11 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4608/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Казанчук Г.П., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Арбор АП» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (відокремлений підрозділ) та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арбор АП», через свого представника - адвоката Довженка Дениса Сергійовича, звернувся до суду з позовною заявою, у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13004382/43192167 від 24.06.2025 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №3 від 11.06.2025 року на суму 207183,85 грн. (в т.ч. ПДВ 34530,64 грн);
- зобов'язати Державну податкову службу України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 11.06.2025 року на загальну суму 207 183,85 грн. (в т.ч. ПДВ 34530,64 грн), ТОВ «АРБОР АП» (код ЄДРПОУ - 43192167) датою її подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення прийнято ГУ ДПС у Кіровоградській області з порушенням норм чинного законодавства України, оскільки, на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації податкової накладної, платником податків були надані пояснення та документи щодо підтвердження здійснення господарської операції. Однак, надані документи не були взяті контролюючим органом до уваги, натомість податковий орган як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної вказав на надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
Ухвалою судді від 14.07.2025 прийнято до провадження позовну заяву з роз'єднаними позовними вимогами. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
ГУ ДПС в Кіровоградській області (надалі - відповідач-1) та ДПС України (надалі - відповідач-2) в одній особі - їх представником, надано до суду відзиви на позовну заяву (т.2 а.с.27-31, 46-50), в яких вказано про те, що за результатами розгляду додаткових пояснень та копій документів до них встановлено , договори постачання та товарно-транспортних накладні щодо придбаних товарів надані не в повному обсязі; не надано товарно-транспортних накладних реалізованих товарів відповідно до специфікації; кошторис робіт що будуть здійснюватись по оздобленню приміщення за адресою м. Київ Залізничне шосе, 47. Крім того товарно-транспортна накладна від 04.06.2025 за №р5 не містить підпису відповідальних осіб та печаток. Відтак, оскаржуване рішення є обґрунтоване, законне та прийняте відповідно до норм Податкового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Представником позивача суду подана відповідь на відзив, у якому зазначив, що позивач, станом на день написання відповіді на відзив, має перелік додаткових доказів, які не подав до позовної заяви, що стосуються поставки товару. Не подавав позивач таких доказів, оскільки поставка товару припадала на 15.07.2025 року і їх фактично не було. Такі докази з'явились лише після того, як ТОВ "НК БУД" дало погодження на поставку товару.
У період з 23.07.2025 по 25.07.2025, з 11.08.2025 по 29.08.2025, 29.10.2025 суддя Казанчук Г.П. тимчасово не здійснювала правосуддя у зв'язку з перебуванням у відпустці, з 08.12.2025 по 10.12.2025 - у відряджені.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд
Товариство з обмеженою відповідальністю "Арбор АП" є юридичною особою з 27.08.2019 року та є платником податку на додану вартість з 01.10.2019 (т.2 а.с.2, 3).
Основним видом діяльності позивача є 16.23 Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів (основний).
Інші види діяльності:
47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах
77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів
16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння
25.12 Виробництво металевих дверей і вікон
22.23 Виробництво будівельних виробів із пластмас
31.01 Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі
25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій
31.02 Виробництво кухонних меблів
43.31 Штукатурні роботи
31.09 Виробництво інших меблів
43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.
43.91 Покрівельні роботи
43.39 Інші роботи із завершення будівництва
43.34 Малярні роботи та скління
43.33 Покриття підлоги й облицювання стін
43.32 Установлення столярних виробів
68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням
43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику
42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.
41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель
49.41 Вантажний автомобільний транспорт
77.32 Надання в оренду будівельних машин і устатковання.
07.04.2025 між ТОВ "Арбор АП" (виконавець) та ТОВ "НК Буд" укладено договір на виготовлення та монтаж №07/1 (т.1 а.с.13-14).
Відповідно до п. 1.1., п. 1.2. Договору виконавець зобов'язується виготовити, поставити та передати у власність замовника товар, надалі - товар, а замовник зобов'язується приймати та оплачувати товар. Найменування, кількість, вартість, строки поставки товару, а також адреси об'єктів, на які здійснюється поставка товару (надалі - об'єкти замовника), зазначається у відповідних Специфікаціях (додатках), які є невід'ємними частинами даного Договору.
Згідно з п. 2.6. Договору сторони узгодили можливість оплати замовником товару наступним чином:
- 1 етап оплати: 70% від загальної вартості товару по замовленню, після підписання договору та додатку до договору, протягом 3-х банківських днів з дати отримання рахунку від виконавця;
- 2 етап оплати: 30% від загальної вартості товару по замовленню, через 10 календарних днів після підписання замовником Акту приймання - передачі виконаних робіт.
В договорі узгоджені строки поставки у п. 3.1., які зазначаються в Специфікації, яка є невід'ємною частиною Договору.
Суд убачає, що виконуючи умови Договору сторони підписали Специфікацію №1 та Специфікацію №2.
Що стосується, зокрема, специфікації №2 до Договору, суд установив, що замовником зроблено замовлення на товар та роботи, що зазначені в цій специфікації (т.1 а.с.17). В п. 2.1. Специфікації №2 до Договору передбачено 24 робочі дні для виготовлення та поставки товари, що починають свій відлік з моменту отримання авансу виконавцем.
Виконавець виставив рахунок на оплату №21/2 від 29.05.2025 року на загальну суму 246647,44 грн (в т.ч. ПДВ 49329,49 грн) (т.1 а.с.20).
Оплата здійснена шляхом перерахування авансу в розмірі 70% від ціни, що зазначена в рахунку, що склало 207183,85 грн (в т.ч. ПДВ 34 530,64 грн) (т.1 а.с.18), що підтверджується платіжною інструкцією №E4F3F7AB-B від 11.06.2025.
У зв'язку із зарахування коштів від замовника на банківський рахунок позивача, останнім у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України складено і подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну №3 від 11.06.2025 на загальну суму 207183,85 грн, в т.ч. ПДВ 34530,64 грн. (т.1 а.с.19).
За результатами обробки вказаної податкової накладної автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" позивачем 12.06.2025 отримано квитанцію, реєстраційний №9167673947, відповідно до якої реєстрацію податкової накладної було зупинено, оскільки обсяг постачання товару/послуги 43.32, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено, що показник "D"=2.5213%, "Pпоточ"=56084. Також позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (т.1 а.с.15).
З метою реєстрації податкової накладної позивачем було подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення №1 від 15.06.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено та додано 52 додатки, серед яких пояснення, банківські виписки, форма 20-ОПП, повідомлення про прийняття на роботу, податкова накладна з квитанцією, наказ на директора, повідомлення про прийняття працівника; щодо придбання: видаткові накладні на матеріали та інструменти; договір оренди нежитлового приміщення від 01.11.2020 р., договір оренди нежитлового приміщення від 01.03.2024 р., акт приймання передачі, рахунки фактури, додаткова угода, акти наданих послуг, рахунок на оплату, банківська виписка; договір спільного користування від 01.08.2024 р, акт приймання-передачі, рахунок на оплату; договір про надання послуг від 11.06.2025 р., рахунок-фактура, видаткова накладна; договір купівлі транспортного засобу від 29.08.2024 р., акт приймання-передачі, видаткова накладна; договір поставки від 01.10.2020 р, специфікація, видаткова накладна; договір поставки від 01.06.2020 р., специфікація, видаткова накладна; щодо реалізації: договір на виготовлення та монтаж від 07.04.2025 р., специфікація до договору, рахунок на оплату, банківська виписка (т.1 а.с.30-155).
За результатами розгляду вказаних пояснень та документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Кіровоградській області було надіслано Повідомлення №12983177/43192167 від 17.06.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.2 а.с.116-117).
Так, зокрема у Повідомленні зазначено: «Встановлено відсутність договорів постачання та товарно-транспортних накладних щодо придбаних; товарно-транспортних накладних реалізованих товарів відповідно до специфікації; кошторис робіт що будуть здійснюватись по оздобленню приміщення за адресою м. Київ Залізничне шосе, 47; актів звірки взаємних розрахунків з контрагентом на дату надання пояснення та актів наданих послуг згідно договору від 07.04.2025, оскільки згідно вищевказаного договору вже проводились авансові платежі за роботи згідно податкової накладної від 16.04.2025 Nє5. Крім цього відповідно до відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України у контрагента ТОВ "НК БУД" відсутні задекларовані основні засоби приміщення за адресою: м. Київ Залізничне шосе, 47» (т.2 а.с.116-117).
18.06.2025 позивачем було надіслано в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних Повідомлення №3 про подання додаткових пояснень та документів кількістю 65 додатків, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної (т.2 а.с.115).
Після розгляду наданих позивачем пояснень та копій документів відповідач-1 24.06.2025 приймає спірне рішення №13004382/43192167 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 11.06.2025 (надалі - спірне рішення, т.1 а.с.97зв-98).
При цьому, як вказано у спірному рішенні, підставою відмови у реєстрації податкової накладної стало надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. У графі "Додаткова інформація" також вказано: "За результатами розгляду додаткових пояснень та копій документів до них встановлено, договори постачання та товарно-транспортних накладні щодо придбаних товарів надані не в повному обсязі; не надано товарно-транспортних накладних реалізованих товарів відповідно до специфікації; кошторис робіт що будуть здійснюватись по оздобленню приміщення за адресою м. Київ Залізничне шосе, 47. Крім того товарно-транспортна накладна від 04.06.2025 за №р5 не містить підпису відповідальних осіб та печаток". (т. 1 а.с.97зв-98).
За результатами адміністративного оскарження Комісією центрального рівня прийнято рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №27468/43192167/2 від 02.07.2025, яким залишено скаргу без задоволення та рішення №13004382/43192167 від 24.06.2025 без змін (т.2, а.с.110).
Як підставу для залишення скарги без задоволення комісією центрального рівня зазначено: "ненадання платником податку копій документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних".
Отже, правомірність та законність рішення №13004382/43192167 від 24.06.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 11.06.2025 є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд керується та виходить з наступного.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Порядок адміністрування податку на додану вартість унормований розділом V ПК України.
Відповідно до п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу / орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Відповідно до абз.1 п. 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів, послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно до абз.1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до абз.5 п. 201.10 ст. 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абз.10 п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Згідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми та пп.56.23.2 п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка набрала чинності 01.02.2020 (далі - Порядок № 1165 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно до п. 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно п. 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку № 1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Як встановлено судом, позивачем складено та подано на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №3 від 11.06.2025 (на загальну суму 207183,85,00 грн, в т.ч. ПДВ 34530,64 грн).
Відповідно до квитанції реєстрацію податкової накладної було зупинено, оскільки така відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник "D", "Рпоточ" та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Натомість, надіслана позивачеві квитанція містить пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН із зазначенням переліку таких документів. Однак такий перелік документів зазначений загальний, без жодної чіткої конкретизації (без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку відповідних документів).
Пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Наведене узгоджується з актуальними висновками Верховного Суду щодо застосування норм права у спірних відносинах, викладеними у постановах від 13.12.2023 у справі №500/4191/22, від 06.03.2024 у справі №440/3706/23.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (далі - Порядок № 520 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до п. 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Як встановлено судом, з метою реєстрації податкової накладної позивачем було подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку
Повідомлення №1 від 15.06.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено та додано 52 додатків, серед яких серед яких пояснення, банківські виписки, форма 20-ОПП, повідомлення про прийняття на роботу, податкова накладна з квитанцією, наказ на директора, повідомлення про прийняття працівника; щодо придбання: видаткові накладні на матеріали та інструменти; договір оренди нежитлового приміщення від 01.11.2020 р., договір оренди нежитлового приміщення від 01.03.2024 р., акт приймання передачі, рахунки фактури, додаткова угода, акти наданих послуг, рахунок на оплату, банківська виписка; договір спільного користування від 01.08.2024 р, акт приймання-передачі, рахунок на оплату; договір про надання послуг від 11.06.2025 р., рахунок-фактура, видаткова накладна; договір купівлі транспортного засобу від 29.08.2024 р., акт приймання-передачі, видаткова накладна; договір поставки від 01.10.2020 р, специфікація, видаткова накладна; договір поставки від 01.06.2020 р., специфікація, видаткова накладна; щодо реалізації: договір на виготовлення та монтаж від 07.04.2025 р., специфікація до договору, рахунок на оплату, банківська виписка (т.1 а.с.30-155). Також подано письмові пояснення від 18.06.2025 разом з додатками (т.1 а.с.156-234), згідно Повідомлення №3 від 18.06.2025 (т.2 а.с.115).
Як на переконання суду, враховуючи вищевикладене позивач надав відповідні пояснення та достатньо первинних документів на підтвердження правомірності виписування податкової накладної, а відповідач мав достатньо інформації для її реєстрації.
Однак, не зважаючи на подання цих документів, які свідчать про проведення господарської операції, Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної позивача.
Підставою відмови у реєстрації податкової накладної стало надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. У графі "Додаткова інформація" також вказано: " За результатами розгляду додаткових пояснень та копій документів до них встановлено, договори постачання та товарно-транспортних накладні щодо придбаних товарів надані не в повному обсязі; не надано товарно-транспортних накладних реалізованих товарів відповідно до специфікації; кошторис робіт що будуть здійснюватись по оздобленню приміщення за адресою м. Київ Залізничне шосе, 47. Крім того товарно-транспортна накладна від 04.06.2025 за №р5 не містить підпису відповідальних осіб та печаток". (т. 1 а.с.97зв-98).
З наданих суду доказів, суд убачає, що позивач орендує офіс та інші приміщення. Основне місцезнаходження позивача знаходиться за адресою: 25014, м. Кропивницький, вул. Доленка Академіка, буд.82 А, підтвердження даної інформації є договір оренди, що додається; складські та виробничі приміщення присутні за цією ж адресою. Для надання послуг підприємство має у штаті станом на 25.06.2025 року 9 штатних одиниць. Заробітна плата складає вище мінімальної заробітної плати, борги по заробітній платі відсутні. Звіт 20-ОПП по підприємству подано до органів ДПС вчасно, в звіті вказана адреса фактична та на яких правах ТОВ «Арбор АП» використовує дане приміщення. На балансі підприємства є основні засоби (рухоме майно, столярні верстати, інструмент), що підтверджується відповідними договорами купівлі-продажу, які додаються. За допомогою цього обладнання підприємство обробляє придбане дерево, м'яких і твердих порід деревини. Також на підприємстві є рухоме майно, за допомогою якого підприємство, має можливість вільно пересуватися по виробничим цілям та доставляти матеріали та товари (габарити яких дозволяють) самостійно без залучення перевізних компаній, зокрема: автомобіль марки: VOLKSVAGEN, модель LNF Caddy 4 Maxi Kaste n 1.6 I TDI 75 Kw 7SG. Підприємство має договір поставки на паливо для виконання своїх зобов'язань по договорам та договір на технічне обслуговування транспортних засобів. Підприємство також має укладені договори поставки товарів та матеріалів.
Позивачем подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та додано додатки (пояснення, банківські виписки, форма 20-ОПП, повідомлення про прийняття на роботу, податкова накладна з квитанцією, наказ на директора, повідомлення про прийняття працівника; щодо придбання: видаткові накладні на матеріали та інструменти; договір оренди нежитлового приміщення від 01.11.2020 р., договір оренди нежитлового приміщення від 01.03.2024 р., акт приймання передачі, рахунки фактури, додаткова угода, акти наданих послуг, рахунок на оплату, банківська виписка; договір спільного користування від 01.08.2024 р, акт приймання-передачі, рахунок на оплату; договір про надання послуг від 11.06.2025 р., рахунок-фактура, видаткова накладна; договір купівлі транспортного засобу від 29.08.2024 р., акт приймання-передачі, видаткова накладна; договір поставки від 01.10.2020 р, специфікація, видаткова накладна; договір поставки від 01.06.2020 р., специфікація, видаткова накладна; щодо реалізації: договір на виготовлення та монтаж від 07.04.2025 р., специфікація до договору, рахунок на оплату, банківська виписка (т.1 а.с.30-155).
Таким чином, у зв'язку з тим, що роботи за договором на виготовлення та монтаж №07/1 від 07.04.2025 не було закінчено станом на 11.06.2025 (дата складення ПН №3) було відсутнє зобов'язання по складанню акту наданих послуг, кошторису наданих послуг, ТТН, а отже відсутня можливість надання запитуваних відповідачем додаткових документів на час подання ПН на реєстрацію..
Отже, як видно із вище зазначених обставин жодних ТТН на момент отримання авансу бути не може, оскільки ПН виписана та передана на реєстрацію по факту отримання грошових коштів (авансу). За договором із ТОВ «НК Буд» отримано аванс, а роботи по виготовленню товару, що зазначений в Специфікації №2 та поставка самого товару, мають бути зроблені тільки через 24 робочі дні.
На час ухвалення цього рішення суду сторони договору завершили виконання його умов і підписали відповідні акти виконаних робіт (т.2 а.с.86-89, 91). Також виконання позивачем перед контрагентом свого обов'язку підтверджується додатково ТТН (т.2 а.с.92-93).
Таким чином, деякі оформлені документи не могли бути подані позивачем при реєстрації податкової накладної, оскільки їх оформлення передбачалось в майбутньому, за результатами проведеної роботи.
Щодо ТТН від 04.06.2025 №р5 без підпису відповідальних осіб та печаток, то ГУ ДПС у Кіровоградській області не обґрунтувало та не надало доказів, що наявність цих недоліків у ТТН складеної з ФОП ОСОБА_1 заважає реєстрації саме податкової накладної №3 від 11.06.2025 по взаємовідносинах з ТОВ «НК Буд», враховуючи, що позивачем надані всі необхідні первинні документи, необхідні для її реєстрації в ЄРПН.
З оглядну на вище встановлене, суд вважає, що відповідачем при винесенні спірного рішення не було враховано, що податкові накладні були складені та направлені позивачем до Єдиного реєстру податкових накладних після отримання від контрагенту не суми коштів за виконані роботи, а лише попередньої оплати за роботи, які підлягали виконанню позивачем в майбутньому за укладеним договором.
Позивач надав документи, яких, на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
Відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних чи розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Водночас, суд звертає увагу, що контролюючий орган, надаючи оцінку 1) неможливості здійснення платником податку певних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг; 2) нездійснення певним суб'єктом підприємницької діяльності; 3) відсутності у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних засобів, складських приміщень, виробничих активів, транспортних засобів, фактично досліджує зміст господарських правовідносин на предмет їх нереальності та відсутності фактичного характеру, що є неприпустимим у цьому випадку, оскільки такі повноваження відсутні у контролюючого органу під час моніторингу податкових накладних.
При цьому, відповідно до усталеної практики така оцінка може надаватись контролюючим органом виключно у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків.
Таким чином, досліджуючи у цьому випадку спірну господарську операцію позивача на предмет її реальності, контролюючий орган вийшов за межі власних повноважень, які йому надані саме у межах процедури вирішення питання про реєстрацію податкової накладної, оскільки податковий орган має перевірити відомості податкової накладної та первинних документів на правильність та відсутність суперечностей лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією, що викладена в постанові Верховного Суду від 16 травня 2024 року у справі № 400/11727/23.
Отже, оскаржуване рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13004382/43192167 від 24.06.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктами 2, 4, 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Аналізуючи наведені положення, суд дійшов висновку, що податковий орган реєструє податкову накладну, в тому числі, на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.
При фактичних обставинах даної справи суд вважає, що ефективним та реальним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну №3 від 11.06.2025, виписану позивачем датою її подання - 12.06.2025.
Отже позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Порушення прав позивача стало саме у зв'язку з винесенням протиправного рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області, а тому саме цей суб'єкт зобов'язаний відшкодувати судові витрати.
Позивачем при зверненні до суду, згідно платіжної інструкції від 04.07.2025 №69, сплачений судовий збір в сумі 3028 грн (т.2 а.с.16).
Враховуючи те, що позовну заяву задоволено, здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 3028 грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Керуючись статтями 9, 139, 242-246, 250, 251, 255, 268, 269, 287 КАС України, суд,
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Арбор АП» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (відокремлений підрозділ) та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №13004382/43192167 від 24.06.2025 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №3 від 11.06.2025 року .
Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №3 від 11.06.2025, складену товариством з обмеженою відповідальністю «Арбор АП», в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання - 12.06.2025.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Арбор АП» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Копію рішення суду надіслати сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Реквізити сторін:
позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Арбор АП» - вул. Доленка Академіка, буд.82А, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25014, ЄДРПОУ 43192167;
відповідач-1 - Головне управління ДПС у Кіровоградській області (відокремлений підрозділ) - вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006; код ЄДРПОУ ВП 43995486;
відповідач-2 - Державна податкова служба України - Львівська площа, 8, м. Київ, 04655; код в ЄДРПОУ 43005393.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК