Ухвала від 11.12.2025 по справі 200/2767/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт

про виконання судового рішення

11 грудня 2025 року Справа №200/2767/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку письмового провадження заяву позивача - ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, подану в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому з урахуванням заяви про усунення недоліків від 23 квітня 2025 року, позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185) та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 16 жовтня 2024 року.

23 червня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким позов задовольнив, а саме:

- визнав протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 для забезпечення індексації пенсії;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 185 та у зв'язку з цим провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 16 жовтня 2024 року.

Вирішив питання розподілу судових витрат.

Це рішення суду набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2025 року.

Позивач звернувся до суду з заявою про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року, обґрунтувавши її тим, що відповідач не виконав це судове рішення.

Розглядаючи цю заяву по суті, суд виходить з такого.

Ст. 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Засади судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначає ст. 381-1 КАС.

Згідно з ч. 1 ст. 381-1 КАС судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 381-1 КАС суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст. ст. 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Абз. 1 ч. 1 ст. 382 КАС визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Розгляд заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення регламентований нормами ст. 382-1 КАС.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-1 КАС суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч. 5 ст. 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно з ч. 2 ст. 382-1 КАС за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За правилами, наведеними у ч. 3 ст. 382-1 КАС, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З огляду на відсутність доказів, які б свідчили, що ГУ ПФУ в Донецькій області виконало рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача, на користь якої ухвалено рішення (прийнята постанова), та покладання на суб'єкта владних повноважень обов'язку подати звіт про виконання цього судового рішення.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 248, 256, 370, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

1. Заяву позивача - ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - задовольнити.

2. Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року у справі № 200/2767/25 - в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали.

3. Зобов'язати відповідача - ГУ ПФУ в Донецькій області в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати суду:

- рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунком заробітку, прийняте на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року, а саме про перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 185;

- докази виплати ОСОБА_1 недоотриманих сум пенсії, перерахованої (проіндексованої) відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, в розмірі 7 763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 185, починаючи з 16 жовтня 2024 року.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

5. Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 382-3 КАС.

6. Повний текст ухвали складений і підписаний суддею 11 грудня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко