Ухвала від 11.12.2025 по справі 260/5680/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення заяви без задоволення

11 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/5680/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянув у письмовому провадженні заяву представника позивача, в порядку ст. 383 КАС України в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни (далі - представник позивача) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:

1) адміністративний позов задовольнити;

2) розглянути адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін до суду;

3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 25.04.2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нарахувати та виплатити з 25.04.2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум;

5) стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь позивача суму сплаченого судового збору 1073 грн. 60 коп.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01 березня 2023 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 березня 2023 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області понесені судові витрати у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок). У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовлено.

Представник позивача звернувся до суду із заявою в порядку ст.383 КАС України, в якій просить суд:

- «визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не здійснення з 01 березня 2023 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року по справі № 260/5680/23;

- постановити окрему ухвалу про усунення причин та умов, що сприяли невиконанню відповідачем вказаного вище рішення суду та у 10-ти денний термін часу набуття законної сили ухвалою суду зобов'язати відповідача надати до суду відповідь про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року по справі № 260/5680/23 та доказів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону».

Заява мотивована тим, що відповідач, ГУ ПФ в Закарпатській області, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року у справі №260/5680/23:

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01 березня 2023 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 березня 2023 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набрало законної сили 30 жовтня 2023 року.

На виконання рішення суду 06 травня 2025 року було видано виконавчі листи.

Представник позивача звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Західного міжрегіонального управління Міністерство юстиції з заявою про неналежне виконання судового рішення та накладення штрафу.

12 червня 2025 року відкрито виконавче провадження (ВП №78315786).

На виконання Рішення суду від 29 вересня 2023 року по справі № 260/5680/23 відповідачем були надано розрахунок пенсії станом на 01.01.2025 року. Згідно розрахунку станом на 01.01.2025 р. виплата 2000 грн. не нараховується та не виплачується. Таким чином, згідно наведеного перерахунку пенсії вбачається, що відповідач не виконав нарахування, всупереч рішення від 29 вересня 2023 року по справі № 260/5680/23. Представник позивача вважає, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не виконало судового рішення.

Постановляючи ухвалу в порядку ст.383 КАС України, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.

У разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України «Про виконавче провадження» врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.

Так, згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Частиною 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що при виконанні рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Після закінчення наданого строку, державний виконавець перевіряє виконання рішення суду. У разі невиконання рішення суду, державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу, вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

У разі повторного невиконання рішення державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу та попередження про кримінальну відповідальність, після чого звертається до органу досудового розслідування з повідомленням про вчинення боржником кримінального правопорушення за ст. 382 Кримінального кодексу України.

Суд встановив, що заявник не подав до суду доказів примусового виконання рішення суду по справі. Представником позивача лише вказано в заяві, що 12.06.2025 року відкрито виконавче провадження.

З матеріалів заяви не видно, що загальний порядок виконання судового рішення, визначений Законом України «Про виконавче провадження» не вичерпано. У суду відсутні докази того, що загальний порядок виконання судового рішення не призведе до очікуваного результату.

З огляду на зазначене, суд висновує про відсутність підстав для задоволення заяви в порядку ст. 383 КАС України у справі №260/5680/23 шляхом «визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не здійснення з 01 березня 2023 року нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року по справі № 260/5680/23; постановлення окремої ухвали про усунення причин та умов, що сприяли невиконанню відповідачем вказаного вище рішення суду та у 10-ти денний термін часу набуття законної сили ухвалою суду зобов'язати відповідача надати до суду відповідь про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року по справі № 260/5680/23 та доказів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону».

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника позивача, в порядку ст. 383 КАС України в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.

Суддя Д.В. Іванчулинець