Ухвала від 10.12.2025 по справі 420/38950/25

Справа № 420/38950/25

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

10 грудня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши матеріали позовної заяви Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області до Ширяївського відділу Державної виконавчої служби у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025 по виконавчому провадженні 78546007 у розмірі 32 000 гривень,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області до Ширяївського відділу Державної виконавчої служби у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025 по виконавчому провадженні 78546007 у розмірі 32 000 гривень.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24.11.2025 позовну заяву залишено без руху та зазначено, що виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання позивачем до суду: обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду з відповідними доказами поважності його пропуску, оригіналу квитанції про сплату судового збору на суму 3028,00 грн.

На виконання вказаної ухвали від представника позивача 01.12.2025 надійшла заява про усунення недоліків, в якій представник просив поновити строк звернення до суду, а також до вказаної заяви позивач додав платіжну інструкцію № 644 від 26.11.2025 про сплату судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Так, суд встановив, що в обґрунтування дотримання строку звернення до суду із вказаним адміністративним позовом позивач зазначив, що тільки з моменту набрання рішенням законної сили у справі від 29.10.2025 № 420/30608/25 позивачі підтвердили ті обставини, що вони не могли виконати рішення суду у справі № 420/23768/21 в силу законодавчо встановленої заборони. Та відповідно позивачі не могли виконати відповідне рішення суду і до відкриття виконавчого провадження (як і після відкриття також не може) За таких обставин з урахуванням практики Верховного Суду, де він вказує про те, що виконавчий збір є своєрідною винагородою державному виконавцю за вчинення заходів примусового виконання рішення, за умови, що такі заходи призвели до виконання рішення наявні правові підстави для скасування відповідної постанови про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025 року по виконавчому провадженні 78546007 у розмірі 32 000 гривень. З урахуванням таких обставин (набрання рішення законної сили) 17.11.2025 на адресу ДВС була направлена заява про скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025. 19.11.2025 листом відповідач відмовив в скасуванні відповідної постанови. Відповідний лист був отриманий 19.11.2025 року. У зв'язку з тим, 10 денний строк оскарження (робочих днів) не пропущений позивачем. Також, представник наголосив, що в даному випадку оскаржується, в тому числі, саме бездіяльність відповідача щодо не скасування постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025 року по виконавчому провадженні 78546007.

Розглянувши вказані підстави в якості підстав для поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Так, як вже зазначалось судом, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 1, п.1 ч.2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Суд встановив, що позивач у поданій позовній заяві оскаржує постанову про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025 по виконавчому провадженні 78546007 у розмірі 32 000 гривень.

При цьому, позивач звернувся до суду 20.11.2025, тобто із порушенням 10-денного строку звернення із заявленими позовними вимогами.

Щодо посилань позивача на набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі № 420/30608/25 суд вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.

Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 у справі № 420/30608/25 позов Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області до Ширяївського відділу державної виконавчої служби у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), за участю третьої особи - ОСОБА_1 - задоволено частково, а саме: визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного виконавця Ширяївського відділу державної виконавчої служби у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Чабанюк Р.М. від 28.08.2025 року ВП № 78546007 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.; у задоволенні решти позову - відмовлено.

Суд наголошує, що вказане рішення стосується питання щодо правомірності накладення на Знам'янську сільську раду Березівського району Одеської області штрафу в розмірі 5100 грн. за невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 по справі № 420/23768/21.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч.ч.1-4 ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Таким чином, питання щодо дослідження правомірності постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025 по виконавчому провадженні № 78546007 не ставиться в залежність від визначення питання щодо правомірності винесення постанови про накладення штрафу за невиконання рішення суду.

Крім того, суд повторно наголошує, що посилання позивача на звернення до відповідача 17.11.2025 щодо скасування оскаржуваної постанови та отримання відповіді від відповідача від 19.11.2025 щодо відмови у її скасуванні не є підставою для поновлення строку звернення до суду, оскільки досудовий порядок вирішення спору у вказаній категорії справ не є обов'язковим.

Більше того, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 74 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження", рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.

Згідно з ч.5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення проведення виконавчих дій може бути оскаржене протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

Таким чином, позивач, звертаючись до ДВС із заявою про скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 08.07.2025 лише 17.11.2025, вже пропустив строк такого звернення, оскільки таке рішення посадової особи органу державної виконавчої служби може бути оскаржено до начальника відділу протягом 10 робочих днів.

З урахуванням зазначеного, позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду із позовною заявою, встановлений ст. 287 КАС України, а вказані у заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду доводи не спростовують факт пропуску строку та не підтверджують поважність пропуску такого строку.

Згідно з п. 1 та п.9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк та у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу. Відповідно до частини шостої статті 169 КАС України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу.

Керуючись ст.122, ч. 2 ст.123, п. 1 ч. 4 ст.169,248,256,293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ :

Позовну заяву разом з додатками повернути позивачу.

Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293,295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти з днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвалу суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя: О.Я. Бойко