Справа № 127/36910/25
Провадження № 3/127/7691/25
10 грудня 2025 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Тишківський С.Л., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 137317 від 20.11.2025 року: «20.11.2025 року о 16 год 25 хв за адресою: АДРЕСА_3 , громадянка ОСОБА_1 не забезпечила належний контроль за поведінкою дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та допустила вчинення нею дрібної крадіжки з магазину одягу «Бержка», рукавиць жіночих на суму 559 грн 20 коп. без ПДВ, здійснена таємним чином».
У судове засідання ОСОБА_1 , з'явилась, суду повідомила, що належним чином виконує батьківські обов'язки щодо до своєї доньки ОСОБА_2 , раніше проблем із донькою не виникало, подібна ситуація сталась вперше, випадок одноразовий. Також, ОСОБА_1 запевнила суд, що бесіду із донькою провела, роз'яснила наслідки вчинення таких дій, донька не змогла пояснити причину своїх дій, однак пообіцяла подібного не вчиняти.
Згідно рапорту інспектора взводу № 1 роти № 2 батальйону УПП у Вінницькій області ДПП старшого лейтенанта поліції Мар'яни Колесюк, 20.11.2025 року на службовий планшет надійшло повідомлення «Крадіжка». Прибувши за адресою: м. Вінниця, вул. Оводова, 51, ТЦ «Скайпарк», а саме магазин одягу «Bershka» було виявлено особу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (14 років), яка намагалась здійснити крадіжку рукавиць на суму 559 грн 20 коп., таємним шляхом. На місце події було викликано матір ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на яку було складено протокол за ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, зважаючи на наступне.
Частина перша статті 184 КУпАП передбачає відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють, за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Статтею 150 СК України встановлено вичерпний перелік обов'язків батьків щодо виховання та розвитку дитини. Так, відповідно до положень ст. 150 СК України (частини 1 - 7): 1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. 2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. 3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. 4. Батьки зобов'язані поважати дитину. 5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. 6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. 7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Ухилення від виконання саме цих, передбачених ст. 150 СК України обов'язків, і не ізольовано, а саме щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей - утворює склад правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Тому, для утворення діями/бездіяльністю батьків або осіб, які їх замінюють об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП, необхідна сукупність трьох юридичних фактів:
1) факт ухилення;
2) безпосередній предмет ухилення: обов'язки, передбачені статтею 150 СК України;
3) предмет ухилення невід'ємно пов'язаний із забезпеченням необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
За відсутності хоч одного з трьох вищеназваних юридичних фактів - об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП - відсутня.
Диспозиція ч. 3 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність батьківабо осіб, які їх замінюють, за вчинення неповнолітніми дітьми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 61 Конституції України, юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Відповідно до статті 8 Конституції України, В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно з ч.1 ст. 19 Закону України «Про правотворчу діяльність» від 24 серпня 2023 року № 3354-IX, юридична сила - це властивість нормативно-правових актів та встановлених ними норм права, що є основою для визначення співвідношення їх взаємної ієрархічної підпорядкованості у системі нормативно-правових актів, зумовленого сукупністю ознак.
Відповідно до ч.2 ст. 19 ст. 19 Закону України «Про правотворчу діяльність», з урахуванням вимог частини першої цієї статті в Україні встановлюється така ієрархія нормативно-правових актів:
1) Конституція України в системі нормативно-правових актів України має найвищу юридичну силу і є обов'язковою до виконання на території України;
2) чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, укладаються відповідно до Конституції України та мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 3-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;
3) закони приймаються на основі Конституції України, чинних міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 4-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України … і т.д.
Згідно з ч.1 ст. 66 Закону України «Про правотворчу діяльність», колізія норм права - це протиріччя або невідповідність між нормами права у нормативно-правових актах, що регулюють одні й ті самі суспільні відносини. Невідповідність між нормами права у нормативно-правових актах - це колізія норм права в нормативно-правових актах різної юридичної сили.
Відповідно до ч.3 ст. 66 Закону України «Про правотворчу діяльність», у разі виявлення колізії між нормативно-правовими актами різної юридичної сили пріоритет у застосуванні мають норми, що містяться у нормативно-правовому акті вищої юридичної сили.
Відтак, керуючись положеннями ст. 8 Конституції України та ст. 19, ст. 66 Закону України «Про правотворчу діяльність», суд зобов'язаний безпосередньо застосовувати положення частини 2 статті 61 Конституції України, як норму прямої дії найвищої юридичної сили.
У зв'язку з чим, автоматичне притягнення батьків (або осіб, які їх замінюють) до юридичної адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП лише в зв'язку з настанням події вчинення їх неповнолітньою дитиною у віці від 14 до 16 років адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, прямо суперечить положенням частини 2 статті 61 Конституції України, відповідно до якої юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, та створює правову колізію, яка підлягає вирішенню шляхом пріоритетного застосування судом положень ч.2 ст. 61 Конституції України.
Тому, за вчинення неповнолітніми дітьми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, адміністративна відповідальність за частиною 3 статті 184 КУпАП може наступати щодо батьків (осіб, які їх замінюють) неповнолітнього, лише якщо вчинення неповнолітнім цього правопорушення стало наслідком ухилення його батьків (осіб, які їх замінюють) від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання їх неповнолітньої дитини.
При цьому, про ухилення від виконання батьківських обов'язків не свідчить сам по собі протиправний вчинок неповнолітнього, в діях батьків має міститись склад невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством, зокрема статтею 150 СК України, і саме щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, що призвів до вчинення неповнолітнім у віці від 14 до 16 років адміністративного правопорушення. передбаченого КУпАП.
Зафіксований працівниками поліції протиправний вчинок неповнолітнього: як може бути наслідком ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків, так може і не бути. Тому визначальним в означеній категорії справ - є встановлення конкретних, передбачених ст. 150 СК України батьківських обов'язків, від виконання яких в сфері забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дитини, ухилилась особа (батько, мати, особа, що їх замінює). Про що в протоколі про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, не вказано взагалі.
Із характеристики голови правління ОСББ «Келецьке 99Б» на ОСОБА_1 , долучену до матеріалів справи про адміністративне правопорушення останньою у ході судового засідання, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем проживання характеризується позитивно, скарг не надходило. За характером спокійна, врівноважена, розсудлива, із сусідами підтримує добрі взаємини.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ГП № 137317 від 20.11.2025 року зазначено, що, громадянка ОСОБА_1 ухилялась від виконання передбачених ст. 150 СКУ обов'язків щодо виховання своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проте, від яких саме обов'язків щодо виховання своїх дітей ухилялась ОСОБА_1 - не зазначено.
Суд наголошує, що разова надзвичайна подія - негативний та протиправний вчинок дитини, сам по собі ще не свідчить про невиконання батьками (особами, що їх замінюють) дитини батьківських обов'язків, передбачених статтею 150 Сімейного кодексу України щодо виховання та розвитку дитини, забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання її неповнолітніх дітей. Оскільки такий протиправний вчинок дитини має бути саме наслідком ухилення батьків дитини від виконання батьківських обов'язків.
У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що вчинок дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , став наслідком невиконання її матір'ю ОСОБА_1 батьківських обов'язків, а отже в матеріалах справи відсутні докази того, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 184 КУпАП.
За таких обставин, за змістом протоколу про адміністративне правопорушення, диспозиція частини 3 статті 184 КУпАП в протоколі не розкрита, відсутня, та матеріалами справи не підтверджується.
Суд також враховує рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010, відповідно до якого адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі й закріплених в статті 62 Конституції України.
Положення статті 62 Конституції України встановлюють, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Європейський суд з прав людини, у своєму рішенні від 10.02.1995 р. у справі «Аллене де Рібермон проти Франції» підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього обвинувачення.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях притримується позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 р.), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).
У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» (Заява № 39598/03) Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вищевикладене, провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1, ч.3 ст. 184, ст. ст. 7, 9, 221, 245, 247, 251, 252, 276, 279, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: