Ухвала від 10.12.2025 по справі 480/1600/24

УХВАЛА

10 грудня 2025 р.Справа № 480/1600/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Ральченка І.М.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В. ,

за участю секретаря судового засідання Кіт Т.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Молібог Юлії Миколаївни на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2025, по справі № 480/1600/24

за позовом ОСОБА_1

до Сумської міської ради , Виконавчого комітету Сумської міської ради

третя особа ОСОБА_2

про скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Другого апеляційного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 - Молібог Юлії Миколаївни на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року по справі № 480/1600/24 за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради , третя особа ОСОБА_2 про скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

09.12.2025 представником позивача ОСОБА_1 - Молібог Юлією Миколаївною до суду апеляційної інстанції подано клопотання про зупинення розгляду справи.

В обґрунтування наданого клопотання зазначено, що позивач майор ОСОБА_1 перебуває на військовій службі по мобілізації, на підтвердження чого надає довідку від 04.12.2024 року № 5083 Військової частини НОМЕР_1 .

Представник позивача підтримав клопотання про зупинення провадження.

Представники Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради та третьої особи Кобзаря Артема Миколайовича у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.

Колегія суддів, розглянувши вказане клопотання, заслухавши суддю-доповідача, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.

Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі визначені ст. 236 КАС України, якою передбачені як підстави обов'язкового зупинення провадження у справі, так і випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Передбачений статтею 236 КАС України перелік підстав для зупинення провадження у справі є вичерпним.

У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Так, Указом Президента України від 24.02.2022, № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні запроваджено воєнний стан з 5:30 год. 24.02.2022 терміном на 30 діб, який продовжено Указами Президента України та діє по теперішній час.

Вищевказаним Указом, зокрема, визначено Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України "Про Збройні Сили України" 06.12.1991 №1934-XII.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 за № 1934-XII до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Згідно з ст. 11 Закону України від 06.12.1991 за № 1934-XII Збройні Сили України провадять свою діяльність, у тому числі на засадах постійної бойової та мобілізаційної готовності.

Тобто, Збройні Сили України постійно переведені на воєнний стан.

Відповідно до правової позиції, яка викладена у Постанові Великою Палатою Верховного Суду від 12.11.2025 у справі №754/947/22 за нинішньої редакції пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України в суду є обов'язок, а не право зупинити провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Так, відповідно до довідки від 04.12.2025 року № 5083, виданої командиром Військової частини НОМЕР_1 майор ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_1 , а тому, в силу приписів п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України наявні підстави для зупинення провадження у справі.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що провадження у справі № 480/1600/24 необхідно зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Керуючись ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Молібог Юлії Миколаївни - задовольнити.

Зупинити провадження у справі № 480/1600/244 за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради , Виконавчого комітету Сумської міської ради , третя особа ОСОБА_2 про скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

Зобов'язати позивача повідомити про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі, з долученням копій підтверджуючих документів.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Ральченко І.М.

Судді Подобайло З.Г. Катунов В.В.

Повний текст ухвали виготовлений 10.12.2025.