Постанова від 11.12.2025 по справі 712/16516/25

Справа № 712/16516/25

Провадження № 3/712/4636/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025року, суддя Соснівського районного суду м.Черкаси Рябуха Ю.В., за участі прокурора Левченко Р., розглянувши матеріали справи відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , член експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «ЧОЛ ЧЛР», ІПН невідомий

у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-Справа

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Соснівського райсуду м. Черкаси перебуває адміністративна справа відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. ОСОБА_1 , будучи членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» (далі - КНП «ЧОЛ ЧОР») і відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2025, а декларація фактично подана 30.04.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав.

Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Відповідно до Статуту КНП «ЧОЛ ЧОР», останній є неприбутковим багатопрофільним, лікувально-діагностичним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної (високоспеціалізованої стаціонарної та консультативної амбулаторно- поліклінічної) медичної допомоги населенню Черкаської області та іншим особам за напрямками, зазначеними в ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Засновником КНП «ЧОЛ ЧОР» є Черкаська обласна рада, яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та здійснює управління суб'єктом комунальної власності.

Засновником делеговано окремі повноваження Управлінню охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, яке є органом управління в межах та обсягах, визначених чинним законодавством України, договором з галузевого управління суб'єкта спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та цим Статутом.

КНП «ЧОЛ ЧОР» здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів у сфері охорони здоров'я без мети одержання прибутку.

Відповідно до поставленої мети предметом діяльності КНП «ЧОЛ ЧОР» є:

- створення умов, необхідних для організації належного управління внутрішнім лікувально-діагностичним процесом, ефективного використання майна Та інших ресурсів;

- надання фізичним, юридичним особам, іноземним громадянам та особам без громадянства на платній та безоплатній основі медичних послуг третинного рівня у випадках та на умовах, визначених чинними законами України, нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими актами, а також договорами про добровільне медичне страхування;

- запровадження та реалізація міжнародних принципів доказової медицини та галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я;

- удосконалення форм і методів взаємодії з іншими закладами охорони здоров'я з метою забезпечення наступництва у наданні медичної допомоги на різних рівнях та ефективного використання ресурсів системи медичного обслуговування;

- направлення у разі необхідності пацієнтів до інших закладів охорони здоров'я у порядку, встановленому законодавством;

- придбання, перевезення, зберігання, використання, відпуск, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та лікарських засобів, що віднесені до категорії сильнодіючих і отруйних речовин;

- проведення профілактичних медичних оглядів;

- проведення експертизи тимчасової непрацездатності та контролю за видачею листків непрацездатності;

- організація та проведення навчально-методичної, науково-дослідницької роботи, науково-практичних конференцій, наукових форумів, круглих столів, семінарів тощо;

- підвищення кваліфікації лікарів, середнього медичного персоналу, здійснення підготовки лікарів-інтернів, проведення практики студентів медичних навчальних закладів тощо.

КНП «ЧОЛ ЧОР» є юридичною особою публічного права. Права та обов'язки юридичної особи КНП «ЧОЛ ЧОР» набуває з дня його державної реєстрації.

Управління КНП «ЧОЛ ЧОР» здійснює Засновник та Управління;

Управління здійснює організаційно-методичне керівництво, спрямовує діяльність КНП «ЧОЛ ЧОР» на ефективну реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я, є головним розпорядником коштів обласного бюджету, забезпечує контролю за діяльність КНП «ЧОЛ ЧОР» відповідно до чинного законодавства України та делегованих Засновником повноважень.

Поточне керівництво (оперативне управління) КНП «ЧОЛ ЧОР» здійснює директор.

Відповідно до наказу КНП «ЧОЛ ЧОР» № 643-ОС від 25.11.2024 ОСОБА_1 переведено на посаду лікаря-хірурга судинного відділення судинної хірургії з 25.11.2024.

Наказом КНП «ЧОЛ ЧОР» від 02.01.2025 №15 ОСОБА_1 лікаря-хірурга судинного включено в Перелік лікарів-дублерів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відповідно до посадової інструкції лікаря-хірурга судинного відділення судинної хірургії КНП «ЧОЛ ЧОР» даний лікар належить до категорії «Професіонали».

Лікар-хірург судинний приймається на роботу та звільняється наказом директора за письмовим погодженням із завідувачем відділення.

Лікар-хірург судинний безпосередньо підпорядкований завідувачу відділення.

Завдання та обов'язки лікаря-хірурга судинного:

- виконує встановлені для нього правила охорони праці і пожежної безпеки;

- дотримується положень антикорупційної програми та в межах своїх повноважень сприяє протидії корупції в лікарні;

- знає і вміє застосовувати на практиці сучасні методи діагностики і лікування. Проводить обстеження і лікування хворих у відповідності із досягненнями медичної науки і техніки;

- здійснює контроль за роботою середнього та молодшого персоналу;

- складає плани обстеження та лікування своїх хворих. В складних випадках, які потребують певного клінічного досвіду та теоретичних знань, план обстеження та лікування хворих, розробляє під керівництвом завідувача відділення;

- щоденно проводить обхід своїх хворих, приймає участь в консультаціях хворих свого відділення або інших спеціалізованих відділень лікарні;

- своєчасно та повноцінно ознайомлює пацієнта із встановленим діагнозом, необхідними діагностичними дослідженнями та можливими варіантами лікування. Перед проведенням кожного інвазивного діагностичного дослідження, інвазивної лікувальної процедури чи оперативного втручання надає хворому для заповнення бланк інформованої добровільної згоди;

- проводить експертизу тимчасової непрацездатності громадян та оформлення електронних чи паперових документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність;

- після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності ознак, формує електронне направлення для проведення оцінювання повсякденного функціонування особи з урахуванням завантаженості закладу охорони здоров'я, а також побажань особи, щодо якої формується направлення, з приводу територіальної доступності;

- згідно графіку проводить оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд відповідно до чинного законодавства;

- у разі включення до переліку лікарів, що мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи, такий лікар у розумінні пп. Ґ п.2 ч.1 ст.1 Закону набуває статусу особи, прирівняної до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та зобов'язані виконувати заходи, визначені розділами IV та VII Закону тощо.

Відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону, суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, є голови та члени експертних команд : оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відповідно до роз'яснення НАЗК від 04.02.2025, особам, які включені до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у період з 01.01.2025 до 31.03.2025 (включно) слід подати щорічну декларацію за 2024 рік з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» - до 31.03.2025 включно.

Крім того, згідно з роз'ясненнями НАЗК від 29.12.2021 №11, якщо особа, у якої виник обов'язок подати декларацію кандидата на посаду, незалежно від обставин вже подала щорічну декларацію (з будь-якою позначкою) за минулий рік, декларація кандидата на посаду за цей період не подається (п.п. 3 п. 2 розд. II Порядку № 449/21). Водночас, якщо подана декларація кандидата на посаду охоплювала попередній звітний рік, а в особи виник обов'язок подати щорічну декларацію за той самий звітний період, то особа зобов'язана подати щорічну декларацію.

Отже, оскільки ОСОБА_1 включений до Переліку лікарів-дублерів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи 02.01.2025, то на нього розповсюджуються правила подачі декларацій, що передбаченні ст. 45 Закону, і він є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Згідно із ч. 1 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Частиною 2 ст.45 Закону визначено, що, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема:

1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

З 1 січня до 31 березня 2025 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2024 звітний період.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 з 02.01.2025 виконує свої повноваження лікаря-дублера, який має право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а тому зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік до 31.03.2025 включно.

УСР в Черкаській області, згідно з вимогами ст. 251 КУпАП встановлено фактичні обставини, що можуть свідчити про наявність адміністративного правопорушення, та інші аспекти, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зокрема, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, установлено, що ОСОБА_1 лише 30.04.2025 в порушення вимог ч. 1 ст.45 Закону подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на несвоєчасне подання декларації без поважних причин, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що склад правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є формальним і не передбачає настання будь-яких негативних наслідків, обов'язковим елементом його об'єктивної сторони є умисна дія, тобто умисне несвоєчасне подання без поважних причин декларації.

Ураховуючи те, що КУпАП не поділяє умисел на види, для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП достатньо встановити наявність умислу загалом, тобто, що суб'єкт декларування усвідомлював протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачав її шкідливий характер і бажав або свідомо допускав вчинення відповідного протиправного діяння.

Таким чином, умисел ОСОБА_1 полягав у тому, що він, будучи ознайомлений із вимогами Закону про обов'язки, обмеження та заборони, що підтверджується попередженням про персональну відповідальність за несвоєчасне подання або неподання декларацій за 2024 рік, наказом КНП «ЧОЛ ЧОР» від 20.01.2025 № 26 «Про подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким наказано працівникам КНП «ЧОЛ ЧОР» подати щорічну декларацію за 2024 рік до 00 годин 00 хвилин 1 квітня 2025 року, а також п. 2.33 розділу 2 посадової інструкції в якому визначено, що у разі включення лікаря до переліку лікарі, що мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи такий лікар стає суб'єктом Закону, не виконав вимоги Закону та протиправно їх порушив. Він усвідомлював обов'язок подати електронну декларацію і те, що, маючи для цього можливості, її не подав. Однак наявність такого не є обов'язковим для визначення складових формального правопорушення, невиконання обов'язку і порушення вимог Закону є об'єктивним наслідком і результатом його діяння.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 грн.

У разі несплати ОСОБА_1 штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 1700грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкас Рябуха Ю.В.