129/3679/24
2/125/42/2025
про розгляд клопотань
29.10.2025 м. Бар Вінницької області
Барський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Питель О.В.,
секретар судового засідання Войтюк В.М.,
розглянувши клопотання представника відповідача про витребування документів та зупинення провадження у цивільній справі № 129/3679/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, - Служба у справах дітей Копайгородської селищної ради про позбавлення батьківських прав,
за участі: позивача ОСОБА_1 , представників позивача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представника відповідача Шевчук Н.Й.,
Ухвалою Барського районного суду Вінницької області від 26.02.2025 відкрито провадження у даній цивільній справі.
Ухвалою Барського районного суду Вінницької області 29.05.2025 закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник відповідача адвокат Шевчук Н.Й. вказала, що її довіритель - відповідач ОСОБА_2 , як їй відомо, був призваний на військову службу, тому на підтвердження вказаних обставин просить витребувати відповідні документи з ІНФОРМАЦІЯ_1 та зупинити провадження у справі.
У судовому засіданні представники позивачки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 заперечили щодо задоволення клопотання представника відповідача. Представник позивачки ОСОБА_4 зазначила, що до ІНФОРМАЦІЯ_1 представник відповідача не зверталася, отже неможливість отримання відповідної інформації самостійно - не підтверджена. Відсутні докази перебування відповідача у ЗСУ. Відповідач, уклавши договір з адвокатом, доручив адвокату представництво його інтересів у суді у межах даної справи. Адвокат відповідача не має обмежень у своїх повноваженнях.
У судовому засіданні позивачка підтримала думку представників.
Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служби у справах дітей Копайгородської селищної ради у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце засідання був повідомлений належним чином.
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача про витребування документів та зупинення провадження у справі, заслухавши думку учасників справи, дійшов таких висновків.
Частинами 1, 2, 3, 4 та пунктом 4 ч. 5 ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частин 3 та 4 статті 83 ЦПК України, відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Зупинення провадження у справі це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення (постанова Верховного Суду від 13.04.2023 у справі № 914/2150/18).
За положеннями пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Воєнний стан введено в Україні з 24.02.2022.
Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку про те, що, визначаючи наявність підстав за яких провадження у справі підлягає зупиненню, суд повинен, зокрема, враховувати, що така підстава зупинення провадження у справі, як проходження військової служби в ЗСУ застосовується виключно з метою забезпечення можливості дотримання процесуальних прав такої сторони, закріплених нормами ЦПК України, зокрема, на безперешкодну участь у судовому процесі, та з метою виконання обов'язку суду щодо повного та об'єктивного дослідження судом всіх обставин справи.
При цьому, розумність строків розгляду справи згідно зі ст. 2 ЦПК України належить до основних засад (принципів) цивільного судочинства і є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, про що неодноразово вказував у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
Необґрунтоване зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування у стані невизначеності учасників процесу, а нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 Конвенції (рішення ЄСПЛ від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України», рішення ЄСПЛ від 27.04.2000 у справі «Фрідлендер проти Франції»). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення ЄСПЛ від 30.11.2006 у справі «Красношапка проти України»).
Суд звертає увагу на те, що згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008. Відповідно до пункту 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Зважаючи на те, що представник відповідача не зверталася до ІНФОРМАЦІЯ_1 , вимоги ст. 83, 84 ЦПК України представником відповідача не виконано, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що відповідач перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, тому у клопотанні про витребування документів з ІНФОРМАЦІЯ_1 та зупинення провадження у справі слід відмовити.
Керуючись ст. 76, 83, 84, 260 ЦПК України, суд
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача адвоката Шевчук Н.Й. про витребування документів з ІНФОРМАЦІЯ_1 та відмовити у клопотанні про зупинення провадження у справі.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя