про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
10 грудня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/2224/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, Будинок 26), Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду 20.11.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 31.10.2025 р. про призначення за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.10.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням до її стажу- пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період з 20.03.1993 25.05.1998 роки на Шахта «Кременная».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 31.10.2025 позивач звернувся до відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в призначенні пенсії було відмовлено, у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу. При цьому позивач вказує, що з трудової книжки вбачається, що з 20.08.1993 по 26.07.2002 він працював на різних посадах (про що в трудовій книжці зроблені відповідні записи та по результатам атестації робочих місць по умовам труда підтверджено право переходу на пенсію за списком № 1 та списком № 2). Записами підтверджується його наявний спірний пільговий стаж за Списком № 1 та Списком № 2. Відсутність уточнюючої довідки не може бути причиною неможливості включення спірних періодів до пільгового стажу. Надати відомості про роботу за ці періоди у вигляді довідок роботодавця про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії немає можливості у зв'язку з проведенням бойових дій, та архів підприємства не вивезений із зони бойових дій, що підтверджується відповідними відомостями з відкритих джерел щодо не переміщення та підконтрольну українському уряду. Отже, Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Порядком № 637 встановлено, що основним документом, що підтверджує трудовий стаж для призначення пенсії - є трудова книжка. Якщо її немає, або в ній відсутні відомості, що визначають право на пільгову пенсію, можугь бути витребувані уточнюючі довідки підприємств або організацій. Зазначив, що позивач є внутрішньо переміщеною особою. Ним вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії. Вважає, що до пільгового страхового стажу за Списком № 1 та Списком № 2, який дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ухвалою суду від 25.11.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків.
На виконання зазначеної ухвали суду позивачем усунуто недоліки позовної заяви у строк встановлений судом.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Після усунення недоліків зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов'язати відповідачів протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві протягом 15 днів з моменту отримання даної ухвали надати суду:
- заяву про призначення пенсії з доданими документами;
- рішення прийняте за наслідками розгляду заяви та документів;
- пояснення щодо зарахованих періодів роботи позивача та не зарахованих періодів робити;
- розрахунок стажу;
- документи (відомості), що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчинення дій, з приводу яких подано позов.
Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.В. Тихонов