Справа № 420/38131/25
09 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання позивача про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними бездіяльність відповідача щодо ненадання відстрочки від призову на військову службу позивача на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
зобов'язати відповідача надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період позивачу на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
визнати протиправними дії відповідача щодо внесення відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно позивача;
зобов'язати відповідача привести у відповідність відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом видалення відомостей про порушення правил військового обліку відносно позивача;
визнати протиправними дії відповідача щодо інформування відповідачем Національної поліції у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС або у паперовій формі про наявність правових підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача;
зобов'язати відповідача проінформувати Національну поліцію шляхом надіслання у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС або у паперовій формі про відсутність правових підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача.
У зв'язку із зверненням до суду з адміністративним позовом, який не відповідає вимогам процесуального законодавства, ухвалою суду від 17.11.2025 вказаний позов було залишено без руху з наданням позивачу строку на усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Позивач ухвалу суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 26.11.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
27.11.2025 до суду від позивача надійшло клопотання про витребування доказів, у якому просить витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_2 облікову справу з відомостями про нібито порушення Правил військового обліку, повістки з доказами відправлення та інші відомості (про порушення правил військового обліку, мобілізаційного законодавства), що підтверджують факт скоєння адміністративного правопорушення (адміністративних правопорушень) виключеного з військового обліку позивача, складений протокол (и), винесені постанови про порушення правил військового обліку, мобілізаційного законодавства України відносно позивача документально підтвердженою інформацією про сповіщення про дату, час та місце розгляду справи, звернення (письмове, електронне) відповідача надіслане у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення позивача до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені підстави для постановлення ухвали щодо витребування доказів з огляду на таке.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Частиною 1 статті 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно вимогам частин першої - четвертої статті 242 КАС рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до частин 3-4 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 6-8 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Отже, з метою повного і всебічного з'ясування всіх обставин в даній справі та ухвалення законного рішення, суд вважає за необхідне повторно витребувати у відповідача докази.
Керуючись статтями 9, 77, 78, 80, 241-243, 248, 257-262 КАС України
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задовольнити.
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
облікову справу з відомостями про порушення Правил військового обліку позивачем;
повістки з доказами відправлення та інші відомості (про порушення правил військового обліку, мобілізаційного законодавства), що підтверджують факт скоєння адміністративного правопорушення (адміністративних правопорушень) позивачем;
складений протокол (и), винесені постанови про порушення правил військового обліку, мобілізаційного законодавства України відносно позивача;
відомості про повідомлення про дату, час та місце розгляду справи;
звернення (письмове, електронне) відповідача для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.
Встановити відповідачу строк для подання доказів - 3 робочих дні з дня постановлення цієї ухвали.
Вказані докази слід надати до суду шляхом їх подачі (надіслання) засобами поштового зв'язку або за допомогою сервісу «Електронний суд», з посиланням на номер справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає і є обов'язковою для виконання.
Невиконання ухвали без поважних причин чи без повідомлення про такі причини тягне відповідальність, установлену законодавством.
Суддя А.С. Пекний