Ухвала від 04.12.2025 по справі 932/1577/25

Справа № 932/1577/25

Провадження № 1-кс/932/6872/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів територіальним управлінням Державного бюро розслідувань Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024050010007628 від 05 серпня 2024 року, стосовно:

ОСОБА_6 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Краматорськ Донецької області, є громадянином України, має середню технічну освіту, не одружений, не працює, працездатний, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 246, ч.2 ст.27 ч.3 ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Шевченківського районного суду міста Дніпра надійшло клопотання заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів територіальним управлінням Державного бюро розслідувань Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 246, ч.2 ст.27 ч.3 ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України.

Клопотання прокурора обґрунтовано тим, що під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до п. 1 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України (далі - Положення 1), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №521 - Державне агентство лісових ресурсів України (далі - Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Крім того, п. 2 Положення 1 передбачено, що Держлісагентство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

При цьому, відповідно до п.п. 4, 6, 11 п. 4 Положення 1, Держлісагентство здійснює державне управління в галузі ведення лісового і мисливського господарства, а також державного контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства (крім державного контролю з карантину рослин та у сфері захисту рослин), організовує ведення лісовпорядкування та впорядкування мисливських угідь та організовує видачу в установленому порядку спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів.

Окрім цього, відповідно до п.п. 22, 23 та 24 п. 4 Положення 1, Держлісагентство забезпечує функціонування державної лісової охорони, координує діяльність лісової охорони інших постійних лісокористувачів і власників лісів, бере участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері пожежної безпеки, забезпечує організацію та координацію заходів з охорони державного мисливського фонду і заходів з регулювання чисельності мисливських, хижих та шкідливих для мисливського господарства тварин, забезпечує здійснення наземно-авіаційної охорони лісів від пожеж, незаконних рубок та інших порушень лісового законодавства, захист лісу від шкідників і хвороб та іншого шкідливого впливу на території лісового фонду підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління та організовує виконання протипожежних, лісозахисних та інших лісоохоронних заходів на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери його управління.

Відповідно до Статуту Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство» (далі - ДП «Слов'янський лісгосп»), затвердженого наказом Держлісагентства №452 від 01.08.2023, ДП «Слов'янський лісгосп» засноване на державній власності, створене на підставі наказу Державного комітету лісового господарства України від 31.10.1991 №133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством України» належить до сфери управління Держлісагентства.

При цьому, згідно зі ст. 3 Статуту серед мети і предмета діяльності ДП «Слов'янський лісгосп» визначено зокрема, ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів, відтворення та підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживання інших заходів до законодавства. Забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників i хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу. Запобігання злочинам i адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів i мисливських тварин. Дотримання правил і норм використання лісових ресурсів.

Окрім цього, відповідно до ст. 6 Статуту, до основних обов'язків ДП «Слов'янський лісгосп» входить забезпечувати відтворення, охорону, захист і підвищення родючості ґрунтів, продуктивності лісових насаджень і посилення їх корисних властивостей, виконувати інші вимоги законодавства щодо ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів.

Відповідно до п. 8.1, 8.4 Статуту органом управління підприємства є його директор, який здійснює керівництво підприємством, несе повну відповідальність за стан діяльності підприємства, розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно до чинного законодавства України, організовує виробничо - господарську, соціально - побутову та іншу діяльність підприємства відповідно до мети та основних напрямів його діяльності.

Згідно з п. 8.5 Статуту на період відсутності директора тимчасове виконання обов'язків керівника підприємства покладається на головного лісничого.

Відповідно до п. 1 Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 №976 (далі - Положення 2), Державна лісова охорона (далі - Держлісохорона) діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства. Держлісохорона має статус правоохоронного органу.

Згідно з п. 2 Положення 2 метою діяльності Держлісохорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів є здійснення правових, лісоохоронних та інших заходів, спрямованих на збереження, розширене відтворення, невиснажливе використання лісових ресурсів та об'єктів тваринного світу.

Відповідно до п. 4 Положення 2 основними завданнями Держлісохорони є здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.

Згідно з п. 5 Положення 2 до посадових осіб Держлісохорони належать посадові особи Держлісагенства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагенства, згідно з додатком.

Відповідно до додатку до Положення 2 до посадових осіб Держлісохорони належать в тому числі керівник, головний лісничий, начальник відділу (сектору) лісового господарства та інженери відділу (сектору) всіх категорій, лісничий, помічник лісничого, старший майстер лісу, майстер лісу.

Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Так, наказом Голови Державного агентства лісових ресурсів України від 11.06.2024 № 101-к на ОСОБА_7 з 12.06.2024 покладено тимчасове виконання обов'язків директора Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство».

Відповідно до п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_7 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

Нормами ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особам, зазначеним у ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

При цьому, відповідно Примітки до ст. 45 КК України, корупційним кримінальним правопорушенням відповідно до цього Кодексу, в тому числі вважається і кримінальне правопорушення, передбачене ст. 191 КК України у випадку його вчинення шляхом зловживання службовим становищем.

Згідно посадової інструкції директора «Слов'янського лісгоспу», остання належить до категорії «Керівники».

Відповідно до п.п. 2.1, 2.3, 2.11, 2.12 посадової інструкції директор визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності підприємства, організовує роботу і ефективну взаємодію виробничих одиниць, цехів та інших підрозділів підприємства, направляє їх діяльність на досягнення високих темпів розвитку удосконалення виробництва та продукції, вирішує всі питання в межах наданих йому прав, забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни і обліку господарського розрахунку.

Згідно до п.п. 3.1, 3.7 посадової інструкції директор повинен знати закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно - правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності підприємства, порядок укладання і виконання господарських договорів.

Відповідно до п.п. 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5, 6.6 посадової інструкції директор несе відповідальність за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, - в межах визначених чинним законодавством України про працю, за правопорушення скоєні в здійсненні своєї діяльності - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України, за завдання матеріальної шкоди в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством про працю України, директор підприємства несе персональну відповідальність за наслідки прийнятих ними рішень, що виходять за межі його повноважень, які визначені чинним законодавством, Статутом підприємства, іншими нормативними правовими актами, директор підприємства, який недобросовісно використовує майно та кошти підприємства у власних інтересах, або в інтересах, протилежних інтересам засновників, несе відповідальність в межах, визначених цивільним, кримінальним та адміністративним правом.

Таким чином, ОСОБА_7 , в силу ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п.1 Примітки до ст. 364 та ч.3 ст. 18 КК України - є працівником правоохоронного органу, службовою особою та представником влади.

При цьому відповідно до ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель.

Згідно зі ст.ст. 65, 67, 68, 69 Лісового кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання. У порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на лісових ділянках, які виділяються для цієї мети, без надання земельних ділянок. Лісова ділянка може бути виділена одному або кільком тимчасовим лісокористувачам для різних видів використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.

Статтею 70 Лісового кодексу України встановлено, що заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах. Для заготівлі деревини під час рубок головного користування в першу чергу призначаються пошкоджені, ті, що усихають, інші деревостани, що потребують термінової рубки за своїм станом, і деревостани, які вийшли з підсочування. Залежно від категорій лісів, природних лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід та інших особливостей застосовуються такі системи рубок головного користування: суцільні, поступові або вибіркові, комбіновані рубки. Деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).

Згідно зі ст. 86 Лісового кодексу України, організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Власники лісів і постійні лісокористувачі зобов'язані розробляти та проводити в установлений строк комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист лісів. Захист лісів від шкідників і хвороб забезпечується шляхом систематичного спостереження за станом лісів, своєчасного виявлення осередків шкідників і хвороб лісу, здійснення профілактики виникнення таких осередків, їх локалізації і ліквідації. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

При цьому, відповідно до п. 1 Санітарних правил в лісах України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року №555 (далі - Санітарні правила), Санітарні правила в лісах - це сукупність норм здійснення санітарно-оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства, використанні лісових ресурсів та здійснення робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Згідно п.2 Санітарних правил, санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами.

Відповідно до п. 3 Санітарних правил, види, обсяги, строки, місце та особливості здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів визначаються державними спеціалізованими лісозахисними підприємствами, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства, а також власниками лісів, постійними лісокористувачами на основі погоджених відповідно до вимог статті 29 -1 Лісового кодексу України матеріалів лісовпорядкування, а також результатів оцінки санітарного стану лісових насаджень.

Крім того, відповідно до п. 4 Санітарних правил, до санітарно-здоровчих заходів у тому числі належать: вибіркові санітарні рубки, суцільні санітарні рубки, ліквідація захаращеності, запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу, захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.

Згідно п. 5 Санітарних правил, санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів незалежно від віку лісонасаджень у лісах усіх груп і категорій захисності. Заходи з поліпшення санітарного стану лісів плануються і здійснюються на основі матеріалів лісовпорядкування, а також санітарних та лісопатологічних обстежень, а в межах природно-заповідного фонду - відповідно до вимог проектів організації територій та об'єктів природно- заповідного фонду та/або положень про них з урахуванням специфіки, ступеня та періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників хвороб лісу.

Для погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів власники лісів, постійні лісокористувачі подають державному спеціалізованому лісозахисному підприємству, органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідному територіальному органу Держлісагентства (у межах природно-заповідного фонду - також обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища) такі документи: копії матеріалів лісовпорядкування; копії матеріалів обліку лісових пожеж чи матеріалів обліку осередків шкідників і хвороб лісу, актів лісопатологічних обстежень насаджень; копії повідомлень про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень.

Відповідно до п. 6, 13 Санітарних правил, санітарні рубки призначаються в насадженнях, ушкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу, внаслідок аварій та стихійного лиха, що викликають деградацію лісових деревостанів. Насадження, пошкоджені верховою лісовою пожежею, відводяться під санітарну рубку після завершення її гасіння в максимально стислі строки. Листяні насадження під санітарну рубку відводяться за наявності листя на деревах, крім ділянок лісу, пошкоджених внаслідок аварій та стихійного лиха. Власники лісів, постійні лісокористувачі призначають на основі матеріалів лісовпорядкування, лісопатологічних обстежень та повідомлень про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень вибіркові санітарні рубки, про що інформують обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та орган місцевого самоврядування, на території якого зростають насадження, що потребують вибіркової санітарної рубки.

Згідно з п. 26 Санітарних правил, під час відведення насадження для проведення вибіркових санітарних рубок проводиться нумерація дерев, що підлягають вирубуванню, починаючи з тих, що мають ступінь товщини стовбура 24 сантиметри і більше на висоті 1,3 метра, та складається нумераційна відомість дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки (додаток 4) із зазначенням породи, категорії технічної придатності і підстав для відбору їх для рубки. На ділянках вибіркових санітарних рубок залишають дерева, які виконують важливі біоценотичні функції (старі дуплясті, з відшарованою корою; найстаріші; сухостійні з відламаною кроною (стремпи); з розлогою кроною та боковими гілками, перпендикулярними або близько перпендикулярними стовбуру дерева; вивернуті разом з кореневою системою (виворотні); з гніздами птахів; сховищами кажанів), про що робиться відмітка лісорубному квитку.

Крім того, відповідно до п. 4 Порядку реалізації експериментального проекту щодо видачі спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) в електронній формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 483 (далі - Порядок) Лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється заготівля деревини в лісах України; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини, встановлюються строки здійснення заготівлі деревини та її вивезення, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також ведеться облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; видається сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів; ведеться облік рентної плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Згідно з п. 7 Порядку форми лісорубного квитка, заяви на видачу лісорубного квитка, акта обстеження деревостанів, в яких планується провести рубки формування і оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов'язані і не пов'язані з веденням лісового господарства, акта відведення лісосіки під час проведення освітлення, прочищення, проріджування, інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних з веденням лісового господарства, відомості чергової лісосіки, плану лісосіки, польової перелікової відомості дерев, призначених для рубки, переліково-оцінювальної відомості (детальна матеріально-грошова оцінка), акта про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування, спеціальної облікової картки на рубки переформування деревостану, заяви на відстрочення лісорубного квитка, заяви на анулювання лісорубного квитка, акта обліку природного поновлення визначає Міндовкілля. Відповідальність за надання недостовірних відомостей у зазначених документах несе заявник.

Відповідно до п.п. 8, 9, 12 Порядку видача лісорубного квитка здійснюється за заявою заявника, поданою в електронній формі через Єдину екологічну платформу “ЕкоСистема» та/або засобами Порталу Дія, з подальшим відображенням інформації на Єдиній екологічній платформі “ЕкоСистема» та Порталі Дія. Заява на видачу лісорубного квитка формується заявником засобами Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема» та/або Порталу Дія з моменту проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та/або інших засобах ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника. Для видачі лісорубного квитка на вибіркові санітарні рубки подаються такі документи: заява на видачу лісорубного квитка; перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів; відомість чергової лісосіки; нумераційна відомість дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки, за формою згідно з додатком 4 до Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 555; польова перелікова відомість дерев, призначених для рубки; переліково-оцінювальна відомість (детальна матеріально-грошова оцінка); план лісосіки; копія таксаційного опису ділянки, що проектується під рубку, складеного відповідно до Порядку здійснення лісовпорядкування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2023 р. № 112, або акта обстеження, складеного відповідно до Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р.№650. У разі наявності розбіжностей між матеріалами відведення лісосіки та матеріалами лісовпорядкування додатково подається акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування.

Крім того, відповідно до п.п. 7, 8, 9 Порядку організації охорони і захисту лісів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2022 №612, спостереження та своєчасне виявлення осередків шкідників і хвороб, ослаблення та іншого негативного впливу здійснюється, зокрема, шляхом проведення лісопатологічних обстежень. Лісопатологічні обстеження проводяться постійними лісокористувачами, власниками лісів. До проведення лісопатологічного обстеження можуть залучатися представники територіальних органів Держлісагентства та державних спеціалізованих лісозахисних підприємств. Проведення лісопатологічних обстежень лісових насаджень здійснюється шляхом візуального обстеження стану лісів та з використанням геоінформаційних технологій, геопросторових даних і методів дистанційного зондування землі.

Також, у Державному підприємстві «Слов'янське лісове господарство» працюють лісничий Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_6 , інженер з охорони та захисту лісу ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_8 , виконуючий обов'язки лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_9 , виконуючий обов'язки лісничого Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_10 , та лісничий Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_11 .

Відповідно до наказу т.в.о. директора ДП «Слов'янський лісгосп» від 04.01.2022 №16-к ОСОБА_6 прийнято лісничим Олександрівського лісництва.

Згідно з п. 4 розділу «Завдання та обов'язки», п. 12 розділу «Завдання та обов'язки» посадової інструкції лісничого Олександрівського лісництва (далі - посадова інструкція), з якою ОСОБА_6 ознайомився 29.07.2024, лісничий організовує виконання заходів з охорони лісів від самовільних порубань, робіт із захисту лісів від шкідників та хвороб, лісонасінневої справи, побічних лісових користувань, відведення лісосік та відпуск лісу на пні, забезпечує додержання правил відпуску лісу на пні, рубання лісу, побічного користування лісом, пожежної безпеки, санітарних і природоохоронних правил у лісах.

