Постанова від 24.11.2025 по справі 758/3743/25

Справа № 758/3743/25

3/758/2329/25

Категорія

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Павленко О. О. , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Енергетичної митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, код НОМЕР_1 , керівник ТОВ «ТК-ПАУЕР ОІЛ ГРУП» , за адресою: 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Мандриківська, будинок 47; адреса станом на момент митного оформлення: 18016, Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Припортова, будинок 42/1, офіс 1-11, код ЄДРПОУ

- за ст. 485 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

30.03.2024 здійснювало зовнішньоекономічну діяльність з імпорту товару Бензин автомобільний неетильований марки "Преміум" 95 (далі - товар), відповідно до контракту від 27.12.2023 № IZL1/23/12- 207, укладеного з компанією SIA "NextSell" (Upesgrivas iela 16, Riga, LV-1002, Латвія). Заявлена митна вартість товару склала 988 118,76 грн. Товар ввозився автомобільним транспортом KA6742EM[UA]/AA0456XF[UA] на умовах СРТ UA Rava-Ruska згідно з ІНКОТЕРМС 2020. З метою митного оформлення та випуску товару у вільний обіг до Енергетичної митниці було подано митну декларацію від 30.03.2024 № 24UA903050006293U4 (далі - МД). До митного контролю та митного оформлення вказаного товару були надані документи, передбачені ст. 335 МК України, зокрема: сертифікат (паспорт) якості від 07.02.2024 № 170597 5598641; рахунок проформа від 29.02.2024 № 26/2024; інвойс від 29.02.2024 № 10L864186; інвойс від 29.02.2024 № REK/2024-15; автомобільно-транспортна накладна від 29.02.2024 № ORC128151; сертифікат про походження товару від 29.02.2024 № А 511772; зовнішньоекономічний контракт від 27.12.2023 № IZL1/23/12-207; зміна до контракту № IZL1/23/12-207 від 27.12.2023; доповнення до контракту від 29.02.2024 № 29/03-2024; митна декларація країни відправлення від 01.03.2024 № 24LTSG4000007BE1B0. Відповідно до наданих відомостей, за МД було сплачено: мито у розмірі 0,00 грн. за ставкою 0%); акцизний податок-321 101,04 грн (за ставкою 213,5 Євро за 1000 літрів) ПДВ - 261 843,96 грн. (за ставкою 20%). Декларування товарів здійснювалось агентом з митного оформлення ФОП « ОСОБА_2 » гр. ОСОБА_2 » на підставі договору про надання комплексу митно-брокерських послуг від 24.01.2024 № 19. Окрім вищезазначених документів, до митного оформлення була надана довідка від перевізника ТОВ «Рал Транс ЮА» (код ЄДРПОУ 43350275) про транспортні послуги від 29.03.2024 № 29/03-2024, що всі витрати пов'язані з доставкою товарів сплачуються відправником. Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу (далі - МК) України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які чають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. На підставі пункту 7 частини 1 ст. 336, пункту 1 частини 3 ст. 345, пункту 1 частини 2 ст. 351 МК України , наказу Енергетичної митниці від 13.09.2024 № 123 посадовими особами Енергетичної митниці в період з 11.10.2024 по 14.10.2024 була проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «ТК-ПАУЕР OIЛ ГРУП» щодо дотримання вимог законодавства України з питань митної справи в частині своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД. За результатами проведеної перевірки посадовими особами Енергетичної митниці було складено Акт від 28.10.2024 № 10/24/7.6-19/45065047 про результати документальної перевірки ТОВ «ТК-ПАУЕР OIЛ ГРУП» дотримання вимог законодавства України з питань митної справи у частині своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів за МД. Під час проведення документальної перевірки встановлено наступне: відповідно до відомостей, наявних в ІКС «Єдине вікно подання електронної звітності» Державної податкової служби, ТОВ «Рал Транс ЮА» виписано та зареєстровано податкову накладну від 29.03.2024 № 6 на користь ТОВ «ТК-ПАУЕР OIЛ ГРУП» із номенклатурою «послуги з міжнародного перевезення вантажів» в розмірі 102 094,00 грн. за ставкою ПДВ 0%; відповідно до договору транспортно-експедиційних послуг від 29.02.2024 № 14/24, укладеного між ТОВ «ТК-ПАУЕР OIЛ ГРУП» та SIA "NextSell", та змін до нього від 01.03.2024 вартість послуг по перевезенню становить 30,00 євро/мЗ (тридцять Євро за метр кубічний) при температурі 15 градусів за Цельсієм. -відповідно до інвойсу від 01.04.2024 № 1-Т, вартість послуг міжнародного перевезення за маршрутом Мажейкяй (Литва) - п/п Ягодин (Україна) становить 1 064,97 Євро або 45 119,58 грн. згідно з офіційним курсом, встановленим Національним банком України на дату оформлення МД; відповідно до акту про надання послуг від 29.03.2024 № 45 вартість транспортних послуг становить 102 094,00 грн. Згідно з частиною 1 статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей необхідних здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Пунктом 10 ст. 58 Митного кодексу України перебачено, що при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, зокрема, витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України. При співставленні отриманих документів від імпортера та перевізника, виявлено відшкодування витрат імпортеру на транспортування, але не в повному обсязі. Наявна інформація свідчить, що вартість понесених транспортних витрат містить розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості товару.

Таким чином, під час здійснення митного оформлення товару за МД посадовими особами ТОВ «ТК-ПАУЕР OIЛ ГРУП» не включено до митної вартості товару транспорті витрати у сумі 56 974,42 грн. Митна вартість товару, з урахуванням транспортних витрат фактично сплачених ТОВ «ТК-ПАУЕР ГРУП» мала дорівнювати 1 045 093,18 грн.

Зазначені дії призвели до недобору митних платежів за МД, а саме: ПДВ у сумі 11 394.89 грн.

Відповідно до підпункту 4.2.7 пункту 4.2 розділу 4 договору про надання комплексу митно-брокерських послуг від 24.01.2024 № 19 Замовник (ТОВ «ТК-ПАЕР ОІЛ ГРУП») зобов'язаний надати Виконавцеві (ФОП ОСОБА_2 ) документи і відомості необхідні для правильного числення митних платежів, визначення країни походження, вказівки ваги товарів та вигляду пакування. Не надані або неповні відомості вважаються недоотриманими Виконавцем. Враховуючи вищевикладене, посадовими особами ТОВ «ТК-ПАУЕР ОІЛ ГРУП» надано митному органу документи, що містять неправдиві відомості, необхідні длй визначення митної вартості товару, що спричинило зменшення митних платежів на суму 11 394,89 грн. Відповідно до ч. 1 ст. 293 Митного кодексу України, особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант. Згідно з ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Керівником ТОВ «ТК-ПАУЕР OIЛ ГРУП» згідно з даними карти обліку особи, яка здійснює операції з товарами, є ОСОБА_1 .

Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил відповідальність за які передбачена ст. 485 Митного кодексу України, а саме дії спрямовані на заявлення в митній декларації, з метою зменшення розміру митних платежів, неправдивих відомостей, необхідних для визначення митної вартості товару, та надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості.

До суду ОСОБА_1 не з'явилася, про розгляд справи була неодноразово повідомлена належним чином, що не перешкоджає розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновків, вина ОСОБА_1 підтверджена долученими до протоколу документами в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 524 МК України справа про порушення митних правил розглядається за місцезнаходженням митного органу, посадові особи якого здійснювали провадження у цій справі. У даному випадку - за місцем знаходження Енергетичної митниці.

Згідно з ч. 1 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Згідно зі ст. ст. 10, 11 КУпАП правопорушення визнається вчиненим: 1) умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків, 2) з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Відповідно до ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про правопорушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Дослідивши та вивчивши документи, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, слід дійти висновку, що керівником ТОВ «ТК-ПАУЕР ОІЛ ГРУП» ОСОБА_1 було допущено дії, спрямовані на заявлення в митній декларації, з метою зменшення розміру митних платежів, неправдивих відомостей, необхідних для визначення митної вартості товару, та надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості на суму у розмірі 11 394,89,40 грн (ПДВ).

Провадження у справах про порушення митних правил згідно зі ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя бере до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Як убачається із адміністративного матеріалу, ОСОБА_1 вчинила дії спрямовані на заявлення в митній декларації, з метою зменшення розміру митних платежів, неправдивих відомостей, необхідних для визначення митної вартості товару, та надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості на суму у розмірі 11 394,89 грн (ПДВ).

Так Верховний Суд у своїй постанові від 22 травня 2018 року у справі № 359/1615/16-а, вказав, що диспозиція статті 485 Митного кодексу України передбачає декілька варіантів об'єктивної сторони передбаченого нею правопорушення, зокрема: - заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару; - неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості; - надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості; - несплата митних платежів у строк, встановлений законом; - інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів; - використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Аналіз диспозиції цієї статті свідчить про те, що наведені варіанти дій, які являють собою об'єктивну сторону даного правопорушення, можуть бути вчинені як умисно (в тому числі з непрямим умислом), так і у зв'язку з необережністю (недбалістю). Протилежний висновок судів про те, що суб'єктивна сторона даного правопорушення можлива лише у формі умислу, є безпідставним, оскільки особа, відповідальна за передбачені цією статтею дії, може прямо і не бажати настання відповідної мети, однак повинна усвідомлювати можливість настання наслідків своїх дій у вигляді неналежної сплати митних платежів.

З огляду на викладене, враховуючи обставини справи, вважаю за необхідне застосувати до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Оцінивши докази, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні обставини справи в їх сукупності, вбачається, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, а тому останній підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на час винесення судом рішення становить 605,60 грн., в зв'язку з чим, відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у вказаному розмірі.

Керуючись ст. ст. 465, 485, 527, 529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, а саме 5 697 грн 45 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Згідно з ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.

Суддя О. О. Павленко