Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 грудня 2025 року Справа№200/8822/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» .
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок основного розміру пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 13.05.2025 відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія без застосування обмежень по індексації, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем під час здійснення масових перерахунків пенсії всупереч вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір пенсію позивача та зменшено її розмір.
Ухвалою суду від 17.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
ГУ ПФУ у Донецькій області надано відзив на позовну заяву, де викладено прохання у позові відмовити з огляду на таке.
ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З 22.10.2023 ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), з 03.01.2024 її переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.36 Закону №1058.
Обмеження максимального розміру пенсії введені Законом України "Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI(далі - Закон № 3668-VI).
За правилами частини першої статті 2 Закону №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України (92-15), Законів України «Про державну службу» (3723-12), «Про прокуратуру» (1789-12), «Про статус народного депутата України» (2790-12), «Про Національний банк України» (679-14), «Про Кабінет Міністрів України» (2591-17), «Про дипломатичну службу» (2728-14), «Про службу в органах місцевого самоврядування" (2493-14), "Про судову експертизу» (4038-12), «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12), «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» (540/97-ВР), «Про наукову і науково-технічну діяльність» (1977-12), «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), «Про пенсійне забезпечення» (1788-12), «Про судоустрій і статус суддів» (2453-17), постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (379/95-ВР), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з абзацом 1 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Обмеження максимального розміру та встановленням обмеження до розміру суми збільшення у розмірі 1 500 грн не є обмеженням загального розміру пенсії, оскільки індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а відтак не є частиною загального розміру пенсії.
До пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 встановлено обмеження в індексації з 01.03.2023 в розмірі - 1838,54 грн. - 50 % розміру обмеження в індексації з 01.03.2023, яке було б встановлено померлому годувальнику ОСОБА_2 .
З 01.03.2025 здійснено перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку розмір підвищення склав 1952,71 (що перевищує 1500 грн) та враховуючи положення постанови п.3 КМУ №185 від 23.02.2025 застосовано обмеження в індексації - - 452,71 грн.
Головне управління зазначає, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено згідно діючого законодавства, а тому, в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Фактичні обставини, встановлені судом у справі, такі.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач з 03.01.2024 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника.
Протокол про перерахунок пенсії позивача свідчить про визначення розміру пенсії із обмеженням в індексації з 01.03.2023 року - 1838.54 грн, з 01.03.2025 року - 452.71 грн.
Позивач, вважаючи протиправними такі дії відповідача, звернулась до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон № 1058-ІV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно із статтею 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною першою статті 37 Закону №1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Отже, пенсія по втраті годувальника є одним з різновидів пенсій, визначення розміру якої нерозривно пов'язане з розміром пенсії, на яку мав право померлий годувальник.
Сторонами не заперечується, що позивач отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника який відносився до кола осіб, на яких поширюється дія Закону №345-VI.
Так, відповідно до статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків їх заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону №1058-IV, яка визначає розмір пенсії за віком.
Аналіз норм статті 8 Закону №345-VI та статті 28 Закону №1058-IV свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом №1058-IV порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд враховує, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.
Отже, враховуючи положення частини першої статті 37 Закону №1058-IV та статті 8 Закону № 345-VI, суд констатує, що позивач як один з двох утриманців колишнього шахтаря має право на пенсію по втраті годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, яка має становити суму не менше 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Так, відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Верховний Суд у постанові від 28.01.2025 у справі №400/4663/24 сформував правовий висновок відповідно до якого під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку №124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV, у зв'язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення, у зв'язку з чим, індексація пенсій, зокрема, у 2023-2024 роках повинна проводитись відповідно до постанови №168, постанови №185, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі Порядок №124), та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796, відповідно.
Отже, суд зазначає, що індексація пенсій, має здійснюватися із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії померлого годувальника. При цьому, особі, яка є утриманцем померлого годувальника, на якого поширюються положення статті 8 Закону №345-VI, така пенсія після здійснення відповідного перерахунку має виплачуватись в розмірі 50 відсотків розміру пенсії за віком померлого годувальника, яка в свою чергу має становити не менше як 80 відсотків заробітної плати (доходу) померлого годувальника, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, з якої обчислювалась пенсія, або не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В протоколі перерахунку пенсії від 28.02.2025 відсутня будь-яка інформація стосовно того, що індексація пенсії позивача по втраті годувальника була здійснена із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії померлого годувальника.
Так, суд зазначає, що в зазначених протоколах не відображено, що позивачеві встановлювались будь-які доплати до пенсії у зв'язку з її індексацією.
Більше того, судом встановлено, що в протоколі перерахунку пенсії від 28.02.2025 позивачу обмежено індексацію з 01.03.2023 - 1838.54, з 01.03.2025 року - 452.71.
Разом із тим, вищевказаним протоколом визначено, що:
розмір пенсії за віком (ст.27) (47332.35 * 0.59000) 27926.09
доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 24 років) 566.64
загальний розмір пенсії 28492.73
доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" 9373.15
сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 47332.35 грн.) 37865.88
% для обчислення пенсії у разі втрати годувальника 50.00
розмір пенсії по втраті годувальника 18480.23
обмеження індексації з 01.03.2025 року - 452.71
обмеження в індексації з 01.03.2023 року - 1838.54
обмеження індексації з 01.03.2025 року - 452.71
Суд зазначає, що оскільки пенсія по втраті годувальника це 50% пенсії за віком самого годувальника, то відповідно пенсія позивача з врахуванням статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" повинна складати 50% від 37 865.88 грн.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Так, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача у спірних відносинах, суд виходить з того, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, а практичне застосування ефективного механізму захисту для адміністративного суду є обов'язковим, оскільки протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
З урахуванням викладеного, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, визнавши протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області щодо обмеження виплати позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника, після проведенні щорічної індексації у 2025 році, у розмірі визначеного з врахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, розрахованої з дотриманням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 13.05.2025 (в межах шестимісячного строку звернення до суду із даним позовом) та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, розрахованої з дотриманням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 13.05.2025 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, Площа Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 11.12.2025.
Суддя І.В. Буряк