Ухвала від 10.12.2025 по справі 712/16261/25

712/16261/25

2-а/712/311/25

УХВАЛА

10 грудня 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Борєйко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаною позовною заявою.

Під час вирішення питання щодо можливості відкриття провадження у справі встановлено, що адміністративна позовна заява подана з порушенням вимог ст. 160, 161 КАС України.

Згідно ч. 3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до правового висновку, який міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17, «у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб».

Відповідно до ч.6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 гривень в розрахунку на місяць.

Позивачем в позовній заяві заявлено дві самостійні вимоги, а саме:

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідальних осіб які відповідають за наявну інформацію яка розміщено в додатку резерв + видалити недостовірну інформацію про те, що ОСОБА_1 перебуває в розшуку тцк;

про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, у разі її існування.

Враховуючи викладене, позивач при зверненні до суду з вказаною позовною заявою зобов'язаний сплатити судовий збір в розмірі 1 211 гривень 20 копійок за дві позовні вимоги.

Однак, позивачем до позовної заяви не додано документа, що підтверджує сплату судового збору чи документа, що підтверджує наявність підстав для звільнення останнього від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно Інформаційного листа Державної судової адміністрації України № 12-6621/11 від 10.11.2011 р. зі змінами і доповненнями, внесеними листом Державної судової адміністрації України від 16 серпня 2013 року № 12-4618/13, документом про сплату судового збору є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку, з відміткою про дату виконання платіжного доручення.

У разі, якщо сплата судового збору здійснюється шляхом перерахування коштів з рахунку вкладника, відкритого в установі банку, додається довідка, засвідчена підписом контролера та скріплена печаткою установи банку.

Враховуючи викладене, позовна заява подана без додержання вимог ч.3 ст. 161 КАС України.

Також до позовної заяви не долучено доказів на підтвердження обставин, яким позивач обгрунтовує позовні вимоги, зокрема, оскарженоної постанови, а також доказів звернення до відповідача для отримання оскарженої постанови.

В позовній заяві позивач просить зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідальних осіб які відповідають за наявну інформацію яка розміщено в додатку «Резерв +» видалити недостовірну інформацію про те, що ОСОБА_1 перебуває у розшуку.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Позивачем в позовній заяві визначено відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак, в порушення п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява не містить вимог до вказаного відповідача.

Положеннями ст.122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Дотримання строків звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.

Відповідно до ч.2 ст.286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Згідно ст.118 КАС України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Зі змісту витягу з додатку «Резерв+» щодо ОСОБА_1 , 16 лютого 1983 року, копію якого додано позивачем до позовної заяви, вбачається, що позивач не прибув до ТЦК та СП по повістці 15 червня 2025 року.

З адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси 26 листопада 2025 року, тобто після спливу десятиденного строку.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини першої якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Проте, позивачем до позовної заяви не додано клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до адміністративного суду з вказаним позовом з доказами наявності поважних причин пропуску цього процесуального строку.

Згідно ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160 і 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі вищевикладеного, згідно ст. 6 Закону України «Про судовий збір» та керуючись ст. ст. 20, 160, 161, 169, 248, 286 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.

Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків адміністративної позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

В разі невиконання вимог цієї ухвали адміністративна позовна заява буде вважатись не поданою і буде повернута позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Борєйко