28.11.2025 Справа № 756/16593/25
Унікальний номер 756/16593/25
Номер провадження 3/756/5400/25
28 листопада 2025 року суддя Оболонського районного суду міста Києва Белоконна І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку Житомирської області, с. Шершні, громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 239 від 08 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 , припинивши з 17.02.2022 діяльність на посаді загону фельдшера пункту охорони здоров'я Аварійно-рятувального спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, маючи звання «молодший сержант служби цивільного захисту», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45, абзацу 1 пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин подала 28.02.2025 о 20 год 16 хв декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення) шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала щодо притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпаП та пояснила, що вона подала декларацію у строки, відразу після того, як дізналася про необхідність подати таку декларацію.
Зазначила, що під час декретної відпуски 17.02.2022 звільнилася з посади фельдшера пункту охорони здоров'я АРЗ СП ГУ ДСНС м. Києва у зв'язку зі скороченням штатів, у зв'язку з чим вона повинна була подати щорічну декларацію за 2022 рік після звільнення строком до 00.00. год 01.04.2023 року. 07.03.2022 вона влаштувалася до КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф м. Києва» на посаду виїзного фельдшера. На початку 2023 року їй стало відомо, що декларації за 2022 рік подаються протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов'язку подати документи. У зв'язку з чим,декларація за 2022 рік після звільнення строком до 00.00. год 01.04.2023 року нею не була подана. Про відновлення декларування вона дізналася у лютому 2025 року після отримання поштою листа від НАЗК про необхідність подати декларацію, що нею і було зроблено в термін зазначений в листі 28.02.2025. З моменту подання декларації, вважала, що вимоги Закону виконала вчасно.
Наголошує на відсутності будь-якого прямого чи непрямого умислу, спрямованого на несвоєчасне подання декларації, або приховування своїх статків. Зазначила, що посада, на якій вона працює з 07.03.2022 не відноситься до державної служби, заповнення декларацій не вимагається. Крім того, з початку введення воєнного стану на усій території України, працює парамедиком в «Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф м. Києва» в добовому режимі, виїжджає на виклики для надання медичної допомоги і під час масованих обстрілів, і для надання допомоги постраждалим під час влучань у житлові будинки, що в свою чергу порушувало контроль відновлення подачі декларацій, а також наголосила, що має середню медичну освіту, тому і не знала, що можливе відновлення декларування.
Прокурор Тостановський А.Т. в судовому засіданні просив розглянути справу згідно вимог чинного законодавства.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 та дослідивши письмові письмі матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 не є доведеною, оскільки у вказаних діях відсутній склад та подія порушення виходячи з наступного.
На підставі наказу від 06.03.2019 № 143 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, ОСОБА_1 призначено на посаду фельдшера пункту охорони здоров'я Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.
Відповідно Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. Особи, які перебувають на службі в органах і підрозділах цивільного захисту та мають звання «молодший сержант служби цивільного захисту» відносяться до молодшого начальницького складу.
Таким чином, відповідно до пп .«ґ» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
Згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, та підпункту 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 фактично подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення) - 28.02.2025 року.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Отже, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення необхідно встановити наявність в її діях сукупності об'єктивних та суб'єктивних ознак правопорушення, зокрема й наявність вини у формі умислу або необережності.
ОСОБА_1 не заперечує факту порушення строків подачі декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що вчинено нею поза межами строку визначеного законодавством, однак пропущений строк обумовлений наявністю поважних причин. Так, протягом періоду декларування, вона та її малолітня дитина неодноразово хворіли, робота парамедиком та виїзди на виклики під час обстрілів, надання первинної медичної допомоги під час влучання снарядів в житлові будинки, що обмежувало своєчасність та повноту сприйняття змін у законодавстві. Помилкове визначення кінцевих термінів подачі декларації, пов'язано із відновленням декларування за 2021-2022 роки, строк яких спливав 31 січня 2024 року.
Поновлення обов'язку подання декларації за 2022 рік у строки визначені ст. 45 Закону, створювало умови за яких можливо невірне тлумачення вимог Закону без відповідної освіти та, як наслідок, з об'єктивних причин порушення термінів подачі декларацій.
Крім того, звертає увагу той факт, що як тільки вона дізналася про відновлення декларування, відразу подала декларацію. Це все у свою чергу вказує на відсутність в діях ОСОБА_1 такого обов'язкового елементу складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як вина у формі прямого чи непрямого умислу.
Доказів протилежного суду не надано, а також не надано доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 мала на меті приховати інформацію про свій майновий стан або уникнути декларування.
На підставі викладеного, оскільки в ході судового розгляду було встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутній такий обов'язковий елемент складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як вина у формі прямого чи непрямого умислу, слід дійти до висновку про необхідність у відповідності до вимог п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП закриття провадження у даній справі, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 172-6, п.1 ч. 1 ст. 247, 283-285 КУпАП, суд,
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з моменту винесення.
Суддя І.В. Белоконна