Постанова від 10.12.2025 по справі 560/10990/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/10990/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Блонський В.К.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

10 грудня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення та зобов'язати вчинити дії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ("Оберіг") щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та відновити статус "виключений" з військового обліку.

2. Позивач в підтвердження позовних вимог зазначив, що 04.03.2025 року подав заяву стосовно негайного відновлення доступу до його даних в системі "Оберіг" та "Резерв+", приведення їх у актуальний стан де зазначено про те, що він виключений із військового обліку в зв'язку із тим, що він пройшов ВЛК, за висновками якої його визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, що підтверджується відповідними документами, відповідно у військово-обліковому документі вказано, що ОСОБА_1 виключений із військового обліку.

3. 22.02.2025 року позивачу вручено повістку № 2592994 про те, що йому необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних, таким чином відповідач самостійно без будь-яких на те причин змінив статус позивача з "Виключений" на статус "На обліку".

4. Позивач вважав такі дії протиправними та вимагає негайного відновлення доступу до своїх даних в системі "Оберіг" та "Резерв+" та приведення їх у актуальний стан із зазначенням того, що позивач виключений із військового обліку.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

5. 27 жовтня 2025 року рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду в задоволенні позовних вимог відмовлено.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

6. Апелянт ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити його позовні вимоги.

7. Апелянт зазначив, що зважаючи на те, що його право бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я виникло ще 07.02.2023 року на підставі відповідного рішення ВЛК, яке на той час не потребувало затвердження регіональною ВЛК, і таке право було порушено відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, то захист і відновлення такого права необхідно здійснювати без покладення на нього обов'язку дотримуватися тих норм права, яких не існувало на час порушення такого права.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

8. ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

9. В січні 2023 року позивач пройшов обстеження та медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якого позивачу видана довідка військово-лікарської комісії № 25/312 від 07.02.2023 року про те, що позивач визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.

10. В зв'язку із отриманням довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 № 25/312 від 07.02.2023 року, 08.02.2023 року позивач подав на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву за вхідним номером 63 із проханням виключити його з військового обліку військовозобов'язаних рядового, сержантського, старшинського складу запасу.

11. На ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_5 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 10.02.2023 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби в ДШВ, спецпідрозділах, придатний до військової служби в частинах забезпечення, військових комісаріатах за станом здоров'я.

12. Як вбачається із пояснень позивача, в послідуючому він дізнався, що у Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" де здійснюється військовий облік громадян, та у Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+" щодо інформації про статус призовника, військовозобов'язаного та резервіста, статус позивача змінено із виключений з військового обліку на статус-перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний, згідно із постановою ВЛК від 07.02.2023-непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

13. Відповідно до копії витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 № 24 від 31 березня 2023 року солдат ОСОБА_1 1986 року народження визнаний непридатним до військової служби в ДШВ, морській піхоті, плавскладі, спецпідрозділах, придатним до військової служби в частинах забезпечення, військових комісаріатах.

14. 22.05.2025 року позивачу вручено повістку № 2592994 в якій зазначено, що йому належить з'явитися за вказаною адресою 06.03.2025 о 09:00 для уточнення даних при ІНФОРМАЦІЯ_7 .

ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН

15. Позивач зазначив, що 04.03.2025 року подав заяву стосовно негайного відновлення доступу до його даних в системі "Оберіг" та "Резерв+", приведення їх у актуальний стан де зазначено про те, що він виключений із військового обліку в зв'язку із тим, що він пройшов ВЛК, за висновками якої його визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, що підтверджується відповідними документами, відповідно у військово-обліковому документі вказано, що ОСОБА_1 виключений із військового обліку. 22.02.2025 року йому вручено повістку № 2592994 про те, що йому необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних, таким чином відповідач самостійно без будь-яких на те причин змінив статус позивача з "Виключений" на статус "На обліку". Він вважав такі дії протиправними та вимагає негайного відновлення доступу до своїх даних в системі "Оберіг" та "Резерв+" та приведення їх у актуальний стан із зазначенням того, що позивач виключений із військового обліку.

16. Відповідач вказав, що рішення суду першої інстанції є законним та обгрунтованим.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

17. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII).

18. Частиною 2 статті 1 Закону № 2232-XII встановлено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

19. Відповідно до частини 3 статті 1 Закону № 2232-XII, військовий обов'язок крім іншого також включає:

-взяття громадян на військовий облік;

-дотримання правил військового обліку.

20. Згідно із частинами 5, 7, 8 статті 1 Закону № 2232-XII, від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

21. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують в тому числі центри рекрутингу, районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

22. Положення про центри рекрутингу, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України. Діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, центрів рекрутингу координується та спрямовується Міністерством оборони України.

23. Однією із категорій на які поділяються громадяни України щодо військового обов'язку відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-XII, є військовозобов'язані-особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

24. Військовозобов'язаним оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

25. Згідно із частиною 10 статті 1 Закону № 2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України зобов'язані:

-прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

-виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

26. Відповідно до статті 3 Закону № 2232-XII, правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

27. Згідно із частиною 5 статті 33 Закону № 2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

28. Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 2232-XII, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

29. Пунктом 2 частини 1 статті 37 Закону № 2232-XII, передбачено перелік категорій громадян України які підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

30. Пунктом 2 частини 5 статті 37 Закону № 2232-XII, встановлено перелік категорій громадян України які підлягають зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

31. Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

32. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

33. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено "Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", (далі Порядок № 1487).

34. Пунктами 2, 3 цього Порядку визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:

-фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;

-здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

-подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

35. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

36. Пунктом 4 Порядку № 1487 встановлено, що завданнями військового обліку є своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку.

37. Згідно із пунктом 16 Порядку № 1487, військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації-на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

38. Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

39. Відповідно до пункту 22 Порядку № 1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

40. Згідно із пунктом 79 Порядку № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

-організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

-здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

-організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

-виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України;

-проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

-виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

41. Згідно із пунктом 81 Порядку № 1487, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, не обов'язкова.

42. Відповідно до підпункту 1 пункту 27 "Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, (далі Порядок № 560), що під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).

43. Згідно із пунктом 28 Порядку № 560, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.

44. Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби, наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800 затверджено "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", (далі Положення № 402).

45. Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу I, це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу, та поширюється в тому числі на військовозобов'язаних, для яких військово-лікарська експертиза проводиться військово-лікарськими комісіями, утвореними в закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України та при закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

46. Пунктом 1.2 розділу I Положення № 402 встановлено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби військовозобов'язаних.

47. Військово-лікарська експертиза-це:

-медичний огляд військовозобов'язаних;

-визначення ступеня придатності до військової служби.

48. Відповідно до пункту 2.1 розділу I Положення № 402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

49. Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

50. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

51. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

52. Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

53. Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

54. Згідно із пунктом 2.2 Положення № 402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

55. Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

56. Згідно із пунктом 5 додатку 2 "Перелік адміністративно-територіальних зон відповідальності військово-лікарських комісій за проведення військово-лікарської експертизи" до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 № 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення", штатною ВЛК регіону до якої відноситься Хмельницька область є Військово-лікарська комісія Центрального регіону (місто Вінниця).

57. Відповідно до підпункту 2.4.2 пункту 2.4 розділу I Положення № 402, ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються усі позаштатні ВЛК регіону.

58. Підпунктом 2.4.3 пункту 2.4 розділу I Положення № 402 встановлено, що за рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК

59. Згідно із підпунктом 2.4.5 пункту 2.4 розділу I Положення № 402, ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

60. Згідно із підпунктом 2.5.1 пункту 2.5 розділу I Положення № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать ВЛК ТЦК та СП.

61. Згідно із підпунктом 2.8.1 пункту 2.8 розділу I Положення № 402, ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

62. Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.

63. Відповідно до підпункту 2.8.2 пункту 2.8 розділу I Положення № 402, ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

64. Згідно із підпунктами 2.8.3, 2.8.4 пункту 2.8 розділу I Положення № 402, ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

65. На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.

66. Відповідно до підпункту 2.8.5 пункту 2.8 розділу I Положення № 402, у порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК.

67. Згідно із пунктами 1.2, 1.4 розділу II Положення № 402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

68. Медичний огляд громадян, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення та допризовників, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

69. Пунктом 10 вказаної таблиці встановлено, що медичному огляду у ВЛК ТЦК та СП підлягають військовозобов'язані особи рядового сержантського, старшинського та офіцерського складу які призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за II, III Графами Розкладу хвороб, ТДВ, за якими проводиться медичний огляд, залежно від військового звання.

70. Відповідно до підпунктів 2.4.3, 2.4.5 пункту 2.4 розділу I Положення № 402, (в редакції пункту станом на дату прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 -07.02.2023 та на прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 № 24 від 31 березня 2023 року), за рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування.

71. ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

72. Згідно із підпунктом 2.10.1 пункту 2.10 розділу I Положення № 402, (в редакції пункту станом на дату прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 -07.02.2023), ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

73. Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

74. Згідно із підпунктом 2.10.3 пункту 2.10 розділу I Положення № 402, (в редакції пункту станом на дату прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 -07.02.2023), ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

75. Відповідно до пункту 3.8 розділу II Положення № 402, (в редакції пункту станом на дату прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 -07.02.2023), за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

-"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

-"Обмежено придатний до військової служби";

-"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)";

-"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)";

-"Придатний до військової служби".

76. Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

77. Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

-"Придатний до військової служби";

-"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

-"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

78. Відповідно до пункту 3.8 розділу II Положення № 402, (в редакції пункту станом на дату звернення позивача в суд та прийняття рішення), постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

79. Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення).

80. Згідно із пунктом 20.2 розділу II Положення № 402, постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.

81. Постанови позаштатних ВЛК, які сформовані в електронній формі та підлягають затвердженню штатною ВЛК відповідно до цього Положення, затверджуються протоколом засідання відповідної штатної ВЛК (додаток 20).

82. Постанови позаштатних ВЛК, які сформовані в паперовій формі, затверджуються в порядку, передбаченому пунктом 22.4 глави 22 цього розділу.

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

83. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.

84. Рішенням військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.02.2023 року № 25/312 апелянт визнаний непридатним до військової служби із виключенням із військового обліку, натомість у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 10.02.2023 року, оформленого на ім'я апелянта, зазначено, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби в ДШВ, спецпідрозділах, придатний до військової служби в частинах забезпечення, військових комісаріатах за станом здоров'я.

85. Апеляційний Суд зазначає, що на дату прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 07.02.2023 року № 25/312, постанови ВЛК районних ТЦК та СП, які оформлялися довідками ВЛК згідно із додатком 4 до Положення № 402, не підлягали затвердженню штатною ВЛК, але могли бути переглянуті ВЛК ТЦК та СП області із прийняттям іншого рішення щодо статусу апелянта відносно військового обов'язку.

86. Таким чином, рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 № 24 від 31 березня 2023 року, яким солдат ОСОБА_1 1986 року народження визнаний непридатним до військової служби в ДШВ, морській піхоті, плавскладі, спецпідрозділах, придатним до військової служби в частинах забезпечення, військових комісаріатах, відповідає вимогам Положення № 402 в редакції правових норм станом на дату прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 -07.02.2023 та на дату прийняття рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 № 24 від 31 березня 2023 року, тобто ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 була наділена повноваженнями переглядати рішення районних ТЦК та СП із правом прийняття інших рішень щодо придатності осіб до військової служби.

87. В зв'язку із рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 № 24 від 31 березня 2023 року до військово-облікового документу апелянта, розміщеного в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», ІНФОРМАЦІЯ_5 внесена інформація про те, що згідно рішення ВЛК позивач непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, така ж інформація внесена до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв+.

88. Апеляційний Суд при вирішенні спору враховує, що рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 № 24 від 31 березня 2023 року позивачем не оскаржувалося, тобто воно є дійсним, внаслідок чого у суду першої інстанції були відсутні правові підстави для задоволення позову щодо внесення змін до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», та до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв+.

VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

89. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

90. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

91. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

92. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

93. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

94. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.