Рішення від 11.12.2025 по справі 280/8440/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 грудня 2025 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/8440/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (вул.Апухтіна Дмитра, буд.29, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 40108688)

про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУНП в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017; 2) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017; 3) визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Запорізькій області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 25% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення; 4) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні, виходячи з розрахунку 25% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, враховуючи раніше виплачені суми.

У позовній заяві зазначено наступне: «… В період з 17.08.1998 по 22.08.2025 я проходив службу на різних посадах у підрозділах Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України (додаток 1). Наказом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - ГУНП або Відповідач) від 22.08.2025 № 537 о/с мене було звільнено з органів Національної поліції з 22.08.2025 року відповідно до Закону України про Національну поліцію за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням) у спеціальному званні «майор поліції» (додаток 2). Після мого звільнення, а саме 05.09.2025 року я звернувся з письмовою заявою до ГУНП щодо нарахування та виплати мені індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 (додаток 3), тобто в період коли я проходив службу в Національній поліції України, а також здійснити перерахунок розміру моєї виплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 25% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, саме з урахуванням зазначеної невиплаченої індексації грошового забезпечення та з подальшим її донарахуванням та доплатою. 19.09.2025 року я отримав відповідь від Відповідача, де зазначається що індексація грошових доходів населення здійснювалась на підставі Закону України від 03.07.1991р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення". Вимоги зазначеного Порядку були поширені на поліцейських з листопада 2017 року у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 «Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Крім того, у даній відповіді вказано, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення мені здійснювалась щомісячно, починаючи з листопада 2017 року до дня звільнення, підстави для її перерахунку за період з 7 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року відсутні (додаток 4). Таким чином, мені фактично було відмовлено у виплаті індексації грошового забезпечення саме за період з 07.11.2015 по 31.10.2017. З урахуванням вищезазначеного вважаю дії ГУНП протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству з наступних підстав. … З системного аналізу наведених правових норм, що регулюють спірні правовідносини, вбачається, що індексація має проводитися за наявності на це відповідних підстав, що визначені чинним законодавством, зокрема, за даними Держстату України, індекс споживчих цін (%), на підставі яких здійснюється розрахунок індексів для проведення індексації за спірний період 2015 року складав: листопад 102,0%, грудень 100,7%. За період 2016 року складав: січень 100,9%, лютий 99,6%, березень 101,0%, квітень 103,5%, травень 100,1%, червень 99,8%, липень 99,9%, серпень 99,7%, вересень 101,8%, жовтень 102,8%, листопад 101,8%, грудень 100,9%; за спірний період 2017 року складав: січень 101,1%, лютий 101,0%, березень 101,8%, квітень 100,9%, травень 101,3%, червень101,6%, липень 100,2%, серпень 99,9%, вересень 102%, жовтень -101,2%, у квітні 2016 року індекс складав 103,5% та перевищував поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 (з 01.01.2016 - 103) відсотка. … З урахуванням того, що індексація грошового забезпечення законодавчо має системний характер та входить до структури грошового забезпечення, то вона має бути включена під час нарахування розміру ОГД для виплати поліцейському при звільнені за кожен календарний рік служби (в моєму випадку 27 календарних років, див. додаток 2). …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… 1. Позовні вимоги про визнання протиправною відмову ГУНП в Запорізькій області та зобов'язати нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 не підлягають задоволенню з огляду на наступне. … Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 % (з 01 січня 2016 року - 103 %). … Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 до вказаного Порядку № 1078 внесено зміни та доповнено абзац п'ятий пункт 2 яким включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення. При цьому, Порядок проведення індексації грошових доходів населення не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. У 2015 - 2017 роках виділений фінансовий ресурс для здійснення виплати грошового забезпечення поліцейським ГУНП в Запорізькій області зарахованим на фінансове забезпечення не дозволяв проводити індексацію. Посадові оклади поліцейських за посадами, які затверджені в штаті ГУНП в Запорізькій області, встановлено згідно з постановою Кабінетів Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Звертаємо увагу суду, що починаючи з листопада 2015 року посадовий оклад поліцейських, в тому числі і Позивача, не збільшувався. Частиною 1 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. У зв'язку з вищевикладеним, вважаємо, що період з 07.11.2015 до 01.11.2017 невиплата індексації не може вважатися неправомірною, у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав для її нарахування. 2. Щодо визнання протиправною відмову ГУНП в Запорізькій області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 розміру одноразової грошової допомоги при звільнені виходячи з розрахунку 25% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення зазначаємо наступне. … Нормативно-правовими актами, якими визначається розмір грошового забезпечення, його складові, умови та порядок його виплати, є постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Порядок № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», відповідно, якими не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення як індексація грошового забезпечення. Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» та пункту 2 розділу VIII Порядку № 260 поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Пунктом 6 розділу VIII Порядку № 260 визначено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби здійснюється з розрахунку місячного, грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, шомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення. Відповідно до вищевикладеного, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку Позивачу розміру одноразової грошової допомоги при звільнені виходячи з розрахунку 25% грошового забезпечення. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Судом вивчено відповідь позивача на відзив на позовну заяву.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Наказі ГУНП в Запорізькій області від 22.08.2025 за №537о/с «По особовому складу» зазначено: «… Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) майора поліції ОСОБА_1 (0090424), дізнавача сектору дізнання відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції, з 22 серпня 2025 року. На день звільнення: стаж служби в поліції - 27 років 00 місяців 05 днів; вислуга років на пільгових умовах - 09 років 10 місяців 28 днів; вислуга років для призначення пенсії - 36 років 11 місяців 03 дні; стаж служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 27 років 00 місяців 05 днів. Виплатити компенсацію за 31 добу не використаної частини щорічної основної оплачуваної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки за 2021 рік. Виплатити компенсацію за 31 добу не використаної частини щорічної основної оплачуваної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки за 2024 рік. Виплатити компенсацію за 26 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки за 2025 рік. Встановити щомісячну премію за серпень 2025 року у розмірі 234,911%. Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 10.07.2025; подання начальника відділу поліції № 1 Запорізького РУП полковника поліції Кваскова О.С. від 18.08.2025. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

У ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».

Як зазначено у п.1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженому 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі - «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

У ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено: «1. Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. … 5. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. …».

Згідно з п.2 розділу VІІІ «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого 06.04.2016 наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799 (надалі - «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських»), поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до п.6 розділу VІІІ «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення поліцейських є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення індексації.

Реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Виплата індексації грошового забезпечення поліцейським здійснюється за місцем проходження служби, зокрема ГУНП в Запорізькій області.

На думку суду, набрання чинності з 24.10.2017 постанови Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 за №782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення» не впливає на необхідність проведення поліцейським індексації грошового забезпечення з 2015 року, оскільки були чинними приписи Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Суд виходить з того, що індексація має спеціальний статус виплати у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною грошового забезпечення.

Суд вважає, що індексація грошового забезпечення повинна бути включена до складу місячного грошового забезпечення з якого розраховується одноразова грошова допомога при звільненні.

З цього приводу, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені, наприклад, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 27.03.2025 у справі №240/2921/23 (адміністративне провадження №К/990/38683/23).

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору, інші судові витрати по справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (вул.Апухтіна Дмитра, буд.29, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 40108688) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Запорізькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Запорізькій області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розрахунку 25% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні, виходячи з розрахунку 25% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, враховуючи раніше виплачені суми.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - відмовити.

Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з Державного бюджету України сплачений 25.09.2025 Квитанцією про сплату №0483-4104-1770-2305 судовий збір у сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 11.12.2025.

Суддя О.О. Прасов