Постанова від 03.12.2025 по справі 918/122/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року Справа № 918/122/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Олексюк Г.Є., суддя Мельник О.В. , суддя Петухов М.Г.

секретар судового засідання Ткач Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вараської міської ради на рішення Господарського суду Рівненської області від 13.08.2025 у справі № 918/122/25 (суддя Церковна Н.Ф., повний текст рішення складено 22.08.2025)

за позовом Вараської міської ради

до Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області

третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: МОУ в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне

третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Рівненська обласна державна адміністрація

про визнання недійсним актів

за участю представників:

позивача - Процун О.О.;

відповідача - Гапонова М.О.;

третьої особи - 1 - не з'явився;

третьої особи - 2 - Ганов О.О.;

ВСТАНОВИВ:

Вараська міська рада (далі - позивач, Міська Рада) звернулася до Господарського суду Рівненської області із позовом до Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області (далі - відповідач, Вараська МВА), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Міністерства оборони України в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне (далі - третя особа-1, КЕВ м. Рівне), Рівненської обласної державної адміністрації (далі - третя особа-2, Рівненська ОДА) про визнання протиправними та скасування наказів начальника Вараської МВА № 307 та № 308 від 28.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м.Рівне".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що спірні накази не стосуються запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану; прийняття таких наказів є прямим втручанням у власні (самоврядні) повноваження органів місцевого самоврядування на території Вараської міської територіальної громади; накази прийнятті з перевищенням повноважень та порушують права та законні інтереси Вараської міської територіальної громади, а тому підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.08.2025 в позові відмовлено.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач діяв в межах права, наданого ст. 15 Закон України "Про правовий режим воєнного стану"; відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, та не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

До Північно - західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Вараської міської ради на рішення Господарського суду Рівненської області віл 13.08.2025 у справі № 918/122/25, в якій позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити нове рішення, яким позов задоволити.

Доводи апеляційної скарги зводяться до наступних аргументів:

- Вараська МВА уповноважена виконувати лише повноваження із запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану на території Вараської МТГ, вичерпний перелік яких визначено у ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану";

- зважаючи на положення ч. 1 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та враховуючи відсутність у військових адміністрацій повноважень органів місцевого самоврядування до прийняття відповідної постанови Верховної Ради України, військові адміністрації населених пунктів з моменту їх утворення повинні здійснювати свої повноваження в порядку, встановленому для місцевих державних адміністрацій, а не органів місцевого самоврядування;

- спірні накази, які видані з питань, що належать до власних повноважень органів місцевого самоврядування (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"), та не стосуються заходів правового режиму воєнного стану, є завідомо неправомірними та виданими з перевищенням повноважень відповідача;

- позивач вважає, що спірними наказами порушені його права як представницького органу Вараської міської територіальної громади, оскільки: 1) принцип конституціоналізму, що зобов'язує наділених державною владою суб'єктів діяти виключно відповідно до установлених Конституцією України цілей їх утворення; 2) порядок здійснення повноважень військових адміністрацій, визначений ст. 19 Конституції України, ст. ст. 9, 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"; 3) права, свободи та інтереси Вараської міської ради, визначені ст. ст. 7, 143 Конституції України, ст. ст. 4, 6, 8 Європейської хартії, ч. 2 ст. 11, ст. ст. 20, 21, п. 6, 22, 23, 30, 31 ч. 1 ст. 26, ст. 60, 71 Закону; накази № 307, 308 грубо порушують права місцевого самоврядування;

- передача Вараською МВА згідно наказів № 307, 308 земельних ділянок комунальної власності у постійне користування підприємствам, установам, організаціям державної власності (МОУ в особі КЕВ м. Рівне) є фактичним відчуженням земельних ділянок, що є перевищенням повноважень відповідача та прямим порушенням норм чинного законодавства України;

- прийняття спірних наказів призвело до порушення прав та законних інтересів Вараської міської територіальної громади в особі Вараської міської ради;

- під час розгляду справи судом першої інстанції було допущено порушення норм процесуального права, оскільки безпідставно було відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у даній справі до розгляду по суті та набуття законної сили рішенням суду у справі № 910/9015/25.

Вараська міська військова адміністрація надіслала до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Відповідач зазначає наступне:

- Вараська міська військова адміністрація при здійсненні повноважень, визначених ч. 2 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", є легітимним суб'єктом владних повноважень, що діє на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України. Такі повноваження здійснюються військовою адміністрацією населеного пункту на відповідній території без необхідності прийняття Верховною Радою України окремого рішення щодо цих повноважень;

- твердження позивача про відсутність постанови Верховної Ради України про наділення начальника Вараської МВА повноваженнями відповідно до ст. 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" прямо засвідчує незаконність та протиправність наказів та перевищення повноважень начальником Вараської МВА є юридично неспроможним, що вказує на те, що позивач обмежується лише вільним трактуванням норм чинного законодавства, тим самим намагається делегувати правозастосовчу функцію третім особам, що є недопустимим в силу вимог ст. 124 Конституції України;

- начальник військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (п. 8 ч. 7 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану") та є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території;

- земельні ділянки щодо яких прийняті спірні накази, на момент прийняття відповідного рішення, перебували за територіальною громадою м. Вараш. Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач діяв в межах права, наданого ст. 15 Закон України "Про правовий режим воєнного стану";

- з моменту надання КЕВ м. Рівне нежитлової будівлі адміністративно-побутового корпусу БУ-2, загальною площею 1529,8 кв.м, реєстраційний номер нерухомого майна: 102543556107, будівельна база № 1 та № 2 промислової зони, будинок 54 із комунальної в державну власність, земельні ділянки з кадастровими номерами 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га та 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 передані у державну власність, якими розпоряджається Рівненська обласна державна (військова) адміністрація;

- в матеріалах справи відсутні будь-які належні, достатні та допустимі докази реального порушення прав позивача наказами № 307, 308. Позивачем не надано доказів на підтвердження порушення спірним рішенням його прав, свобод або інтересів;

- розпорядженням начальника Рівненської обласної військової адміністрації від 07.05.2025 № 256 надано в постійне користування КЕВ м. Рівне земельні ділянки площами 0,7849 га кадастровий номер 5610700000:01:014:0302 та 0,0914 га кадастровий 5610700000:01:014:0303 для забезпечення діяльності, а також розміщення військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, що входять до структури Збройних Сил (15.01), за рахунок земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, розташованих на території м. Вараш, Промислова зона.

Рівненська обласна військова адміністрація надіслала до суду письмові пояснення, в яких зазначає, що з аналізу ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" слідує, що військові адміністрації наділенні повноваженнями на вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, проте із прямою забороною відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік. Міські військові адміністрації наділені повноваженнями, передбаченими ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" незалежно від того, чи прийняте рішення Верховної Ради України про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови. МОУ в особі КЕВ м. Рівне набуло право постійного користування не на підставі оскаржуваних актів, а на підставі розпорядження начальника Рівненської обласної військової адміністрації від 07.05.2025 № 256, яким надано в постійне користування КЕВ м. Рівне земельні ділянки площами 0,7849 га кадастровий номер 5610700000:01:014:0302 та 0,0914 га кадастровий 5610700000:01:014:0303 для забезпечення діяльності, а також розміщення військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, що входять до структури Збройних Сил (15.01), за рахунок земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, розташованих на території м. Вараш, Промислова зона.

Рівненська обласна державна (військова) адміністрація зазначає, що нею в суді першої інстанції вказувалося, що на земельних ділянках з кадастровими номерами 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га та 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914, акти щодо яких оскаржуються, знаходиться об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлова будівля адміністративно-побутового корпусу БУ-2, загальною площею 1529,8 кв.м, реєстраційний номер нерухомого майна: 102543556107 за адресою: м. Вараш, Будівельна база № 1 та № 2 промислової зони, будинок 54. Цей об'єкт нерухомості був переданий із комунальної власності Вараської міської територіальної громади в особі Вараської міської ради у державну власність в особі Міністерства оборони України ( ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) для задоволення потреб держави на підставі рішення Вараської міської ради від 03.05.2023 № 1911-РР-VIII. Така передача була погоджена з Рівненською обласною державною (військовою) адміністрацією (звернення виконавчого комітету Вараської міської ради від 12.04.2025 № 4320-42-3110-14-02-23 та відповідь облдержадміністрації від 21.04.2023 № вих-3597/0/01-51/23 додається). В подальшому, КЕВ м. Рівне звернувся до Вараської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проєктів землеустрою на земельні ділянки для обслуговування приміщень, переданих вищенаведеним рішенням Вараської міської ради від 03.05.2023 № 1911-РР-VIII. Листом від 05.09.2024 № 841 Вараська міська рада повідомила КЕВ, що на розгляд постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та екології підготовлено та буде направлено проєкт рішення міської ради № 3131-ПРР-VII-4100 від 04.09.2024 "Про надання дозволу МОУ в особі КЕВ м. Рівне на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення в постійне користування із зміною цільового призначення".

Рівненська обласна військова (державна) адміністрація вважає, що жодних прав Вараської міської ради актами Вараської міської військової адміністрації не порушено, та прийнято на законних підставах, оскільки відповідно до вимог Земельного кодексу України, з моменту надання КЕВ м. Рівне нежитлової будівлі адміністративно-побутового корпусу БУ-2, загальною площею 1529,8 кв.м, реєстраційний номер нерухомого майна: 102543556107 за адресою: м.Вараш, Будівельна база № 1 та № 2 промислової зони, будинок 54 із комунальної в державну власність, земельні ділянки з кадастровими номерами 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га та 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 передані у державну власність, якими розпоряджається Рівненська обласна державна (військова) адміністрація.

Вараська міська рада надіслала до суду заперечення на письмові пояснення Рівненської ОВА, в яких зазначає, що аналізуючи зміст статей 4, 10, 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Рівненська обласна військова (державна) адміністрація дійшла помилкових висновків щодо обсягу повноважень військових адміністрацій населених пунктів, утворених на території, де є діючі органи місцевого самоврядування, за відсутності постанови Верховної Ради України, передбаченої статтею 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". На теперішній час відсутня відповідна постанова Верховної Ради України, що передбачена ч. 2 ст. 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" про наділення начальника Вараської МВА повноваженнями Вараської міської ради.

Суд першої інстанції не врахував, що оскаржувані накази передбачають надання земельних ділянок комунальної власності Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Рівне в постійне користування та проведення державної реєстрації права постійного користування на земельні ділянки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Тобто, враховуючи норми ч. 13 ст. 123 ЗК України, відповідач оскаржуваними наказами передбачив відчуження земельних ділянок з комунальної власності у державну власність. Місцевий господарський суд не лише не надав належної оцінки доводам Вараської міської ради щодо відсутності постанови Верховної Ради України про наділення начальника Вараської міської військової адміністрації повноваженнями Вараської міської ради, а й не застосував обмеження, встановлені ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" щодо обсягу повноважень, якими наділяються військові адміністрації населених пунктів у разі прийняття постанови Верховної Ради України, зокрема щодо відчуження земель комунальної власності.

Позивач зазначає, що після прийняття оскаржуваних наказів було зареєстровано право власності держави в особі Рівненської обласної військової (державної) адміністрації на зазначені земельні ділянки, тобто відбулось відчуження земельних ділянок з комунальної власності в державну власність. Рівненська ОВА, обґрунтовуючи законність оскаржуваних наказів, помилково зазначає про віднесення земельних ділянок на підставі наказів до земель оборони, що нібито також призводить до автоматичного переходу права власності на ці землі до держави.

КЕВ м. Рівне надіслав до суду клопотання про долучення до справи витягів № 452000221, 452055878 з Державного реєстру речових прав про реєстрацію за КЕВ м. Рівне права постійного користування земельними ділянками.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.09.2025 визначено колегію суддів для розгляду справи у складі: головуючий суддя Олексюк Г.Є., суддя Мельник О.В., суддя Петухов М.Г.

Листом від 11.09.2025 Північно-західний апеляційний господарський суд витребував матеріали справи № 903/501/25 з Господарського суду Рівненської області.

18.09.2025 до суду надійшли матеріали справи.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.09.2025 відкрито провадження за апеляційною скаргою Вараської міської ради на рішення Господарського суду Рівненської області віл 13.08.2025 у справі № 918/122/25. Розгляд апеляційної скарги призначено на 12.11.2025 о 14:30 год.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 12.11.2025 розгляд справи відкладено на 03.12.2025 о 14:30 год.

В судових засіданнях представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, просить скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити нове рішення, яким позов задоволити.

Представник відповідача та третьої особи-2 в судових засіданнях заперечили доводи апеляційної скарги, просять відмовити в її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Інші учасники справи в судові засідання не з'явилися, про день, час та місце судового розгляду повідомлялися у встановленому порядку.

Враховуючи те, що судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників справи про день, час та місце розгляду справи, явка представників учасників судового процесу в судове засідання не визнана обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу в даному судовому засіданні за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній та додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів апеляційного господарського суду, беручи до уваги межі перегляду справи в суді апеляційної інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, заслухавши в судовому засіданні присутніх представників сторін, зазначає наступне.

Як встановлено апеляційним судом, відповідно до листа від 12.04.2023 Оперативне командування "Захід" просило міського голову м. Вараша передати у встановленому порядку нежитлову будівлю адміністративно-побутовий корпус БУ-2, що знаходиться за адресою: м.Вараш, Будівельна база № 1, 2 промислової зони, буд. 54 (комунальна власність) та земельну ділянку у власність Міністерства оборони України ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (т. 2, а. с. 90).

Листом від 12.04.2023 Виконавчий комітет Вараської міської ради звертався до Рівненської обласної військової адміністрації та просив погодити безоплатну передачу з комунальної у державну власність об'єкта нерухомого майна - нежитлову будівлю адміністративно-побутовий корпус БУ-2 (т. 2, а. с. 90 на звороті).

Рівненська обласна військова адміністрація листом від 21.04.2023 повідомила Виконавчий комітет Вараської міської ради, що не заперечує щодо безоплатної передачі з комунальної у державну власність об'єкта нерухомого майна - нежитлової будівлі адміністративно - побутового корпусу БУ-2 (т. 2, а. с. 91).

Рішенням Вараської міської ради від 03.05.2023 № 1911-РР-VIII "Про безоплатну передачу нерухомого майна із комунальної власності Вараської міської територіальної громади у державну власність" було безоплатно передано із комунальної власності Вараської міської територіальної громади в особі Вараської міської ради у державну власність в особі МО України для задоволення потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю адміністративно-побутовий корпус БУ-2, що знаходиться за адресою: м. Вараш, Будівельна база № 1, 2 промислової зони, буд. 54 (т. 2, а. с. 91 на звороті, а. с. 92).

Із листа КЕВ м. Рівне від 25.12.2024 (т. 1. а. с. 39) встановлено, що згідно витягу з Державного реєстру речових прав № 53195884 від 28.12.2023 нежитлова будівля адміністративно-побутовий корпус БУ-2, що знаходиться за адресою: м. Вараш, Будівельна база № 1, 2 промислової зони, буд. 54, яка є власністю Міністерства оборони України розміщена на земельній ділянці кадастровий номер 5610700000:01:014:0302.

Відповідно до клопотання від 25.07.2024 № 539/1351, яке адресоване міському голові м.Вараш, КЕВ м. Рівне просив надати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою зі зміною цільового призначення земельних ділянок кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 га та кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га із земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення з метою надання в постійне користування КЕВ м. Рівне для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України (т. 1, а. с. 22).

Листом від 15.08.2024 № 539/1513 КЕВ м. Рівне просив залишити без розгляду клопотання від 25.07.2024 № 539/1351 (т. 1, а. с. 31).

Відповідно до клопотання від 15.08.2024 № 539/1514, яке адресоване голові Вараської міської військової адміністрації, КЕВ м. Рівне просив надати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою зі зміною цільового призначення земельних ділянок кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 га та кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га із земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення з метою надання в постійне користування МОУ в особі КЕВ м.Рівне для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України (т. 1, а. с. 23).

На звернення КЕВ м. Рівне від 25.07.2024 № 539/1514, в.о. міського голови Вараської міської ради Ігор Воскобойник надав відповідь від 05.09.2024 про те, що на розгляд постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та екології підготовлено та буде направлено проєкт рішення міської ради № 3131-ПРР-VIII-4100 від 04.09.2024 "Про надання дозволу МОУ в особі КЕВ м. Рівне на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення" та проєкт рішення міської ради № 3130-ПРР-VIII-4100 від 04.09.2024 "Про надання дозволу МОУ в особі КЕВ м. Рівне на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення". Одночасно було проінформовано про те, що розгляд питання, яке зазначено у зверненні віднесено до Вараської міської військової адміністрації (т. 1, а. с. 34).

Відповідно до клопотань від 28.10.2024 № 539/2117 та № 539/2118, які адресовані голові Вараської міської військової адміністрації, КЕВ м. Рівне просив затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок із зміною цільового призначення земельних ділянок комунальної власності із земель для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств у землі для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України (для обслуговування будівель та споруд військового містечка № НОМЕР_2 ), площею 0,7849 га (кадастровий номер 5610700000:01:014:0302) та площею 0,0914 га (кадастровий номер 5610700000:01:014:0303), які знаходиться: Рівненська область, Вараський район, м. Вараш, Промислова зона (т. 1, а. с. 24, 25).

Листом від 29.11.2024 Вараська міська рада повідомила КЕВ м. Рівне (на звернення від 29.10.2024 № 1134 та 1135) про те, що на розгляд постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та екології підготовлено та буде направлено проєкт рішення міської ради №3222-ПРР-VIII-4100 від 27.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м. Рівне" та проєкт рішення міської ради № 3223-ПРР-VIII-4100 від 27.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м. Рівне" (т. 1, а. с. 35).

Наказами Вараської міської військової адміністрації від 24.09.2024 № 229 № 230 надано дозвіл МО України в особі КЕВ м. Рівне на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування із зміною цільового призначення земельних ділянок площами 0,7849 га кадастровий номер 5610700000:01:014:0302 та 0,0914 га кадастровий 5610700000:01:014:0303, що знаходяться за адресою: м. Вараш, Промислова зона (т. 2, а. с. 93 на звороті, а. с. 95).

Начальником Вараської міської військової адміністрації видано накази № 307 та № 308 від 28.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м. Рівне".

Пунктом 1 даних наказів передбачено затвердити Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Рівне проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування із зміною цільового призначення земельних ділянок комунальної власності із земель для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств у землі для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил (для обслуговування будівель та споруд військового містечка № НОМЕР_2 ), площею 0,7849 га (кадастровий номер 5610700000:01:014:0302) та площею 0,0914 га (кадастровий номер 5610700000:01:014:0303), які знаходиться: Рівненська область, Вараський район, м. Вараш, Промислова зона.

Пунктом 2 даних наказів передбачено змінити Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Рівне цільове призначення земельних ділянок кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 га та кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га із земель для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств у землі для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил (для обслуговування будівель та споруд військового містечка № 82), яка знаходиться: Рівненська область, Вараський район, м. Вараш, Промислова зона.

Пунктом 3 даних наказів передбачено надати Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Рівне в постійне користування земельні ділянки кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 га та кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил (землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення), яка знаходиться: Рівненська область, Вараський район, м. Вараш, Промислова зона.

В листі від 03.12.2024, який адресований Вараській міській військовій адміністрації, Вараська міська рада повідомляла, що міською радою підготовлені проєкти рішень міської ради №3222-ПРР-VIII-4100 від 27.11.2024 та № 3223-ПРР-VIII-4100 від 27.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м. Рівне". В листі рекомендовано скасувати накази № 307, 308, у іншому випадку міська рада буде звертатися до суду (т. 1, а. с. 38). Проєкти рішень від 27.11.2024 (т. 1, а. с. 59, 61).

В листі від 06.12.2024, який адресований КЕВ м. Рівне, Вараська міська рада повідомляла, що нею надіслано до Вараської міської військової адміністрації лист від 03.12.2024 із рекомендаціями скасувати накази № 307, 308. Проінформовано, що до порядку денного сесії Вараської міської ради включено проєкти рішень міської ради №3222-ПРР-VIII-4100 від 27.11.2024 та № 3223-ПРР-VIII-4100 від 27.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м. Рівне". В листі рекомендовано зупинити виконання наказів № 307, 308 в частині звернення до державних реєстраторів (т. 1, а. с. 37).

Вже під час розгляду справи № 918/122/25 в суді, рішенням державного реєстратора Департаменту цифрової трансформації та забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Рівненської області Салійчук І.М. від 10.02.2025 № 77146888 та №77146092 проведено державну реєстрацію виправлення записів про право власності, а саме: змінено Вараську міську раду як власника земельних ділянок кадастровий номер 5610700000:01:014:0303 та кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, на Рівненську обласну державну адміністрацію у зв'язку із тим, що земельні ділянки належать до земель державної власності.

Також згідно з клопотанням від березня 2025 № 539/, КЕВ м. Рівне просило Рівненську ОВА надати розпорядження про передачу в постійне користування КЕВ м. Рівне земельні ділянки кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 га та кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га за адресою: м. Вараш, Промислова зона (т. 2, а. с. 83).

Розпорядженням начальника Рівненської обласної військової адміністрації від 07.05.2025 №256 надано в постійне користування КЕВ м. Рівне земельні ділянки площами 0,7849 га кадастровий номер 5610700000:01:014:0302 та 0,0914 га кадастровий 5610700000:01:014:0303 для забезпечення діяльності, а також розміщення військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, що входять до структури Збройних Сил України (15.01) за рахунок земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, розташованих на території м. Вараш, Промислова зона (т. 2 , а. с. 97 на звороті).

