Справа № 450/5840/25 Провадження № 3/450/2947/25
10 грудня 2025 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Кукса Д.А., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ст.124 КУпАП,
08.12.2025 до Пустомитівського районного суду Львівської області надійшли матерали справи відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, а саме за те, що він 26.02.2024 о 17 год. 25 хв. в с. Сокільники вул. Стрийська, 30, керуючи автомобілем Mercedes Benz E200 д.н.з. НОМЕР_1 на території ТЦ «Епіцентр», ТРЦ «Кінг Крос» рухався із перевищенням встановленого обмеження швидкості на даній ділянці дороги, не виконавши вимоги дорожнього знаку 3.29 та при виникненні небезпеки у вигляд автомобіля марки Audi A3 д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , не вжив всіх заходів до повної зупинки транспортного засобу для уникнення ДТП, внаслідок чого допустив зіткнення, та продовживши рух допустив наїзд на металеву електроопору. При ДТП обидва транспортні засоби та електроопора зазнали механічних пошкоджень із матеріальними збитками.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до вимог ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У матеріалах справи містяться повідомлення про запрошення ОСОБА_1 до підрозділу поліції для вирішення питання щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП. Водночас до справи не долучено належних доказів, які б підтверджували факт належного направлення зазначених повідомлень та їхнього отримання адресатом.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують факт надсилання та отримання правопорушником саме запрошення для складання і підписання протоколу про адміністративне правопорушення. За таких умов неможливо встановити, чи було забезпечено дотримання вимог ст. 268 КУпАП щодо права особи на участь у розгляді справи та реалізацію інших процесуальних прав.
Також копію протоколу про адміністративне правопорушення правопорушнику не вручено, так як доказів отримання ним вказаного протоколу, матеріали справи не містять.
Відповідно ч.3 ст.256 КУпАП, зазначено, що правопорушник має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Однак вказаний протокол не містить пояснень правопорушника, його підпису чи відповідного запису про відмову вчинити такий підпис та надати пояснення.
У розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, притягнення особи до адміністративної відповідальності розцінюється як кримінальне обвинувачення, оскільки адміністративні правопорушення мають ознаки притаманні кримінальному обвинуваченню у значенні ст. 6 Конвенції. Таку позицію висловив Європейський суд з прав людини в рішенні по справі Надточій проти України від 15 травня 2008 року.
Як передбачено п. а ч.3 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, має право бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причину обвинувачення проти нього.
При цьому, особі повинно бути забезпечено реалізацію її права на захист, яке полягає у наданні їй можливості надавати усні або письмові пояснення з приводу пред'явленого їй обвинувачення, збирати і подавати докази, брати особисту участь у провадженні, користуватись правовою допомогою захисника, реалізовувати інші процесуальні права, передбачені, зокрема КУпАП.
Надання детальної інформації щодо пред'явленого особі обвинувачення та забезпечення її права на захист є важливою передумовою забезпечення справедливого судового розгляду.
Таким чином, нероз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, в момент складання протоколу про адміністративне правопорушення його процесуальних прав або ж відсутність відповідної відмітки про неможливість реалізації роз'яснення таких, є завадою для забезпечення справедливого судового розгляду та захисту прав особи.
Проте, в протоколі відносно ОСОБА_1 відсутній підпис про роз'яснення йому прав, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. При цьому, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення мається пам'ятка про права та обов'язки осіб, стосовно яких складається протокол про адміністративне правопорушення, на якій відсутній підпис правопорушника чи відповідна відмітка, що останній відмовився від роз'яснення його прав та обов'язків, передбачених ст.268 КУпАП, що, на переконання суду, не може вважатися належним роз'ясненням особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її процесуальних прав та обов'язків.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Отже, виявлені недоліки неможливо усунути в ході судового розгляду справи про адміністративне правопорушення.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, з метою повного, всебічного та неупередженого судового розгляду, об'єктивного та справедливого вирішення справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для повернення адміністративного матеріалу до УПП у Львівській області для належного оформлення відповідно до вимог КУпАП для забезпечення подальшого судового розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП,
матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП повернути УПП у Львівській області для доопрацювання, зокрема виконання вимог мотивувальної частини постанови.
Постанова остаточна та окремому оскарженню не підлягає.
СуддяД. А. Кукса