Відповідно до розділу «Відповідальність» посадової інструкції, лісничий забезпечує належне виконання по лісництву встановленої технічної документації. Щодо лісокористування його відповідальність складає: організація робіт по відводу лісосік в натурі, правильність та чіткість робіт при проведенні інвентаризації дерев на лісосіках, проведення у встановленому порядку огляд місць рубок. Відповідає та контролює в районі ввіреного йому лісництва за постановкою справи охорони та захисту лісу від пожеж, незаконних рубань, розкрадань, винищення та інших лісо порушень, від шкідливих комах та хвороб лісу.

Таким чином, ОСОБА_6 в силу ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №976 від 16.09.2009, п. 1 Примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України - є працівником правоохоронного органу, службовою особою та представником влади.

Також, наказом Т.в.о. директора ДП «Слов'янський лісгосп» від 06.03.2023 № 19-к ОСОБА_11 переведено на посаду лісничого Маяцького лісництва.

Згідно розділу «Завдання та обов'язки», посадової інструкції лісничого Маяцького лісництва (далі - посадова інструкція), лісничий організовує виконання заходів з охорони лісів від самовільних порубань, робіт із захисту лісів від шкідників та хвороб, лісонасінневої справи, побічних лісових користувань, відведення лісосік та відпуск лісу на пні, забезпечує додержання правил відпуску лісу на пні.

Відповідно до розділу «Відповідальність» посадової інструкції, лісничий забезпечує належне виконання по лісництву встановленої технічної документації. Щодо лісокористування його відповідальність складає: організація робіт по відводу лісосік в натурі, правильність та чіткість робіт при проведенні інвентаризації дерев на лісосіках, проведення у встановленому порядку огляд місць рубок. Відповідає та контролює в районі ввіреного йому лісництва за постановкою справи охорони та захисту лісу від пожеж, незаконних рубань, розкрадань, винищення та інших лісо порушень, від шкідливих комах та хвороб лісу.

Таким чином, ОСОБА_11 , в силу ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п. 1 Примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України - є працівником правоохоронного органу, службовою особою та представником влади.

Окрім того, наказом директора ДП «Слов'янський лісгосп» від 11.09.2024 № 52-к лісничому Покровського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_10 доручено за його згодою виконання обов'язків лісничого Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» з повною матеріальною відповідальністю.

Згідно п. 4, 6 розділу «Завдання та обов'язки» посадової інструкції (далі посадова інструкція) лісничого Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», лісничий організовує виконання заходів з охорони лісів від самовільних порубань, робіт із захисту лісів від шкідників та хвороб, лісонасінневої справи, побічних лісових користувань, відведення лісосік та відпуск лісу на пні, забезпечує додержання правил відпуску лісу на пні, здійснює державний контроль за правильністю лісокористування в лісах, закріплених за відомствами та організаціями в зоні діяльності лісництва.

Відповідно до п. 12 розділу «Завдання та обов'язки» посадової інструкції лісничий забезпечує додержання правил відпуску лісу на пні, рубання лісу, побічного користування лісом, санітарних і природоохоронних правил у лісах.

Відповідно до розділу «Відповідальність» посадової інструкції, лісничий забезпечує належне виконання по лісництву встановленої технічної документації. Щодо лісокористування його відповідальність складає: організація робіт по відводу лісосік в натурі, правильність та чіткість робіт при проведенні інвентаризації дерев на лісосіках, проведення у встановленому порядку огляд місць рубок. Відповідає та контролює в районі ввіреного йому лісництва за постановкою справи охорони та захисту лісу від пожеж, незаконних рубань, розкрадань, винищення та інших лісо порушень, від шкідливих комах та хвороб лісу.

Таким чином, ОСОБА_10 в силу ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п. 1 Примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України - є працівником правоохоронного органу, службовою особою та представником влади.

Також, наказом директора ДП «Слов'янський лісгосп» від 29.12.2023 №155-к ОСОБА_8 переведено на посаду провідного інженера з охорони та захисту лісу відділу лісового та мисливського господарства ДП «Слов'янський лісгосп».

Згідно з розділом «Завдання та обов'язки» посадової інструкції провідного інженера з охорони та захисту лісу ДП «Слов'янський лісгосп» (далі - посадова інструкція), провідний інженер з охорони та захисту лісу є організатором робіт по охороні лісу від пожеж і самовільних рубок, а також по захисту лісу від шкідників і хвороб. Головним завданням інженера є забезпечення виконання плану по протипожежних і лісозахисних заходів. Розробляє та забезпечує впровадження заходів, спрямованих на виконання плану по протипожежних і лісозахисних роботах. Систематично контролює стан охорони лісів в лісництвах, проводить раптові та контрольні ревізії обходів і дільниць. Проводить роботу по охороні лісів від незаконних рубок та інших порушень лісового законодавства України. Забезпечує виконання заходів по протипожежному та санітарному облаштуванню території державного лісового фонду. Перевіряє дотримання фізичними та юридичними особами правил пожежної безпеки та санітарних правил в лісах, а також роботу державної лісової охорони в лісництвах. Організовує ведення на території державного лісового фонду лісопатологічного моніторингу, робіт по боротьбі зі шкідниками та хворобами лісу.

Таким чином, ОСОБА_8 в силу ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п.1 Примітки до ст. 364 та ч.3 ст. 18 КК України - є працівником правоохоронного органу, службовою особою та представником влади.

Крім того, наказом т.в.о. директора ДП «Слов'янський лісгосп» від 01.10.2024 № 61-к лісничому Краснопільського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_9 доручено за його згодою виконання обов'язків лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» на період з 01.10.2024 по 31.12.2024.

Згідно з п. п. 4, 6 розділу «Завдання та обов'язки», п. 12 розділу «Завдання та обов'язки» посадової інструкції лісничого Краматорського лісництва (далі - посадова інструкція), лісничий організовує виконання заходів з охорони лісів від самовільних порубань, робіт із захисту лісів від шкідників та хвороб, лісонасінневої справи, побічних лісових користувань, відведення лісосік та відпуск лісу на пні, забезпечує додержання правил відпуску лісу на пні, здійснює державний контроль за правильністю лісокористування в лісах, закріплених за відомствами та організаціями в зоні діяльності лісництва.

Відповідно до розділу «Відповідальність» посадової інструкції, лісничий забезпечує належне виконання по лісництву встановленої технічної документації. Щодо лісокористування його відповідальність складає: організація робіт по відводу лісосік в натурі, правильність та чіткість робіт при проведенні інвентаризації дерев на лісосіках, проведення у встановленому порядку огляд місць рубок. Відповідає та контролює в районі ввіреного йому лісництва за постановкою справи охорони та захисту лісу від пожеж, незаконних рубань, розкрадань, винищення та інших лісо порушень, від шкідливих комах та хвороб лісу.

Таким чином, ОСОБА_9 в силу ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п. 1 Примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України - є працівником правоохоронного органу, службовою особою та представником влади.

Так, на виконання вищевказаних санітарних норм у лісовій сфері 22 липня 2024 року між Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», в особі директора ОСОБА_12 , у подальшому «Виконавець», та Державне підприємство «Слов'янське лісове господарство», у подальшому «Замовник», в особі т.в.о. директора ОСОБА_7 , укладено договір № 139/24 за кодом 77230000-1 щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 223,4 га, згідно технічного завдання до договору. Термін задавання послуг за договором липень 2024 року.

