Ухвала від 01.12.2025 по справі 130/3632/25

2/130/2221/2025

130/3632/25

УХВАЛА

Іменем України

01.12.2025 р. м. Жмеринка

Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Грушковська Л.Ю. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Жмеринської міської ради Вінницької області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Путілін Є.В. звернувся до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з даним позовом, в якому просив зобов'язати Жмеринську міську раду виділити ОСОБА_1 із резервного фонду земель запасу земельну ділянку площею 3,9878 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Жмеринської міської ради (територія Курилівецької сільської ради) в натурі (на місцевості; стягнути з відповідача на користь позивача документально підтверджені судові витрати.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї документами суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження у вказаній цивільній справі з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Аналіз зазначеної норми міжнародного права свідчить, що обов'язково повинен бути суд, встановлений законом, тобто кожен має право на розгляд справи компетентним судом, компетентність якого встановлюється тільки законом.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

З огляду на вищенаведене позовна заява ОСОБА_1 до Жмеринської міської ради Вінницької області про зобов'язання вчинити дії не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, а повинна розглядатися у порядку адміністративного судочинства.

Позивач просить зобов'язати Жмеринську міську раду виділити ОСОБА_1 із резервного фонду земель запасу земельну ділянку площею 3,9878 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Жмеринської міської ради (територія Курилівецької сільської ради) в натурі (на місцевості.

Тож в даному випадку вбачається публічно-правовий спір з суб'єктом владних повноважень щодо правомірності його дій/бездіяльності. Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС даний спір розглядається у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст. 186, 260, 261, 352, 353 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Жмеринської міської ради Вінницької області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Роз'яснити позивачу його право звернення до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом відповідно до вимог КАС України.

Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї документами направити позивачу.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя