10 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/3917/25
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 з позовом до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги оформленої протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 35/в від 08.11.2024;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та додані до неї документи та призначити і виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю батька її доньки, молодшого сержанта ОСОБА_4 , у порядку і розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відносно загиблого ОСОБА_4 відсутній вирок суду, який набрав законної сили, щодо вчинення ним кримінального правопорушення передбаченого частиною першою статті 286 Кримінального кодексу України так як і відсутня постанова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 за вчинення адміністративного правопорушення за порушення правил дорожнього руху, а тому відмова Міністерства оборони України щодо невиплати одноразової грошової допомоги суперечить вимогам законодавства.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову у зв'язку з тим, що питання про винуватість було встановлено у постанові Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 26.03.2024 у кримінальному провадженні № 12023052490000237 щодо якої батько померлого надав згоду на закриття кримінального провадження і дана постанова не була оскаржена. Зазначає, що позивачем не надано відповідачу документа, що свідчить про причини та обставини смерті військовослужбовця ОСОБА_4 , зокрема, про те, що вона не пов'язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення. Вважає, що факт притягнення особи до відповідальності не є визначальним, оскільки в даному випадку важливе значення має саме факт вчинення адміністративного правопорушення, що підтверджується відповідними документами.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій підтримав заявлені позовні вимоги та додатково зазначив, що травмування молодшого сержанта ОСОБА_4 пов'язане з виконанням ним обов'язків військової служби. Причиною смерті молодшого сержанта ОСОБА_4 є отримання травм від дорожньо-транспортної пригоди. Порушення законодавчих та інших нормативно-правових актів з боку молодшого сержанта 2 мінометної батареї 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 , молодшого сержанта ОСОБА_4 не виявлено.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду 13.10.2025 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 .
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_4 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 на посаді головного сержанта 2 мінометної батареї 1 механізованого батальйону НОМЕР_3 механізованого батальйону.
Згідно копії лікарського свідоцтва про смерть № 7421 від 18.11.2023, копії довідки про причину смерті № 7421 від 18.11.2023, причиною смерті - сумісна тупа травма тіла внаслідок дорожньо-транспортної події у зоні військових дій (а.с. 28, 29).
Аналогічна причина смерті позивача зазначена в Акті проведення службового розслідування нещасного випадку (форма НВ-2) від 14.01.2024 № 201, затвердженого наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 14.03.2024 № 1411 (а.с. 30-32).
Відповідно до копії витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.01.2024 позивача, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключено з 17.11.2023 зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено документи для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 29-зворот).
Як слідує з копії наказу командира військової часини НОМЕР_2 № 1411 від 14.03.2024 «Про результати спеціального розслідування нещасного випадку факту травмування в дорожньо-транспортній пригоді» травмування молодшого сержанта ОСОБА_4 , згідно пунктом 10 Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.10.2021, пов'язане з виконанням ним обов'язків військової служби. Причиною смерті молодшого сержанта ОСОБА_4 внаслідок отриманих травм від дорожньо-транспортної пригоди. Порушення законодавчих та інших нормативно-правових актів з боку молодшого сержанта 2 мінометної батареї 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 , молодшого сержанта ОСОБА_4 не виявлено. Комісія прийшла до висновку, що травмування, та як внаслідок смерть молодшого сержанта ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , пов'язана з виконанням ним обов'язків військової служби (а.с. 33-34).
Згідно копії Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 11.05.2024 № 3681, травма молодшого сержанта ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , «Сумісна тупа травма тіла. Інші уточнені травми і залученням декількох ділянок тіла. Політравма. Особа, що знаходилася в легковому автомобілі, травмована при зіткненні з фіксованим або стаціонарним об'єктом», що стала причиною смерті 17.11.2023 - ТРАВМА, ЯКА ПРИЗВЕЛА ДО СМЕРТІ ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ ТАК ПОВ'ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ (а.с. 36).
Донецькою спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону було розглянуто матеріали кримінального провадження за №12023052490000237 від 16.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 286 КК України та прийнято постанову про закриття кримінального провадження від 26.03.2024 на підставі пункту 5 частини першої статті 284 КПК України, у зв'язку зі смертю ОСОБА_4 (а.с. 36-зворот - 38).
ОСОБА_1 , яка є матір доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 01.08.2024 звернулася із заявою до Міністерства оборони України через ІНФОРМАЦІЯ_6 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку із загибеллю батька її доньки - ОСОБА_4 (а.с. 18).
Згідно копії Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.202 4№ 35/в, батьку та дочці померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травми, пов'язаної з проходженням військової служби, молодшого сержанта ОСОБА_4 було відмовлено у призначені одноразової грошової допомоги (а.с. 42).
Підставою для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги стало те, що у постанові про закриття кримінального провадження Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 26.03.2024 № 12023052490000237 водій автомобіля ОСОБА_4 , керуючи автомобілем «BMW 530D», діяв у порушення вимог п.п 2.3б, 10.1, 12.1, 12.4 та 12.9б Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. В зв'язку з чим, військовослужбовцем було вчинено кримінальне правопорушення передбачене частиною першою статті 286 КК України. На підставі викладеного комісією Міністерства оборони України зроблено висновок про те, що аварія сталася в результаті порушення правил безпеки дорожнього руху, що призвело до загибелі водія та травмування пасажира автомобіля, тобто внаслідок вчинення водієм автомобіля адміністративного та кримінального правопорушення.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Спірні правовідносини врегульовані Законами України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (набрав чинності з 24.01.2014, далі - Порядок № 975).
За приписами статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно пункту 2 частини першої та частини другої статті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дія цього Закону поширюється на членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти. Дія цього Закону не поширюється на членів сімей військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які загинули чи померли під час проходження військової служби (зборів), проходження служби у резерві внаслідок вчинення ними злочину чи адміністративного правопорушення, або якщо загибель (смерть) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста сталася внаслідок вчинення ними дій у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння, чи є наслідком навмисного заподіяння собі військовослужбовцем, військовозобов'язаним чи резервістом тілесного ушкодження.
У відповідності до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктами 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
В силу вимог статі 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначається Порядком № 975.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно пункту 10 Порядку № 975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів, такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи. які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні.
Пунктом 12 Порядку № 975 визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Частиною першою статті 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Аналогічні положення закріплені у пункті 19 Порядку № 975, відповідно до якого, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво, захворювання), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
З аналізу викладених норм слідує, що однією із підстав за наявності якої спірна одноразова грошова допомога не призначається та не виплачується є загибель (смерть) військовослужбовця внаслідок вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення.
За встановленими обставинами, причиною смерті ОСОБА_4 є сумісна тупа травма тіла внаслідок дорожньо-транспортної події у зоні військових дій.
Фактичні обставини загибелі ОСОБА_4 встановлені постановою Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 26.03.2024 у кримінальному провадженні № 12023052490000237, зокрема, вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 286 КК України, померлим військовослужбовцем ОСОБА_4 внаслідок порушень під час керування автомобілем вимог п.п. 2.3б, 10.1, 12.1, 12.4 та 12.9б Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, що призвело до смерті та завдання тілесних ушкоджень пасажиру.
Суд не приймає до уваги твердження позивача, що вказана постанова про закриття кримінального провадження не є доказам в контексті вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, оскільки визначальним в даному випадку є фактичні обставини його загибелі, а не факт притягнення до відповідальності або встановлення вини.
Також не є визначальним відсутність постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 , оскільки нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено складання протоколу про адміністративні правопорушення відносно померлої особи.
Відтак, суд погоджується із висновком відповідача про те, що позивач не набув права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_4 .
При вказаних обставинах, суд приходить до висновку, що рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яке оформлено протоколом засідання комісії від 08.11.202 4№ 35/в, прийнято в порядку, у спосіб та в межах наданих законом повноважень, а тому відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10.12.2025.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