Загальна вартість договору складає 18 980 гривень 06 копійок (вісімнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят гривень шість копійок).

Оплата виконується шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок «Виконавця», згідно наданого рахунку та акту здавання - приймання наданих послуг.

Розрахунок «Замовник» зобов'язаний провести у 7 денний термін з моменту підписання акту про виконані послуги.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором «Виконавець» і «Замовник» несуть відповідальність на підставі діючого законодавства.

Згідно додатку № 2 до договору № 139/24 від 22.07.2024 «Технічне завдання» - необхідно провести лісопатологічне обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 223,4 га, в т.ч. Маяцьке лісництво - площа 118,6 га., Краматорське лісництво - площа 11,9 га., Олександрівське лісництво - площа 26,4 га., Краснопільське лісництво - площа 30,8 га., Білозерське лісництво - площа 2,3 га., та Катеринівське лісництво - площа 33,4 га.

Так, після підписання 22 липня 2024 року з Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», в особі директора ОСОБА_12 , договору № 139/24 за кодом 77230000-1 щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 223,4 га, згідно технічного завдання до договору, та достеменно знаючі, що вищевказані роботи з проведення лісопатологічного обстеження насаджень не проводилися, в цей же день 22 липня 2024 року, перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство» за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Анатолія Солов'яненка, буд. 1, ОСОБА_7 надала вказівку головному бухгалтеру ДП «Слов'янське лісове господарство» перерахувати на розрахунковий рахунок Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Харківлісозахист» грошові кошти на загальну суму 18 980 гривень 06 копійок (вісімнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят гривень шість копійок).

Окрім того, 23 вересня 2024 року між Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», в особі директора ОСОБА_12 , у подальшому «Виконавець», та Державним підприємством «Слов'янське лісове господарство», у подальшому «Замовник», в особі т.в.о.директора ОСОБА_7 , укладено договір № 186/24 за кодом 77230000-1 щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 1836,0 га, згідно технічного завдання до договору. Термін задавання послуг за договором вересень 2024 року.

Загальна вартість договору складає 155 986 гривень 56 копійок (сто п'ятдесят п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят шість гривень п'ятдесят шість копійок).

Оплата виконується шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок «Виконавця», згідно наданого рахунку та акту здавання - приймання наданих послуг.

Розрахунок «Замовник» зобов'язаний провести у 7 денний термін з моменту підписання акту про виконані послуги.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором «Виконавець» і «Замовник» несуть відповідальність на підставі діючого законодавства.

Згідно додатку № 2 до договору № 186/24 від 23.08.2024 «Технічне завдання» - необхідно провести лісопатологічне обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 1836,0 га, в т.ч. Маяцьке лісництво - площа 651,9 га., Краматорське лісництво - площа 469,3 га., Олександрівське лісництво - площа 187,3 га., Краснопільське лісництво - площа 179,9 га., Білозерське лісництво - площа 178,6 га., Катеринівське лісництво - площа 35,2 га., та Покровське лісництво - площа 133,8 га.

Так, після підписання 23 вересня 2024 року з Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», в особі директора ОСОБА_12 , договору № 186/24 за кодом 77230000-1 щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 1836,0 га, згідно технічного завдання до договору, та достеменно знаючі що вищевказані роботи з проведення лісопатологічного обстеження насаджень не проводилися, в цей же день 23 вересня 2024 року, перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство» за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Анатолія Солов'яненка, буд. 1, ОСОБА_7 надала вказівку головному бухгалтеру ДП «Слов'янське лісове господарство» перерахувати на розрахунковий рахунок Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Харківлісозахист» грошові кошти на загальну суму 155 986 гривень 56 копійок (сто п'ятдесят п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят шість гривень п'ятдесят шість копійок).

Також, 29 жовтня 2024 року між Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», в особі директора ОСОБА_12 , у подальшому «Виконавець», та Державним підприємством «Слов'янське лісове господарство», у подальшому «Замовник», в особі т.в.о.директора ОСОБА_7 , укладено договір № 219/24 за кодом 77230000-1 щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 790,8 га, згідно технічного завдання до договору. Термін задавання послуг за договором жовтень-листопад 2024 року.

Загальна вартість договору складає 67 186 гривень 37 копійок (шістдесят сім тисяч сто вісімдесят шість гривень тридцять сім копійок).

Оплата виконується шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок «Виконавця», згідно наданого рахунку та акту здавання - приймання наданих послуг.

Розрахунок «Замовник» зобов'язаний провести у 7 денний термін з моменту підписання акту про виконані послуги.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором «Виконавець» і «Замовник» несуть відповідальність на підставі діючого законодавства.

Згідно додатку № 2 до договору № 219/24 від 29.10.2024 «Технічне завдання» - необхідно провести лісопатологічне обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 798,8 га, в т.ч. Маяцьке лісництво - площа 698,8 га., Краматорське лісництво - площа 81,6 га., Краснопільське лісництво - площа 7,2 га., та Покровське лісництво - площа 3,2 га.

Так, після підписання 29 жовтня 2024 року з Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», в особі директора ОСОБА_12 , договору № 219/24 за кодом 77230000-1 щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 790,8 га, згідно технічного завдання до договору, та достеменно знаючі що вищевказані роботи з проведення лісопатологічного обстеження насаджень не проводилися, 31 жовтня 2024 року, перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство» за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Анатолія Солов'яненка, буд. 1, ОСОБА_7 надала вказівку головному бухгалтеру ДП «Слов'янське лісове господарство» перерахувати на розрахунковий рахунок Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Харківлісозахист» грошові кошти на загальну суму 67 186 гривень 37 копійок (шістдесят сім тисяч сто вісімдесят шість гривень тридцять сім копійок).

Таким чином, у липні 2024 року, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не представилось можливим, тимчасово виконуючи обов'язки директора ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_7 , визначивши вчинення злочинів як додаткове джерело для здобуття коштів і матеріальних благ для свого існування, маючи злочинний умисел, спрямований на вчинення тяжких злочинів проти довкілля та злочинів у сфері службової діяльності, будучи обізнаною про встановлений чинним законодавством порядок проведення рубок лісу, у порушення п.п. 2.1, 2.3, 2.11, 2.12 своєї посадової інструкції, ст.ст. 19, 65, 67, 68, 69, 70, 86 Лісового кодексу України, п. 6, 13, 26 Санітарних правил, усвідомлюючи протиправний та суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи тяжкі наслідки, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що одноособово вона не зможе реалізувати свій злочинний умисел на вчинення злочинів пов'язаних з незаконною порубкою дерев на території Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», та Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», організувала і очолила стійку організовану злочинну групу, до складу якої увійшли лісничий Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_6 , інженер з охорони та захисту лісу ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_8 , виконуючий обов'язки лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_9 , виконуючий обов'язки лісничого Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_10 , лісничий Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_11 .

Організована ОСОБА_7 група характеризувалась стійкими зв'язками, що полягали в існуванні між учасниками групи стабільних відносин при підготовці та вчиненні злочинів, наявності мети на неодноразове їх вчинення і єдиного плану злочинної діяльності із визначенням функцій кожного учасника групи, спрямованих на його досягнення, дотриманні заходів і засобів конспірації, розподілі між учасниками групи грошових коштів, отриманих від злочинної діяльності.

Вступивши із зазначеними особами в злочинну змову, спрямовану на вчинення у складі організованої групи незаконної порубки дерев на території Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», та Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», з метою подальшого збуту незаконно зрубаних дерев, ОСОБА_7 , будучи організатором і керівником злочинного угрупування, розробила спільний злочинний план, який включав наступні етапи.

Перший етап:

Визначення місць незаконної порубки дерев на території лісових ділянок Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», та Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», закріплених за лісничим Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_6 , інженером з охорони та захисту лісу ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_8 , виконувачем обов'язків лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_9 , виконуючим обов'язки лісничого Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_10 , та лісничим Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_11 , на яких відповідно до Лісорубних квитків здійснювалась система рубок з формування і оздоровлення лісів способом вибіркової санітарної рубки.

Другий етап:

Проведення рубок на визначених місцях незаконної порубки дерев на території лісових ділянок Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», та Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп».

Третій етап:

Реалізація незаконно вирубаної деревини поза оприбуткуванням готівки у касі ДП «Слов'янський лісгосп» відповідно затвердженого порядку.

З метою реалізації вказаного злочинного плану ОСОБА_7 , володіючи організаторськими здібностями, особистими лідерськими якостями, будучи керівником організованої групи, розподілила функції усіх членів групи, згідно яких:

ОСОБА_7 , будучи організатором та керівником організованої групи: - здійснювала загальне керівництво діями членів організованої групи, визначала час і місце вчинення злочину, а також розподіляла ролі та обов'язки учасників угрупування при його скоєнні; - організувала підготовку до вчинення злочинів і здійснювала контроль за ходом їх вчинення з боку інших учасників ОЗГ; - здійснювала координацію дій учасників групи в ході виконання плану вчинення злочинів; - визначала місця незаконної порубки дерев на закріплених за учасниками ОЗГ ділянках лісового масиву Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», та Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп»; - будучи т.в.о. директора ДП «Слов'янський лісгосп» вживала заходів щодо не викриття вчинених незаконних порубок; - організовувала збут незаконно здобутої деревини.

ОСОБА_6 , як виконавець у складі організованої групи та її активний учасник, виконував наступне: - підпорядковувався ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останньої; - забезпечував заходи конспірації злочинної діяльності; - достовірно знаючи про протиправність своїх дій, дотримуючись плану злочинної діяльності, безпосередньо приймав активну участь у незаконній порубці дерев, зберіганні деревини, завантаженні деревини на вантажний автомобіль для подальшого перевезення незаконно зрубаних дерев з місця порубки до місця їх збуту.

ОСОБА_11 , як виконавець у складі організованої групи та її активний учасник, виконував наступне: - підпорядковувався ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останньої; - забезпечував заходи конспірації злочинної діяльності; - достовірно знаючи про протиправність своїх дій, дотримуючись плану злочинної діяльності, безпосередньо приймав активну участь у незаконній порубці дерев, зберіганні деревини, завантаженні деревини на вантажний автомобіль для подальшого перевезення незаконно зрубаних дерев з місця порубки до місця їх збуту.

ОСОБА_10 , як виконавець у складі організованої групи та її активний учасник, виконував наступне: - підпорядковувався ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останньої; - забезпечував заходи конспірації злочинної діяльності; - достовірно знаючи про протиправність своїх дій, дотримуючись плану злочинної діяльності, безпосередньо приймав активну участь у незаконній порубці дерев, зберіганні деревини, завантаженні деревини на вантажний автомобіль для подальшого перевезення незаконно зрубаних дерев з місця порубки до місця їх збуту.

ОСОБА_9 , як виконавець у складі організованої групи та її активний учасник, виконував наступне: - підпорядковувався ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останньої; - забезпечував заходи конспірації злочинної діяльності; - достовірно знаючи про протиправність своїх дій, дотримуючись плану злочинної діяльності, безпосередньо приймав активну участь у незаконній порубці дерев, зберіганні деревини, завантаженні деревини на вантажний автомобіль для подальшого перевезення незаконно зрубаних дерев з місця порубки до місця їх збуту.

ОСОБА_8 , як пособник у складі організованої групи та її активний учасник, виконував наступне: - підпорядковувався ОСОБА_7 , виконуючи вказівки останньої; - забезпечував заходи конспірації злочинної діяльності; - достовірно знаючи про протиправність своїх дій, дотримуючись плану злочинної діяльності, безпосередньо приймав активну участь у прикритті інших учасників ОЗГ у незаконній порубці дерев.

Таким чином, приблизно у липні 2024 року, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_7 створено організовану злочинну групу з чітким розподілом ролей, єдиним узгодженим злочинним планом доведеним до всіх його учасників.

Діяльність зазначеної організованої групи була спрямована на вчинення незаконної порубки, зберігання та збуту незаконно зрубаних дерев.

Мета створення організованої групи - незаконна порубка дерев та отримання прибутку в результаті збуту незаконно зрубаних дерев.

Мотив створення організованої групи - незаконне збагачення.

Умисел організованої ОСОБА_7 злочинної групи був спрямований на вчинення незаконної порубки дерев на території лісового масиву Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», та Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», для подальшого збуту незаконно зрубаних дерев.

Згідно розробленого ОСОБА_7 злочинного плану предметом скоєння злочину є дерева, які росли на території лісових масивів Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп», та Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп».

Стійке організоване об'єднання під керівництвом ОСОБА_7 , в складі ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , та ОСОБА_8 , діяло за чітко розробленим вищевказаним планом з розподілом ролей та функцій учасників групи, спрямованих на його виконання та досягнення єдиного злочинного результату у вигляді отримання грошових коштів, скоїло умисні злочини при наступних обставинах.

Так, на виконання договорів № 139/24 від 22.07.2024, № 186/24 від 23.09.2024, № 219/24 від 29.10.2025 працівники ДСЛП «Харківлісозахист» повинні були упродовж 2024 року виконати роботи з проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів згідно технічних завдань до договорів .

Встановлено, що фактично роботи з проведення лісопатологічних обстежень насаджень відповідно до вищевказаних договорів не проводились, працівники ДСЛП «Харківлісозахист» для виконання вказаних робіт до Донецької області не виїжджали.

При цьому посадовою особою ДСЛП «Харківлісозахист», матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, складено та видано завідомо неправдиві офіційні документи - акт лісопатологічного обстеження насаджень Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 на загальній площі 157,6 га, акт лісопатологічного обстеження насаджень Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 на загальній площі 19,1 га, акт лісопатологічного обстеження насаджень Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 на загальній площі 26,5 га, акт лісопатологічного обстеження насаджень Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 01.11.2024 на загальній площі 65,2 га, відповідно до яких обстежені насадження нібито уражені інфекційними хворобами, що негативно впливає на їх загальний санітарний стан, та потребують проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів у вигляді вибіркових санітарних рубок.

Далі, ОСОБА_7 , тимчасово виконуючи обов'язки директора ДП «Слов'янський лісгосп», тобто будучи службовою особою, працівником правоохоронного органу, достовірно знаючи, що фактично роботи з проведення лісопатологічних обстежень насаджень відповідно до договорів між ДП «Слов'янський лісгосп» та ДСЛП «Харківлісозахист» № 139/24 від 22.07.2024, № 186/24 від 23.09.2024; № 219/24 від 29.10.2024 не проводились, а акти лісопатологічного обстеження насаджень Маяцького, Катеринівського, Олександрівського та Краматорського лісництв ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 та 01.11.2024 містять завідомо неправдиві відомості, явно перевищуючі свої службові повноваження, в порушення п.п. 2.1, 2.3, 2.11, 2.12 своєї посадової інструкції, ст.ст. 19, 65, 67, 68, 69, 70, 86 Лісового кодексу України, п. 6, 13, 26 Санітарних правил, діючи умисно, у складі організованої групи, з лісничим Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_6 , інженером з охорони та захисту лісу ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_8 , виконуючим обов'язки лісничим Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_9 , виконуючим обов'язки лісничого Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_10 , лісничим Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_11 , перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі ДП «Слов'янський лісгосп» за адресою: м. Слов'янськ, вул. Анатолія Солов'яненка 1, в січні 2025 року, точний час досудовим розслідування не встановлено, надала вказівку провідному інженеру лісового господарства відділу лісового та мисливського господарства ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_13 підготувати та оформити через Єдину екологічну платформу «Екосистема» заяви на видачу лісорубних квитків.

Діючи за вказівкою ОСОБА_7 , ОСОБА_13 у період часу з 27.01.2025 до 23.02.2025 року за допомогою Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема» подав заяву № 20250122-153001 на видачу лісорубного квитка № 20250127-000024 (Олександрівське лісництво, квартал 14, виділ 10, площа 21 га), заяву № 20250207-159191 на видачу лісорубного квитка № 20250209-000008 (Катеринівське лісництво, квартал 11, виділ 4, площа 3,5 га), заяву № 20250207-159214 на видачу лісорубного квитка № 20250209-000009 (Катеринівське лісництво, квартал 11, виділ 5, площа 1,9 га), заяву № 20250203-156949 на видачу лісорубного квитка № 20250213-000440 (Маяцьке лісництво, квартал 161, виділ 2, площа 13,5 га), заяву № 20250209-159484 на видачу лісорубного квитка № 20250218-000105 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 1, площа 2,4 га), заяву № 20250209-159485 на видачу лісорубного квитка № 20250218-000108 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 2, площа 2,9 га), заяву № 20250209-159486 на видачу лісорубного квитка № 20250221-000183 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 4, площа 6,3 га), заяву №20250207-159244 на видачу лісорубного квитка № 20250223-000015 (Катеринівське лісництво, квартал 15, виділ 2, площа 2,4 га), за результатами розгляду яких Південно - Східним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства було видано лісорубні квитки.

В подальшому ОСОБА_7 залучено до виконання робіт з вибіркових санітарних рубок ФОП ОСОБА_14 , якому не було відомо про отримання лісорубних квитків з порушенням законодавства, яким упродовж 2025 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, проведено рубку дерев, за результатами якої незаконно зрубано: 65 дерев у Краматорському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 26 дубів, 11 кленів у кварталі 28 виділу 1 площею 2,4 га; 4 дуби, 12 кленів і 1 акація у кварталі 28 виділ 2 площею 2,9 га; 11 дубів у кварталі 28 виділу 4 площею 6,3 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 548 088,99 грн.; 265 дерев у Катеринівському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 69 дубів, 11 ясенів, 39 берестів, 20 груш, 126 кленів у кварталі 15 виділу 2 площею 2,4 га; 99 дубів, 3 ясеня, 100 кленів і 13 груш у кварталі 11 виділу 5 площею 1,9 га; 34 дуби, 2 ясеня, 245 кленів, 46 груш у кварталі 11 виділу 4 площею 3,5 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 4 699 231,24 грн.; 275 дерев у Маяцькому лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 138 дубів, 130 ясенів, 4 клени 2 береста і 1 грушу у кварталі 161 виділу 2 площею 13,5 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 3 952 090,83 грн.; 715 дерев листяних порід в Олександрівському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп» у кварталі 14 виділу 10 площею 21 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 5 428 371,26 грн.

Таким чином, внаслідок протиправних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 була проведена незаконна порубка дерев, чим спричинено істотну шкоду довкіллю та заподіяно збитків Дружківській міській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області, Краматорській міській військовій адміністрації Донецької області, Святогірській міській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області, Олександрівській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області на загальну суму 14 627 782, 32 грн., що є тяжкими наслідками відповідно до примітки до ст. 246 КК України.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у незаконній порубці дерев у лісах, вчиненій за попередньою змовою організованою групою осіб, як виконавець, якщо вона спричинила тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст.246 КК України.

Окрім того, на виконання вищевказаних санітарних норм у лісовій сфері протягом 2024 року між Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист» (далі - ДСЛП «Харківлісозахист»), в особі директора ОСОБА_12 та ДП «Слов'янський лісгосп» в особі т.в.о. директора ОСОБА_7 укладено три договори щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів: № 139/24 від 22.07.2024, №186/24 від 23.09.2024; та № 219/24 від 29.10.2024.

Так, на виконання вищевказаних договорів працівники ДСЛП «Харківлісозахист» повинні були упродовж 2024 року виконати роботи з проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів згідно технічних завдань до договорів .

Встановлено, що фактично роботи з проведення лісопатологічних обстежень насаджень відповідно до договорів № 139/24 від 22.07.2024, №186/24 від 23.09.2024; № 219/24 від 29.10.2024 не проводились, працівники ДСЛП «Харківлісозахист» для виконання вказаних робіт до Донецької області не виїжджали.

При цьому посадовою особою ДСЛП «Харківлісозахист», матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, складено та видано завідомо неправдиві офіційні документи - акт лісопатологічного обстеження насаджень Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 на загальній площі 157,6 га, акт лісопатологічного обстеження насаджень Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 на загальній площі 19,1 га, акт лісопатологічного обстеження насаджень Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 на загальній площі 26,5 га, акт лісопатологічного обстеження насаджень Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 01.11.2024 на загальній площі 65,2 га, відповідно до яких обстежені насадження нібито уражені інфекційними хворобами, що негативно впливає на їх загальний санітарний стан, та потребують проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів у вигляді вибіркових санітарних рубок.

Далі, тимчасово виконуючи обов'язки директора ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_7 , будучи службовою особою, працівником правоохоронного органу, достовірно знаючи, що фактично роботи з проведення лісопатологічних обстежень насаджень відповідно до договорів між ДП «Слов'янський лісгосп» та ДСЛП «Харківлісозахист» № 139/24 від 22.07.2024, № 186/24 від 23.09.2024; № 219/24 від 29.10.2024 не проводились, а акти лісопатологічного обстеження насаджень Маяцького, Катеринівського, Олександрівського та Краматорського лісництв ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 та 01.11.2024 містять завідомо неправдиві відомості, явно перевищуючі свої службові повноваження, в порушення п.п. 2.1, 2.3, 2.11, 2.12 своєї посадової інструкції, ст.ст. 19, 65, 67, 68, 69, 70, 86 Лісового кодексу України, п. 6, 13, 26 Санітарних правил, діючи умисно, у складі організованої групи, з лісничим Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_6 , інженером з охорони та захисту лісу ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_8 , виконуючим обов'язки лісничого Краматорського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_9 , виконуючим обов'язки лісничого Катеринівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_10 , лісничим Маяцького лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_11 , перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі ДП «Слов'янський лісгосп» за адресою: м. Слов'янськ, вул. Анатолія Солов'яненка 1, в січні 2025 року, точний час досудовим розслідування не встановлено, надала вказівку провідному інженеру лісового господарства відділу лісового та мисливського господарства ДП «Слов'янський лісгосп» ОСОБА_13 , підготувати та оформити через Єдину екологічну платформу «ЕкоСистема» заяви на видачу лісорубних квитків.

Діючи за вказівкою ОСОБА_7 , ОСОБА_13 у період часу з 27.01.2025 до 23.02.2025 року за допомогою Єдиної екологічної платформи “ЕкоСистема» подав заяву № 20250122-153001 на видачу лісорубного квитка № 20250127-000024 (Олександрівське лісництво, квартал 14, виділ 10, площа 21 га), заяву № 20250207-159191 на видачу лісорубного квитка № 20250209-000008 (Катеринівське лісництво, квартал 11, виділ 4, площа 3,5 га), заяву № 20250207-159214 на видачу лісорубного квитка № 20250209-000009 (Катеринівське лісництво, квартал 11, виділ 5, площа 1,9 га), заяву № 20250203-156949 на видачу лісорубного квитка № 20250213-000440 (Маяцьке лісництво, квартал 161, виділ 2, площа 13,5 га), заяву № 20250209-159484 на видачу лісорубного квитка № 20250218-000105 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 1, площа 2,4 га), заяву № 20250209-159485 на видачу лісорубного квитка № 20250218-000108 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 2, площа 2,9 га), заяву № 20250209-159486 на видачу лісорубного квитка № 20250221-000183 (Краматорське лісництво, квартал 28, виділ 4, площа 6,3 га), заяву №20250207-159244 на видачу лісорубного квитка № 20250223-000015 (Катеринівське лісництво, квартал 15, виділ 2, площа 2,4 га), за результатами розгляду яких Південно - Східним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства було видано лісорубні квитки.

В подальшому ОСОБА_7 залучено до виконання робіт з вибіркових санітарних рубок ФОП ОСОБА_14 , якому не було відомо про отримання лісорубних квитків з порушенням законодавства, яким упродовж 2025 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, проведено рубку дерев, за результатами якої незаконно зрубано: 65 дерев у Краматорському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 26 дубів, 11 кленів у кварталі 28 виділу 1 площею 2,4 га; 4 дуби, 12 кленів і 1 акація у кварталі 28 виділ 2 площею 2,9 га; 11 дубів у кварталі 28 виділу 4 площею 6,3 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 548 088,99 грн.; 265 дерев у Катеринівському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 69 дубів, 11 ясенів, 39 берестів, 20 груш, 126 кленів у кварталі 15 виділу 2 площею 2,4 га; 99 дубів, 3 ясеня, 100 кленів і 13 груш у кварталі 11 виділу 5 площею 1,9 га; 34 дуби, 2 ясеня, 245 кленів, 46 груш у кварталі 11 виділу 4 площею 3,5 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 4 699 231,24 грн.; 275 дерев у Маяцькому лісництві ДП «Слов'янський лісгосп», зокрема: 138 дубів, 130 ясенів, 4 клени 2 береста і 1 грушу у кварталі 161 виділу 2 площею 13,5 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 3 952 090,83 грн.; 715 дерев листяних порід в Олександрівському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп» у кварталі 14 виділу 10 площею 21 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 5 428 371,26 грн.

Таким чином, внаслідок протиправних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 була проведена незаконна порубка дерев, чим спричинено істотну шкоду довкіллю та заподіяно збитків Дружківській міській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області, Краматорській міській військовій адміністрації Донецької області, Святогірській міській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області, Олександрівській військовій адміністрації Краматорського району Донецької області на загальну суму 14 627 782, 32 грн., що є тяжкими наслідками відповідно до примітки до ст. 364 КК України.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, вчиненому за попередньою змовою організованою групою осіб, як виконавець, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст.28, ч. 3 ст.365 КК України.

Окрім того, 22 липня 2024 року між Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», в особі директора ОСОБА_12 , у подальшому «Виконавець», та Державним підприємством «Слов'янське лісове господарство», у подальшому «Замовник», в особі т.в.о. директора ОСОБА_7 , укладено три договори щодо проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів: № 139/24 від 22.07.2024, № 186/24 від 23.09.2024; № 219/24 від 29.10.2024.

На виконання вищевказаних договорів працівники ДСЛП «Харківлісозахист» повинні були упродовж 2024 року виконати роботи з проведення лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність призначення в них заходів з поліпшення санітарного стану лісів згідно технічних завдань до договорів .

При цьому посадова особа ДСЛП «Харківлісозахист», матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження, у вересні 2024 року перебуваючи у не встановленому місці, точні дати та час досудовим розслідуванням не встановлено, склала та видала завідомо неправдивий офіційний документ - Акт лісопатологічного обстеження та оцінки санітарного стану насаджень Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 про нібито її участь у проведені лісопатологічних обстежень насаджень, що потребують вибіркових санітарних рубок.

Далі, ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді лісничого Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» у вересні 2024 року, точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена, у невстановленому під час досудового розслідування місці, шляхом проставляння свого власного підпису в Акті лісопатологічного обстеження та оцінки санітарного стану насаджень Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024, засвідчив факт проведенням ним у складі комісії даного обстеження, в той час, як фактично вказане обстеження не проводилось, чим вніс завідомо неправдиві відомості у вказаний вище акт, що є офіційним документом.

В подальшому на підставі акта лісопатологічного обстеження насаджень Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024, який містив завідомо неправдиві відомості, ДП «Слов'янський лісгосп» отримано лісорубний квиток № 20250127-000024 та із залученням ФОП ОСОБА_14 , якому не було відомо про отримання лісорубного квитка з порушенням законодавства, упродовж 2025 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, проведено рубку дерев, за результатами якої незаконно зрубано 715 дерев листяних порід в Олександрівському лісництві ДП «Слов'янський лісгосп» у кварталі 14 виділу 10 площею 21 га, внаслідок чого спричинено істотну шкоду довкіллю та збитки на загальну суму 5 428 371,26 грн.

Таким чином, внаслідок внесення завідомо неправдивих відомостей до акта лісопатологічного обстеження насаджень Олександрівського лісництва ДП «Слов'янський лісгосп» від 20.09.2024 була проведена незаконна порубка дерев, чим спричинено істотну шкоду довкіллю та заподіяно збитків територіальній громаді в особі Олександрівської військової адміністрації Краматорського району Донецької області на загальну суму 5 428 371,26 грн, що є тяжкими наслідками відповідно до примітки до ст. 364 КК України.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 366 КК України.

13.08.2025 ОСОБА_6 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України.

03.11.2025 ОСОБА_6 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст.28, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 , підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст.28, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України, підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами у їх сукупності, зокрема: повідомленням Другого оперативного відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Краматорську про вчинення кримінального правопорушення від 05.08.2024, протоколами допиту свідків ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , протоколами оглядів (обстеження) території ДП «Слов'янське лісове господарство», Довідкою управління безпеки Департаменту безпеки ДП «Ліси України», висновками судово-почеркознавчих експертиз, та висновками комплексних судових інженерно-екологічних та економічних експертиз, згідно яких, підтверджено збитки, завданих внаслідок незаконної рубки лісів.

Крім того, причетність ОСОБА_6 , до інкримінованого злочину підтверджується матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій, та іншими доказами в їх сукупності.

20.08.2025 Шевченківським районним судом м. Дніпра відносно ОСОБА_6 , обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 13 жовтня 2025 року.

09.10.2025 Шевченківським районним судом м. Дніпра відносно ОСОБА_6 , продовжено запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 09 грудня 2025 року.

Прокурор просить продовжити строк запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту до підозрюваного ОСОБА_6 , на 60 днів в межах строку досудового розслідування, обґрунтовуючи таку вимогу наявністю ризиків, передбачених п.п. 1, 3,4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, що дають йому достатні підстави вважати, що останній може спробувати переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив продовжити строк запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту до підозрюваного ОСОБА_6 з покладенням на нього обов'язків, визначених попередньою ухвалою слідчого судді.

Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні не погодився з клопотанням прокурора, оскільки ризики, на які посилається прокурор жодним чином не підтверджені. ОСОБА_6 жодним чином не перешкоджав кримінальному провадженню, не порушував покладених на нього обов'язків, з'являвся за викликами, не вчиняв правопорушень. При цьому ОСОБА_6 , перебуваючи під цілодобовим домашнім арештом, позбавлений можливості працевлаштуватися задля утримання родини, а також позбавлений можливості евакуювати родину у більш безпечне місце. Просив клопотання прокурора задовольнити частково, змінити цілодобовий домашній арешт на нічний з 21.00 год. по 05.00 год.

У судовому засіданні захисник ОСОБА_5 підтримала позицію захисника ОСОБА_4 , вважає ризики, зазначені прокурором не підтвердженими. ОСОБА_6 жодним чином не перешкоджав кримінальному провадженню, не порушував обов'язків, покладених на нього у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу. ОСОБА_6 не має можливості працевлаштуватися, а також, у зв'язку з загостренням бойових дій на території Донецької області, не має можливості евакуювати свою родину. Також просила задовільнити клопотання прокурора частково та продовжити ОСОБА_6 застосування запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту.

Підозрюваний ОСОБА_6 підтримав думку своїх захисників, просив змінити цілодобовий домашній арешт на нічний, щоб мати можливість працювати, забезпечувати сім'ю.

Вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши докази, долучені до клопотання та надані в судовому засіданні, слідчий суддя прийшов таких висновків.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 , підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст.28, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України, підтверджується зібраними під час досудового розслідування і перевіреними у судовому засіданні доказами, зокрема: повідомленням Другого оперативного відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Краматорську про вчинення кримінального правопорушення від 05.08.2024, протоколами допиту свідків ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , протоколами оглядів (обстеження) території ДП «Слов'янське лісове господарство», Довідкою управління безпеки Департаменту безпеки ДП «Ліси України», висновками судово-почеркознавчих експертиз, та висновками комплексних судових інженерно-екологічних та економічних експертиз, згідно яких, підтверджено збитки, завданих внаслідок незаконної рубки лісів; матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій, тощо.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Дніпра від 20 серпня 2025 року до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 13 жовтня 2025 року, з покладенням процесуальних обов'язків: 1) цілодобово не залишати місце постійного проживання: будинок АДРЕСА_1 без дозволу слідчого, прокурора або суду, за винятком випадків необхідності отриманні невідкладної медичної допомоги або рятування життя; 2) прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; 3) повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця проживання, роботи, а також контактного номеру мобільного телефону; 4) утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та зі свідками по даному кримінальному провадженню; 5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Дніпра від 08 жовтня 2025 року строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжений до чотирьох місяців, тобто до 13 грудня 2025 року.

Відповідно до ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду міста Дніпра від 09 жовтня 2025 року застосований до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту продовжений до 09 грудня 2025 року, з покладенням обов'язків зазначених вище.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Дніпра від 04 грудня 2025 року строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжений до шести місяців, тобто до 13 лютого 2026 року.

Підставою застосування та продовження застосування запобіжного заходу є наявність, зокрема, ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною 1 статті 177 КПК України (ч. 2 статті 177 КПК України).

Ризики, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Зазначений стандарт доказування (переконання) слідчий суддя використовує для перевірки наявності ризиків, передбачених частиною 1 статті 177 КПК України, у цьому кримінальному провадженні щодо підозрюваного ОСОБА_6 .

Прокурором доведено продовження існування ризику, передбаченого п.1 ч. 1 ст. 177 КПК України, з огляду на те, що підозрюваний ОСОБА_6 може почати переховуватись від органів досудового розслідування та суду, що підтверджується тим, що він підозрюється у вчиненні низки тяжких злочинів, за вчинення яких законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком до 10 років, тому наслідки і ризик втечі можуть бути визнані нею менш небезпечними, ніж кримінальне переслідування.

В той же час, слідчий суддя вважає, що ризики, передбачені п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, на які посилається прокурор, не доведені, оскільки по-перше, не надано будь-яких доказів на підтвердження наміру підозрюваного впливати на свідків у кримінальному провадженні по-друге, ризик перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином не конкретизований та є похідним від інших ризиків.

Відповідно до ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Орган внутрішніх справ повинен негайно поставити на облік особу, щодо якої застосовано запобіжний захід у виді домашнього арешту, і повідомити про це слідчому або суду. Працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за поведінкою підозрюваного, який перебуває під домашнім арештом, мають право з'являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених не неї зобов'язань, використовувати електронні засоби контролю.

Враховуючи вказані обставини, слідчий суддя вважає, що такий запобіжний захід як домашній арешт забезпечить дотримання підозрюваним ОСОБА_6 процесуальних обов'язків під час досудового розслідування та судового розгляду і, в тому числі, забезпечить запобігання встановленому ризику, передбаченому п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Слідчий суддя вважає, що застосований до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту відповідає особі підозрюваного, характеру та тяжкості кримінальних правопорушень, що йому інкримінуються, не дає можливості перешкоджати інтересам досудового розслідування, а також відповідає практиці Європейського суду з прав людини, відповідно до якої, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, забезпечення яких вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Приймаючи до уваги вагомість наявних доказів, які вказують на обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, з правовою кваліфікацією, для даної стадії досудового розслідування, за ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст.28, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України; тяжкість покарання, що загрожує останньому у разі визнання його винуватим у їх вчиненні; дані про особу підозрюваного, конкретні обставини інкримінованих злочинів, та наявність ризику, який дає підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п.1 ч.1 ст. 177 КПК України; слідчий суддя вважає необхідним задовольнити клопотання прокурора і продовжити строк застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту на два місяці, з покладенням наступних обов'язків: 1) цілодобово не залишати місце постійного проживання: будинок АДРЕСА_1 без дозволу слідчого, прокурора або суду, за винятком випадків необхідності отриманні невідкладної медичної допомоги або рятування життя; 2) прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; 3) повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця проживання, роботи, а також контактного номеру мобільного телефону; 4) утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та зі свідками по даному кримінальному провадженню; 5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

З огляду на вищенаведені обставини, слідчий суддя не знаходить підстав для зміни режиму домашнього арешту з цілодобового на нічний, оскільки в такому випадку мета застосування заходу забезпечення кримінального провадження не буде досягнута. При цьому необхідно звернути увагу на те, що застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту жодним чином не перешкоджає його евакуації у випадку настання реальної загрози його життю та здоров'ю у випадку наближення лінії бойового зіткнення до м. Краматорськ Донецької області, а також отриманню невідкладної медичної допомоги.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 176-179, 181 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів територіальним управлінням Державного бюро розслідувань Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024050010007628 від 05 серпня 2024 року, стосовно ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 246, ч.2 ст.27 ч.3 ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України - задовольнити.

Продовжити строк застосування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Краматорськ Донецької області, запобіжного заходу у виді домашнього арешту на строк до 04 лютого 2026 року.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_6 наступні процесуальні обов'язки:

1) цілодобово не залишати місце постійного проживання: будинок АДРЕСА_1 без дозволу слідчого, прокурора або суду, за винятком випадків необхідності отримання невідкладної медичної допомоги або рятування життя;

2) прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

3) повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця проживання, роботи, а також контактного номеру мобільного телефону;

4) утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними та зі свідками по даному кримінальному провадженню;

5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Виконання ухвали доручити Краматорському РУП ГУНП в Донецькій області.

Ухвала підлягає негайному виконанню органом Національної поліції України.

На ухвалу слідчого судді учасниками процесу може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1