Рішення від 10.12.2025 по справі 200/8144/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року Справа№200/8144/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 жовтня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему ЄСІТС «Електронний суд», надійшов позов адвоката Демченко В.І., яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо обмеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Красноармійським МВУМВС України в Донецькій області, адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 , основного розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України №345-VI від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці», максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Красноармійським МВУМВС України в Донецькій області, адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 , у відповідності до вимог статті 8 Закону України №345-VI від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме: у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), з 22.05.2025, з урахуванням раніше здійснених виплат;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Красноармійським МВУМВС України в Донецькій області, адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 , у розмірі меншому, ніж визначено ст. 8 Закону України №345-VI від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням індексації з 01.01.2023 року (-3294,25), з 01.03.2024 року (-818,78), з 01.03.2025 року (-2116,64);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Красноармійським МВУМВС України в Донецькій області, адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 , у відповідності до вимог статті 8 Закону України №345-VI від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці», із застосуванням коефіцієнтів індексації - з 01.01.2023 року, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України - №168 від 24.02.2023 року, №185 від 23.02.2024 року, № 209 від 25.02.2025 року, з 22.05.2025, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, призначеної на підставі Закону України №345-VI від 02.09.2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці». Згідно із протоколом перерахунку пенсії від 25.02.2025 року, під час перерахунку пенсії з 01.03.2025 року позивачу визначено пенсію 35065,86 грн. (80% від 43832,33 грн. заробітної плати) відповідно до Закону №345-VI, із врахуванням надбавки - 35065,86 грн. Проте, розмір пенсії до виплати позивачу обмежено максимальним розміром - 23610,00 грн. Також, із зазначеного протоколу вбачається, що відповідач обмежив індексацію з 01.01.2023 року (-3294,25), з 01.03.2024 року (-818,78), з 01.03.2025 року (-2116,64). Позивач вважає дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії протиправними та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом: надання до суду належним чином обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав, що можуть свідчити про поважність пропуску такого строку з підтверджуючими відповідні обставини доказами.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 листопада 2025 року у задоволенні клопотання позивача про поновлення пропущеного строку відмовлено. Продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви: п'ять днів з дня вручення позивачу даної ухвали.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що з 01.03.2019 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 3764.40 грн збільшено на коефіцієнт 1,17, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав 4404.35 грн;

З 01.05.2020 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 4404.35 грн збільшено на коефіцієнт 1,11, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав 4888.83 грн;

З 01.03.2021 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 4888.83 грн збільшено на коефіцієнт 1,11, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав 5426.60 грн;

З 01.03.2022 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 5426.60 грн збільшено на коефіцієнт 1,14, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав 6186.32 грн;

З 01.03.2023 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 6186.32 грн збільшено на коефіцієнт 1,197, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав 7405.03 грн, загальний розмір пенсії збільшився на 4794.24 грн, тому застосовано обмеження в індексації з 01.03.2023 в розмірі -3294.25 грн (розмір збільшення перевищив 1500, відповідно до ч.10 ПКМУ №168 від 24.02.2023 р);

З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 7405.03 грн збільшено на коефіцієнт 1,0796, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав 7994.47 грн, загальний розмір пенсії збільшився на 2318.78 грн, тому застосовано обмеження в індексації з 01.03.2024 в розмірі -818.78 грн (розмір збільшення перевищив 1500, відповідно до ч.3 ПКМУ №185 від 23.02.2024 р) та збережено обмеження в індексації з 01.03.2023 в розмірі -3294.25 грн (розмір збільшення перевищив 1500, відповідно до ч.10 ПКМУ №168 від 24.02.2023 р);

З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 7994.47 грн збільшено на коефіцієнт 1,115, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні склав 8913.83 грн, загальний розмір пенсії збільшився на 3616.64 грн, тому застосовано обмеження в індексації з 01.03.2025 в розмірі -2116.64 грн (розмір збільшення перевищив 1500, відповідно до ч.3 ПКМУ №209 від 25.02.2025 р) та збережено обмеження в індексації з 01.03.2024 в розмірі -818.78 грн (розмір збільшення перевищив 1500, відповідно до ч.3 ПКМУ №185 від 23.02.2024 р) та з 01.03.2023 в розмірі -3294.25 грн (розмір збільшення перевищив 1500, відповідно до ч.10 ПКМУ №168 від 24.02.2023 р);

Вважає, що пенсію обчислено відповідно до діючого законодавства.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) з 28.11.2006 року.

Відповідно електронної пенсійної справи позивача встановлено, що станом на 01.03.2023: розмір пенсії за віком (ст.27) (36413.05 * 0.60583) - 22060.12 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 25 років) - 523.25 грн, загальний розмір пенсії - 22583.37 грн, доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 6547.07 грн, сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 36413.05 грн) - 29130.44 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 3294.25 грн, розмір пенсії з надбавками 25836.19 грн, максимальний розмір пенсії - 20930.00 грн.

З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», зв'язку з чим: розмір пенсії за віком (ст.27) (39311.53 * 0.60583) - 23816.10 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 25 років) - 523.25 грн, загальний розмір пенсії - 24339.35 грн, доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 7109.87грн, сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 39311,53 грн) - 31449.22 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 3294.25 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 року - 818.78 грн, розмір пенсії з надбавками 27336.19 грн, максимальний розмір пенсії - 20930.00 грн.

З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» у зв'язку з чим: розмір пенсії за віком (ст.27) (43832.33 * 0.60583) - 26554.94 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 25 років) - 590.25 грн, загальний розмір пенсії - 27145.19 грн, доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 7920.67 грн, сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 43832.33 грн) - 35065.86 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 3294.25 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 року - 818.78 грн, обмеження індексації з 01.03.2025 року - 2116.64 грн, розмір пенсії з надбавками 28836.19 грн, максимальний розмір пенсії - 23610.00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема як пенсія за віком.

Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Так, згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, […].

Судом встановлено, що ОСОБА_2 була призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону № 1058.

Страховий стаж позивача становить 60 років 07 місяців 3 дні; додаткові роки за Список № 1 - 27 років.

02 вересня 2008 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345), який набрав чинності 16 вересня 2008 року.

Згідно з преамбулою до Закону № 345 цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.

Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

За приписами ч. 3 ст. 10 Закону № 345 закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 4 статті 10 Закону № 345 внесені зміни до низки законів.

Так, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 10 Закону № 345 до Закону № 1058 були внесені наступні зміни:

у статті 24:

[…]

частину третю доповнено абзацом десятим такого змісту:

«За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року»;

[…]

частину першу статті 28 доповнено абзацом третім такого змісту:

«Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність»;

[…].

Як свідчить Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», необхідність прийняття цього Закону була обумовлена тим, що у зв'язку з умовами, що склались в Україні, пов'язаними з падінням престижності шахтарської професії як в плані умов праці, так і в плані соціально-економічних стимулів виникла необхідність на законодавчому рівні закріпити соціальні гарантії, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин, гідної оплати праці та пенсійного забезпечення шахтарів, створенні мотивації у молодого покоління до одержання шахтарських професій.

Метою прийняття запропонованого Закону було закріплення основних соціальних гарантій, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин та підвищення престижності шахтарської праці, що дасть змогу залучати до роботи у вугільній галузі необхідні кадри у працездатному віці.

З цією метою Законом передбачений ряд шляхів підвищення престижності шахтарської праці, відповідно до стажу роботи та роду занять шахтарів, серед яких встановлення мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за списком № 1, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.

Верховна Рада України шляхом прийняття Закону № 345 запровадила додаткову соціальну гарантію шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, яка полягає в тому, що мінімальний розмір їх пенсії незалежно від місця останньої роботи встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії. Нормами цієї статті держава встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345.

Подібні висновки наведені Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.

Верховний Суд в постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 06 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17 та інших навів висновок про те, що ст. 1 Закону № 345 слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Таким чином, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345 та встановлені цим законом пільги і соціальні гарантії, належать тільки ті працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.

Учасники справи не заперечують, що позивач, як особа, яка має більше 15 стажу з повним робочим днем на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, має право на обчислення розміру його пенсії за віком із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.

Встановлення доплати до пенсії позивача з урахуванням приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» свідчать копії з його пенсійної справи про перерахунок пенсії та не заперечується відповідачем по справі, враховуючи відсутність з цього приводу будь-яких заперечень в заяві по суті справи (відзив на позовну заяву).

Суд зауважує, що Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не запроваджено окремий вид пенсії, а лише встановлено додаткову соціальну гарантію щодо мінімального розміру пенсії осіб, на яких поширюється його дія, тому право на призначення пенсії з урахуванням його приписів слід нерозривно тлумачити у системному взаємозв'язку із положеннями Закону №1058-IV, на підставі якого призначається пенсія.

Отже, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, за вимогами законодавства, мінімальний розмір пенсії вказаній категорії осіб після проведення всіх перерахунків не може становити менше ніж 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Тобто, якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.

Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058-IV.

До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

При цьому, законодавством не передбачено зменшення мінімального розміру пенсії у наслідок проведення її перерахунку.

Подібний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 30 січня 2020 року справа № 345/882/17.

Як вже було встановлено судом та зазначено в описовій частині рішення:

Відповідно електронної пенсійної справи позивача встановлено, що станом на 01.03.2023: розмір пенсії за віком (ст.27) (36413.05 * 0.60583) - 22060.12 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 25 років) - 523.25 грн, загальний розмір пенсії - 22583.37 грн, доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 6547.07 грн, сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 36413.05 грн) - 29130.44 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 3294.25 грн, розмір пенсії з надбавками 25836.19 грн, максимальний розмір пенсії - 20930.00 грн

Отже, в даному випадку слід зазначити, що мінімальна пенсія з урахуванням приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» має становити 80% від 36413,05 грн, що становить - 29130,44 грн.

З 01.03.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (далі - Постанова № 168) проводиться перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсії у 2019 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

При цьому, відповідачем розрахована сума обмеження в індексації з 01.03.2023 (- 3294.25 грн.).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.

Отже з урахуванням вищезазначеного, розмір пенсії позивача за період з 01.03.2023 по 28.02.2024 року мав складати не менше - 29130,44 грн.

З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», зв'язку з чим: розмір пенсії за віком (ст.27) (39311.53 * 0.60583) - 23816.10 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 25 років) - 523.25 грн, загальний розмір пенсії - 24339.35 грн, доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 7109.87грн, сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 39311,53 грн) - 31449.22 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 3294.25 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 року - 818.78 грн, розмір пенсії з надбавками 27336.19 грн, максимальний розмір пенсії - 20930.00 грн.

Отже, в даному випадку слід зазначити, що мінімальна пенсія з урахуванням приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» має становити 80% від 39311,53 грн, що становить - 31449,22 грн.

З 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році проводиться перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

При цьому, відповідачем розрахована сума обмеження в індексації з 01.03.2023 (- 3294.25 грн) та з 01.03.2024 ( -818,78 грн).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, розмір пенсії позивача за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 року мав складати не менше - 31449,22 грн.

З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» у зв'язку з чим: розмір пенсії за віком (ст.27) (43832.33 * 0.60583) - 26554.94 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 25 років) - 590.25 грн, загальний розмір пенсії - 27145.19 грн, доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 7920.67 грн, сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 43832.33 грн) - 35065.86 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 3294.25 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 року - 818.78 грн, обмеження індексації з 01.03.2025 року - 2116.64 грн, розмір пенсії з надбавками 28836.19 грн, максимальний розмір пенсії - 23610.00 грн.

Отже, в даному випадку слід зазначити, що мінімальна пенсія з урахуванням приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» має становити 80% від 43832.33 грн, що становить - 35065.86 грн.

З 01.03.2025 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році проводиться перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

При цьому, відповідачем була застосована сума обмеження в індексації 01.03.2023 (- 3294.25 грн), з 01.03.2024 ( -818,78 грн) та з 01.03.2025 ( -2116.64 грн).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, розмір пенсії позивача за період з 01.03.2025 має складати не менше - 35065.86 грн.

Суд зауважує, що дії відповідача щодо застосування обмеження розміру індексації після нарахування мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 не відповідають приписам законодавства, з урахуванням наведеного такі дії відповідача слід визнати протиправними.

При цьому, суд звертає увагу, що статтею 8 Закону № 345-VI встановлено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому, розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону№ 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.

Тотожні висновки наведені в постанові Верховного суду від 15.04.2025 у справі №520/9629/24.

Отже, розмір пенсії позивача як особи, яка працювала на підземних роботах (зокрема, не менш як 15 років для чоловіків), за Списком № 1, не може бути меншим ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, та не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на таке, обмеження відповідачем розміру пенсії позивача максимальним розміром на підставі ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом:

визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність);

визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 гарантованого ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року;

зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 22.05.2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , розмір якої встановлено відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням вже виплачених сум,

зобов'язанння Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 22.05.2025 року у відповідності до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу) визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з урахуванням раніше вже виплачених сум.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з матеріалами справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Судом встановлено, що позовна заява подана до суду через систему «Електронний Суд», а отже, відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що з відповідача треба стягнути належну суму судового збору у розмірі 968,96 грн.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність).

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 гарантованого ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3; код ЄДРПОУ: 13486010) здійснити з 22.05.2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), розмір якої встановлено відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням вже виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3; код ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 22.05.2025 року у відповідності до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу) визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з урахуванням раніше вже виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова