Ухвала від 10.12.2025 по справі 320/48078/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

10 грудня 2025 року №320/48078/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», у якому просить:

- визнати бездіяльність відповідача протиправною, яка створює ситуацію для використання двох земельних ділянок позивачкою в АДРЕСА_1 . без кадастрового номеру, без сплати земельного податку, тобто без облікове вимушене самовільне використання землі;

- зобов'язати відповідача виготовити землевпорядну документацію позивачці з внесенням в публічну кадастрову карту України кадастрових номерів , за якими до дати закінчення воєнного стану в Україні та завершення процедури проходження позивачкою оформлення землевпорядних та правовстановлюючих документів на землю відповідно до прийнятих рішень Гребінківської міської ради від 27.04.2023р. №2090 та № 2089 щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 0,0768 га, та для ведення особистого селянського господарства 0,1061 га, позивачка буде відшкодовувати втрати бюджету Гребінківської об'єднаної територіальної громади від недоотримання коштів за фактичне використання земельною ділянкою на території АДРЕСА_1 , яку фактично використовує позивачка з 2016р. для будівництва та обслуговування житлового будинку «Л-1» загальною площею 62.1 м2 та господарських будівель: літньої кухні «Ж»; сараю «К»; погребу під «К»; літнього душу «Е»; вбиральні «З».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Предметом позовних вимог ОСОБА_1 є виготовлення Державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру», землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок у власність з внесенням в публічну кадастрову карту України кадастрових номерів двох земельних ділянок: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) 0,0768 га та для ведення особистого селянського господарства 0, 1061 га.

Представник відповідача подав заяву про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що провадження у цій справі слід закрити з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За правилами пунктів 1-2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади або орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Суд зазначає, що позивач вважає, що ДП «Центр державного земельного кадастру» делеговано владні управлінські функції щодо складання землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок у власність з внесенням в публічну кадастрову карту України кадастрових номерів земельних ділянок, що свідчить про публічно-правовий характер спору в цій справі.

З приводу вказаних обставин, суд вважає за необхідне вказати таке.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон №3613-VI.

За визначенням, що наведене в статті 1 Закону №3613-VI Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Центр ДЗК є державним підприємством, що входить до сфери управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, при цьому не є суб'єктом владних повноважень та відповідно до частини третьої статті 6 Закону та пункту 1 наказу Держгеокадастру від 28.01.2016 № 36 «Про визначення адміністратора Державного земельного кадастру» виконує функції адміністратора Державного земельного кадастру.

Повноваження адміністратора Державного земельного кадастру визначені частиною шостою статті 6 Закону, пунктами 200 - 206 -1 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (далі - Порядок), та Порядком адміністрування Державного земельного кадастру, затвердженого наказом Мінагрополітики від 27.12.2012 № 836, зареєстрованим в Мін'юсті від 22.01.2013 за №153/22685 (далі - Порядок адміністрування Державного земельного кадастру).

Відповідно до положень частини шостої статті 6 Закону, адміністратор Державного земельного кадастру виконує виключно технічні функції із забезпечення функціонування та розвитку Державного земельного кадастру, а саме: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до пункту 201 Порядку адміністрування Державного земельного кадастру здійснюється його адміністратором на підставі договорів, укладених з Держгеокадастром на проведення робіт та надання послуг, пов'язаних з адмініструванням Державного земельного кадастру, відповідно до пункту 200 Порядку.

Відповідно до пункту 3.2 Порядку адміністрування Державного земельного кадастру адміністратор Державного земельного кадастру має доступ до відомостей Державного земельного кадастру виключно для: розробки, впровадження та забезпечення використання технологій, регламентів і методик щодо підготовки інформаційного наповнення Державного земельного кадастру та виправлення технічних помилок; підготовки статистичної звітності та надання технічної допомоги Державному кадастровому реєстратору під час внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про об'єкти Державного земельного кадастру.

Згідно з пунктом 4 Загальної частини Порядку, ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи відповідно.

Центр ДЗК є державним підприємством, знаходиться в підпорядкуванні Держгеокадастру та не є його територіальним органом та не має функцій ведення державного земельного кадастру.

Крім цього, слід звернути увагу на те, що Порядком чітко визначено органи (посадові особи), які надають адміністративні послуги з ведення Державного земельного кадастру. Вказаним Порядком передбачено, що відомості Державного земельного кадастру надаються Державним кадастровими реєстраторами (Держгеокадастру) або адміністраторами центру надання адміністративних послуг чи уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільських, селищних, міських рад.

Отже, саме державний кадастровий реєстратор, а не Центр ДЗК, має повноваження надавати адміністративні послуги, зокрема в частині присвоєння кадастрових номерів Державного земельного кадастру.

Згідно зі статутом ДП «Центр державного земельного кадастру», затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) від 22.10.2018 № 164, ДП «Центр державного земельного кадастру» є державним підприємством, що входить до сфери управління Держгеокадастру, предметом і метою діяльності якого є, зокрема, адміністрування Державного земельного кадастру - здійснення заходів зі створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі (за рахунок бюджетних коштів).

Отже, Публічна кадастрова карта фактично є інформаційним порталом, на якому оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру, а ДП «Центр державного земельного кадастру» проводить роботи з технічного і технологічного забезпечення цього інформаційного ресурсу в рамках наданих повноважень з адміністрування Державного земельного кадастру.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що вимоги заявлені позивачем в цій справі до ДП «Центр державного земельного кадастру», не можуть бути предметом судового розгляду, у зв'язку з відсутністю можливості внесення змін безпосередньо до Публічної кадастрової карти, оскільки зазначений інформаційний ресурс лише відображає відомості з Державного земельного кадастру. Відповідні зміни мають вноситись до Державного земельного кадастру уповноваженою на те особою (державним кадастровим реєстратором) за наявності підстав та за процедурою, які визначені, зокрема, статтею 21 Закону №3613-VI.

У рішенні від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «суд, встановлений законом» стосується не лише правової основи існування суду, але й дотримання ним норм, які регулюють його діяльність, включно із визначенням питань, які підпадають під юрисдикцію суду.

Поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в більш ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.03.2025 у справі № 280/1027/24 та від 06.02.2020 у справі № 640/16398/19.

За змістом ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на заявлені вимоги позивачки, фактичні обставини справи, судову правозастосовну практику, яка склалася за наслідками розгляду справи за подібних спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження в справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі.

Керуючись ст. 238 241, 256, 294, КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву представника Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» про закриття провадження у справі - задовольнити.

Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Копію ухвали видати (надіслати) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Лиска І.Г.