Ухвала від 11.12.2025 по справі 826/16871/18

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справi

11 грудня 2025 року м. ДніпроСправа № 826/16871/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Захарової О.В., суддів: Свергун І.О., Кисіля С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Інтегрум венчурс» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Інтегрум венчурс» (далі - позивач, ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс») до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач, Комісія), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії № 285 від 26 квітня 2018 року у частині, що стосується ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення № 285 від 26 квітня 2018 року «Щодо зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів», яким відповідач зупинив з 27 квітня 2018 року внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів щодо цінних паперів, емітованих товариствами, перелік яких зазначається додатково, у тому числі цінних паперів, емітованих ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс».

Рішення прийнято відповідачем на підставі постанови старшого слідчого управління ДФС у м. Києві капітана податкової міліції Сидорчука Романа Анатолійовича від 04 квітня 2018 року про заборону внесення змін до системи депозитарного обліку та проведення позапланової перевірки, винесеної в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32017100000000066 від 13.05.2017.

Позивач зазначає, що перелік підстав для зупинення обігу цінних паперів визначений статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та є вичерпним.

Постанова слідчого не є правовою підставою для прийняття рішення щодо зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, оскільки не передбачена пунктом 30 частини першої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Позивач вказує на те, що відповідачем не виявлено будь-яких порушень ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс» у сфері обігу цінних паперів та рішенням не встановлено строку для їх усунення, що не відповідає вимогам пункту 30 частини першої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Вважаючи порушеним право на розпорядження належним майном у вигляді акцій, позивач звернувся до суду.

У відзиві на позовну заяву від 13.12.2018 відповідач заперечує проти позовних вимог та зазначає, що до Комісії 05.04.2018 за вх. №11644 надійшов лист від Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 05.04.2018 №1471/10/26-55-23.

Зазначеним листом було направлено для виконання до Комісії постанову старшого слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві Сидорчука Р.А. про заборону внесення змін до системи депозитарного обліку та проведення позапланової перевірки від 04.04.2018, яка винесена в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 32017100000000066 від 13.05.2017, відповідно до якої слідчим постановлено Комісії, серед іншого, для захисту інтересів держави та інвесторів прийняти рішення про заборону внесення змін до депозитарного обліку визначеного переліку товариств, в тому числі ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс».

26.04.2018 Комісією, на виконання постанови слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві Сидорчука Р.А., винесеної в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 32017100000000066 від 13.05.2017, було прийнято рішення № 285 від 26.04.2018 року «Щодо зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів».

Відповідно до статті 110 Кримінального процесуального кодексу України постанова слідчого, прокурора, прийнята в межах компетенції згідно із законом, є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується.

Відповідач зазначає, що, в результаті проведення аналізу наявної в Комісії інформації, зокрема, у відношенні ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс» встановлено наступне.

Відповідно до звітної інформації, поданої ТОВ «КУА «ГРЮНВАЛЬД ЕССЕТ МЕНЕДЖМЕНТ», станом на 28.02.2018 більше 90 % активів ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс» складають корпоративні права та близько 8% - дебіторська заборгованість.

Вартість чистих активів у розрахунку на один інвестиційний сертифікат ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс» станом на 28.02.2018 становить 0,64002 грн/один. (номінальна вартість 1 грн.)

Згідно пункту 30 частини 1 статті 8 Закону, Комісія має право для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери зупиняти на підставі рішення Комісії внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення.

Враховуючи викладене, з урахуванням вищезазначеної постанови слідчого та з урахуванням проведеного аналізу, Комісією було прийнято рішення № 285 від 26.04.2018 «Про зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів», тому числі ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс».

Відповідач зазначає, що Комісія діяла в межах чинного законодавства, а оскаржуване рішення Комісії №285 від 26.04.2018 є законним, обґрунтованим та винесеним в межах компетенції Комісії на виконання постанови слідчого згідно зі статтею 110 Кримінального процесуального кодексу України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.10.2018 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання положень Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399, справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року справу прийнято до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Справу визначено розглядати колегією у складі трьох суддів.

Від відповідача на виконання вимог ухвали суду від 11 вересня 2025 року надійшли додаткові пояснення, в яких відповідач зазначив, що на час розгляду та вирішення цієї справи існують інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, а саме: рішення Комісії №217 від 16.04.2019 «Щодо відновлення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів», прийняте на виконання постанови про внесення змін до постанови про заборону внесення змін до депозитарного обліку та проведення позапланової перевірки від 11.03.2019, винесеної старшим слідчим з ОВС шостого слідчого відділу СУФР ГУ ДФС у м. Києві Сидорчуком Р.А в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32017100000000066 від 13.05.2017, яким позивача ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс» (ЄДРПОУ 38656883) виключено з переліку товариств, яким з 27.04.2018 зупинено внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 26.04.2018 №285 та відновлено з 17.04.2019 внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, емітованих ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс», тобто позивачем.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, колегією судів встановлено таке.

Публічне акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Інтегрум венчурс» (скорочене найменування - ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс») в установленому порядку зареєстровано як юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи 38656883, місцезнаходження: 02093, місто Київ, вулиця Бориспільська, будинок 26Д, основний вид діяльності за КВЕД: 64.30 Трасти, фонди та подібні фінансові суб'єкти, що підтверджується витягом № 2099889 від 08.12.2025 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Листом від 05.04.2018 №1471/10/26-55-23 Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Комісії для виконання скеровано постанову старшого слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві Сидорчука Р.А. про заборону внесення змін до системи депозитарного обліку та проведення позапланової перевірки від 04.04.2018, яка винесена в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні за №32017100000000066 від 13.05.2017.

26.04.2018 Комісією прийнято рішення № 285 «Щодо зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів», яким було зупинено внесення змін до системи депозитарного обліку акцій товариств (згідно з переліком), серед яких Публічне акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Інтегрум венчурс».

Відповідно до преамбули цього рішення, воно прийняте на виконання постанови слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві Сидорчука Р.А., винесеної в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 32017100000000066 від 13.05.2017.

Не погоджуючись з рішенням відповідача № 285 від 26.04.2018 «Щодо зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів» в частині, що стосується ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс», позивач звернувся до суду.

Під час судового розгляду справи колегією суддів встановлено, що на виконання постанови про внесення змін до постанови про заборону внесення змін до депозитарного обліку та проведення позапланової перевірки від 11.03.2019, винесеної старшим слідчим з ОВС шостого слідчого відділу СУФР ГУ ДФС у м. Києві Сидорчуком Р.А. в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32017100000000066 від 13.05.2017, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення «Щодо відновлення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів» від 16.04.2019 № 217.

Згідно з рішенням Комісії від 16.04.2019 № 217 ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум Венчурс» (ідентифікаційний код юридичної особи 38656883):

- виключено з переліку товариств, яким з 27.04.2018 зупинено внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 26.04.2018 № 285;

-відновлено з 17.04.2019 внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, емітованих ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум Венчурс» (ідентифікаційний код юридичної особи 38656883);

- зобов'язано ПАТ «Національний депозитарій України» невідкладно з моменту отримання цього рішення довести до відома депозитарних установ, що здійснюють облік прав власності на цінні папери у депозитарній системі України, дане рішення Комісії.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, колегія суддів виходить з такого.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до статті 2 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою, зокрема, створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Згідно з положеннями статті 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Статтею 7 Закону №448/96-ВР передбачено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, у тому числі: захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 30 статті 8 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери зупиняти на підставі рішення Комісії внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про депозитарну систему України» депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах. Повноваженнями щодо прийняття рішення про внесення змін до депозитарного обліку наділена, зокрема, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, та органом, уповноваженим приймати рішення щодо зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку, зокрема, для захисту інтересів держави та інвесторів.

На виконання вимог ухвали суду від 11.09.2025 відповідачем надано інформацію, згідно з якою рішенням Комісії №217 від 16.04.2019 «Щодо відновлення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів» ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс» виключено з переліку товариств, яким з 27.04.2018 зупинено внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів за цим же рішенням відновлено з 17.04.2019 внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, емітованих ПАТ «ЗНВКІФ «Інтегрум венчурс».

Тобто, відповідач рішенням №217 від 16.04.2019 виключив позивача з переліку товариств, визначених спірним рішенням від 26.04.2018 №285 «Щодо зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів».

З огляду на наведене, дійсно, оскаржуване рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.04.2018 №285 впливало на права і інтереси позивача, оскільки обмежувало позивача вільно розпоряджатися належним майном у вигляді акцій.

Проте, станом на дату розгляду адміністративної справи відповідач шляхом прийняття рішення №217 від 16.04.2019 виключив позивача з переліку товариств, що визначені рішенням Комісії від 26.04.2018 № 285, та відновив з 17.04.2019 внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, емітованих позивачем, тим самим прийняттям рішення №217 від 16.04.2019 відновив порушене право позивача.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №800/369/17, зазначено, що у розумінні пункту 8 частини першої статті 238 КАС України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.

Таким чином, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності протиправними.

Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи відповідачем виправлено оскаржувані позивачем порушення шляхом прийняття рішення №217 від 16.04.2019, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законного права позивача є необхідним визнання оскаржуваного рішення відповідача протиправним з огляду на виправлення таких порушень, що є ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.

За приписами частини другої статті 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена (частина друга статті 238 КАС України).

Суд роз'яснює позивачу, що відповідно до пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256, 293-295,297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Інтегрум венчурс» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення.

Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання колегією суддів та може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О.В. Захарова

Суддя Суддя І.О. Свергун С.В. Кисіль