Рішення від 10.12.2025 по справі 260/8273/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/8273/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІЗРОМ» до Головного управління ДПС у Закарпатській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії у порядку загального позовного провадження, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІЗРОМ» ( далі - позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - відповідач-1) та Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), яким просить суд: визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних від 08.07.2025 року №13052820/45461076 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 27.05.2025; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі накладних податкову накладну №23 від 27.05.2025 днем її фактичного подання.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що позивач не погоджується з рішеннями комісій регіонального та центрального рівнів (відповідача 1 та відповідача 2), вважає їх протиправними, такими що не містять мотивів неврахування чи відхилення наданих пояснень та документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 23 від 27.05.2025, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 13 жовтня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін. Вказаною ухвалою встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача-1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Представником відповідачів 1, 2 надано суду відзиви на позовну заяву, відповідно до яких просять відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що ТОВ «ЛІЗРОМ» складено та подано до реєстрації податкову накладну від 27.05.2025 року №23, на ТОВ «АРТ ВІЛЛЬ ДЕВЕЛОПМЕНТ», код ЄДРПОУ 44878374, опис товару/послуг продавця: сплата за спеціальне майнове право на об'єкт нерухомості кв. №12 в буд. 1-Б, корп.. 5 за адресою м. Ужгород, вул. Василя Гаджеги згідно графіку платежів.

Відповідно до квитанції № 9173128492 від 16.06.2025 року, реєстрацію спірної податкової накладної зупинено з огляду на п.1 критеріїв ризиковості здійснення операцій.

23.06.2025 року, платником, на підтвердження відомостей, що відображені у податковій накладній № 23 від 27.05.2025 року, реєстрацію якої зупинено, надано пояснення та копії документів,

Відповідачі вказують, що договорів, що визначають підрядників, генеральних підрядників, виконавців за іншими типами правовідносин, засобами яких буде здійснюватися будівництво об'єкту нерухомості, у якому розміщені квартири, зазначені у договорах від 28.02.2025 року №1-БК2КВ32, №1-БК2КВ31, №1-БК5КВ12, №1-БК5КВ11 платником до наданих пояснень не долучено. Водночас, Платником не надано до контролюючого органу відомостей про наявність у Товариства власних трудових ресурсів та/або основних засобів, що дозволяють здійснювати будівельні роботи.

З урахуванням вищевикладеного, Комісією регіонального рівня ухвалено рішення про надсилання Платнику повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів.

Проте, ТОВ «ЛІЗРОМ» не подано повідомлення про надання додаткових пояснень та копій документів, що зазначені у вищенаведеному повідомленні ГУ ДПС у Закарпатській області про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів щодо податкової накладної №23 від 27.05.2025 року.

Враховуючи вищевикладене, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Закарпатський області прийнято рішення №13052820/45461076 від 08.07.2025 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №23 від 27.05.2025 року.

Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ТзОВ «Лізром» складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 23 від 27.05.2025 року на ТОВ «АРТ ВІЛЛЬ ДЕВЕЛОПМЕНТ», код ЄДРПОУ 44878374, опис товару/послуг продавця: сплата за спеціальне майнове право на об'єкт нерухомості кв. №12 в буд. 1-Б, корп.. 5 за адресою м. Ужгород, вул. Василя Гаджеги згідно графіку платежів (а.с.23).

Відповідно до квитанції від 16 червня 2025 року, податкова накладна № 23 від 27.05.2025 року була збережена контролюючим органом, проте відповідно до статті 201 пункту 201.16 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (зі змінами) (далі по тексту - Порядок № 1165), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, у зв'язку із тим, що обсяг постачання товару/послуги 00120, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=.15.5851%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 158.

Як зазначено сторонами по справі, 23 червня 2025 року позивачем надано пояснення на підтвердження відомостей, що відображені у податковій накладній №23 від 27.05.2025 року, реєстрацію якої зупинено. Також позивачем було надано копії документів, які підтверджують здійснення господарської операції, а саме:

1. Виписка з Єдиного державного реєстру Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІЗРОМ».

2. Витяг з Державного реєстру речових прав на адресу: Закарпатська область, Ужгородський район, м. Ужгород, вул. Гаджеги Василя, будинок,1, корпус 2.

3. Витяг з Державного реєстру речових прав на адресу: Закарпатська область, Ужгородський район, м. Ужгород, вул. Гаджеги Василя, будинок,1, корпус 5.

4. Договір 1-БК5КВ11 купівлі - продажу МОН (перший продаж) від 28.02.2025 року.

5. Договір 1-БК2КВ31 купівлі - продажу МОН (перший продаж) від 28.02.2025

року.

6. Договір підряду № 03/02/2025-Л від 03.02.2025 року.

7. Оборотно - сальдова відомість № 361 за травень 2025 року.

8. Договір підряду № 09-12/24 від 09.12.2024 року.

9. Платіжна інструкція в національній валюті від 23.05.2025 року № 2331.

10. Платіжна інструкція в національній валюті від 26.05.2025 року № 2335.

11. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2338.

12. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2339.

13. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2340.

14. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2342.

15. Договір 1-БК2КВ32 купівлі - продажу об'єкта нерухомості (перший продаж) від 28.02.2025 року.

16. Договір 1БК5КВ12 купівлі - продажу об'єкта нерухомості (перший продаж) від 28.02.2025 року.

26.06.2025 направлено позивачу повідомлення № 13017307/45461076 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних /розрахунку коригування в ЄРПН.

У вказаному повідомленні у графі «додаткова інформація» зазначено надати документальне підтвердження щодо наявності у власності земельних ділянок, відомості про об'єкти оподаткування за формою 20-ОПП, пояснення щодо забезпеченості трудовими ресурсами та відповідності рівня заробітної плати, штатний розпис тощо. (а.с.160-161).

У матеріалах справи відсутні відомості про надання позивачем додаткових документів чи пояснень на вказане повідомлення № 13017307/45461076 від 26.06.2025.

08 липня 2025 року комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних ГУ ДПС в Закарпатській області, прийнято рішення №13052820/45461076, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 23 від 27.05.2025 року.

Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної № 23 від 27.05.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних стало ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або

документів, необхідних для розгляду питання комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Позивачем було подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за реєстраційним номером 9214074654 від 20.07.2025.

Вказану скаргу залишено без задоволення та 25.07.2025 року Відповідач 2 виніс Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.07.2025 № 30580/45461076/2, яке було отримане позивачем 25.07.2025 року.

Відповідач 2 у своєму Рішенні за результатами розгляду скарги зазначив, що відповідно до п.56.23 ст.56 ПКУ скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (а.с.159).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача 1 про відмову у реєстрації податкової накладної, позивач звернувся із даним позовом до суду про його скасування та зобов'язання відповідача 2 провести реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України), Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165), Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520).

Згідно з положеннями абзаців першого-третього пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У підпункті 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з положеннями абзаців першого-другого, п'ятого, десятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Згідно з положеннями пунктів 12, 13, та 17 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться, зокрема, перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування. За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/ розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).

За правилами пунктів 10 та 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (пункт 26 Порядку № 1165).

У справі, що розглядається, судом встановлено та не заперечується сторонами, що згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної №23 від 27.05.2025 реєстрацію такої було зупинено та запропоновано надати пояснення та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній. Підстава для зупинення реєстрації накладної має наступний зміст: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого настановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)...».

Судом встановлено, що позивачем було направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено із додаванням відповідних копій документів, а саме: 1.Виписка з Єдиного державного реєстру Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІЗРОМ»; 2. Витяг з Державного реєстру речових прав на адресу: Закарпатська область, Ужгородський район, м. Ужгород, вул. Гаджеги Василя, будинок,1, корпус 2. 3. Витяг з Державного реєстру речових прав на адресу: Закарпатська область, Ужгородський район, м. Ужгород, вул. Гаджеги Василя, будинок,1, корпус 5. 4. Договір 1-БК5КВ11 купівлі - продажу МОН (перший продаж) від 28.02.2025 року. 5. Договір 1-БК2КВ31 купівлі - продажу МОН (перший продаж) від 28.02.2025 року. 6. Договір підряду № 03/02/2025-Л від 03.02.2025 року. 7. Оборотно - сальдова відомість № 361 за травень 2025 року. 8. Договір підряду № 09-12/24 від 09.12.2024 року. 9. Платіжна інструкція в національній валюті від 23.05.2025 року № 2331. 10. Платіжна інструкція в національній валюті від 26.05.2025 року № 2335. 11. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2338. 12. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2339. 13. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2340. 14. Платіжна інструкція в національній валюті від 27.05.2025 року № 2342. 15. Договір 1-БК2КВ32 купівлі - продажу об'єкта нерухомості (перший продаж) від 28.02.2025 року. 16. Договір 1БК5КВ12 купівлі - продажу об'єкта нерухомості (перший продаж) від 28.02.2025 року.

У подальшому, як слідує з матеріалів справи, відповідачем у відповідності до абз.4 п.9 Порядку № 520 відповідачем-1 направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної, відповідно до якого роз'яснено необхідність подання додаткових документів, а саме: документальне підтвердження щодо наявності у власності земельних ділянок, відомості про об'єкти оподаткування за формою 20-ОПП, пояснення щодо забезпеченості трудовими ресурсами та відповідності рівня заробітної плати, штатний розпис тощо.

На вказане повідомлення позивачем не було надано будь-яких пояснень та документального підтвердження щодо наявності у власності позивача земельних ділянок, відомості про об'єкти оподаткування за формою 20-ОПП, пояснення щодо забезпеченості трудовими ресурсами та відповідності рівня заробітної плати, штатного розпису. Зокрема, докази надання додаткових документів у матеріалах справи відсутні.

У зв'язку з ненаданням позивачем додаткових пояснень і документів на вказане Повідомлення, комісія Головного управління ДПС у Закарпатській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення від 08.07.2025 № 13052820/45461076, яким у реєстрації податкової накладної № 23 від 27.05.2025 було відмовлено у зв'язку із «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Суд зауважує, що механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено зазначеним Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно з положеннями пунктів 4, 5, 6 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого: отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису; постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу; отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Суд зазначає, що відповідно пункту 9 Порядку № 520 (у редакції відповідно до наказів Міністерства фінансів України № 19 від 12.01.2023, № 394 від 14.07.2023) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Суд вказує, що Наказами Міністерства фінансів України № 19 від 12.01.2023, № 394 від 14.07.2023 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Так, за наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

2) про направлення Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому, зміст форми вказаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, зі змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку № 520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Таким чином, суд зазначає, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зазначене узгоджується з правовим висновком викладеним у постанові Верховного Суду від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23.

У справі, що розглядається, судом встановлено (з урахуванням висновків щодо застосування вказаних положень Порядку № 520), що контролюючий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо накладних, реєстрацію яких було зупинено. Зміст Повідомлення (надісланих позивачу контролюючим органом) свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» контролюючий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації спірної податкової накладної, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Суд зазначає, що позивач не заперечує та не наводить будь-яких доводів, які б стосувались неотримання ним такого Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, як і не заперечує та не спростовує жодними належними, достатніми та допустимими доказами, що ним, на вказане Повідомлення, не було надіслано нових пояснень та відповідних документів перелік яких зазначено у Повідомленні від 26.06.2025 №13017307/45461076.

Таким чином, суд дійшов висновку, що наявні підстави вважати, що позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлення від контролюючого органу. Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин наявні підстави вважати, що позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами, з огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання Повідомлення, суд вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, є правомірним та відповідає приписам пункту 9 Порядку № 520.

Таким чином, суд зазначає, що з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, а також встановлених у цій справі обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних від 08.07.2025 року №13052820/45461076 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 27.05.2025 та відповідно зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №23 від 27.05.2025, як похідної позовної вимоги.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, які не підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 139 КАС України стягнення судових витрат на користь позивача, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІЗРОМ» (88018, Закарпатська область, м.Ужгород, вул.В.Гаджеги, буд.1а, код ЄДРПОУ 45461076) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул.Волошина, буд.52, код ЄДРПОУ 44106694) та Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору