36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
10.12.2025 Справа № 917/1887/25
Суддя Киричук О.А. при секретарі судового засідання Тертичній О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовною заявою АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" (36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ, буд. 5, Ідентифікаційний код 0013181)
до ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ВІКТОРІЯ» (Код ЄДРПОУ: 13953345, юридична адреса: вул. Артема, буд. 21, смт.Чутове, Полтавська обл., 38800)
про стягнення 18974 грн. 84 коп.
без виклику представників сторін,
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовом до ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ВІКТОРІЯ» про стягнення 18974 грн. 84 коп. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ (нарахована згідно рішення, оформлене Протоколом №00007040 засідання комісії по розгляду акта про порушення ПРРЕЕ від 09.02.2023 р.).
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 10.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін (без проведення судового засідання), запропоновано відповідачу протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов.
Копію даної ухвали доставлено до відповідача засобами АТ "Укрпошта", що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (в матеріалах справи).
Суд вважає, що ним було виконано умови Господарського процесуального кодексу України стосовно належного повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи, проте своїми процесуальними правами відповідач не скористався, відзив на позов не надав.
Згідно ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи те, що подані сторонами у цій справі докази, дозволяють суду встановити та оцінити конкретні обставини (факти), які мають суттєве значення для вирішення цього спору, а отже, розглянути та вирішити спір по суті й здійснити розподіл судових витрат у цій справі, що в свою чергу, вказує на можливість виконання завдань господарського судочинства та з урахуванням необхідності дотримання розумних строків розгляду справи, суд вважає, що в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення у справі № 917/1887/24.
Судом враховано, що за ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Для забезпечення процесуальних прав сторін, прийняття рішення судом відкладалося.
Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.
01.10.2008 року між Позивачем та Відповідачем був укладений договір про постачання електроенергії №175 з додатками (далі - Договір №175), який частково втратив чинність через зміни у законодавстві.
Так, 11.06.2017 року був прийнятий Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон), за яким було змінено засади регулювання взаємовідносин між споживачами електричної енергії (фізичними особами, фізичними особами-підприємцями та юридичними особами) з електропостачальниками, операторами систем розподілу та іншими учасниками роздрібного ринку електричної-енергії, АГ «Полтаваобленерго» набуло статусу оператора систем розподілу.
На виконання пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, оператори систем розподілу у разі відокремлення є правонаступниками в частині прав та обов'язків, зокрема пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
Всі договори про користування (постачання) електроенергії втратили свою чинність з 01.01.2019 року, оскільки Позивач набув статусу ОСР, і розпочав надавати послуги за умовами публічного «Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії».
Відповідач по справі приєднався до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про постачання електричної енергії, що був укладений 01.10.2008 року за №175 та шляхом сплати за рахунком за січень 2019 року.
Також на виконання вимог ПРРЕЕ Споживачем була підписана «Заява-приєднання умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» 17.12.2018 року. «Заява» сформована по точці обліку електричної енергії об'єкту Споживача, електроустановка якого приєднана до системи розподілу електричної енергії ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», Споживачем надавалась заява одній точці обліку.
В п.2.1. Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії визначено, що Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310.
Предметом позову у даному спорі є вимога про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію і у зв'язку із неналежним виконанням Відповідачем умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії по о/р 22800175.
У позовній заяві позивач стверджує, що у Відповідача по справі, 30.09.2022 року при перевірці працівниками АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" дотримання споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії, був виявлений факт їх порушення за адресою об'єкта «База» у с. Нижні Рівні, Полтавської області. Виявлене 30.09.2022 року порушення ПРРЕЕ полягало в тому, що у Відповідача на об'єкті в с. Нижні Рівні, Полтавської області, об'єкт «База» типу вагончика, було виявлено порушення - втручання у роботу лічильника, зафіксоване шляхом складення Акту №00007040 про порушення ПРРЕЕ (далі -Акт № 00007040)):
Перевіркою встановлено, що споживачем порушено: «...порушення п.2.4.3, п.5.5.5.8, п.5.5.5.9, п.5.5.5.19, п.5.5.5.25, п.8.2.4 ПРРЕЕ, п.11.9.1, п. 11.9.2 КСР - пошкодження лічильника електричної енергії. Виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу обліку, що призвело до недообліку електричної енергії. На корпусі електролічильника №0172162 в районі лічильного механізму мають місце характерні пошкодження корпусу (деформація), зміщення лічильного механізму. Під час проведення контрольного огляду виявити дане порушення була можливість. Споживачу продемонстровано порушення...».
До цього Акту №00007040 була складено:
1. Схему, як Додаток №1 до Акту №00007040;
2. Акт технічної перевірки та опломбування;
3. Акт тимчасового збереження речового доказу;
4. Пакет з лічильником;
5. Фотоматеріали (збереглись), відеоматеріали (не збереглись).
Порушення було зафіксоване працівниками АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" шляхом письмового оформлення бланку Акту про порушення №00007040 від 14.02.2024 року в двох екземплярах.
Щодо даних, відображених у акті позивач зазначив наступне:
- дані про посвідчення представників ОСР “маються у першому реченні тексту Акту №00007040;
- межа балансової належності зазначена у першому реченні у Додатку №1 до Акту №00007040 - схемі (електроживлення споживача),
- перерізи та матеріали всіх проводів (кабелів), наявні у схемі підключення зазначені у п. 4 Акту №00007040, і третьому реченні в Додатку №1 до Акту №00007040 - схемі електроживлення споживача,
- номінальна сила струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення зазначена у п. 3 Акту №00007040,
- представники ОСР здійснювали фотографування і відеофіксацію виявленого порушення. Фото додано окремо на оптичному диску, фото посвідчені ЕЦП представника Позивача. Відео не збереглось.
- при складенні Акту №00007040 заповнені всі графи та рядки без пропусків. Дотримана вимога про те, що виправлення чи підчищення не допускаються, текст є однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
- в акті зазначені заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень - у п.9 Акту №00007040 вказано відповідні заходи. Лічильник замінено.
- Акт №00007040 підписаний особою, що допустила до перевірки, особисто представником Відповідача Приходько Лідією Петрівною, керівником ФГ. Представник Відповідача у акті вказала, що зауваження відсутні.
Щодо розгляду Акту М00007040 про порушення Правил позивач зазначив наступне:
- розгляд Акту М00007040 про порушення Правил був призначений на 18.10.2022 року до розгляду на комісії з розгляду актів. Про проведення засідання Комісії з розгляду складеного Акта №00007040 Споживача було повідомлено у тексті Акта.
- на засідання комісії особисто представники Відповідача не з'явились, що підтверджено записами у Протоколі засідання комісії з розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ №00007040 від 18.10.2022 року. На засіданні комісії, у відсутності представника Споживача було прийнято рішення провести експертне дослідження.
- Позивач направив звернення до Полтавського науково-дослідного експертно- криміналістичного центру, з переліком питань та проханням виставити рахунок за проведення експертизи.
- 12.01.2023 року Позивач отримав з Полтавського науково-дослідного експертно- криміналістичного центру Висновок експертного дослідження №КЕД-19/117-22/116397 за результатами проведення комплексного дослідження, складеного 12.01.2023 року, згідно якого встановлено: на момент проведення дослідження верхня частина корпусу лічильника електричної енергії типу «СО-ЭАІОД», «№172162», « 2013р.» деформована (матеріал корпусу ввігнутий), що характерно для термічного впливу (підвищеної температури), внаслідок чого в місці її з'єднання спостерігається щілина, верхні виступи кріплення кришки не знаходяться у відповідних пазах кріплення корпусу. Виступ з гвинтом на який кріпиться один з гвинтів відлікового механізму у верхній частині корпусу лічильника, має залишкову деформацію відносно своєї вісі, що могла утворитися як наслідок від деформації корпусу, в результаті чого відліковий механізм зміщений відносно початкового розміщення; на момент проведення дослідження в наданому на дослідження лічильнику типу «СО-ЭАІОД», «№172162», « 2013р.» є ознаки стороннього втручання в роботу та конструкцію монтажної плати лічильника; елементи монтажної плати лічильника піддавались впливу сторонніх чинників термічного та хімічного характеру.
- Споживач був запрошений на повторне засідання комісії з розгляду Акту №00007040 листом №04.34/3338 від 27.01.2023р., проте на засідання комісії представник Відповідача не з'явився.
- до дня подання даного позову до Суду на сьогодні відсутні підстави для повторного розгляду чи перегляду Акту №00007040.
- Позивачем 09.02.2023 року за результатами розгляду Акту №00007040 на засіданні комісії встановлено причетність споживача до порушення Правил, у протоколі, складеному комісією, зазначено відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, також комісією проведено розрахунок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПРРЕЕ, що викладений у тексті Протоколу засідання комісії №00007040 від 09.02.2023 р. у розділі «Прийняте рішення», як того вимагають ПРРЕЕ.
- Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії до Акту про порушення ПРРЕЕ №00007040 проводився виходячи із наступних вимог ПРРЕЕ:
За п. 8.4.1. ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог Глави VIII ПРРЕЕ.
Зважаючи на вимоги п. 8.4.7. ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснювався виходячи з:
1. вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат- години (кВт год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт*год) - тариф у кожному із розрахункових періодів відображений у 7 колонці таблиці розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ (зворотня сторона Протоколу №00007040 від 09.02.2023 р.). Дані про тариф знаходяться у вільному доступі, зокрема, на сайті Позивача та на сайті НКРЕКП та відповідають тим, що застосовані у розрахунку.
2. величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт*год) - у споживача виявлено порушення, що відповідає пп. З п.8.4.2 ПРРББ. Потужність об'єкту Споживача 5 кВт була встановлена згідно Додатку №7, б, продовженні Додатку 3 в Договорі №175 в редакції від 01.10.2008 р. та використана у Розрахунку.
3. кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день) - у розрахунок взято 183 дні виходячи із наступного: порушення усунуто в день складення Акту; останній контрольний огляд лічильника провівся 30.03.2022 року згідно Акту контрольного огляду; 22.07.2021 року на даному об"єкті було проведено планову технічну перевірку; отже, у розрахунок взято 183 дні, що не більше 6 місяців до дня виявлення порушення.
Згідно Розрахунку, було розраховано до сплати 7317 кВ.год обсягу електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил на суму 18974 грн. 84 коп.
Також виставлено до оплати рахунок на проведення експертизи на суму 2718 грн. 48 коп.
- копію згаданого вище Протоколу, Розрахунку, рахунку на оплату нарахованої суми направлено Відповідачу поштою за вих. №04.34/5078 від 16.02.2023 року, по списку №3, номер листа 3602202824243.
- відсутність оплати по Акту №00007040 змусила Позивача звернутися до суду для примусового стягнення електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил.
Норми права, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення, та висновки господарського суду за результатами вирішення спору.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
За приписами ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.
Статтею 714 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпеку експлуатації енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 633 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Правове регулювання правовідносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються, зокрема Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі Закон України "Про ринок електричної енергії").
Частинами 1, 2 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду (контролю); пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; відмова у доступі уповноважених працівників постачальників послуг комерційного обліку до приміщень, де розташовані лічильники електричної енергії, якщо обов'язок надання такого доступу встановлений законодавством.
14.03.2018 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).
При розгляді справи суд враховує, що на момент проведення у відповідача перевірки діяли ПРРЕЕ у редакції від 16.08.2022 р. (відповідно до Постанови НКРЕКП № 924 від 12.08.2022 р.), наступна ред. 12.08.2022 р. (відповідно до Постанови НКРЕКП №1272 від 05.10.2022 р.), а на час проведення розрахунків вартості необлікованої енергії 09.02.2023 р. ПРРЕЕ у редакції 09.02.2023 р. (відповідно до Постанови НКРЕКП №244 від 07.02.2023 р.).
Постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 р. затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії.
Цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії (п. 1.1.1 Кодексу).
Згідно пп. 14 п. 1.2.1 ч. 1.2 Кодексу комерційного обліку встановлено, що вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струм і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо).
Згідно п. 6.1.1 Кодексу комерційного обліку власники вузлів обліку, а також суб'єкти, які контролюють вузли обліку (зокрема їх апаратні інтерфейси та/або канали зв'язку), електроустановки, об'єкти або окремі елементи об'єкта, територію (приміщення), де встановлені вузли обліку (зокрема споживачі), зобов'язані забезпечити безперешкодний доступ уповноваженим представникам контролюючих органів, АКО, операторів системи, електропостачальників, ППКО, власників відповідного обладнання та інших заінтересованих сторін, які мають на це право (зокрема субспоживачів), для проведення контрольного огляду та/або технічної перевірки вузлів обліку, зчитування показів, а також контрольного зчитування інформації, яка зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії.
Згідно п. 6.4.2 Кодексу комерційного обліку у разі виявлення факту втручання в роботу ЗКО та/або обладнання вузла обліку та/або інших ознак розкрадання електричної енергії (зовнішнього пошкодження, несправності або відсутності ЗКО, зриву, відсутності або пошкодження пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, спрацювання індикаторів, порушення форми магнітної суспензії індикаторів, виявлення позаоблікових підключень або підключень, які можуть призвести до викривлення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії тощо) особа, яка це виявила, має негайно повідомити про це оператора системи та ВТКО, а також, у разі потреби, Національну поліцію України (у разі виявлення фактів розкрадання електричної енергії, крадіжки або пошкодження ЗКО або іншого обладнання вузлів обліку тощо) у порядку, встановленому законодавством. Водночас ВТКО повинна повідомити відповідних ППКО, оператора системи та електропостачальника про виявлені факти.
Згідно п. 6.5.1 Кодексу комерційного обліку оператор системи зобов'язаний згідно з затвердженими графіками за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії проводити: контрольний огляд ЗКО споживачів та зчитування даних з лічильників електричної енергії, де не забезпечено гарантоване щодобове автоматизоване дистанційне зчитування даних, не рідше одного разу на шість місяців; технічну перевірку вузлів обліку для непобутових та колективних побутових споживачів не рідше одного разу на три роки; технічну перевірку вузлів обліку для індивідуальних побутових споживачів не рідше одного разу протягом половини міжповірочного інтервалу лічильника, встановленого у вузлі обліку.
Згідно п. 6.5.2 Кодексу комерційного обліку контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або іншої особи, що допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). Допускається здійснення ОСР та/або ППКО (у ролі ОЗД) контрольного локального зчитування показів лічильника у побутового споживача без його участі, якщо вузол обліку споживача встановлено на сходовій клітці, ввідно-розподільчих щитах (шафах) на фасаді будівлі чи спецконструкціях на межі земельної ділянки.
Згідно п. 6.5.3 Кодексу комерційного обліку під час здійснення контрольного огляду вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт (без використання спеціальних технічних засобів) щодо візуального обстеження цілісності засобів комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та пломбувального матеріалу та наявності відбитків їх тавр, проведені візуальна перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення самовільних підключень, а також зняття показів засобів комерційного обліку та перевірка часу годинників інтервальних засобів комерційного обліку.
Згідно п. 6.5.4 Кодексу комерційного обліку технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), та відповідного ППКО (за рішенням споживача).
Згідно п. 6.5.5 Кодексу комерційного обліку під час здійснення технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт щодо визначення відповідності стану та схем підключення ЗКО та іншого обладнання вузлів обліку відповідним проєктним рішенням (проєкту), виявлення їх пошкодження, пошкодження або зриву встановлених пломб та індикаторів, порушення схеми підключення, перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення наявності пристроїв впливу або інших ознак втручання в роботу ЗКО, зчитування показів та інформації, що зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії, перевірка та, у разі потреби, синхронізація або установлення часу годинника інтервальних лічильників електричної енергії, а також перевірка (з використанням спеціальних технічних засобів та, за необхідності, частковим демонтажем будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів) стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання для виявлення позаоблікових підключень або підключень, що можуть призвести до спотворення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії.
Згідно п. 6.5.6 Кодексу комерційного обліку за зверненням і за рахунок споживача оператор системи або ППКО можуть проводити у дооблікових (від межі балансової належності до точки вимірювання) та/або післяоблікових електричних колах позачергові контрольний огляд або технічну перевірку стану відповідних вузлів обліку та схем їх підключення.
Згідно п. 6.5.7 Кодексу комерційного обліку результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення.
Згідно п. 6.5.8 Кодексу комерційного обліку технічна перевірка вузлів обліку та схем їх підключення здійснюється на відповідність проєктним рішенням. У разі втрати або відсутності проєктної документації технічна перевірка має проводиться на відповідність нормативно-правовим актам та нормативним документам, які є чинними на дату проведення перевірки.
Згідно п. 6.5.10 Кодексу комерційного обліку результати контрольного огляду/технічної перевірки оформляються актом контрольного огляду/технічної перевірки із зазначенням у ньому прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки та результатів контрольного огляду/технічної перевірки. Акт контрольного огляду/технічної перевірки складається у паперовій або електронній формі із застосування програмно-технічних засобів та електронного підпису.
Згідно п. 6.5.13 Кодексу комерційного обліку у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб, пломбувального матеріалу та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження ЗКО, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до Правил роздрібного ринку.
Матеріалами справи підтверджено, що у Споживача (Відповідача по справі) 30.09.2022 року при перевірці працівниками АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" дотримання споживачами Правил, був виявлений факт їх порушення за адресою об'єкта «База» у с. Нижні Рівні, Полтавської області.
Виявлене 30.09.2022 року порушення ПРРЕЕ полягало в тому, що у Відповідача на об'єкті в с. Нижні Рівні, Полтавської області, об'єкт «База» типу вагончика, було виявлено порушення - втручання у роботу лічильника, зафіксоване шляхом складення Акту №00007040 про порушення ПРРЕЕ (далі -Акт № 00007040):
Перевіркою встановлено, що споживачем порушено: порушення п.2.4.3, п.5.5.5.8, п.5.5.5.9, п.5.5.5.19, п.5.5.5.25, п.8.2.4 ПРРЕЕ, п.11.9.1, п. 11.9.2 КСР - пошкодження лічильника електричної енергії. Виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу обліку, що призвело до недообліку електричної енергії. На корпусі електролічильника №0172162 в районі лічильного механізму мають місце характерні пошкодження корпусу (деформація), зміщення лічильного механізму. Під час проведення контрольного огляду виявити дане порушення була можливість. Споживачу продемонстровано порушення.
При виявленні порушення, працівники ОСР вказали у Акті №00007040 наступні пункти і підпункти діючого законодавства:
ПРРЕЕ: 2.4.3. Відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному році з помісячним або поквартальним розподілом подаються всіма споживачами (крім побутових) оператору системи у термін, обумовлений договором, у порядку, встановленому Кодексом систем розподілу.
Щодо об'єктів побутових споживачів, а також у разі ненадання непобутовим споживачем зазначених відомостей про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному році з помісячним або поквартальним розподілом у встановлений договором "термін розмір очікуваного споживання електричної енергії на "наступний рік визначається оператором системи за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах поточного року, що минули, та у відповідних періодах минулого року, які відповідають майбутнім періодам поточного року.
Обсяги очікуваного споживання повинні об'єктивно відображати прогнозоване споживання електроенергії або бути максимально наближеними до фактичних обсягів споживання у відповідних періодах поточного року, що минули, та у відповідних періодах минулого року, які відповідають майбутнім періодам поточного року.
5.5.5. Споживач електричної енергії зобов'язаний: 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення- ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 19) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; 26) оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача; порушення, які пов'язані з відключенням ліній живлення, пошкодженням основного устаткування, ураженням електричним струмом людей і тварин, а також пожежі, викликані несправністю електроустановок споживача або електроустановок, розташованих на території споживача; порушення умов використання договірного обсягу споживання електричної енергії, графіків обмеження споживання електричної енергії, обмеження споживання електричної потужності, аварійних відключень споживачів електричної енергії, спеціальних графіків аварійних відключень; виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;
П. 8.2.4. ПРРЕЕ визначає, що у разі виявлення представниками оператор системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 восьмого розділу ПРРЕЕ.
За п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в. порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).
Як зазначено вище, порушення було зафіксоване працівниками АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" шляхом письмового оформлення бланку Акту про порушення №00007040 від 14.02.2024 року в двох екземплярах.
Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Акт №00007040 містить всі необхідні дані стосовно виявленого порушення, підписаний особою, що допустила до перевірки, особисто представником Відповідача Приходько Лідією Петрівною, керівником ФГ. Представник Відповідача у акті вказала, що зауваження відсутні.
Згідно із п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Судом враховано, що Відповідач був повідомлений про час і дату засідання комісії більше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання, отже, Споживач належним чином був повідомлений Оператором системи про місце, час і дату засідання комісії, у відповідності до вимог ПРРЕЕ. На засідання комісії особисто представники Відповідача не з'явились, що підтверджено записами у Протоколі засідання комісії з розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ №00007040 від 18.10.2022 року (далі - Протокол від 18.10.2022 р.).
На засіданні комісії, у відсутності представника Споживача було прийнято рішення провести експертне дослідження.
Згідно з Висновком експертного дослідження №КЕД-19/117-22/116397 за результатами проведення комплексного дослідження, складеного 12.01.2023 року встановлено: на момент проведення дослідження верхня частина корпусу лічильника електричної енергії типу «СО-ЭАІОД», «№172162», « 2013р.» деформована (матеріал корпусу ввігнутий), що характерно для термічного впливу (підвищеної температури), внаслідок чого в місці її з'єднання спостерігається щілина, верхні виступи кріплення кришки не знаходяться у відповідних пазах кріплення корпусу. Виступ з гвинтом на який кріпиться один з гвинтів відлікового механізму у верхній частині корпусу лічильника, має залишкову деформацію відносно своєї вісі, що могла утворитися як наслідок від деформації корпусу, в результаті чого відліковий механізм зміщений відносно початкового розміщення; на момент проведення дослідження в наданому на дослідження лічильнику типу «СО-ЭАІОД», «№172162», « 2013р.» є ознаки стороннього втручання в роботу та конструкцію монтажної плати лічильника; елементи монтажної плати лічильника піддавались впливу сторонніх чинників термічного та хімічного характеру.
За результатом проведення комплексного дослідження (Висновок експертного дослідження №КЕД-19/117-22/116397 Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, складений 12.01.2023 року) Споживач був запрошений на повторне засідання комісії з розгляду Акту №00007040 листом №04.34/3338 від 27.01.2023р.
На засідання комісії Відповідач чи його представник не з 'явився, як вбачається з Протоколу засідання комісії з розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ №00007040 від 09.02.2023 року.
Позивачем 09.02.2023 року за результатами розгляду Акту №00007040 на засіданні комісії встановлено причетність споживача до порушення Правил, у протоколі, складеному комісією, зазначено відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, також комісією проведено розрахунок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПРРЕЕ, що викладений у тексті Протоколу засідання комісії №00007040 від 09.02.2023 р. у розділі «Прийняте рішення».Згідно Розрахунку, було розраховано до сплати 7317 кВ.год обсягу електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил на суму 18974 грн. 84 коп. (у розрахунок взято 183 дні, що не більше 6 місяців до дня виявлення порушення, з врахуванням того, що останній контрольний огляд лічильника провівся 30.03.2022 року, 22.07.21 року на даному об"єкті було проведено планову технічну перевірку).
Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії до Акту про порушення ПРРЕЕ №00007040 проводився виходячи із наступних вимог ПРРЕЕ:
За п. 8.4.1. ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог Глави VIII ПРРЕЕ.
Зважаючи на вимоги п.8.4.7. ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснювався виходячи з:
вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);
величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год);
кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
Детальний розрахунок із посиланням на формули та необхідні дані для обрахунку наведено у позові. Заперечень щодо визначення вартості необлікованої електричної енергії відповідач не навів.
Перевіривши порядок та спосіб здійсненого АТ "Полтаваобленерго" розрахунку суми недоврахованої електроенергії, суд дійшов висновку про його обґрунтованість.
Рішення Акціонерного товариства "Полтаваобленерго"по розгляду актупро порушення ПРРЕЕ №00007040 від 30.09.22, оформлене протоколом засідання комісії №00007040 від 09.02.2023 року, про визначення обсягу та вартості не облікованої енергії, не визнане судом недійсним, вказане рішення відповідачем не оскаржувалося, а тому воно є чинним та обов'язковим для виконання.
Копію згаданого вище Протоколу, Розрахунку, рахунку на оплату нарахованої суми направлено Відповідачу поштою за вих. №04.34/5078 від 16.02.2023 року, по списку №3, номер листа 3602202824243.
Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
В матеріалах справи відсутні докази оплати споживачем виставленого АТ "Полтаваобленерго рахунку на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії.
При розгляді даної справи відповідач не спростував факту споживання необлікованої електричної енергії та не надав належних, вірогідних та допустимих доказів на спростування обставин, зазначених у позові.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом досліджено всі докази, наявні у матеріалах справи.
Допустимих доказів в спростування зазначеного чи будь-яких інших обґрунтованих заперечень по суті спору відповідач суду не надав.
Отже, з аналізу наведених норм права та поданих доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 18974 грн. 84 коп. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ (нарахована згідно рішення, оформлене Протоколом №00007040 засідання комісії по розгляду акта про порушення ПРРЕЕ від 09.02.2023 р.), підтверджені документально та нормами матеріального права, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходив із наступного.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати відповідно до п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України покладаються на відповідача в сумі 3028,00 грн.
Керуючись ст. ст. 129, 232-233, 237-238 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ВІКТОРІЯ» (Код ЄДРПОУ: 13953345, юридична адреса: вул. Артема, буд. 21, смт.Чутове, Полтавська обл., 38800) на користь Акціонерного товариства «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00131819, 36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5) 18 974,84 грн. заборгованості за необліковану активну електричну енергію, а також 3028,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Копію рішення надіслати учасникам справи в порядку, встановленому статтею 242 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено 10.12.2025р.
Суддя Киричук О.А.