Згідно із висновком Центральної колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 28.05.2025 щодо розгляду скарги Вараської міської ради від 28.04.2025 на рішення державного реєстратора Департаменту цифрової трансформації та забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Рівненської області Салійчук І.М. від 10.02.2025 № 77146888 та № 77146092, скаргу задоволено частково та тимчасово блоковано доступ державного реєстратора до державного реєстру речових прав на нерухому майно строком на 1 місяць (т. 2, а. с. 158).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав станом на 13.11.2025, земельні ділянки кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га та кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 га зареєстровані за КЕВ м. Рівне на праві постійного користування. Підстава для реєстрації рішення про надання земельної ділянки у постійне користування № 256 від 07.05.2025.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухомого майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 29.01.2025, власником земельних ділянок кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, площею 0,0914 га та кадастровий номер 5610700000:01:014:0302, площею 0,7849 га являлася Вараська міська рада (т. 1, а с. 18, 19).

Предметом позову у даній справі є позовні вимоги про визнання протиправними та скасування наказів Вараської міської військової адміністрації № 307, № 308 від 28.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м. Рівне" у зв'язку із тим, що вони (спірні накази) не стосуються запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану, їх прийняття є прямим втручанням у власні (самоврядні) повноваження органів місцевого самоврядування; накази прийнятті з перевищенням повноважень та порушують права та законні інтереси Вараської міської територіальної громади.

Надаючи правову оцінку обставинам у справі, колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 цього Кодексу передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною другою статті 16 ЦК України унормовано, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Порушення права (інтересу) пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи. Прийняття судом рішення покликане усунути цю невизначеність, відновити порушене право, створити можливість для реалізації інтересу.

Отже, кожна особа має право в порядку, встановленому процесуальним законом, звернутися до суду, зокрема господарського, за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи, інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, що визначений законом або договором, а якщо закон або договір ефективного способу захисту не визначають - суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Під захистом права розуміється державна примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною. Спосіб захисту може бути виражений як концентрований вираз змісту (суті) державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в іншій спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Частиною 1 статті 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Статтею 21 ЦК України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до частини 1 статті 393 цього Кодексу правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Порядок надання земельних ділянок державної та комунальної власності в користування регулюється статтями 123, 124 ЗК України.

Відповідно до статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: (1) надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; (2) формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Апеляційний господарський суд також зазначає, що на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє до тепер.

Закон України "Про правовий режим воєнного стану" визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Визначення поняття воєнного стану наведено в статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Так, воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.

Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.

Закон України "Про військово-цивільні адміністрації" визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.

За змістом статті 1 вказаного Закону військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов'язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (частина 2 зазначеної норми).

У разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (абзац 2 частина 1 статті 3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації").

У статті 3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" встановлено, що у день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження міської ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування. Повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюється ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, у урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Фінансування діяльності військово-цивільних адміністрацій населених пунктів здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, а районних і обласних військово-цивільних адміністрацій - за рахунок коштів Державного бюджету України та відповідних районних і обласних бюджетів (частина 7 статті 3 вказаного Закону).

Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради (абзац 2 частини 11 статті 3 Закону).

Так, Указом Президента України від 20.02.2024 № 82/2024 було утворено Вараську міську військову адміністрацію Вараського району Рівненської області, про що внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код юридичної особи 45356703.

Згідно з частиною 2 статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням до Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про оборону України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про критичну інфраструктуру", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У пункті 26 частини 2 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік).

Отже, з аналізу наведених норм законодавства слідує, що військові адміністрації наділенні повноваженнями на вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, проте із прямою забороною відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік.

Право оренди земельної ділянки, відповідно до частини першої статті 93 ЗК України - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

В той же час, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч. 1 ст. 92 ЗК України).

Як встановлено апеляційним судом, керуючись положеннями п. 26 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", начальником Вараської міської військової адміністрації було видано спірні накази № 307 та № 308 від 28.11.2024, якими було затверджено Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Рівне проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування із зміною цільового призначення земельних ділянок площею 0,7849 га кадастровий номер 5610700000:01:014:0302 та площею 0,0914 га кадастровий номер 5610700000:01:014:0303, та передбачено надати Міністерству оборони України в особі КЕВ м. Рівне в постійне користування вказані земельні ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України.

Аналізуючи положення п. 26 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", яким керувався начальник Вараської міської військової адміністрації при видачі спірних наказів № 307, 308 від 28.11.2024, колегія суддів враховує, що в силу його норм військові адміністрації наділенні повноваженнями (правом) передачі земельних ділянок в оренду, і на строк не більше одного року.

Будь-яких повноважень про надання земельних ділянок на підставі інших видів речових прав (права постійного землекористування, сервітуту тощо) Закон України "Про правовий режим воєнного стану", не містить.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що оренда - це строкове, платне володіння ділянкою за договором, тоді як постійне користування - це безстрокове право володіти та користуватися землею державної чи комунальної власності для певних цілей.

В той же час, спірними наказами № 307 та № 308 від 28.11.2024, відповідачем фактично наділено Міністерство оборони України в особі КЕВ м.Рівне безстроковим речовим правом, що суперечить п. 26 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", яким керувався начальник Вараської міської військової адміністрації при видачі спірних наказів.

При цьому за загальним правилом право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 ЗК України, перелік яких є вичерпним.

Також суд апеляційної інстанції звертає увагу на ч. 1 ст. 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", якою передбачено, що на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Згідно з ст. 28 "Прикінцеві положення" Закону України "Про правовий режим воєнного стану" у разі введення воєнного стану в окремих місцевостях у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження до дня першого засідання першої сесії відповідної ради, обраної після скасування воєнного стану.

Тобто із положень Закону України "Про правовий режим воєнного стану" можна дійти висновку, що військові адміністрації є тимчасовими державними органами, які утворені на період дії воєнного стану.

Із урахування викладеного, апеляційний господарський суд вважає, що в даному випадку фактично відбулася передача військовою адміністрацією, як тимчасовим державним органом, яка утворена на період дії воєнного стану, права постійного землекористування земельними ділянками, яке є безстроковим. Стаття 141 ЗК України не передбачає такої підстави припинення права постійного користування землею як закінчення дії військового стану.

Отже, беручи до уваги встановлені у справі обставини, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними та скасування наказів Вараської міської військової адміністрації № 307 та № 308 від 28.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м. Рівне" обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Також колегія суддів зазначає, що на момент звернення позивача до суду із вказаним позовом, спірні земельні ділянки перебували у комунальній власності Вараської міської ради, а тому не заслуговують на увагу доводи третьої особи - 2, що позивачу слід було звертатися до суду із позовом про витребування земельних ділянок (стаття 387 ЦК України).

Окрім того, суд звертає увагу на те, що виходячи з норм статей 16, 393 ЦК України та статті 152 ЗК України право на оспорювання та оскарження акта органа державної влади, що стосується розпорядження або користування земельною ділянкою належить власнику, землекористувачу такої земельної ділянки, а тому позовна вимога власника земельних ділянок - Вараської міської ради про визнання неправомірними та скасування оскаржуваних наказів № 307 та № 308 від 28.11.2024 як окремий спосіб захисту поновлення порушених прав може бути предметом розгляду в суді.

Аналіз положень статей 16, 393 ЦК України та статті 152 ЗК України дає підстави для висновку, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачено нормою матеріального права. Факт правомірності володіння та користування майном є достатньою підставою для відповідної особи для звернення за захистом цього права. Прийняття органом державної влади чи місцевого самоврядування правового акта породжує виникнення правовідносин, пов'язаних із реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів у сфері земельних правовідносин. Тобто рішення органу державної влади є підставою виникнення, зміни або припинення прав та обов'язків фізичних та юридичних осіб.

Також колегія суддів зазначає, що вже під час розгляду справи № 918/122/25, на підставі розпорядження начальника Рівненської обласної військової адміністрації від 07.05.2025 № 256, яким надано в постійне користування КЕВ м. Рівне земельні ділянки кадастровий номер 5610700000:01:014:0302 та 5610700000:01:014:0303, право постійного користування на вказані вище земельні ділянки зареєстроване за КЕВ м. Рівне в Державному реєстрі речових прав. Власником земельних ділянок являється Рівненська обласна військова адміністрація.

Разом з тим, прийняття Рівненською обласною військовою адміністрацією, вже під час розгляду даної справи, розпорядження від 07.05.2025 № 256 та здійснення на його підставі державної реєстрації права постійного користування спірними земельними ділянками за КЕВ м.Рівне, не спростовує факту, що оскаржувані накази № 307 та № 308 від 28.11.2024 видані начальником Вараської міської військової адміністрації з порушенням вимог закону.

Апеляційний господарський суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що судом першої інстанції безпідставно було відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у даній справі до розгляду по суті та набуття законної сили рішенням суду у справі № 910/9015/25, враховуючи наступне.

Так, згідно з частиною 3 статті 195 ГПК України передбачено, що провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-31 частини 1 статті 227 та пунктом 1 частини 1 статті228 цього кодексу.

Відповідно до пунктів 1-3 частини 1 статті 227 ГПК України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках: 1) смерті або оголошення померлою фізичної особи, яка була стороною у справі або третьою особою з самостійними вимогами щодо предмета спору, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво; 2) необхідності призначення або заміни законного представника учасника справи; 3) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі.

Тобто, частиною 3 статті 195 ГПК України визначено вичерпний перелік підстав для зупинення провадження у справі на стадії розгляду справи по суті. Тобто, на стадії розгляду справи по суті, суд має право зупинити провадження у справі виключно з підстав, встановлених пунктами 1-31 частини 1 статті 227 та пунктом 1 частини 1 статті 228 цього Кодексу.

Можливість зупинення провадження у справі з підстав, встановлених пунктом 5 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України на стадії розгляду справи по суті, чинним Господарським процесуальним кодексом України не передбачена.

Із урахуванням викладеного, враховуючи визначені позивачем підстави для зупинення провадження у справі, а також стадійність розгляду справ в господарському суді, беручи до уваги, що на стадії розгляду справи по суті не передбачено можливості зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження у справі, у зв'язку з його процесуальною необґрунтованістю.

Суд вказує, що в рішенні ЄСПЛ "Кузнєцов та інші проти Росії" від 11.01.2007, аналізуючи право особи на справедливий розгляд її справи відповідно до статті 6 Конвенції, зазначено, що обов'язок національних судів щодо викладу мотивів своїх рішень полягає не тільки у зазначенні підстав, на яких такі рішення ґрунтуються, але й у демонстрації справедливого та однакового підходу до заслуховування сторін.

ЄСПЛ у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" зазначав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. ЄСПЛ зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення ЄСПЛ у справі "Трофимчук проти України").

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Згідно приписів п. 1 та п. 4 ч. 1 та ч. 4 ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Підсумовуючи викладене, за результатом перегляду рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу Вараської міської ради необхідно задоволити, рішення Господарського суду Рівненської області від 13.08.2025 у справі №918/122/25 скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задоволити та визнати протиправними та скасувати накази начальника Вараської міської військової адміністрації №307, № 308 від 28.11.2024.

Судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги у зв'язку із їх задоволенням покладаються на відповідача згідно ст. ст. 129, 282 ГПК України.

Також суд вказує, що за результатом розгляд апеляційної скарги Вараської міської ради було скасовано ухвалу Господарського суду Рівненської області від 14.02.2025 у справі №918/122/25. При цьому в постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 25.03.2025, суд зазначав, що оскільки судом апеляційної інстанції скасовано оскаржувану ухвалу місцевого господарського суду, а справу № 918/122/25 направлено для подальшого розгляду, тому розподіл суми судового збору, пов'язаного з розглядом апеляційної скарги, здійснюється судом першої інстанції за результатом розгляду позовних вимог по суті згідно із загальними правилами ст. 129 ГПК України.

З огляду на те, що за результатом розгляду справи в суді апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції було скасовано, ухвалено нове рішення, яким позов задоволено, тому судовий збір за подання Вараською міською радою апеляційної скарги на ухвалу Господарського суду Рівненської області від 14.02.2025 у справі № 918/122/25 в розмірі 3 028 грн також підлягає відшкодуванню відповідачем згідно з ст. 129, 282 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Вараської міської ради задоволити.

2. Рішення Господарського суду Рівненської області від 13.08.2025 у справі № 918/122/25 скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позов задоволити.

Визнати протиправними та скасувати накази начальника Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області (код ЄДРПОУ 45356703) № 307 та № 308 від 28.11.2024 "Про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування із зміною цільового призначення земельної ділянки МОУ в особі КЕВ м.Рівне".

3. Стягнути з Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області (34403, Рівненська обл., Вараський р-н., м. Вараш, майдан Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 45356703) на користь Вараської міської ради (34400, Рівненська обл., Вараський р-н., м. Вараш, майдан Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 35056612) 4 844,80 грн судового збору за подання позовної заяви, 3028 грн судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду від 14.02.2025 та 7 267, 20 грн судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду.

4. Видачу судових наказів доручити Господарському суду Рівненської області.

5. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Верховного Суду, відповідно до ст. ст. 287-291 ГПК України.

6. Справу повернути до Господарського суду Рівненської області.

Повний текст постанови складений 10 грудня 2025

Головуючий суддя Олексюк Г.Є.

Суддя Мельник О.В.

Суддя Петухов М.Г.