Постанова від 09.12.2025 по справі 947/36794/25

Справа № 947/36794/25

Провадження № 3/947/4893/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2025 року Суддя Київського районного суду м. Одеси Войтов Г.В., за участю адвоката Прокоф'єва О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом серії ОД №541 від 27.09.2025 року, що надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , командира другого відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , що проживає: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу серії ОД №541 від 27.09.2025 року, 25.09.2025 року молодший сержант ОСОБА_1 , будучи уповноваженною особою, проводячи мобілізаційні заходи за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч вимогам Інструкції, невідкладного доручення Міністерства оборони України від 29.08.2025 року №4351/уд/5, нехтуючи вимогами керівних документів, що регламентували його діяльність, діючи в умовах особливого періоду, маючи реальну можливість для належного виконання службових обов'язків, недбало поставився до військової служби в частині включення портативного відеорестратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов'язків, щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відео реєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища, які передбачені вимогами Інструкції, у зв'язку з чим такі дії призвели до неможливості належного та об'єктивного контролю за виконанням працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 своїх посадових обов'язків під час оповіщення та перевірки військово-облікових документів військовозобов'язаних, обставин конфлікту з гр. ОСОБА_2 , що призвело до неможливості встановлення початку конфлікту та дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 , створенню передумов для приховування інформації, тим самим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-12 КУпАП.

ОСОБА_1 неодноразово викликався у судові засідання, але до суду не з'явився.

Представник ОСОБА_1 адвокат Прокоф'єв О.О.пояснив, що ОСОБА_1 перебуває на теперішній час у АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 говорив, що він отримав відео реєстратор, увімкнув його, відео реєстратор працює десь хвилин п'ятнадцять, потім сам вимикається, він його постійно включав.

Відповідно до ст. 278 КУпАП України під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувані необхідні додаткові матеріали, які мають значення для правильного вирішення справи, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про час і місце її розгляду.

На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Нормами ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.

Ст.280 КУпАП передбачені обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в тому числі: чи підлягає особа адміністративній відповідальності, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.

Так, згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд відповідно до ст. 278 КУпАП серед інших питань має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи.

Згідно до ч. 1ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

В матеріалах справи відсутні данні про отримання відеореєстратора ОСОБА_1 , відеофіксації відеореєстратора.

Крім того в витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_1 ( з адміністративно-господарської діяльності) від 17.06.2025 року №33 «Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.12.2024 року №719», відсутні призвіща посадових осіб, яким надано право складання протоколів про військові адміністративні правопорушення та ведення обліку військових адміністративних правопорушень у військвій частині НОМЕР_1 .

Вказані недоліки унеможливлюють притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Кобець проти України» (п.43) (з відсиланням на первісне визначення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п.282) зазначено, що при оцінці доказів, Суд керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою.

Зазначені обставини унеможливлюють повний та всебічний розгляд справи відносно ОСОБА_1 та позбавляють суд можливості з'ясувати всі обставини і вирішити справу по суті.

Враховуючи, що адміністративні матеріали оформлено неналежним чином, а вказані вище недоліки не можуть бути усунені в суді, відтак такі слід повернути органу, який його складав, для належного оформлення та визначення територіальної підсудності.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протокол про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Враховуючи, що матеріали справи не мають належного оформлення та унеможливлюють розгляд даної справи, суд приходить до висновку, що протокол та матеріали справи необхідно повернути начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.

Керуючись ст. ст. 251, 252, 256, 245, 278, 280 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи № 947/36794/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч.2 ст. 172-15 КУпАП - повернути начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 для оформлення матеріалів відповідно до діючого законодавства України та усунення недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Г. В. Войтов