої групи;
- зобов'язати ГУ ДПС у Львівській області відновити реєстрацію ТОВ “Норбілк Агрі» як платника єдиного податку четвертої групи.
В обґрунтування позову вказав, що спірне рішення є протиправним та підлягає скасування з огляду на те, що відповідачем порушено принцип правової визначеності та заборони зворотної дії у часі відповідно до Податкового кодексу України (далі - ПКУ), оскільки, на думку позивача, анулювання статусу платника єдиного податку має відбуватись виключно з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення, а не заднім числом. Оскільки ТОВ «Норіблк Агрі» належним чином подавало податкову звітність та сплачувало єдиний податок, рішення про анулювання реєстрації з 01.01.202р. є протиправним і суперечить ст. 4 ПКУ (принцип стабільності податкового законодавства). Стверджує, що прийняття та обробка податкових декларацій підтверджує легітимність статусу платника єдиного податку. Податкові декларації, подані ТОВ «Норбілк Агрі» за 2025 рік, були прийняті ДПС без зауважень, що фактично визнає статус підприємства як платника єдиного податку. Також вважає, що таке рішення спричинило значні фінансові втрати для громади та держави. Підприємство за 2024 рік сплатило 505807,00 грн єдиного податку, у той час як діяльність підприємства, збиткова, що підтверджується даними фінансової звітності. Але єдиний податок спрямовується на розвиток громади, де товариство орендує земельні ділянки. Внаслідок анулювання статусу платника єдиного податку бюджет громади втратить значний дохід, що суперечить принципам державної економічної політики та зобов'язанням щодо підтримки сільськогосподарських виробників. Тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою судді від 11.04.2025 в справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що Відповідно до п.п.298.8.1 п. 298.8 статті 298 Податкового кодексу, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року :- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; - відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. Стверджує, що порядок щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи аналогічний порядку переходу на спрощену систему оподаткування та вимагає дотримання вимог, визначених п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 (зі змінами і доповненнями). Повідомив, що відповідно до підпункту 5 пункту 299.10 статті 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу. Оскільки, ТОВ «Норбілк Агрі», (код ЄДРПОУ 38565110) порушив вимоги п.п. 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Кодексу, а саме станом на 20.02.2025 подано неповний пакет документів для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, зокрема не подано у законодавчо встановлений термін загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи,що призвело до втрати статусу платника єдиного податку четвертої групи. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та встановив таке.
Відповідачем проведено камеральну перевірку податкової звітності, податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи від 20.02.2025 № 9038905021, 9038905161, 9038927465, 9038932172 на 2025 рік, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва від 20.02.2025 № 9037817854 для підтвердження статусу платника єдиного податку на 2025 рік.
За результатами камеральної перевірки щодо набуття (підтвердження) статусу платника єдиного податку четвертої групи складено акт від 20.03.2025 № 12541/13-01-04-10/38565110 який встановлено порушення позивачем підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Кодексу (не подання повного пакету документів), зокрема загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, додатку 3 «Розрахунок мінімального загального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік».
У зв'язку з встановленням такого порушення відповідач прийняв рішення № 365/13-01-04-10/38565110 про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи ТОВ «НОРБІЛК АГРІ» з 01.01.2025.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.291.2 ст.291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.3 статі 291 ПК України передбачено, що юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Згідно з абз.4, п.291.4, ст.291 Податкового кодексу, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку, в т.ч. на четверту групу - сільськогосподарські товаровиробники, юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідно до п.п. 298.8.1 п. 298.8 статті 298 Податкового кодексу, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно з ст.294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої групи є календарний рік і починається він з першого числа першого місяця податкового(звітного) періоду та закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.
Відповідно до пункту 299.10 статті 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;
5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті.
Сторонами не заперечується той факт, що станом на 01.01.2025 позивач перебував на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області як платник єдиного податку четвертої групи.
Відповідачем проведено камеральну перевірку податкової звітності, податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи від 20.02.2025 № 9038905021, 9038905161, 9038927465, 9038932172 на 2025 рік, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва від 20.02.2025 № 9037817854 для підтвердження статусу платника єдиного податку на 2025 рік.
За результатами камеральної перевірки щодо набуття (підтвердження) статусу платника єдиного податку четвертої групи складено акт від 20.03.2025 № 12541/13-01-04-10/38565110 який встановлено порушення позивачем підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Кодексу (не подання повного пакету документів), зокрема загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, додатку 3 «Розрахунок мінімального загального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік».
Оскільки, позивачем порушено вимоги підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Кодексу, відповідачем прийнято оскаржене рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи ТОВ «Норбілк Агрі» з 01.01.2025.
Згідно з п. 298.8 статті 298 Податкового кодексу сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Фізичні особи - підприємці, які подали заяву про обрання ними спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для четвертої групи, вперше подають визначену цим підпунктом звітність протягом 20 календарних днів з дня подання такої заяви
Суд зазначає, що позивач не спростовує факту не подання загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, додатку 3 «Розрахунок мінімального загального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік».
Загальна податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи обов'язково повинна містити дві відмітки у типі декларації: “Загальна» та “Звітна». Загальна декларація подається до контролюючого органу за основним місцем податкового обліку, який зазначається у рядку 7 загальної частини податкової декларації.
Суд погоджується з твердженням відповідача про те, що законодавством і технічними можливостями не передбачено використовувати одну подану податкову декларацію, якщо в них міститься ідентична інформація, вносити самостійно контролюючим органом до звітної та загальної, оскільки до кожної податкової декларації є певні вимоги заповнення, які платник податків самостійно зазначає у відповідній податковій декларації та рядку.
У цій справі спір виник у правовідносинах щодо анулювання шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у зв'язку з тим, що платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
Суд зазначає, що для скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи відповідач виконав визначеним законом алгоритм дій: провів перевірку позивача; встановив наявність підстави для виключення з реєстру платників єдиного податку відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПК України, а саме платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; склав акт перевірки від 20 березня 2025 року № 12541/13-01-04-10/38565110; прийняв рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи від 20.03.2025 № 365/13-01-04-10/38565110.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем дотримано.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.