Іменем України
11 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/25685/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
23.12.2019 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, в якому після уточнення позовних вимог позивач просить: визнати незаконною бездіяльність головного державного виконавця Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Федоріної А.М. щодо неповернення сум стягнутої пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8052,92 грн. (вісім тисяч п'ятдесят дві гривні 92 коп.); встановити компетенцію Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві для повернення з державного бюджету помилково зарахованих 8052,92 грн; зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві забезпечити повернення 8052,92 грн з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 . Позовні вимоги мотивовано таким.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва (справа № 640/7390/19) від 3 вересня 2019 року, яке набрало законної сили 4 жовтня 2019 року, визнано незаконними дії та скасовано рішення державного виконавця щодо стягнення виконавчого збору в сумі 48889,96 грн. На виконання вказаного рішення головним державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Федоріною А.М. 23 жовтня 2019 року винесено Постанову про закінчення виконавчого провадження (ВП № 55861620), яку позивач отримав 13 грудня 2019 року. Цією постановою, зокрема встановлено припинити стягнення з пенсії позивача, за рахунок якої щомісячно сплачувався судовий збір.
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 04.11,2019 станом на 1 грудня 2018 року утримано з пенсії позивача 10692,92 грн.
Державний виконавець повернула позивачу лише частину стягнутих сум в розмірі 2640 грн та відмовилася повернути решту в сумі 8052,92 грн.
Позивач не погоджується з такою бездіяльністю державного виконавця, що стало підставою звернення позивача до суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 справу прийнято до провадження, визначено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25.02.2020 від відповідача у Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову, посилаючись на таке.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі, залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. № 787 (далі - Порядок № 787).
Пунктом 5 Порядку № 787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованих) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Враховуючи те, що відповідним органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету у сфері сплати виконавчого збору є Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ), тому саме даний державний орган повинен надати позивачу відповідне подання про повернення коштів, у разі наявності підстав для прийняття останнього.
Відповідач Дніпровський відділ державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві правом подачі відзиву не скористався.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов такого.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2019 року у справі № 640/7390/19, яке набрало законної сили 04 жовтня 2019 року, визнано протиправними дії Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві щодо стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 48889,96 грн; визнано протиправною та скасовано постанову Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві про стягнення виконавчого збору від 12.02.2018 ВП № 55861620; визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві Федоріної А.М. про відкриття виконавчого провадження від 22.02.2018 ВП №55861620; визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві Федоріної А.М. про арешт майна божника від 22.02.2018 ВП № 55861620. Постановою головного державного виконавцям Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві Федоріної А.В. від 23.10.2019 виконавче провадження № 55861620 з виконання постанови № 51109744, виданої 12.02.2018 Дніпровським районним відділом державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави виконавчого збору в сумі 48889,96 грн закінчено. Також цією постановою припинено чинність арешту майна боржника та скасовано інші заходи примусового виконання рішення відповідно до постанови № 55861620 від 22.02.2018, припинено стягнення з пенсії боржника відповідно до постанови № 55861620 від 25.04.2018.
Згідно з довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 04.11.2019 № 98 станом на 1 грудня 2018 року утримано з пенсії позивача 10692,92 грн.
Позивач посилається, що державний виконавець повернула йому частину стягнутих сум в розмірі 2640 грн. Відповідач Дніпровський відділ державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві, як суб'єкт владних повноважень, проти вказаних обставин не заперечив.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 3 Закону № 1404-VIII передбачено перелік виконавчих документів, на підставі яких підлягають примусовому виконанню рішення.
Згідно зі статтею 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
Частиною четвертою статті 27 Закону № 1404-VIII визначено, що державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору. Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Відповідно до частини сьомої статті 27 Закону № 1404-VIII у разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.
Отже підставами для повернення стягнутого виконавчого збору є: 1) закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню; 2) визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Враховуючи те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2019 року у справі № 640/7390/19 визнано протиправними дії Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві щодо стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 48889,96 грн, визнано протиправною та скасовано постанову Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві про стягнення виконавчого збору від 12.02.2018 ВП №55861620, визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві Федоріної А.М. про відкриття виконавчого провадження від 22.02.2018 ВП №55861620, на виконання вказаного рішення суду постановою головного державного виконавцям Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у м. Києві Федоріної А.В. від 23.10.2019 закінчено виконавче провадження № 55861620, ОСОБА_1 має право на повернення надміру зарахованих до державного бюджету сум виконавчого збору, якому кореспондує відповідний обов'язок відповідача вчинити дії, спрямовані на повернення виконавчого збору позивачу.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначається Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок № 787).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 787 повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення платіжних інструкцій для здійснення внутрішніх операцій.
Повернення (перерахування) платежів у національній валюті здійснюється на рахунки отримувачів коштів, відкриті в банках або небанківських надавачів платіжних послуг, або Казначействі, вказані у поданні (висновку, повідомленні) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, органів, які ведуть облік заборгованості в розрізі позичальників.
Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.
Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
За умови інформаційно-технологічних можливостей органу, що контролює справляння надходжень бюджету, платник може подати заяву до такого органу в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. В електронній заяві також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку платнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним.
Разом із заявою про повернення коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія документа на переказ, або паперова копія електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
У разі скасування у судовому порядку рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про накладання на платника грошового стягнення за адміністративні правопорушення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України (крім порушення податкових та митних правил), яке було перераховано до відповідного бюджету органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем у порядку виконавчого провадження за виконавчим документом, визначеним Законом України «Про виконавче провадження», такі кошти повертаються платнику за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, на підставі поданої ним заяви.
Платник подає заяву про повернення коштів з бюджету з обов'язковим зазначенням інформації, наведеної в абзаці сьомому цього пункту (крім причини повернення коштів з бюджету), та номера відповідного судового рішення, копію відповідного судового рішення, засвідчену належним чином, та копію платіжної інструкції, згідно з якою органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем перераховано грошове стягнення за адміністративні правопорушення до бюджету, або відповідну інформацію, зазначену в такій платіжній інструкції.
Контроль за справлянням надходжень до бюджету та ведення обліку таких платежів у розрізі платників, здійснюється органами, визначеними Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) інших доходів бюджету».
Так, відповідно до зазначеної Постанови, адміністрування виконавчого збору (код доходів бюджету 22070000) здійснюється Міністерством юстиції України.
Отже повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, тобто органу державної виконавчої служби разом зі заявою про повернення коштів з бюджету.
Тобто на Міністерство юстиції, територіальним органом якого є відповідач, законодавчо покладено обов'язок оформлення подання до органу Казначейства про повернення ОСОБА_1 виконавчого збору.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що відповідачем не доведено правомірність відмови позивачеві щодо підготовки подання про повернення йому надміру сплачених коштів виконавчого збору у розмірі 8052,92 грн.
Відповідно до частин першої, другої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві щодо неповернення ОСОБА_1 сум помилково або надміру стягнутого виконавчого збору в розмірі 8052,92 грн, а також зобов'язати Дніпровський відділ державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві сформувати та подати відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, подання до відповідного Управління Державної казначейської служби України щодо повернення ОСОБА_1 помилково або надміру стягнутого виконавчого збору в сумі 8052,92 грн.
Решта позовних вимог задоволенню не підлягають у зв'язку з неправильно обраним позивачем способом захисту порушеного права. Також позивачем не доведено, а судом не встановлено порушення прав позивача з боку відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
За таких обставин позов належить до часткового задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується таким.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною третьою цієї статті визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві суму судового збору в розмірі 384,20 грн відповідно до задоволеної частини вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві (місцезнаходження: вул. Краківська, 20, м. Київ, 04201, код за ЄДРПОУ 35011660), Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (місцезнаходження: вул. Терещенківська, 11-а, м. Київ, 01601, код за ЄДРПОУ 37993783) про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві щодо неповернення ОСОБА_1 сум помилково або надміру стягнутого виконавчого збору в розмірі 8052,92 грн.
Зобов'язати Дніпровський відділ державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві сформувати та подати відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, подання до відповідного Управління Державної казначейської служби України щодо повернення ОСОБА_1 помилково або надміру стягнутого виконавчого збору в сумі 8052,92 грн (вісім тисяч п'ятдесят дві грн 92 коп.).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Києва Головного територіального управління юстиції у місті Києві судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири грн 20 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Свергун