Справа №: 385/1973/25 Провадження № 3/385/767/25
11.12.2025 року м. Гайворон
Суддя Гайворонського районного суду Кіровоградської області Венгрин М.В., з участю захисника - адвоката Савранчука С. Л. розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 1 (м. Гайворон) Голованівського РВП України в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючу, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП,
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 521576 від 23.11.2025 ОСОБА_1 20.11.2025 о 17 год 07 хв в м. Гайворон по вул. В. Стуса керуючи автомобілем Део Сенс номерний знак НОМЕР_1 , наближаючись до регульованого пішохідного переходу не надала перевагу пішоходу гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка здійснювала перехід проїзної частини по пішохідному переходу на дозволений зелений сигнал світлофора, внаслідок чого допустила наїзд на пішохода, чим порушила п. 16.2 ПДР України та спричинила ДТП із травмуванням гр. ОСОБА_2 , механічних пошкоджень автомобілю не завдано. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнала факти викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та від дачі пояснень відмовилась.
Захисник - адвокат Савранчук С. Л. в судовому засіданні в судовому засіданні вважав, що провадження в справі слід закрити за відсутністю складу правопорушення, оскільки не завдано шкоди майну.
Потерпіла ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву в якій просить закрити справу відносно ОСОБА_1 , оскільки її майну не було завдано ніякої шкоди та жодних претензій вона до ОСОБА_1 не має.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За вимогами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Згідно ст. 9, 247 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Диспозиція ст. 124 КУпАП передбачає відповідальність за спричинення пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна внаслідок порушення ПДР.
З протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР 1 № 521576 від 23.11.2025 вбачається, що автомобіль під керуванням ОСОБА_1 внаслідок ДТП не отримав механічних пошкоджень, інших відомостей про спричинення пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна внаслідок порушення ПДР не містить.
З письмових пояснень ОСОБА_1 та потерпілої ОСОБА_2 від 23.11.2025 та 20.11.2025 також вбачається відсутність пошкоджень транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна внаслідок порушення ПДР.
З заяви потерпілої ОСОБА_2 від 11.12.2025 вбачається, що шкоди її майну завдано не було.
Об'єктом правопорушень, передбачених ст. 124 КУПАП, є суспільні відносини в сфері власності, об'єктивна сторона передбачає обов'язкове настання наслідків у вигляді майнової шкоди, заподіяної внаслідок пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Отже обов'язковою ознакою правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП є пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Враховуючи правову позицію ЄСПЛ у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.), суддя не має права взяти на себе функції сторони обвинувачення, змінити обсяг інкримінованого правопорушення, усунути певні розбіжності та неточності, які мають місце в протоколі про адміністративне правопорушення, самостійно відшукувати докази винуватості особи, що становило б порушення ст. 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Адміністративна відповідальність за статтею 124 КУпАП настає у випадку порушення учасниками дорожнього руху ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Спричинення тілесних ушкоджень у випадку порушення правил безпеки дорожнього руху не охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Будь яких доказів, що підтверджували завдання шкоди майну, матеріали справи щодо ОСОБА_1 не містять.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Отже, в силу принципу презумпції невинуватості, що діє при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
У зв'язку з наведеним, в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона даного складу правопорушення, у зв'язку з чим провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно неї підлягає закриттю.
Керуючись ст. 124, п. 1 ст. 247 КУпАП, -
провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя : М. В. ВЕНГРИН
Дата документа 11.12.2025