Справа № 308/4027/25
3/308/2458/25
16.10.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., за участю представника Закарпатської митниці держмитслужби - Селеша О.Я., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - с. Оріховиця Ужгородського району Закарпатської області, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 24.11.2017, орган, що видав 2101, про порушення митних правил за ст. 485 МК України,
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил від 29 січня 2025 року за № 0083/UA305000/2025, 10 вересня 2024 року Закарпатською митницею отримано лист від 10.09.2024 № 20/20-02-01/7/920 (вх. Закарпатської митниці від 10.09.2024 № 47396/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист військової частини НОМЕР_2 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено в якості гуманітарної допомоги через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини.
Зазначеним листом військова частина НОМЕР_2 повідомила Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу - транспортного засобу марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 .
У ході проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортного засобу, який переміщувався у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення якого відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, на підставі інформації з Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 16.09.2022 о 21 год. 51 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, обв'м двигуна - 2477 см3, рак виготовлення - 2002, реєстраційний номерний знак Естонії НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-клопотання військової частини НОМЕР_2 (номер та дата записані нерозбірливо).
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 ».
20 вересня 2024 року митницею направлено ОСОБА_4 лист-запрошення від 20.09.2024 № 7.7-20/20-03/10/4467 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України.
Станом на 28.01.2025, ОСОБА_3 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.
Згідно з інформацією від військової частини НОМЕР_2 від 06.08.2024 № 3909, вартість транспортного засобу марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 становить 282 508,33 гривень. Розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 становить 212 502,65 грн, з яких ввізне мито - 28250, 83 грн, акцизний податок - 101749,99 грн, ПДВ - 82501, 83 гривень.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 212 502, 65 грн, за що передбачена адміністративна відповідальність за статтею 485 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник митного органу підтвердив обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України, та застосувати до нього адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.
ОСОБА_5 у судове засідання не з'явився, однак, подав до суду письмові заперечення, у яких зазначив, що у вересні 2022 року на запит військової чатини завіз в Україну транспортний засіб марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , який був ним відремонтований та переданий в м. Ужгороді представнику військової частини із складанням акту прийому-передачі від 22.10.2022. Подальша доля автомобіля йому не відома, адже після передачі ним займалися представники військової частини. Додав, що діяв сумлінно та добросовісно, у його діях відсутні ознаки правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, у зв'язку з чим просив закрити провадження у справі. Розгляд справи просив здійснити у його відсутності.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, оцінивши належним чином зібрані у справі докази у їх сукупності, суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України визначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Статтею 485 МК передбачена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі - постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174), яка втратила чинність, на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. З 01 грудня 2023 року переміщення гуманітарної допомоги через кордон України врегульовано Порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану". При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№ 1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Як вбачається з матеріалів справи, 16.09.2022 о 21 год. 51 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , тип двигуна - дизельний, обв'м двигуна - 2477 см3, рак виготовлення - 2002, реєстраційний номерний знак Естонії НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-клопотання військової частини НОМЕР_2 (номер та дата записані нерозбірливо).
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 ».
Відповідно до акту прийому-передачі гуманітарної допомоги від 22.10.2022, укладеного у м. Ужгород Закарпатської області між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , військовослужбовцем Національної гвардії України, який діє на підставі посвідчення НОМЕР_6 траеспортний засіб марки «Mitsubishi» моделі «Pajero Sport» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 був переданий в якості благодійної допомоги ОСОБА_6 .
Згідно з п. 9-50 Розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України, особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_5 діяв добросовісно, ввезений на територію України в якості гуманітарної допомоги транспортний засіб передав на потреби Збройних Сил України, а саме військовій частині НОМЕР_2 , що підверджується актом прийому-передачі гуманітарної допомоги від 22 жовтня 2022 року, попереднє або наступне відшкодування вартості переданого транспортного засобу не отримував, що у своїй сукупності вказує на наявність підстав для звільнення ОСОБА_7 від адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України, на підставі п. 9-50 Розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України, та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП, ст.ст. 527, 529 МК,
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України на підставі п. 9-50 Розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України.
Провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н.І. Зарева