Постанова від 09.12.2025 по справі 280/3325/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/3325/25

(суддя Батрак І.В., м. Запоріжжя)

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),

суддів: Шальєвої В.А., Іванова С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року у справі №280/3325/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 ), третя особа - Військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 28 квітня 2025 року звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 ) згідно з яким просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо безпідставного зарахування в розпорядження капітана ОСОБА_1 наказом начальника Південного Одеського ТУ НГУ від 09.12.2024 №89о/с (по особовому складу);

зобов'язати відповідача скасувати наказ начальника Південного Одеського ТУ НГУ від 09.12.2024 №89о/с в частині зарахування капітана ОСОБА_1 в розпорядження начальника Південного Одеського ТУ НГУ.

Позов обґрунтовано тим, що у відповідача не було законних підстав для зарахування капітана ОСОБА_1 в розпорядження начальника Південного Одеського ТУ НГУ. Також, позивач зазначає про те, що посилання відповідача при зарахуванні в розпорядженні на те, що підстава це скорочення штатних посад є неправомірним, адже жодного наказу про проведення організаційних заходів у зв'язку з скороченням посади у ВЧ НОМЕР_2 НГУ не видавалось. З жодним наказом про зарахування у розпорядження позивач не був ознайомлений.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що за змістом п. 6 цього ж наказу начальника секції S-6 (зв'язок) штабу НОМЕР_3 батальйону оперативного призначення, капітана ОСОБА_1 , вирішено уважати таким, що знаходиться у розпорядженні начальника Південного Одеського ТУ НГУ у зв'язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів, якщо до закінчення встановленого строку проведення зазначених заходів не вирішено питання щодо подальшого проходження служби військовослужбовцями, як звільняться з посад, що відповідає Положенню №1153/2008.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив його в апеляційному порядку. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 у періоди з 19.09.2005 по 20.09.2010 та з 10.11.2014 по 21.03.2025 проходив військову службу за контрактом у ВЧ НОМЕР_2 НГУ на посаді начальника секції S-6 (зв'язок) штабу НОМЕР_3 батальйону оперативного призначення військової частини (а.с.8).

На адресу Південного Одеського ТУ НГУ надійшло клопотання ВЧ НОМЕР_2 НГУ від 20.11.2024 №3/29/10/1-18991 разом з матеріалами про звільнення позивача у запас за пп. «б» (за станом здоров'я: на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність з переоглядом через 6-12 місяців) п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

04.12.2024 командування ВЧ НОМЕР_2 НГУ звернулось до начальника Південного Одеського ТУ НГУ із рапортом, у якому із посиланням на пп. 1 п. 116 Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, просило зарахувати в розпорядження військовослужбовців військової частини, у тому числі капітана ОСОБА_1 , начальника секції S-6 (зв'язок) штабу НОМЕР_3 батальйону оперативного призначення військової частини НОМЕР_2 НГУ (а.с.39).

Відповідно до наказів командувача Національної гвардії України від 11.10.2024 №1026дск та від 01.11.2024 № 1113дск, 07.12.2024 із клопотанням (телеграма) ВЧ НОМЕР_2 НГУ, командування звернулось до начальника ВЧ НОМЕР_2 НГУ, у зв'язку із службовою необхідністю звільнити з посад та зарахувати в розпорядження військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , у тому числі позивача.

Наказом начальника Південного Одеського ТУ НГУ від 09.12.2024 №89о/с позивача було зараховано в розпорядження начальника Південного Одеського ТУ НГУ на підставі пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008. Зараховується в розпорядження в зв'язку з скороченням штатних посад, якщо до кінця встановленого строку проведення цих заходів не вирішено питання щодо дальшого службового використання вивільнених військовослужбовців (а.с.9).

Законність та обґрунтованість вищезазначеного наказу є предметом спору переданого на вирішення суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, враховуючи положення частини 1 статті 308 КАС України, щодо розгляду справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Пунктом 1 Розділу І Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженого указом Президента України № 1153/2008 передбачено, що цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.

Згідно із п.12 Розділу І Положення № 1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.

Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Зважаючи на те, що оскаржуваний наказ від 09.12.2024 №89о/с видано в період воєнного стану в Україні, що у розумінні Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про оборону України» є особливим періодом, застосуванню у цьому випадку підлягає також Розділ XIV Положення №1153, яким визначено особливості проходження військової служби, служби в резерві та виконання військового обов'язку в запасі в особливий період.

Так, відповідно до п. 251 розділу XIV Положення № 1153/2008 в особливий період військовослужбовці проходять військову службу, резервісти призиваються на військову службу, а військовозобов'язані виконують військовий обов'язок у запасі в порядку, передбаченому цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють порядок проходження військової служби в особливий період.

Пункт 254 розділу XIV Положення №1153 визначає, що доукомплектування особовим складом Збройних Сил України в особливий період здійснюється за рахунок призову військовозобов'язаних, громадян призовного віку чоловічої статі та резервістів, а також прийому громадян на військову службу за контрактом.

Відповідно до абз. 2 п. 256 розділу XIV Положення №1153 залежно від правового режиму, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях, призначення військовослужбовців на посади та переміщення по службі проводяться наказами по особовому складу посадових осіб, які мають право призначення військовослужбовців на посади у мирний або у воєнний час згідно з номенклатурою посад.

У силу абз. 2 п. 257 розділу XIV Положення №1153 для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Приписами пункту 116 Положення № 1153/2008 передбачено, що зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі, зокрема розформування (реформування) військової частини або скорочення штатних посад, якщо до кінця встановленого строку проведення цих заходів не вирішено питання щодо дальшого службового використання вивільнених військовослужбовців.

З системного аналізу наведених норм вбачається, що Положенням №1153/2008 чітко врегульовано порядок зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання у випадку якщо відбулося розформування (реформування) військової частини або скорочення штатних посад, якщо до кінця встановленого строку проведення цих заходів не вирішено питання щодо подальшого службового використання вивільнених військовослужбовців.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.02.2025 у справ №520/1298/23. Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказів командувача Національної гвардії України від 11.10.2024 № 1026дск та від 01.11.2024 №1113дск, відбулося скорочення штатних посад у ВЧ НОМЕР_2 НГУ (а.с.43).

У зв'язку із скорочення штатних посад у ВЧ НОМЕР_2 НГУ, командування ВЧ НОМЕР_2 НГУ звернулось до начальника Південного Одеського ТУ НГУ із клопотанням (телеграма) 07.12.2024 у зв'язку із службовою необхідністю призначити та зарахувати в розпорядження військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , у тому числі капітана ОСОБА_1 (а.с.40-41).

Зважаючи на факт розформування (реформування) військової частини або скорочення штатних посад, якщо до кінця встановленого строку проведення цих заходів не вирішено питання щодо дальшого службового використання вивільнених військовослужбовців, та як наслідок подання рапорту командування ВЧ НОМЕР_2 НГУ від 04.12.2024 року про зарахування позивача у розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.39), телеграми ВЧ НОМЕР_2 НГУ від 07.12.2024 року про зарахування в розпорядження військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , у тому числі позивача (а.с.с40-41), суд апеляційної інстанції погоджується з висновку суду першої інстанції про те, що у відповідача були усі наявні підстави для видачі Південним Одеським ТУ НГУ наказу від 09.12.2024 №89о/с в частині зарахування капітана ОСОБА_1 в розпорядження начальника Південного Одеського ТУ НГУ.

При цьому, як правильно зауважив суд першої інстанції, наказом ВЧ НОМЕР_2 НГУ по стройовій частині від 13.12.2024 №372 оголошено про внесення 13 грудня 2024 року змін до штату №04/1824 військової частини згідно з переліком, затвердженим наказом командувача Національної гвардії України від 11.10.2024 №1026дск та від 01.11.2024 №1113дск (п. 2), що спростовує твердження позивача, що жодного наказу про проведення організаційних заходів у зв'язку з скороченням посади у ВЧ НОМЕР_2 НГУ не видавалось.

Доводи позивача про те, що його не було ознайомлено з жодним із наказів не свідчить про протиправність наказу від 09.12.2024 №89о/с в частині зарахування капітана ОСОБА_1 в розпорядження начальника Південного Одеського ТУ НГУ, оскільки не ознайомлення особи з відповідним наказом впливає на можливість виконання такого наказу, проте не свідчить про безумовну протиправність такого наказу.

Відносно інших доводів скаржника, які викладені в апеляційній скарзі та які зводяться до незгоди з судовим рішенням слід зазначити, що повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватись для виправлення судових помилок та недоліків правосуддя, але не для здійснення нового судового розгляду. Перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду.

Всі інші аргументи апеляційної скарги не є доречними і важливими аргументами, оскільки не спростовують висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову.

З урахуванням зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року у справі №280/3325/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 09 грудня 2025 року.

Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко

суддя В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов