11 грудня 2025 рокуСправа №160/20008/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «АГРАНІКА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
Фермерське господарство «АГРАНІКА» (далі - ФГ «АГРАНІКА», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач-2), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 12627357/42936837 від 17.03.2025.
В обґрунтування позову зазначено, що 13.03.2025 ФГ «АГРАНІКА» направлено до ГУ ДПС у Дніпропетровській області таблицю даних платника податку на додану вартість №6 від 13.03.2025. До вказаної таблиці даних платника податку на додану вартість позивачем додано пояснення вих. №6 від 13.03.2025. 17.03.2025 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС України в Дніпропетровській області прийнято рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №12627357/42936837. Підстава: «Надано недостатньо пояснень з посиланням на податкову та іншу звітність платника податків (не відповідають вимогам п.14 Постанови КМУ від 11.12.2019 № 1165), а саме: відсутня інформація про збір соняшника. Невірно заповнена таблиця даних платника (дані таблиці не відповідають вимогам п.13 Постанови КМУ від 11.12.2019 № 1165) - відсутні УКТЗЕД 120600, 3105400000, 8432310000 по придбанню в ЄРПН протягом останніх 12 календарних місяців. Встановлено операції з реалізації товарів (послуг) платникам податків з ознаками ризиковості, а саме: ТОВ «АШЕР 8» (код 39934908)». 01.04.2025 ФГ «АГРАНІКА» до відповідача-1 подано повідомлення про подання пояснень до скарги на рішення про неврахування таблиці платника податку на додану вартість з копіями відповідних документів. Позивач вважає протиправним рішення відповідача-1 щодо неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 12627357/42936837 від 17.03.2025 та зазначає, що у 2023 році ФГ «АГРАНІКА» було засіяно 22,35 га орендованих земельних ділянок насінням соняшнику. За результатами посівного року зібрано урожай у обсягах 35,00 т. За результатами 2023 посівного року ФГ «АГРАНІКА» подано звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма № 29-сг) до Державної служби статистики України, в якому в рядку 0520 зазначено площі засіяних соняшником земель та кількість зібраного урожаю - 350 центнерів, що складає 35,00 т. Щодо встановлених операцій з реалізації товарів (послуг) ТОВ «АШЕР 8» як платнику податків з ознаками ризиковості, позивач зазначає, що на момент здійснення операцій з продажу насіння соняшнику 02.04.2024 у кількості 15.00 т та 18.096 т у позивача була відсутня інформація щодо чинного рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Проданий обсяг насіння соняшника урожаю 2023 року - 33.096 т є меншим, ніж обсяг залишків урожаю, зібраного у 2023 році, а саме: 35.00 т. Вважаючи оскаржуване рішення відповідача-1 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 21.07.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
30.07.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровській області надано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначив, що ФГ «АГРАНІКА» обліковується як платник податків за основним місцем обліку (стан: 0) в ГУ ДПС у Дніпропетровській обл. (Синельниківська ДПІ), 01.11-вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Відомості про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП): виробнича ділянка - 6 од., колісна техніка для всіх видів робіт - 6 од., трактор колісний - 3 од., земельна ділянка - 5 од., фермерське господарство, бочка - 3 од. Згідно з фінансовою звітністю малого підприємства станом на 31.12.2024 основні засоби - 3221,5 тис. грн., запаси - 20,6 тис. грн. Чисельність працюючих: 5 осіб - 101 ознака доходу (згідно 4-ДФ за травень 2025). Подання таблиці даних платника ПДВ передбачено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165). Відповідно до пункту 15 Порядку №1165, Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області розглянуто надану ФГ «АГРАНІКА» таблицю даних платника податку на додану вартість від 13.03.2025 №9063819512 та прийнято рішення щодо неврахування таблиці від 17.03.2025 №12627357/42936837. Підстава зазначена у рішенні: «Надано недостатньо пояснень з посиланням на податкову та іншу звітність платника податків (не відповідають вимогам п.14 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165), а саме: відсутня інформація про збір соняшника. Невірно заповнена таблиця даних платника (дані таблиці не відповідають вимогам п.13 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165) - відсутні УКТЗЕД 120600, 3105400000, 8432310000 по придбанню в ЄРПН протягом останніх 12 календарних місяців. Встановлено операції з реалізації товарів (послуг) платникам податків з ознаками ризиковості, а саме: ТОВ «Ашер 8» (код 39934908)». Не надано документів/пояснень про збір соняшника. Тобто, неможливо встановити походження товарно-матеріальних цінностей з кодом УКТЗЕД 120600, 3105400000, 8432310000, які зазначені платником податку у поданій ним таблиці даних платника податку на додану вартість. Згідно з базою даних ДПС України контрагента ТОВ «АШЕР 8» (обліковується як платник податків за основним місцем обліку (стан: 0) в ГУ ДПС у Миколаївській обл. (1403) включено до переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості платника податку з 27.02.2025. ТОВ «АШЕР 8» включено до переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості платника податку рішенням від 13.03.2025 №17446, урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 05.03.2025 №11. ТОВ «АШЕР 8» включено до переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості платника податку рішенням від 27.05.2025 №32102, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 15.05.2025 №13. ТОВ «АШЕР 8» станом на 14.07.2025 включено до переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості платника податку. ФГ «АГРАНІКА» 01.04.2025 подано скаргу щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість. Згідно з квитанцією №2 до скарги виявлені помилки, а саме: Відповідно до п.3 Порядку розгляду скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 скарга подається платником податку у на додану вартість протягом 10 робочих днів, що настають за днем прийняття рішення комісією регіонального рівня (документ не прийнято). ФГ «АГРАНІКА» станом на 14.07.2025 не віднесено до переліку ризикових платників.
30.07.2025 ДПС України надано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши аналогічні аргументи, що й відповідач-1, а також зауважив, що жодних позовних вимог до ДПС України не заявлено. Жодних рішень, дій чи бездіяльності ДПС України не оскаржується. Відтак позовні вимоги до ДПС України є безпідставними.
05.08.2025 до суду від представника позивача надійшли відповіді на відзиви відповідачів, в яких ФГ «АГРАНІКА» зазначає, що відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Відповідно до абзацу 2 пункту 29 Порядку №1165 до складу комісії центрального рівня входять посадові особи ДПС України. Таким чином, ДПС України є органом, уповноваженим на вчинення дій щодо прийняття рішення про врахування таблиці платника ПДВ позивача у випадку прийняття судом рішення, на користь позивача. Тому, ДПС України є належним співвідповідачем у цій справі. Позивач, як платник податків, не може відповідати за порушення, допущені контрагентом, якщо не буде доведено його безпосередню участь. Також, на час здійснення господарських операцій між ФГ «АГРАНІКА» та ТОВ «АШЕР 8» не було сумнівів щодо добросовісності відповідного контрагента. Представлені ФГ «АГРАНІКА» документи відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» до первинних документів, не викликають сумнівів щодо їх достовірності та в сукупності з іншими доказами підтверджують реальність здійснення господарських операцій позивача з контрагентами. Відповідачами, у свою чергу, не наведено переконливих доводів, що ґрунтуються на об'єктивній інформації та спростовують факти господарської діяльності, засвідчені наданими позивачем документами, а також не представлено жодних доказів на підтвердження того, що відомості, які містяться у цих документах, неповні, недостовірні та/або суперечливі.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ФГ «АГРАНІКА» зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку платників податків у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; є платником ПДВ.
Основним видом діяльності підприємства за КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; інші: 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід.
13.03.2025 ФГ «АГРАНІКА» подано до ГУ ДПС Дніпропетровській області таблицю даних платника податку на додану вартість (зареєстровано за №9063819512).
Одночасно з поданням таблиці даних платника податку на додану вартість ФГ «АГРАНІКА» подано пояснення для врахування таблиці даних платника податку на додану вартість з наданням копій відповідних документів.
ГУ ДПС Дніпропетровській області 17.03.2025 прийнято рішення №12627357/42936837 про неврахування таблиці даних податку на додану вартість. Підстава: «Надано недостатньо пояснень з посиланням на податкову та іншу звітність платника податків (не відповідають вимогам п.14 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165), а саме: відсутня інформація про збір соняшника. Невірно заповнена таблиця даних платника (дані таблиці не відповідають вимогам п.13 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165) - відсутні УКТЗЕД 120600, 3105400000, 8432310000 по придбанню в ЄРПН протягом останніх 12 календарних місяців. Встановлено операції з реалізації товарів (послуг) платникам податків з ознаками ризиковості, а саме: ТОВ «Ашер 8» (код 39934908)».
01.04.2025 ФГ «АГРАНІКА» звернулось зі скаргою на оскаржуване рішення до ДПС України.
Згідно з квитанцією №2 ДПС України від 01.04.2025 №9084357714 повідомлено ФГ «АГРАНІКА» про неприйняття документу. Виявлені помилки: Відповідно до пункту 3 Порядку розгляду скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 скарга подається платником податку у на додану вартість протягом 10 робочих днів, що настають за днем прийняття рішення комісією регіонального рівня
Не погоджуючись з рішенням відповідача-1 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпунктів 16.1.2., 16.1.3. пункту 16.1. статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Розділ V ПК України регулює порядок нарахування та сплати податку платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок №1165.
Таблиця даних платника податку - це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - Державний класифікатор), що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 2 Порядку №1165).
Пунктом 12 Порядку № 1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
Згідно з пунктом 13 Порядку №1165 у таблиці даних платника податку зазначаються:
види економічної діяльності відповідно до КВЕД;
коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України;
коди послуг згідно з Державним класифікатором, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку (пункт 14 Порядку №1165).
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання (пункт 15 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 16 Порядку №1165 Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в електронний кабінет засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу, Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги (додаток 6).
На підставі пункту 17 Порядку №1165 у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
У разі прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платник податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з пунктом 19 Порядку №1165 Комісії контролюючих органів приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку (додаток 7), врахованої відповідно до пунктів 16 та/або 18 цього Порядку, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, врахованої відповідно до рішення про задоволення скарги щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, що надсилається платнику податку в електронний кабінет за допомогою електронних комунікацій в електронній формі, з дотриманням вимог Кодексу, Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», якщо:
стосовно платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), визначених у пунктах 1-5 додатка 1;
контролюючим органом виявлено/отримано податкову інформацію податкова інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з Державним класифікатором, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку комісія контролюючого органу обов'язково зазначає підстави такого неврахування.
У разі коли однією з підстав для прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника податку визначено наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка свідчить, що платник податку здійснив ризикові операції, у відповідних полях рішення зазначаються тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про неврахування таблиці даних платника податку може бути оскаржено:
в адміністративному або судовому порядку у разі прийняття рішення комісією регіонального рівня;
у судовому порядку у разі прийняття рішення комісією центрального рівня.
Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі за допомогою електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном (пункт 23 Порядку №1165).
Абзацом 1 пункту 25 Порядку №1165 передбачено, що Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
З системного аналізу наведених норм слідує, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку повинно містити чітку підставу для такого неврахування.
При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічні правові висновки наведені Верховним Судом в складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 14.05.2019 у справі №1940/1306/18, від 12.04.2019 №822/1878/18.
Здійснивши системний аналіз зазначених вище норм чинного податкового законодавства, суд враховує, що комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку за умови надходження податкової інформації, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована.
Однак при цьому, рішення про неврахування таблиці даних платника податків повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації.
Як було зазначено вище, в оскаржуваному рішенні ГУ ДПС Дніпропетровській області як підставу для неврахування таблиці даних податку на додану вартість визначено: «Надано недостатньо пояснень з посиланням на податкову та іншу звітність платника податків (не відповідають вимогам п.14 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165), а саме: відсутня інформація про збір соняшника. Невірно заповнена таблиця даних платника (дані таблиці не відповідають вимогам п.13 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165) - відсутні УКТЗЕД 120600, 3105400000, 8432310000 по придбанню в ЄРПН протягом останніх 12 календарних місяців. Встановлено операції з реалізації товарів (послуг) платникам податків з ознаками ризиковості, а саме: ТОВ «Ашер 8» (код 39934908)».
Щодо зауважень відповідача-1 про відсутність інформації про збір соняшника, суд зазначає таке.
Основним видом діяльності підприємства за КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
До матеріалів справи долучено копію звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожаї 2023 року (а.с. 84-85, т. 1), з якої вбачається, що у 2023 році ФГ «АГРАНІКА» засіяно 22,35 га земельних ділянок насінням соняшнику.
За результатами посівного року ФГ «АГРАНІКА» зібрано урожай у 2023 році у обсягах 35,00 т, що підтверджується копією звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма № 29-сг), де в рядку « 0520» зазначено площі засіяних соняшником земель та кількість зібраного урожаю - 350 центнерів, що складає 35,00 т (а.с. 91-95, т. 1).
Також, з долучених до матеріалів справи документів випливає, що ФГ «АГРАНІКА» реалізовано (продано) товар (насіння соняшника урожаю 2023 року) ТОВ «АШЕР 8» декількома партіями у кількості 15,000 т (копія накладної №14/24 від 02.04.2024) (а.с. 101, т. 1); 18,096 т (копія накладної №15/24 від 02.04.2024) (а.с. 103, т. 1).
Отже, наявні докази у справі з інформацією про збір соняшника, а також про реалізацію товару (насіння соняшника урожаю 2023 року) позивачем на адресу ТОВ «АШЕР 8» в загальній кількості 33,096 т, що є меншим, ніж обсяг зібраного врожаю у 2023 році згідно з відомостями зі звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма № 29-сг) ФГ «АГРАНІКА».
Крім того, як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення причиною неврахування таблиці даних платника податку також слугувала наявність операцій з реалізації товарів (послуг) платникам податків з ознаками ризиковості, а саме: ТОВ «АШЕР 8».
Втім, оскаржуване рішення не містять посилань на господарську операцію, яка на думку відповідача-1 є ризиковою, та на підстави, за яких така операція визнана ризиковою, що свідчить про формальність прийнятого рішення.
Комісія відповідача-1, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, повинна обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Суд звертає увагу, що приписами Порядку № 1165, віднесення контрагентів позивача до платників, які відповідають критеріям ризиковості не визначено у якості підстави для неврахування таблиці даних платника податку.
У той же час, вказана інформація сама по собі не може свідчити про вчинення позивачем порушень та не підтверджує ризиковість платника податків або його діяльності, а зі спірних рішень також не вбачається, на підставі яких документів відповідач-1 встановив вказані обставини.
Суд наголошує, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його не прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його не прийняття.
Відтак, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Суд зауважує, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, і повинні містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
На необхідність зазначення в рішенні про неврахування таблиці даних платника ПДВ конкретної податкової інформації та доведення її наявності під час судового розгляду справи неодноразово вказував Верховний Суд, зокрема, у постановах від 20.04.2023 у справі №380/4746/22, від 31.05.2023 у справі №280/1255/20, від 20.04.2023 у справі №380/4746/22 та ін.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим. Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності.
Висновки та рішення суб'єкта владних повноважень мають ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону. Якщо контролюючий орган і вважав, що є обставини, які унеможливлювали врахування таблиці даних платника податків, поданої позивачем, то відповідні обставини повинні бути чітко зазначені у рішенні.
Виходячи з викладеного суд вважає, що при прийнятті оскарженого рішення про неврахування таблиці даних платника податку, зареєстрованого у контролюючому органі, відповідач-1 мав обґрунтувати підстави щодо необхідності прийняття саме такого рішення з посиланням на конкретні обставини, що в даному випадку зроблено не було.
Таким чином, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».
Отже, відповідачем-1, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не наведено обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваного рішення, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо.
Таким чином, оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області №12627357/42936837 від 17.03.2025 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість є протиправним та підлягає скасуванню.
З огляду на те, що оскаржуване рішення прийняте виключно комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області, а ДПС України у спірних правовідносинах жодних рішень, які б породжували юридичні наслідки, не ухвалювала та позовних вимог до неї не заявлено, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 4844,80 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №1367 від 04.07.2025.
З Положення про Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України випливає, що відповідач-1 має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, є розпорядником бюджетних коштів.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Дніпропетровській області, комісією якого порушені права позивача, у сумі 2422,40 грн.
Щодо стягнення витрат на правничу допомогу, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи; до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Статтею 134 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
З матеріалів справи вбачається, що інтереси ФГ «АГРАНІКА» у цій справі представляв адвокат Волторніст С.М., що діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №3864, котре видано рішенням ради адвокатів Полтавської області 22.06.2021.
Повноваження адвокатом Волторністом С.М. на представництво інтересів ФГ «АГРАНІКА» у Дніпропетровському окружному адміністративному суді підтверджуються ордером серії ВІ №1315440 від 04.07.2025.
Суд зазначає, що матеріали справи на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу містять лише копію платіжної інструкції від 30.04.2025 №1304 на суму 6 000,00 грн (в той час у позові заявлено клопотання про стягнення витрат не правничу допомогу у розмірі 8 000,00 грн).
Втім, матеріали справи не містять договору про надання правничої допомоги, акту виконаних робіт та/або інших документів, які б підтверджували обсяг наданої представником позивача допомоги ФГ «АГРАНІКА» в межах цієї справи.
Частинами 3-5 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог; для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог; у випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.
Таким чином, питання розподілу понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу буде розглянуто судом після надання позивачем відповідних доказів в порядку статей 143, 252 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства, суд,
Позов Фермерського господарства «АГРАНІКА» (адреса: вул. Гагаріна, буд. 7, кв. 64, м. Шахтарське, Дніпропетровська обл., 52801; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42936837) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код ВП в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658), Державної податкової служби України (адреса: Львівська пл., 8, м. Київ, 04053; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №12627357/42936837 від 17.03.2025.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Фермерського господарства «АГРАНІКА» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар