Рішення від 08.12.2025 по справі 200/3846/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Справа№200/3846/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,

про визнання протиправними дії зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Трун Ольгу Валентинівну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним дії відповідача, які полягають в неправильному проведені індексації пенсії;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії, застосувавши коефіцієнт збільшення при проведені перерахунку: 1.0796 х 1.115, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача - 12 236,71 грн (за 2022, 2021, 2020 роки) та перерахувати пенсію позивачу, з урахуванням вказаних показників, починаючи з 1 січня 2025 року (а показник 1.115 - з 1 березня 2025 року).

Ухвалою суду від 2 червня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду відзив на позовну заяву; зобов'язано відповідачу надати суду додаткові докази по справі.

20 червня 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.

20 червня 2025 року судом отримано клопотання відповідача про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху.

Ухвалою суду від 25 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Позивач перебуває на обліку у відповідача з 2023 року та отримує пенсію за віком.

Після проведеного перерахунку пенсії позивач ознайомився із протоколом розрахунку розміру своєї пенсії, який міститься на вебпорталі Пенсійного фонду України в його особистому кабінеті, та виявив, що розрахунок пенсії не відповідає вимогам Закону, а саме: відповідачем проведено індексацію: 1 березня 2024 року - надбавка 100 грн; відомості про проведення індексації пенсії у 2025 році відсутні.

Пунктом 1 Постанови КМУ від 23 лютого 2024 року № 185 встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.

Пунктом 1 Постанови КМУ від 25 лютого 2025 року № 209 встановлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно із зазначеним вище Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.

Позивач зазначає, що відповідачем безпідставно не застосовано зазначені коефіцієнти при проведенні індексації призначеної йому пенсії, чим порушено його право на отримання пенсії у належному розмірі (а.с. 1-4).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.

Позивач з 22 червня 2023 року перебував на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 4 березня 2025 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Індексація пенсій здійснюється згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20 лютого 2019 року.

Автоматичний перерахунок пенсій в 2024 році проводився на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», якою передбачено з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796; збільшений показник заробітної плати склав 7 994,47 грн. До пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, розмір не підвищуються з 1 березня 2024 року, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн.

Автоматичний перерахунок в 2025 році проводився на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», якою передбачено з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115; збільшений показник заробітної плати склав 8 913,83 грн.

Згідно із п. 6 Постанови № 209 з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії призначені відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення / перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення: для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році - 1.0345.

Відповідно до даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , з 1 березня 2024 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами якого встановлено доплату «Доплата на індексації з 1 березня 2024 року» в сумі 100 грн, оскільки середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 12 236,71 грн при переведенні на пенсію за віком перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 7 994,47 грн.

З 1 березня 2025 року здійснено перерахунок пенсії позивача «Індексація заробітку», за якого середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 10 846,37 грн збільшено на коефіцієнт 1.0345 та склав 12 658,88 грн.

Отже, пенсія ОСОБА_1 обчислено відповідно до діючого законодавства.

Також відповідач зазначив, що позивач не звертався з особистою заявою про перерахунок пенсії, відповідно, рішення про відмову в перерахунку пенсії управлінням не приймалось.

Відповідач стверджує, що ним не порушено вимог чинного законодавства, тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі (а.с. 21-26).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянином України згідно з паспортом серії НОМЕР_1 від 24 квітня 2002 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 7-10).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 27, 30-33).

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у відповідача: з 22 червня 2023 року - як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної йому відповідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 4 березня 2025 року - як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 11, 35-52).

Так, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України від 11 липня 2023 року, прийнятим за наслідком розгляду звернення позивача від 28 червня 2023 року, ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності (шифр - 431) з 22 червня 2023 року в розмірі 3 658,86 грн (50% від загального розміру пенсії за віком 7 317,71 грн) (а.с. 44).

У вказаному рішенні також зазначено: умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; середньомісячний заробіток - 16172.53000; […] розмір пенсії за віком (ст. 27) (16172,53*0.44083) - 7 129,34 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 188,37 грн; загальний розмір пенсії - 7 317,71 грн; розмір пенсії по інвалідності - 3 658,86 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 травня 2023 року; розмір пенсії з надбавками - 3 658,86 грн.

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення призначеної позивачу пенсії по інвалідності, для обчислення розміру пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 36 років 1 місяць 15 днів (433 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 18 років 3 місяці 0 днів (219 м);

Дата вводу заробітку - 28 червня 2023 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2020 - 2022 роки) - 12 236,71 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 30 вересня 2018 року;

Максимальна дата оптимізації - 30 вересня 2018 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 272.35722 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 232.60809 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 219 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 43 (в межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 176 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.24364 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 176.00000;

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.32164 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення 16172.53000 (а.с. 37).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області «про перерахунок пенсії» від 25 лютого 2024 року (13:02) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - індексація заробітку (масовий)) з 1 березня 2024 року; відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 16172.53000; дата перерахунку - 1 березня 2024 року; […] % для обчислення пенсії по інвалідності - 50; розмір пенсії за віком (ст. 27) (16 172.53 * 0.44083) - 7 129,34 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 188,37 грн; загальний розмір пенсії - 7 317,71 грн; розмір пенсії по інвалідності - 3 658,86 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року» - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 3 758,86 грн (а.с. 45).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області «про перерахунок пенсії» (дата та час розрахунку: 28 лютого 2024 року; 03:08) здійснено перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії (вид перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)) з 27 лютого 2024 року; відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 16172.53000; дата перерахунку - 27 лютого 2024 року; […] % для обчислення пенсії по інвалідності - 50; розмір пенсії за віком (ст. 27) (16 172.53 * 0.44083) - 7 129,34 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 212,49 грн; загальний розмір пенсії - 7 341,83 грн; розмір пенсії по інвалідності - 3 670,92 грн; "надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року" - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 3 770,92 грн (а.с. 46).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області «про перерахунок пенсії» від 25 лютого 2025 року (06:52) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - Індексація заробітку (масовий)) з 1 березня 2025 року; відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 16730,48000; дата перерахунку - 1 березня 2025 року; […] % для обчислення пенсії по інвалідності - 50; розмір пенсії за віком (ст. 27) (16 730.48 * 0.44083) - 7 375,30 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 212,49 грн; загальний розмір пенсії - 7 587,79 грн; розмір пенсії по інвалідності - 3 793,90 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року» - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2025 року; розмір пенсії з надбавками - 3 893,90 грн (а.с. 47).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії позивача, відповідечем враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 36 років 1 місяць 15 днів (433 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 18 років 3 місяці 0 днів (219 м);

Дата вводу заробітку - 28 червня 2023 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2020 - 2022 роки) - 12 236,71 грн;

Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати - 1.0345;

Збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 12 658,88;

Останній місяць врахованої зарплати - 30 вересня 2018 року;

Максимальна дата оптимізації - 30 вересня 2018 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 272.35722 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 232.60809 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 219 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 43 (в межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 176 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.24364 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 176.00000;

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.32164 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення 16730.48000 (а.с. 43).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області «про перерахунок пенсії» від 13 березня 2025 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - перехід з виду на вид) з 4 березня 2025 року, за наслідком якого позивачу змінено вид пенсії на «пенсію за віком (шифр 118)»; середньомісячний заробіток - 15919.71000; дата перерахунку - 4 березня 2025 року; […] розмір пенсії за віком (ст.27) (15919.71 * 0.34417) - 5 479,09 грн; загальний розмір пенсії - 5 479,09 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року» - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2025 року; розмір пенсії з надбавками - 5 579,09 грн (а.с. 11).

За поясненням позивача, після ознайомлення із протоколом розрахунку розміру його пенсії, будучі не згодним із проведенням індексації призначеної йому пенсії у 2024 - 2025 роках, він звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).

З аналізу положень абз. 1 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IVслідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 2ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (далі - Порядок № 4-4).

Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).

Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Пунктом 2 вказаного Порядку установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з даним Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 124 встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:

ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:

Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Відповідно до п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку (абз. 1). Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2).

Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).

Відповідно до п. 2 зазначеної постанови:

у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

На виконання п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.

При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.

При цьому пп. 6 п. 2 Постанови № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.

Підпунктом 6 ч. 2 цієї Постанови визначено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1.0575;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1.046;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1.0345;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.

Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», і підпунктом 6 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, предметом розгляду у якій були аналогічні правовідносини, встановив, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).

Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню лише в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

При цьому Верховний Суд зазначив, що починаючи з 2020 року застосування при проведенні індексації пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124 є протиправним.

16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:

положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);

при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);

з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);

абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).

судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).

з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом, з 1 березня 2024 році ГУ ПФУ в Донецькій області не здійснювало перерахунок призначеної позивачу пенсії по інвалідності на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та Постанови № 185 із застосуванням коефіцієнта збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні - за поясненням відповідача у зв'язку із тим, що для цілей індексації використовувався показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124 (3 764,40 грн), і за наслідком проведеного розрахунку було встановлено, що застосований при призначенні позивачу пенсії середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення позивача за призначенням пенсії (за 2020-2022 роки: 12 236,71 грн), який є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році - 7 994,47 грн).

Також судом встановлено, що з 1 березня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області не здійснювало перерахунок призначеної позивачу пенсії по інвалідності на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та п. 1 Постанови № 209 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, у розмірі 1.115 - за поясненням відповідача у зв'язку із тим, що індексація призначеної позивачу пенсії у 2025 році здійснювалась згідно із приписами п. 6 Постанови № 209 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначенні позивачу пенсії (12 236,71 грн), на коефіцієнт збільшення 1.0345.

Отже, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV при проведенні індексації призначеної позивачеві пенсії у 2024 році пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показник за 2020-2022 роки (12 236,71 грн), а здійснив індексацію пенсії відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови № 185 - встановивши доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн; при проведенні індексації пенсії позивача з 1 березня 2025 році пенсійний орган протиправно не застосовував до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (12 236,71 грн), коефіцієнт 1.115, а здійснив індексацію пенсії відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови № 185, застосувавши до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (12 236,71 грн) коефіцієнт 1.0345, що мало своїм наслідком встановлення призначеної позивачу пенсії у розмірі меншому, ніж передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, що є неприпустимим.

З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, з урахуванням наведених у рішенні висновків Верховного Суду, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та Постанови № 185 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, за 2020-2022 роки, який становив 12236,71 грн, збільшеного на коефіцієнт 1.0796, а також для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та Постанови № 209 із застосуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, який становив 12236,71 грн, коефіцієнта 1.0345.

Виходячи з приписів ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2020-2022 роки (в розмірі 12 236,71 грн), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" починаючи з 1 січня 2025 року та здійснити виплату перерахованої (проіндексованої) пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.

Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з платіжною інструкцією № 0.0.4386977100.1 від 26 травня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (а.с. 12, 15).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та висновок суду про задоволенні позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останньої зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 48, 72-78, 90, 94, 132, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проведення індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії у 2024 році без не застосовування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2020-2022 роки в розмірі 12 236,71 грн), а також з проведення індексації пенсії у 2025 році із застосовуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2020-2022 роки в розмірі 12 236,71 грн) коефіцієнта у розмірі 1.0345.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити за період з 1 січня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2020-2022 роки (в розмірі 12 236,71 грн), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна