Рішення від 11.12.2025 по справі 922/3896/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2025 р. Справа № 922/3896/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області (адреса: 61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 6; код ЄДРПОУ 37999518

до Комунального підприємства "Громада" Губарівської сільської ради (адреса: 62132, Харківська обл., Богодухівський р.-н, с. Губарівка, вул. Гутянська, буд. 100-А; код ЄДРПОУ 41748722)

про стягнення 27501,24 грн.

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Харківській області (далі - позивач) звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Комунального підприємства "Громада" Губарівської сільської ради (далі - відповідач) на користь держави «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», в розмірі 27 501,24 грн.

Позов обґрунтовано з посиланням на те, що відповідачем в термін з 22.12.2017 по 05.04.2019 здійснювався забір води з 3 артезіанських свердловин без спеціального дозволу на користування надрами, чим допущено порушення вимог ст. ст. 44, 48, 110 Водного кодексу України, ст. 19, 21 Кодексу України про Надра, ч. 5 ст. 17 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", про що уповноваженими особами установи позивача було складено акт за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №239/01-04/04-06 від 05.04.2019. Позивач вказує, що внаслідок зазначених обставин діями відповідача нанесено збиток Державі у розмірі 27 501,24 грн., який і підлягає відшкодуванню.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 03.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу подати відзив на позов в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позов; встановити відповідачу строк для подання заперечень протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання їм можливості реалізувати власні процесуальні права, судом засобами електронного та/або поштового зв'язку на юридичну адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань направлено копію ухвали від 19.02.2025 про відкриття провадження у справі.

Зокрема, копію зазначеної ухвали доставлено до електронного кабінету позивача в підсистемі “Електронний суд», про що свідчить довідка про доставка електронного листа від 03.11.2025 (а. с. 44).

Надіслана на адресу відповідача засобами поштового зв'язку копія ухвали від 03.11.2025 також доставлена відповідачу, про що свідчить долучене до матеріалів справи зворотне поштове повідомлення (а. с. 45).

Згідно з вимогами п. п. 5-6 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня. Днем вручення судового рішення, зокрема, є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день вручення судового рішення під розписку.

З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення сторін про розгляду справи, а останні в розумінні вимог ст. ст. 120, 242 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву в порядку та строк, встановлені ухвалою Господарського суду Харківської області від 03.11.2025 у даній справі.

Розглянувши подані на розгляд суду матеріали справи, суд визнає їх достатніми для прийняття судового рішення по суті спору.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.

Як свідчать матеріали справи, на виконання плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2019 рік затвердженого наказом № 26 від 30.11.2018 Державною екологічною інспекцією у Харківській області, на підставі наказу № 239/01/04 від 22.03.2019 та направлення № 239/01-04/04-06 від 22.03.2019 здійснено планову перевірку додержання Комунальним підприємством «Громада» Губарівської сільської ради вимог природоохоронного законодавства.

Проведеною перевіркою встановлено, що Комунальне підприємство «Громада» Губарівської сільської ради здійснює діяльність з водопостачання населенню, підприємствам та організаціям с. Губарівка. Богодухівського району.

22.12.2017 Губарівська сільська рада передала 3 артезіанські свердловини (№ №1- 1989, 7, 8) на баланс Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради, про що складено акт приймання-передачі № 1 від 22.12.2017.

Зазначені артезіанські свердловини розташовані за адресами: артсвердловина № 1-1989 с. Губарівка, вул. Гутянська, 157, свердловина № 7 - с. Губарівка, вул. Північна, 11, свердловина № 8 - с. Губарівка, вул. Гутянська, 100А.

На перевірку був представлений дозвіл на спеціальне водокористування, виданий Державним агентством водних ресурсів України 04.07.2018 за № 378/ХР/49д-18, відповідно до якого мета водокористування відповідача - питні і санітарно-гігієнічні та виробничі потреби, передача для потреб вторинних водокористувачів.

На аркуші 3 дозволу на спеціальне водокористування № 378/ХР/49д- 18 від 04.07.2018 передбачено конкретні умови для його здійснення.

В ході перевірки встановлено, що водокористування Комунальним підприємством «Громада» Губарівської сільської ради здійснюється з порушенням вищезазначених умов та правил, а саме: документи до Харківського РУВР щодо постановки на державний облік не подано; звіт про використання води за встановленою формою № 2ТП - водогосп (річна) не подано; у відповідача відсутня державна реєстрація прав на земельні ділянки (право власності, право постійного користування або право оренди), на яких розташовані артезіанські свердловини (3 од.).

Більш того п. 6 Розділу «Умови спеціального водокористування» Дозволу читко визначено, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», ст. 19 Кодексу України про надра, якщо у разі використання підземних вод для питного водопостачання суб'єкт господарювання повинен одержати спеціальний дозвіл на користування надрами, чого відповідачем зроблено не було.

Перевіркою встановлено, що відповідачем не було подано звіт про використання води за встановленою формою №2ТП - водогосп (річна) до Харківського РУВР. У Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради відсутня державна реєстрація прав на земельні ділянки (право власності, право постійного користування або право оренди), на яких розташовані артезіанські свердловини (3 од.). В зв'язку з вищевикладеним Комунальному підприємству «Громада» Губарівської сільської ради необхідно здійснювати користування ділянкою надр на підставі спеціального дозволу. Однак користування ділянкою надр з 22.12.2017 здійснюється за відсутності спеціального дозволу.

Перевіркою також встановлено, що виходячи з вищевикладеного, Комунальним підприємством «Громада» Губарівської сільської ради в термін з 22.12.2017 по 05.04.2019 здійснювався забір води з 3 артезіанських свердловин, без спеціального дозволу на користування надрами, що є порушенням ст. ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» у разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.

Відповідно до Журналу обліку водоспоживання (водовідведення) водовимірювальними приладами та обладнаннями розпочатого 04.07.2018р. КП «ГРОМАДА» Губарівської сільської ради, за період з 04.07.2018 по 25.02.2019 було забрано зі свердловин підземної води в обсязі 21023 м.куб.

За результатами планової перевірки Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради, уповноваженими особами Державної екологічної інспекції у Харківській області було складено акт за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №239/01-04/04-06 від 05.04.2019, яким зафіксовано вищевказані порушення вимог природоохоронного законодавства.

Акт перевірки №239/01-04/04-06 від 05.04.2019 є чинним, підписаний директором Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради без зауважень, в судовому порядку не оскаржувався.

Як свідчать матеріали справи, з метою усунення порушень виявлених під час перевірки, Державною екологічною інспекцією у Харківській області було винесено припис № 04/05-06 від 11.04.2019р., пунктом 4 якого зобов'язано директора Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води).

Вказаний припис прийнятий до виконання особисто директором Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради, про що свідчить підпис останнього.

Державною екологічною інспекцією у Харківській області на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, зареєстрованої Міністерством юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (зі змінами внесеними відповідно наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 13.10.15 №367 та зареєстрованого в Мінюсті України від 05.11.15 за №1369/27814) здійснено розрахунок збитків, завданих Державі діями Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради щодо порушення вимог природоохоронного законодавства. Згідно з цим розрахунком, розмір збитків становить 27 501,24 грн.

З метою досудового врегулювання спору уповноваженими особами Державної екологічної інспекції у Харківській області видано та направлено на адресу Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради претензію № 78 від 18.05.2020 щодо відшкодування державі збитків в сумі 27501,24 грн. заподіяних внаслідок самовільного користування надрами (підземними водами).

Однак, зазначена претензія була залишена Комунальним підприємством «Громада» Губарівської сільської ради без виконання.

Обставини щодо стягнення з Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради наведених збитків в судовому порядку стали підставами для звернення Державної екологічної інспекції у Харківській області до суду з позовом у даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За загальними положеннями цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України). При цьому, ст. 12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші ресурси ЇЇ континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ст. 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам І організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Згідно зі ст. 1 Водного Кодексу України, водокористування - це використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Відповідно до ст. 44 Водного Кодексу України, водокористувачі зобов'язані: дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Статтею 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

В пункті 4.5.2. роз'яснення Вищого господарського суду України від 27 червня 2001 року № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» (із змінами і доповненнями, внесеними роз'ясненням президії Вищого господарського суду України від 31 травня 2002 року № 04-5/609 рекомендаціями президії Вищого господарського суду України від 18 листопада 2003 року № 04-5/1429, від 25 березня 2009 року № 04-06/44) вказано, що використання природних ресурсів без відповідного дозволу є самовільним.

Відповідно до ст. 110 Водного Кодексу України, порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до п. 1.7 Методики, самовільне водокористування - використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів.

Відповідно до ст. 56 Кодексу України про надра, основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами.

Згідно зі ст. 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Відповідно до ст. 21 даного Кодексу, надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно до статті 23 Кодексу України про надра, Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Відповідно до ст. 56 Кодексу України про надра, основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами.

В даному випадку, як свідчать матеріали справи, Комунальне підприємство «Громада» Губарівської сільської ради здійснює діяльність з водопостачання населенню, підприємствам та організаціям с. Губарівка. Богодухівського району.

В період з 22.12.2017 по 05.04.2019 Комунальним підприємством «Громада» Губарівської сільської ради здійснювався забір води з 3 артезіанських свердловин без спеціального дозволу на користування надрами, чим допущено порушення вимог ст. ст. 44, 48, 110 Водного кодексу України, ст. 19, 21 Кодексу України про Надра, ч. 5 ст. 17 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", про що уповноваженими особами установи позивача було складено акт за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №239/01-04/04-06 від 05.04.2019.

Згідно з розрахунком Державної екологічної інспекції у Харківській області, внаслідок вказаних дій Комунального підприємства «Громада» Губарівської сільської ради щодо самовільного водокористування та самовільного користування надрами (підземні води), державі заподіяно шкоду в загальному розмірі 27501,24 грн у період з 04.07.2018 по 25.02.2019.

З цього приводу суд зазначає та враховує наступне.

Статтею 65 Кодексу України про надра встановлено, що порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні у самовільному користуванні надрами.

Відповідно до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Згідно з ст. 67 даного кодексу підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно з ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди передбачено статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як: протиправна поведінка боржника, збитки, причинний зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вина.

Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

В даному випадку наявні всі підстави для покладення на Комунальне підприємство «Громада» Губарівської сільської ради відповідальності за заподіяну шкоду, зокрема: протиправна поведінка полягає у невжитті заходів щодо своєчасного отримання дозволу на спеціальне водокористування (ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України); вина особи, яка полягає у. порушені правил спеціального водокористування, а саме здійснення забору підземних вод за відсутності відповідного дозволу, що підтверджується актом перевірки, приписом, тощо; наявна сама шкода, яка розрахована відповідно до п. 9.1, 9.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, а також причинний зв'язок, що виражений у заподіяні вказаної шкоди саме протиправною поведінкою (бездіяльністю) відповідача.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 року за № 350/34633, до повноважень Інспекції належить розрахування розміру шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції та вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Як свідчать матеріали справи, розрахунок збитків заподіяних державі внаслідок забору Комунальним підприємством «Громада» Губарівської сільської ради підземних вод за відсутності відповідного дозволу, здійснено Державною екологічною інспекцією у Харківській області на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, зареєстрованої Міністерством юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 (зі змінами внесеними відповідно наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 13.10.15 №367 та зареєстрованого в Мінюсті України від 05.11.15 за №1369/27814). Згідно з цим розрахунком, розмір збитків становить 27 501,24 грн.

З огляду на те, що акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 239/01-04/04-06 від 05.04.2019 є чинним, в судовому порядку не оскаржувався, а Комунальним підприємством "Громада" Губарівської сільської ради належних доказів на підтвердження відсутності його вини у заподіянні збитків Державі не надано, розрахунок збитків не спростовано, суд за наслідками розгляду справи приходить до висновку про задоволення заявленого позову, та стягнення з останнього на користь Держави збитків у сумі 27501,24 грн.

Крім того, з урахуванням вимог ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028,00 грн.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Громада" Губарівської сільської ради (адреса: 62132, Харківська обл., Богодухівський р.-н, с. Губарівка, вул. Гутянська, буд. 100-А; код ЄДРПОУ 41748722) на користь Держави на р/р UA438999980333109331000020587, отримувач ГУК Харків обл./МТГ Богодух, банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37874947, МФО 899998, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності» в розмірі 27501,24 грн.

Стягувач - Державна екологічна інспекція у Харківській області (адреса: 61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 6; код ЄДРПОУ 37999518).

Стягнути з Комунального підприємства "Громада" Губарівської сільської ради (адреса: 62132, Харківська обл., Богодухівський р.-н, с. Губарівка, вул. Гутянська, буд. 100-А; код ЄДРПОУ 41748722) на користь Державної екологічної інспекції у Харківській області (адреса: 61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 6; код ЄДРПОУ 37999518; р/р UA938201720343120003000081164, УК ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 37999518, МФО 820172) судовий збір в сумі 3028,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Суддя О.І. Байбак