Рішення від 10.12.2025 по справі 260/7415/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/7415/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), через уповноваженого представника Штеця Івана Івановича звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( далі - відповідач), якою просить:

- Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 про виключення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних, а саме відомості про «Порушення правил військового обліку».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в системі "РЕЗЕРВ+" міститься інформація, що позивач "порушив правила військового обліку", однак зазначена інформація не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення відносно нього складено не було. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, згідно з Конституцією України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Порядок притягнення до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення, і відповідач зобов'язаний діяти лише на підставі та в межах повноважень, передбачених законом.

У зв'язку із чим представником позивача в інтересах ОСОБА_1 було направлено адвокатський запит до відповідача із заявою про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та виключення з Єдиного реєстру призовників відомостей про «Порушення військового обліку».

Однак, відповідач повідомленням №20895 від 16.09.2025 року, залишив заяву без задоволення, в абзаці 2 зазначив, що громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , порушив правила військового обліку, а саме не оновив (уточнив) облікові (персональні) дані, ст. 22 ЗУ Про «Мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, незаконними та такими, що суперечить вимогам закону та порушують його права, оскільки вказані відомості перешкоджають ОСОБА_1 у здійсненні його законних прав, з огляду на наступні норми закону.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в справі.

08 жовтня 2025 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що відповідно до вимог ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Отже, позивач, бувши військовозобов'язаним та перебуваючи на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 був зобов'язаний в період з 18.05.2024 року до 16.07.2024 року оновити свої облікові (персональні) дані, перелік яких визначений ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Так, згідно відомостей електронної облікової картки до військово-облікового документу позивача, відсутні будь-які дані про проходження ним медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Зважаючи на зазначене, позивач ухилився від виконання вказаного обов'язку, у зв'язку з чим органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, 16.05.2025 року були внесені відповідні відомості щодо виявлення порушень військового обліку. Твердження позивача про невідповідність дійсності інформації, яка міститься в системі «РЕЗЕРВ+», про порушення ним правил військового обліку, оскільки жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення не складалось, є помилковим тому, що законодавство не містить вимоги про те, що статус "Порушення правил військового обліку" може бути внесений в ЄДРПВР лише у випадку притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 210, ст. 210-1 КУпАП України.

А тому відповідач вважає, що позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 є безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

13 жовтня 2025 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що позивач своєчасно уточнив свої персональні та облікові дані на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX. Відтак зазначена відповідачем інформація про порушення позивачем правил військового обліку, не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено не було.

Обставини встановлені судом

Відповідно до паспорта громадянина України ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно скріншоту від 30.07.2025 року військово-облікового документу Резерв+ «Резерв+» ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , міститься запис "Порушення правил військового обліку".

30 липня 2025 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ., в якій просить внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , про виключення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних, а саме відомості про «Порушення правил військового обліку».

16 вересня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 листом №20895 повідомив ОСОБА_1 що «. згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_3 порушив правила військового обліку, а саме не оновив вчасно облікові данні.

Відповідно до вимог законодавства України, військовозобов'язаний зобов'язаний особисто прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) для належного розгляду адміністративної справи, оскільки:

1. Складання протоколу потребує особистої участі особи

Згідно зі ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються пояснення особи, яка притягається до відповідальності.

Відповідно до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право:

давати пояснення; подавати докази; заявляти клопотання; користуватися правовою допомогою адвоката.

Реалізація цих прав є можливою лише при особистій присутності військовозобов'язаного.

2. Розгляд справи відбувається, як правило, у присутності особи

ст. 268 КУпАП прямо передбачає право особи бути присутньою при розгляді справи.

ст. 279 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати всі обставини справи, у тому числі заслухати особу, відносно якої складено протокол.

Відсутність військовозобов'язаного перешкоджає з'ясуванню обставин у повному обсязі, а отже - унеможливлює винесення обґрунтованої постанови.

3. Постанова може бути винесена лише після з'ясування всіх обставин

Відповідно до ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення; чи винна дана особа; чи підлягає вона адміністративній відповідальності; чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність. Виконати ці вимоги без участі військовозобов'язаного неможливо.

4. Винесення постанови

Згідно з ст. 283-284 КУпАП, за результатами розгляду справи ТЦК та СП виносить постанову:

про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу; або про закриття справи.

Усі ці рішення можливі лише після дотримання процедури, яка передбачає участь особи у розгляді.

Отже, особиста присутність військовозобов'язаного у ТЦК та СП є обов'язковою для: складення протоколу відповідно до ст. 256 КУпАП; забезпечення його прав за ст. 268 КУпАП; повного і всебічного з'ясування обставин справи згідно зі ст. 278 і 280 КУпАП; винесення законної та обґрунтованої постанови згідно зі ст. 283-284 КУпАП.

Неприбуття особи без поважних причин є підставою для констатації u небажання реалізовувати надані законом права, що не зупиняє діяльність ТЦК та СП, але унеможливлює розгляд справи належним чином у її відсутності.

У зв'язку з необхідністю вирішення питання по справі про адміністративне правопорушення, Вам необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 .»

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не виключення відомостей про «Порушення правил військового обліку» стосовно ОСОБА_1 , звернувся до суду з даним позовом.

Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Отже, військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону № 2232-XII).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 3543-XII громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону № 3543-XII у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487, у редакції чинній на момент спірних правовідносин).

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.

Згідно з частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, пункт 20-1 частини 1 статті 7 Закону № 1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку

Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку -

тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):

1) прізвище;

2) власне ім'я (усі власні імена);

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);

10) військово-облікова спеціальність;

11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);

12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);

13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;

14) адреса місця проживання;

15) номери засобів зв'язку;

16) адреси електронної пошти (за наявності);

17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;

18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Судом встановлено, що 16 вересня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 листом №20895 серед іншого повідомив ОСОБА_1 , що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_3 порушив правила військового обліку, а саме не оновив вчасно облікові данні.

Суд акцентує, що ні у відповіді на заяву від 16 вересня 2025 року, ні у відзиві на позовну заяву, відповідач ніяким чином не спростовує факту, що на ОСОБА_1 не складалися протоколи/постанови і що він не був притягнутий до адміністративної відповідальності за статтями, що передбачають відповідальність за порушення правил військового обліку.

Перед судом не спростовані доводи позивача, що відносно нього жодного протоколу не було складено, як і не доведена та обставина, що відносно позивача протокол не складався через вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК підтвердних документів про отримання особою виклик

Матеріалами справи підтверджується, що в системі "РЕЗЕРВ+" міститься інформація, що позивач "порушив правила військового обліку", однак зазначена інформація не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки позивач не порушував правил військового обліку, що підтверджується системою "РЕЗЕРВ+", де зазначено, що дані уточнено вчасно.

У зв'язку із чим позивач письмово звернувся до відповідача із заявою про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та виключення з Єдиного реєстру призовників відомостей про «Порушення військового обліку», але відповідач повідомив, що останній вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до п.9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки , затвердженого ПКМУ 23 лютого 2022 р. № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань серед іншого:

-звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суд акцентує увагу, що «притягнення до адміністративної відповідальності» та «вчинення адміністративного правопорушення» є різними за змістом поняттями.

Також суд зауважує, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.

Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності в установленому законом порядку за порушення правил військового обліку відповідач не надав

Тому, враховуючи всі наведені обставини, мають місце протиправні дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку стосовно ОСОБА_1 , та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про виключення вказаних відомостей про порушення військового обліку

Посилання представника відповідача в обгрунтування своїх заперечень проти позову на судову практику , зокрема на рішення Харківського ОАС у справі № 520/8558/25 не підлягає застосуванню , оскільки обставини, правовідносини та законодавство , яке підлягало застосуванню в справі є іншими ніж у справі що розглядається за позовом ОСОБА_1 та оскільки у справі № 520/8558/25 судом встановлено, що

- на адресу позивача засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням була надіслана повістка № 274015, в якій було зазначено про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 14.10.2024 об 11:00, що підтверджується наданими до відзиву повісткою № 274015 та копією конверту поштового відправлення з описом вкладення поштового відправлення від 04.10.2024.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на адресу позивача 04.10.2024 було направлено повістку про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 14.10.2024 об 11:00.

Вказана повістка № 274015 надіслана засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням № 0600292194509 на адресу позивача: АДРЕСА_1 .

Згідно довідки Укрпошта про причини повернення, вказане поштове відправлення №0600292194509 повернуто у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.

-Колегія суддів зазначає, що обов'язок військовозобов'язаних осіб з'являтись за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки передбачено, зокрема, абз .3 ч. 10 ст. 1 Закону України № 2232-ХІІ, ч.1 та 3 ст.22 Закону України від 21.10.93 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон України № 3543-XII).

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 22 Закону України № 3543-XII громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Поважні причини неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці встановлені ч. 3 ст. 22 Закону України № 3543-XII.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

З огляду на вказані положення норм права, позивач, яка особа, яка перебуває на військовому обліку, будучі військовозобов'язаною особою, будучі належним чином оповіщеним про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 у дату на час зазначені в повістці.

З матеріалів справи, судом встановлено, що у зв'язку із неявкою позивача за викликом у дату та місце зазначені в повістці, ІНФОРМАЦІЯ_5 у установленому порядку було направлено до Національної поліції звернення № Е253794 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС для доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Вказані обставини підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «Оберіг») про порушення ВО ОСОБА_1 , які надані відповідачем разом із відзивом на адміністративний позов.

Так само не є релевантними ні правовідносини, ні законодавство , яке підлягає застосуванню, на яке посилається відповідач у справі № 120/7306/25, оскільки у цій справі Вінницький ОАС зазначив та встановив у рішенні :

-Так, із матеріалів справи слідує, що у зв'язку із неповідомленням позивачем відомостей про свою зайнятість, 25.03.2025 року відповідачем було направлено електронне звернення № Е1771710 до відділення поліції № 2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області щодо доставлення його як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення передбачене ст. 210, 210-1 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Відтак, відомості про передачу позивача в розшук як порушника правил військового обліку внесено до АІТС "Оберіг".

Крім того , вищевказані справи не є висновками Верховного Суду , які суд зобовязаний враховувати при вирішенні подібних справ.

Однак у нашій справі відповідачем не додано до відзиву ні повістки про прибуття позивача до ТЦК, ні доказів її надсилання, ні звернень до поліції.

У витягу з військового-облікового документу Резерв+, який надав позивач міститься інформацію, які вніс сам відповідач, що 30.07.25 року позивачем дані уточнено вчасно.

У звязку з вищенаведеним клопотання відповідача про витребування доказів є недоцільним , оскільки саме відповідач зобовязаний підтвердити правомірність свого рішення і повязаних з ним дій.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтовані та підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджується квитанцією від 22 вересня 2025 року №4597-0856-9347-6455.

Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача. Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку стосовно ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3

внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про виключення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних,

а саме відомості про «Порушення правил військового обліку».

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судові витрати у вигляду сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його виготовлення в повному обсязі до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова