Рішення від 10.12.2025 по справі 620/8861/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/8861/25

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) за допомогою системи «Електронний суд» звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач протиправно вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) дані про порушення військового обліку щодо нього, оскільки останній є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в електронній формі. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що для виключення з військового обліку у позивача має бути свідоцтво про хворобу, затверджене ВЛК регіону. Але на позивача Свідоцтво про хворобу не складалося. Тому наразі немає законних підстав для виключення позивача з військового обліку. Запис у військово-обліковому документі позивача про непридатність до військової служби не відповідає вимогам вищенаведеного законодавства, тому не може слугувати єдиною та достатньою підставою для виключення позивача з військового обліку. Також вказує, що оскільки позивача визнавала непридатним ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , саме цей ІНФОРМАЦІЯ_5 і має реалізовувати цей висновок ВЛК. Крім того відповідач вказує про закінчення строку дії довідки про непридатність позивача.

Представником позивача подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.

Ухвалою суду від 24.09.2025 витребувано письмові докази по даній справі, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 протягом 5 днів з моменту отримання даної ухвали надіслати на адресу суду, на ім'я судді Тихоненко О.М. інформацію чи дійсне на даний час рішення про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , чи не скасовано останнє.

На виконання вказаної ухвали суду, ІНФОРМАЦІЯ_6 надіслав пояснення, в яких вказує, що відповідно до інформації, що наявна в ІНФОРМАЦІЯ_4 , лейтенант запасу ОСОБА_2 проходив ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 14.03.2022. За результатами проходження ВЛК був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Громадянину ОСОБА_1 була оформлена та отримана ним особисто лише Постанова ВЛК щодо непридатності до військової служби (Довідка форми №4). Пізніше, в межах кримінального провадження №42023032220000003 від 04.05.2023 року, справи офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку і яким була видана лише Постанова ВЛК (без оформлення свідоцтва про хворобу) були вилучені, Постанови скасовані, офіцери запасу підлягали повторному проходженню ВЛК з метою належного оформлення медичної документації (включно зі свідоцтвом про хворобу) та для подальшого виключення з військового обліку в реєстрі «Оберіг». Станом на 1 жовтня 2025 року ОСОБА_2 повторно до ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою проходження ВЛК для підтвердження непридатності до військової служби та належного оформлення виключення з військового обліку не звертався.

Ухвалою суду від 14.10.2025 витребувано письмові докази по даній справі, зобов'язано Волинську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони західного регіону протягом 10 днів з моменту отримання даної ухвали надіслати на адресу суду, на ім'я судді Тихоненко О.М. інформацію про скасування постанови ВЛК щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_2 .

На виконання вказаної ухвали суду, Волинська спеціалізована прокуратуру у сфері оборони західного регіону, зокрема, повідомила, що відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_9 від 04.05.2023 №2143, адресованого Волинській спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони західного регіону до 16 регіональної військово-лікарської комісії (м. Львів) ІНФОРМАЦІЯ_10 було направлено документи для розгляду та затвердження 21 свідоцтва про хворобу офіцера запасу, після отримання відповідного роз'яснення з 01.09.2022.

Ухвалою суду від 19.11.2025 витребувано письмові докази по даній справі, зобов'язано 16 регіональну військово-лікарську комісію (м. Львів) надати протягом п'ятиденного строку з дня отримання даної ухвали суду інформацію чи надходили від ІНФОРМАЦІЯ_11 документи для розгляду щодо проходження ВЛК лейтенантом запасу ОСОБА_1 , 1968 року народження. Якщо так, то повідомити суд про прийняте рішення з відповідними доказами.

На виконання вказаної ухвали суду, 16 регіональна військово-лікарська комісія повідомила, що документи відносно лейтенанта запасу ОСОБА_1 , 1968 року народження щодо проходження ВЛК від ІНФОРМАЦІЯ_11 на адресу НОМЕР_3 Регіональної військово-лікарської комісії не надходили.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Як зазначає позивач, в зв'язку з повномасштабним вторгненням російської федерації позивач виїхав до АДРЕСА_1 .

24.03.2022 позивач пройшов ВЛК в ІНФОРМАЦІЯ_13 , за результатами якої позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39а графи ІІІ Розкладу хвороб, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії від 24.03.2022 № 25/3345 (а.с.9).

У військовий квиток позивача серії НОМЕР_1 від 07.07.1992 внесно інформацію щодо визнання його 24.03.2022 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.9 зворот-11).

За даними копії військово-облікового документу (далі - ВОД), виготовленого з мобільного додатку “Резерв+» встановлено, що у ньому наявна графа “на обліку» (а.с.17).

В свою чергу, 24.05.2023 на ім'я позивача складена повістка №7/1333 згідно якої позивачу необхідно прибути 25.05.2025 о 9:00 год за адресою відповідача (а.с.13).

Листом від 10.08.2023 №7/982 відповідач, зокрема, повідомив, що позивач перебуває на обліку офіцерів запасу в ІНФОРМАЦІЯ_12 з 13.02.2014, необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 з оригіналами підтверджуючих документів, що спричинили зміни стану здоров'я для внесення змін в облікові данні. За даними ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 військово-лікарську комісію не проходив. Для уточнення облікових даних необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження ВЛК з метою уточнення облікових даних. Вказано, що позивач дійсно перебуває у розшуку, станом на 09.08.2023 підстави для зняття з такого розшуку - відсутні (а.с.13 зворот-14).

16.06.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив: здійснити виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система Оберіг), з урахуванням інформації, яка вказана у військовому квитку військовозобов'язаного НОМЕР_1 , а саме пункту № 20 від 24.03.2022 виключений з військового обліку - визнаний ВЛК не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку- п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (протокол № 28/23/3345 від 24.03.2022) (а.с.18-19), однак відповіді на вказану заяву позивач не отримав.

Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу статті 65 Основного Закону України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє донині.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Водночас, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.

Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (надалі - Закон №3543-ХІІ) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

За приписами частин першої - третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-Х11 "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За змістом частини дев'ятої цієї статті щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-ХП громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально- профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (надалі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У силу пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально- якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

За змістом пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово- облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Частиною 8 статті 5 Закону №1951-VІІІ зазначено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Відповідно до частин 1,2 статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.

Відповідно до пункту 171 частини 1 статті 7 Закону №1951-VІІІ до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

У частині першій статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Частиною 3 статті 14 Закону №1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до ст. 15 Закону №1951-VIII особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку, відомості про виконання військового обов'язку, відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Так, суд зазначає, що відповідальними за організацію та забезпечення зберігання облікової документації військовозобов'язаних, персональних даних, які в них містяться, збереження підтвердних документів, що стали підставою для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а також своєчасне внесення даних про військовозобов'язаного, у тому числі й про виключення з військового обліку із зазначенням підстав, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є саме ТЦК та СП.

Однак, як встановлено судом відомості щодо непридатності позивача до військової служби з виключенням з військового обліку, які мали бути обов'язково та своєчасно внесені до Реєстру відповідачем, як того вимагає Закон №1951-VIII, досі відсутні.

Суд зазначає, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) ТЦК та СП, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.

Докази, що вказаний документ визнано в судовому порядку недійсним, відсутні.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи 24.03.2022 позивач пройшов ВЛК в ІНФОРМАЦІЯ_13 , за результатами якої позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39а графи ІІІ Розкладу хвороб, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії від 24.03.2022 № 25/3345 (а.с.9).

У військовий квиток позивача серії НОМЕР_1 від 07.07.1992 внесно інформацію щодо визнання його 24.03.2022 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.9 зворот-11).

Суду не надано доказів визнання нечинним військового квитка позивача чи притягнення до відповідальності осіб, які оформили та видали його позивачу, тому суд вважає, що військовий квиток серії НОМЕР_1 є допустимим доказом, що позивач вже не має статусу військовозобов'язаного та виключений з військового обліку військовозобов'язаних через непридатність до військової служби за станом здоров'я з 24 березня 2022 року.

Також суд враховує, що знятий з військового обліку» та “виключений з військового обліку» - це два різні поняття, які мають різні наслідки для громадянина. Зняття з обліку - це тимчасовий захід, а виключення - остаточне звільнення від військового обов'язку.

Тобто, основна різниця полягає в тому, що зняття з військового обліку є тимчасовим і зберігає статус військовозобов'язаного, тоді як виключення - це остаточна процедура, яка припиняє статус військовозобов'язаного і звільняє від військового обов'язку.

Знята особа залишається військовозобов'язаною і має стати на облік знову після усунення причин зняття. Натомість, виключена особа не підлягає мобілізації, не повинна проходити ВЛК та оновлювати дані.

Таким чином, покладання на позивача на виправлення обставин, що настали внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, є протиправним.

Так, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 968,96 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_14 внести відомості про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_14 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Повне судове рішення складено 10.12.2025.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО